(Warszawa) Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Witold Janik
Posty: 445
Rejestracja: 25 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: spod Warszawy
Kontakt:

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: Witold Janik »

A mnie nie na pewno nie będzie, bo w czwartek gram w grę pt "Koncert" i się muszę przygotowywać ;P
Jak najlepszych/najgorszych testów w Nowym Roku!
- Albo my graliśmy źle, albo wy (...), w naszej partii wyniki były w granicach 20-30. Co prawda gra skończyła się szybko (wcześnie papież umarł), ale chyba nie może to mieć aż takiego wpływu.
- U nas papież umarł w ostatniej turze - może stąd różnica.
Awatar użytkownika
Sir-lothar
Posty: 366
Rejestracja: 25 cze 2008, 01:00
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: Sir-lothar »

Witam,
Będę z Balem, zobaczymy, czy samo jądro się obroni :P

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: sipio »

Ja też będę z poślizgiem. Mam ze sobą Szyfry i Kampinos.
fistan
Posty: 62
Rejestracja: 03 lip 2011, 11:33
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: fistan »

Będę :)
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: stalker »

Ja nie.
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
krzypi
Posty: 36
Rejestracja: 20 cze 2013, 08:15

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: krzypi »

Dziękuję za test ŻABY na ostatnim spotkaniu. Mam do przemyślenia - czy maksymalnie uprościć zasady (i planszę), czy pozostawić je nieco zawiłe (przynajmniej przy pierwszym graniu), ale przy tym nie zrezygnować z elementów strategii. W grze słownej to gratka, którą sprawdziłem na dzieciach własnych i tym podobnych. czyli średnia wieku monsunowych testerów. Napiszę dwie wersje i będę je testował poza Starą Kotlownią, może dowiem kto jest moją grupą docelową :)
Pozdrawiam
Krzysiek
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: Jan Madejski »

Krzypi, tak naprawdę reguły ostatnio przedstawianej ŻABY nie były specjalnie zawiłe - gdy już się wyjaśni wszystkim na jakiej zasadzie można tworzyć słowa (do tego wystarcza graficzny przykład i podkreślenie kluczowych zasad: każda litera wykorzystana tylko raz, słowa muszą być styczne i nie muszą zawierać ŻABY, kolejność liter dowolna, możliwość użycia dżokera), pozostaje tylko objaśnić punktację. Mieliśmy trudność z graniem, bo poznawaliśmy te reguły naprzemiennie, bez utrwalaczy.
Tak, jak piszesz, w grze słownej elementy strategii są mile widziane - każda gra, która testuje konkretną zdolność (czy to składania wyrazów, czy np. szybkość reakcji) jest lepsza, jeżeli pozwala w jakiś sposób (strategią, interakcją czy np. elementem hazardowym) nadgonić wyraźnych liderów. Dlatego poprzednio postulowałem nagradzanie odpowiedzi cząstkowych i coś, co podwyższy poprzeczkę zwycięzcom. W obecnej grze możesz na przykład zastosować regułę: lider w punktacji nie może w kolejnej rundzie używać dżokera i musi wykorzystywać litery ŻABY.
Natomiast spierałbym się z tym, że szukanie grupy docelowej jest dobrym wyjściem ;) Taką grę powinno się raczej dostosowywać do coraz szerszej grupy odbiorców. Wydaje mi się, że obecny system punktacji nie jest zły (poza wykluczaniem słów wykumkanych przez innych graczy) chociaż mógłby być prostszy/czytelniejszy. Pokombinuj w tym kierunku, ale bez przesadzania :)


A teraz pytanie do testerów, którzy grali w moje Złoto Inków: czy zwracaliście uwagę na karty ekwipunku innych graczy z poprzednich rund? Wydaje mi się, że ich pozostawienie na stole niewiele wnosiło i można je po prostu odrzucać - ale może to tylko moje wrażenie (ja lubię grać chaotycznie :) ).
Omawialiśmy jeszcze problem pierwszego pasującego i chyba po prostu pozwolę takiemu graczowi odrzucić 1 kartę posiadanego skarbu (zamiast dawać dodatkowy skarb) - to chyba najprostsze i najefektywniejsze rozwiązanie.
Awatar użytkownika
krzypi
Posty: 36
Rejestracja: 20 cze 2013, 08:15

