Forbidden Stars / Zakazane Gwiazdy - zasady i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
kamilkaze
Posty: 12
Rejestracja: 04 lut 2015, 11:07

Re: Forbidden Stars

Post autor: kamilkaze »

Dlatego co do walki ogólnej to jakoś jest rozpisane.I to ogarniam.To do ataku orbitalnego to parę zdań.Wiem tyle że nie mogę zaatakować planety gdzie stoi bastion.I wiem że w czasie orbitalnego nie ma rozbitych jednostek.No i teraz wnioskuje że nie mogę liczyć obrażeń jak w zwykłej walce.
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Nidhogg »

kamilkaze pisze: 15 cze 2018, 22:33 Dlatego co do walki ogólnej to jakoś jest rozpisane.I to ogarniam.To do ataku orbitalnego to parę zdań.Wiem tyle że nie mogę zaatakować planety gdzie stoi bastion.I wiem że w czasie orbitalnego nie ma rozbitych jednostek.No i teraz wnioskuje że nie mogę liczyć obrażeń jak w zwykłej walce.
W normalniej walce też obrońca wybiera co otrzymuje obrażenia nie atakujący.
Orbitalny to taki zwykły atak tylko że obrońca nie rzuca i wszystkie pistolety to rany i nie ma rozbijania jednostek (wcześniej o tym zapomniałem)
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: michalldz90 »

Hej. Jestem po pierwszej partii. W walce kto pierwszy zadaje obrażenia: atakujacy czy obrońca? I jak dokładnie działa karta Orkowe Skały ? Czy dotyczy ona jedynie jednostek naziemnych?
Awatar użytkownika
nightrunner
Posty: 131
Rejestracja: 03 sty 2013, 10:32
Has thanked: 3 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: nightrunner »

Formalnie pierwszy zadaje atakujący, ale koniec rundy walki następuje dopiero po zadaniu obrażeń przez obu graczy.

Karta Orkowe Skały działa na naziemne jednostki bo przecież okręty same z siebie mogą zajmować dowolne obszary próżni w aktywnym systemie.
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: michalldz90 »

W instrukcji jest napisane że" począwszy od atakującego obaj gracze otrzymują obrażenia" z tego wynika że najpierw obrońca atakuje...
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: sirafin »

michalldz90 pisze: 01 lip 2018, 15:54 W instrukcji jest napisane że" począwszy od atakującego obaj gracze otrzymują obrażenia" z tego wynika że najpierw obrońca atakuje...
Co rozumiesz przez "atakowanie"? Bo brzmi to tak, jakbyś oczekiwał jakiegoś aktywnego zadawania obrażeń przez przeciwnika, żeby zapobiec kontratakowi.

Każdy gracz ustala siłę swojego ataku i obrony podczas etapu rozpatrywania karty walki. Atak i obrona nie zmienią się w trakcie etapu zadawania obrażeń, nawet jeśli jakieś jednostki zostaną zniszczone/rozbite (fabularnie jednostki atakują się jednocześnie).

Krok zadawania obrażeń:
Najpierw obrońca informuje, ile uzyskał karabinów w tej rundzie walki. Atakujący pomniejsza to o swoje tarcze, a następnie sam wybiera, jak rozdzielić resztę obrażeń, jeśli jakichś nie zablokował.
Następnie atakujący informuje, ile uzyskał karabinów w tej rundzie walki. Obrońca pomniejsza to o swoje tarcze, a następnie sam wybiera, jak rozdzielić resztę obrażeń, jeśli jakichś nie zablokował.

Daltego może się nawet zdażyć, że jednostki zadadzą sobie wzajemnie śmiertelne obrażenia w tej samej rundzie i nikt nie zostanie na polu walki.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: michalldz90 »

Wlasnie o to mi chodzilo czy jest możliwa sytuacja gdzie obie strony zostaja bez jednostek. Dzieki za wyjaśnienie :)
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: sirafin »

Spoko, następnym razem śmiało dopisz, jaki jest powód zadawanego pytania, łatwiej wtedy wyczuć, co wymaga wytłumaczenia ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: michalldz90 »

pojawiły się jeszcze dwa pytania:
1) czy mogę ruszyć jednostki naziemne przez dwa kafle ? tzn. startuje z kafla A-> na kaflu B mam szlak przez planety i flote-> ląduje na planecie na kaflu C przechodząc po drodze przez flote/przyjazny świat. Czy taki ruch jest legalny?
2) od którego kafla zaczynamy budowanie mapy ? od kafla nacji czy zwykłego systemu ? Według instrukcji muszę położyć cel przeciwnika na każdym nowo wyłożonym kaflu. W grze 2 osobowej mamy po dwa cele i po 3 kafle do wyłożenia: czy to znaczy, że ostatni kafel kładziemy bez znacznika celu ? czy mogę pierwszy lub drugi kafel położyć bez znacznika celu ?
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Cin »

michalldz90 pisze: 02 lip 2018, 23:25 pojawiły się jeszcze dwa pytania:
1) czy mogę ruszyć jednostki naziemne przez dwa kafle ? tzn. startuje z kafla A-> na kaflu B mam szlak przez planety i flote-> ląduje na planecie na kaflu C przechodząc po drodze przez flote/przyjazny świat. Czy taki ruch jest legalny?
2) od którego kafla zaczynamy budowanie mapy ? od kafla nacji czy zwykłego systemu ? Według instrukcji muszę położyć cel przeciwnika na każdym nowo wyłożonym kaflu. W grze 2 osobowej mamy po dwa cele i po 3 kafle do wyłożenia: czy to znaczy, że ostatni kafel kładziemy bez znacznika celu ? czy mogę pierwszy lub drugi kafel położyć bez znacznika celu ?
1.Nie
2.Wykładasz w dowolnej kolejności, znaczników nie kładziesz na ostatnim
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: michalldz90 »

a mógłbyś powiedzieć który zapis w instrukcji zabrania poruszania się w ten sposób ?
Kocopał
Posty: 3
Rejestracja: 11 gru 2017, 16:48

Re: Forbidden Stars

Post autor: Kocopał »

michalldz90 pisze: 03 lip 2018, 08:59 a mógłbyś powiedzieć który zapis w instrukcji zabrania poruszania się w ten sposób ?

Obrazek
Hansek
Posty: 35
Rejestracja: 22 maja 2018, 12:19
Has thanked: 2 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Hansek »

Cześć!
Mam pytanie dotyczące limitu jednostek podczas rozpatrywania manewrów (które podzielę na dwa etapy):
Po zakończeniu RUCHU JEDNOSTEK, nie może być ich więcej niż pięć na jednym obszarze.
Po zakończeniu WALKI, sprawdza się limity jednostek na obszarach.

Czy to oznacza ze w trakcie walki jednostek może być więcej? np 5 jednostek naziemnych + 3 żetony wsparcia?
Awatar użytkownika
nightrunner
Posty: 131
Rejestracja: 03 sty 2013, 10:32
Has thanked: 3 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: nightrunner »

Limity jednostek sprawdza się dopiero po rozpatrzeniu rozkazu manewrów.
Czyli ewentualne jednostki redukuje się po zakończeniu ruchu lub, jeśli wystąpiła walka po jej zakończeniu.

Atakować można maksymalnie 5 jednostkami (plus 3 żetonami wsparcia) - nawet na planetę z jednym symbolem czaszki.
Hansek
Posty: 35
Rejestracja: 22 maja 2018, 12:19
Has thanked: 2 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Hansek »

nightrunner pisze: 20 sie 2018, 08:30 Limity jednostek sprawdza się dopiero po rozpatrzeniu rozkazu manewrów.
Czyli ewentualne jednostki redukuje się po zakończeniu ruchu lub, jeśli wystąpiła walka po jej zakończeniu.

Atakować można maksymalnie 5 jednostkami (plus 3 żetonami wsparcia) - nawet na planetę z jednym symbolem czaszki.
+ żeton(y) wsparcia z kart (zagrałem dopiero kilka gier, więc nie wiem czy jest karta która daje więcej niż jeden żeton wsparcia).