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: krzypi »

Jan Madejski pisze:Wydaje mi się, że obecny system punktacji nie jest zły (poza wykluczaniem słów wykumkanych przez innych graczy) chociaż mógłby być prostszy/czytelniejszy.
Janku, to wykluczanie słów wykumkanych wcześniej (słów nie można powtarzać) jest właśnie jednym z elementów strategii gry - wybrać słowa szybkie, proste do odczytania, czy trudniejsze, ale czasochłonne). A potem jeszcze przy zliczaniu punktów - z których połączeń zrezygnować - z ŻABY, która daje więcej punktów, ale niesie większe ryzyko powtórzenia słowa, czy np. z podwójnego kumkania? Ta wersja nieźle działała w gronie "znacznie starszych dzieci", przy okazji hamowała zapędy lidera. Rozumiem, że jednak dla młodszych może to być zbyt drastyczne, stąd moja próba napisania instrukcji do ŻABY light.

Co do "Złota Inków" to ja też nie analizowałem odkrytych kart ekwipunku innych graczy, choć odniosłem wrażenie, że inni to robili. Moje zachowanie tu nie jest jednak miarodajne, bo ja mam problem z pamięcią ze słuchu (bez instrukcji przed nosem gram w ciemno), co można było zauważyć przy kilku moich zagraniach :( .
Awatar użytkownika
krzypi
Posty: 36
Rejestracja: 20 cze 2013, 08:15

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: krzypi »

Swoją drogą odnoszę wrażenie, Janku, że od początku jesteś spiritus movens literowego miksera. Bardzo Ci za to dziękuję :!:
Osób wspierajacych jest co najmniej jeszcze kilka. Może (jeśli to nie narusza uświęconej monsunowej tradycji) ktoś z Was chciałby "wespół w zespół" dokończyć ŻABĘ :?:
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: Jan Madejski »

krzypi pisze:wybrać słowa szybkie, proste do odczytania, czy trudniejsze, ale czasochłonne
Rozumiem to, tylko wydaje mi się, że właśnie tym założeniem przeceniasz możliwości graczy :D (lub bardzo ograniczasz grupę docelową). Ja akurat jestem kiepski w gry słowne, więc mogę się mylić, ale mimo wszystko zdaje mi się, że dla większości potencjalnych graczy dużym sukcesem jest znalezienie jakiegokolwiek wyrazu, a co dopiero ich jakościowe szacowanie. Gdy gram w ŻABĘ, po znalezieniu pierwszego wyrazu zapamiętuję go "obszarowo" na planszy i szukam stycznych (a gdy ich nie widzę od razu, próbuję wydłużyć pierwszy wyraz jego odmianami, przedrostkami itp.). Siłą rzeczy nie zauważę żadnego "oczywistego" wyrazu, który jest w innym miejscu planszy, albo składa się nawet częściowo z liter mojego pierwszego słowa. Jeżeli część graczy postępować będzie podobnie do mnie, zbieżność słów u konkurentów będzie raczej przypadkowa, niż strategiczna.
krzypi pisze:Może (jeśli to nie narusza uświęconej monsunowej tradycji) ktoś z Was chciałby "wespół w zespół" dokończyć ŻABĘ
Jeśli pojawią mi się jakieś sensowne pomysły, to z pewnością się nimi podzielę. Może wykorzystasz, a może nie ;)
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: ja_n »

Ja nie zwracałem uwagi na karty innych graczy Złocie. Jedynie w trakcie gry, żeby ocenić ryzyko przestrzelenia.
Ostatnio zmieniony 13 sty 2014, 14:40 przez ja_n, łącznie zmieniany 1 raz.
fistan
Posty: 62
Rejestracja: 03 lip 2011, 11:33
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: fistan »

Alter Ego !