Podsumowując:
Atak - maksymalnie 5 jednostek,
*Wsparcie z posiadanych żetonów maksymalnie - 3,
*Wsparcie z karty - w tym wypadku maksymalnie - 2 (o ile istnieje taka karta).
*Pamiętając o tym, że żetony wsparcia ⩽ jednostki (figurki) biorące udział w walce.
Awatar użytkownika
nightrunner
Posty: 131
Rejestracja: 03 sty 2013, 10:32
Has thanked: 3 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: nightrunner »

Jeśli już uściślamy to tak naprawdę żetony wsparcia zagrywa się już w trakcie bitwy, przez co nie wliczają się one do tego limitu 5 jednostek otwieraących bitwę.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: czeczot »

A nie jest tak ze żetony wsparcia zagrywa się raz w "przygotowaniu" do bitwy po żucie kostkami?
W czasie bitwy tj w czasie zagrywania kart już się nie dokłada żetonów.
Ostatnio zmieniony 21 sie 2018, 19:13 przez czeczot, łącznie zmieniany 1 raz.
Hansek
Posty: 35
Rejestracja: 22 maja 2018, 12:19
Has thanked: 2 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Hansek »

czeczot pisze: 21 sie 2018, 08:21 A nie jest tak ze żetony wsparcia zagrywa się raz w "przygotowaniu" do bitwy po życie kostkami?
W czasie bitwy tj w czasie zagrywania kart już się nie dokłada żetonów.
Jak dobrze rozumiem to podczas fazy przygotowań limit obowiązuje, natomiast jeśli żetony są zagrywane z karty to limit może zostać przekroczony.


Obrazek
Najemnik
Posty: 155
Rejestracja: 31 sie 2012, 12:42
Has thanked: 18 times
Been thanked: 19 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Najemnik »

Podczas przygotowań do bitwy jedyny limit to niemożność wystawienia więcej Żetonów Wsparcia niż ma się jednostek w tejże bitwie. Wg Kompletnej Księgi Zasad str. 5 i 6, Hasło: Limit oddziałów, punkt 3: "Ten warunek (czyli liczebności oddziałów, nie cytowałem całości, bo by było za długie) jest sprawdzany jedynie po rozpatrzeniu jakiegoś rozkazu oraz na koniec każdej Fazy Uzupełnień."
Czyli dopiero po zakończeniu bitwy ściąga się ewentualne nadprogramowe jednostki. A ponieważ Żetony Wsparcia po bitwie i tak schodzą, nigdy nie liczą się do tego limitu.
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: Casiliasplp »

Pytanko czy planeta z naszym zabudowaniem ale bez jednostek jest traktowana już jako naszą i działają na nią efekty jak na przyjazną planeta ? Czyli np żeton dominacji gdy zbieramy np. Wsparcie.

Pozdrawiam ;p
Hala Madrid
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: sirafin »

Kompletna Księga Zasad - Obszary (str. 6) pisze:Przyjazny:
Obszar jest przyjazny dla gracza, jeśli ten ma
na nim przynajmniej jedną jednostkę lub zabudowania
i nie ma tam żadnych jednostek ani zabudowań
przeciwnika.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
szurubur
Posty: 78
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:26
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: szurubur »

Właśnie stałem się posiadaczem zakazanych gwiazd i chciałbym ją jakoś zabezpieczyć. Czy może ktoś mi podać jakie konkretnie koszulki musiałbym kupić aby wszystko idealnie pasowało? :)
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: sirafin »

Mała wskazówka - gry FFG chyba zawsze mają oznaczenie na pudełku i w instrukcji (zwykle na końcu), jakie koszulki pasują na karty i ile paczek potrzeba :)

W przypadku Zakazanych Gwiazd:
Obrazek
A więc 4 paczki "szarych" - Standard Card Game Sleeves po 50 koszulek w paczce. W linku poniżej jest rozpiska kolorów.
https://www.fantasyflightgames.com/en/p ... ht-supply/
Oczywiście nie musisz koniecznie kupować koszulek FFG, ale dzięki tej informacji przynajmniej wiesz ile koszulek potrzebujesz i w jakim rozmiarze.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
szurubur
Posty: 78
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:26
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: szurubur »

Faktycznie :) dzięki.
Swoją drogą czy poza kartami zabezpieczacie jakoś inne elementy, np żetony? Czytalem, że warto to kapsli numizmatycznych wpakować, ale czy wszystko czy tylko żetony rozkazów? :)
Awatar użytkownika
nightrunner
Posty: 131
Rejestracja: 03 sty 2013, 10:32
Has thanked: 3 times

Re: Forbidden Stars

Post autor: nightrunner »

Żetony rozkazów koniecznie zapakuj w kapsle - cały czas międli się je w dłoniach, więc bez zabezpieczenia dosyć szybko się poscierają od potu dłoni (a w tej grze, w momencie wystawiania rozkazów dłonie pocą się nie mało ;) )
ODPOWIEDZ