Ciągle mnie męczyło, jak opisać co mi się nie podobało w naszej rozgrywce i dziś mnie olśniło :)
Było mi głupio/przykro, że Karolowi (i to nie z powodu osoby Karola :) ) tak bardzo nie szło. Miałem takie uczucie, że co by nie zrobił i tak dostaje, a nie jest to spowodowane ani super grą przeciwników ani brakiem szczęścia w turlaniu.
W sumie to zazwyczaj nie miewam takich odczuć (stosuję zasadę "no mercy" :) )a tu .....
Niestety chyba nie jestem w stanie powiedzieć w temacie czegoś konstruktywnego :) - przepraszam :(

J
Ostatnio zmieniony 12 sty 2014, 14:54 przez fistan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krzypi
Posty: 36
Rejestracja: 20 cze 2013, 08:15

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: krzypi »

Jan Madejski pisze:Jeżeli część graczy postępować będzie podobnie do mnie, zbieżność słów u konkurentów będzie raczej przypadkowa, niż strategiczna.
Zatem nie chcąc następnym razem stracić punktów, muszą coś zmienić w swojej grze.
Może kompromis - 8-12 lat mogą powtarzać słowa, >12 - nie :)
Jak mawia stalker - testować, testować, testować...
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: Jan Madejski »

Miałem takie przemyślenie odnośnie Balu u Senatora:
Spoiler:
Awatar użytkownika
najata
Posty: 308
Rejestracja: 21 sie 2012, 11:36
Lokalizacja: Warszawa (Jelonki)
Has thanked: 99 times
Been thanked: 16 times

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: najata »

krzypi pisze:Może kompromis - 8-12 lat mogą powtarzać słowa, >12 - nie :)
Nie podoba mi się ten pomysł. Jeśli daje się fory dzieciom, to chyba zwykle tak, aby tego nie zauważyły :P

A pojutrze powinnam już na spotkaniu być, jak zwykle 20.00+.
Eternal Newbie :D
Mój stan posiadania na BGG
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: sipio »

fistan pisze:Alter Ego !

Ciągle mnie męczyło, jak opisać co mi się nie podobało w naszej rozgrywce i dziś mnie olśniło :)
Było mi głupio/przykro, że Karolowi (i to nie z powodu osoby Karola :) ) tak bardzo nie szło. Miałem takie uczucie, że co by nie zrobił i tak dostaje, a nie jest to spowodowane ani super grą przeciwników ani brakiem szczęścia w turlaniu.
W sumie to zazwyczaj nie miewam takich odczuć (stosuję zasadę "no mercy" :) )a tu .....
Niestety chyba nie jestem w stanie powiedzieć w temacie czegoś konstruktywnego :) - przepraszam :(

J
To bolało także mnie jako bezstronnego obserwatora ... :-)
Z całej naszej dyskusji po grze tak na spokojnie podoba mi się chyba najbardziej kierunek
gdzie charakter postaci decyduje o tym z jakich kości się korzysta, lub też w jakiś sposób korzysta się z określonych kości.
Charakter mógłby też wpływać na punktowanie na koniec gry. Typu byłem niedobry tak więc mam jakąś karę, ale w czasie gry czasami było dzięki temu łatwiej.
Awatar użytkownika
krzypi
Posty: 36
Rejestracja: 20 cze 2013, 08:15

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: krzypi »

najata pisze:Nie podoba mi się ten pomysł. Jeśli daje się fory dzieciom, to chyba zwykle tak, aby tego nie zauważyły
Ja tu żartowałem, jednak dzięki, że o tym piszesz, bo w innym miejscu zapomniałem o tym.
Awatar użytkownika
Sir-lothar
Posty: 366
Rejestracja: 25 cze 2008, 01:00
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: Sir-lothar »

Witam,
Będę jutro koło 1830 w roli testera :)
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: Jan Madejski »

Też będę. Tym razem będę miał zarówno lżejsze, jak i cięższe gry do testowania.
Panrac
Posty: 25
Rejestracja: 21 gru 2011, 07:42
Kontakt:

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: Panrac »

Ja jutro pojawię się na jakiś czas z Openspacem. Mam nadzieję, że uda się przetestować ostatnie poprawki balansu no i zobaczyć coś nowego, bo dawno mnie nie było.
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: oopsiak »

niespodzianka! :mrgreen:
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: sipio »

Ja też będę z paroma rzeczami.
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 12 times

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: stalker »

Ja takoż będę.
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9426
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: MichalStajszczak »

oopsiak pisze:niespodzianka!
oopsiak pojawi się z własnym prototypem?
fistan
Posty: 62
Rejestracja: 03 lip 2011, 11:33
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Warszawa] Regularne spotkanie testowe - Monsoon Group

Post autor: fistan »

się zjawię :)
ODPOWIEDZ