Legendary Encounters: Alien - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game

Post autor: MrAtrion »

Niedługo dorwę grę i po przeczytaniu instrukcji naszło mnie pytanie - czy mając efekt karty "kill a crd from discard", to sami wybieramy tą kartę?
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game

Post autor: Breżniew »

MrAtrion pisze: 06 paź 2018, 20:06 Niedługo dorwę grę i po przeczytaniu instrukcji naszło mnie pytanie - czy mając efekt karty "kill a crd from discard", to sami wybieramy tą kartę?
Tak. Wybierasz jedną którą zabijasz.
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game

Post autor: MrAtrion »

Jestem po 1 rozgrywce. Prawie się udało. Oczywiście pod koniec najgorsze Alieny wyraziły. Już miałem Perfect w Combat i Airlock Controls, ale Strike mnie dobił. Najgorzej było z Hazardem 3. Dobrałem w sumie 5 kart strike - 2 Double strike...

Mam pytanie, czy muszę coś kupować albo atakować, żeby użyć opisu danej karty? Np. Gunner ma Draw a card. I czy ma on atak równy numerowi Objectiva?
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game

Post autor: Breżniew »

MrAtrion pisze: 08 paź 2018, 16:34 Jestem po 1 rozgrywce. Prawie się udało. Oczywiście pod koniec najgorsze Alieny wyraziły. Już miałem Perfect w Combat i Airlock Controls, ale Strike mnie dobił. Najgorzej było z Hazardem 3. Dobrałem w sumie 5 kart strike - 2 Double strike...

Mam pytanie, czy muszę coś kupować albo atakować, żeby użyć opisu danej karty? Np. Gunner ma Draw a card. I czy ma on atak równy numerowi Objectiva?
Nie rozumiem pierwszego pytania. Sprecyzuj o jaką sytuację Ci chodzi. Co do drugiego pytania, to tak. Karta roli Gunnera daje punkty ataku w wysokości równej numerowi objective'u.
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game

Post autor: MrAtrion »

Np karta z gwiazdką czyli kupowanie ma opis dający przeszukanie talii Koszar. Czy muszę coś kupić aby użyć tej właściwości?
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game

Post autor: Breżniew »

MrAtrion pisze: 08 paź 2018, 18:26 Np karta z gwiazdką czyli kupowanie ma opis dający przeszukanie talii Koszar. Czy muszę coś kupić aby użyć tej właściwości?
Nie. Efekt z karty jest niezależny od punktów na karcie. Zakładam, że mówisz o karcie Dallasa "You have your orders". Możesz zagrać tą kartę - daje Ci ona 2 pkt rekrutacji. W momencie zagrania masz efekt pozwalający obejrzeć dwie wierzchnie karty z Baraków, jedną odłożyć na wierzch a drugą na spód Baraków.
Ogólnie pkt z kart i efektów wydajesz w sposób swobodny, tzn możesz zagrać karty dające Ci np 4 ataku i 3 rekrutacji, wydać je wszystkie albo tylko część z nich na skanowanie/walkę/rekrutację/cokolwiek, a następnie zagrać jeszcze jakieś karty i znowu na coś wydać. Możesz zagrać wszystkie karty, ale np. nie wydawać żadnych punktów.
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game

Post autor: MrAtrion »

Serio?? Instrukcja słabo to opisuje. Zawsze brałem rekrutację albo atak. Ciekawe miksy można tak robić :D
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game

Post autor: MrAtrion »

A jest możliwość discardu HQ i dociągnięciu nowego gdy karty są słabe?
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game

Post autor: Breżniew »

MrAtrion pisze: 08 paź 2018, 21:02 A jest możliwość discardu HQ i dociągnięciu nowego gdy karty są słabe?
Tak po prostu to nie, ale mogą pojawić się w grze pewne efekty które mogą ingerować w HQ.
A co do swobody wydawania punktów, to to jest wg. mnie jedna z najlepszych rzeczy w tej grze. Załóżmy, że masz w ręce karty dające w sumie 5 ataku i 4 rekrutacji. Można je zagrać wszystkie od razu i po prostu wydać 5 ataku na skanowanie lub walkę i 4 rekrutacje na kupowanie nowych kart. Ale możesz np. mieć na niektórych kartach zdolności odpalane symbolem którego nie masz. Fajnie byłoby odpalić tą zdolność, ale jeśli zagrasz tą kartę teraz, to niestety zdolności nie odpalisz i dostaniesz z karty tylko punkty. O patrz: masz w ręce też kartę roli, która pozwala Ci dociągnąć kartę. Może ta dociągnięta karta ma właśnie potrzebny symbol. Itp.itd. Takich sytuacji będziesz miał multum. Ponadto może zdarzyć się tak, że będzie Ci zależało na tym, żeby zbyt szybko nie przemielić talii, bo może trafić do niej coś nieprzyjemnego i wtedy każde dociągnięcie karty przybliża Cię do wyciągnięcia tej feralnej.
Pod pewnymi względami bardzo Ci zazdroszczę - chciałbym bardzo znowu poznawać po raz pierwszy wszystkie talie, scenariusze i wyłapywać kombosy :)
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game

Post autor: MrAtrion »

Aktualnie gram po raz trzeci. Kwarantanną wywalam podstawowe karty jak się da. :) Najgorzej to dorwać dużo gwiazdek na autodestrukcje i najmocniejsze karty.
Awatar użytkownika
cahir
Posty: 261
Rejestracja: 30 gru 2008, 09:07
Lokalizacja: Vratislavia
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game

Post autor: cahir »

[/quote]
Tak po prostu to nie, ale mogą pojawić się w grze pewne efekty które mogą ingerować w HQ.
A co do swobody wydawania punktów, to to jest wg. mnie jedna z najlepszych rzeczy w tej grze. Załóżmy, że masz w ręce karty dające w sumie 5 ataku i 4 rekrutacji. Można je zagrać wszystkie od razu i po prostu wydać 5 ataku na skanowanie lub walkę i 4 rekrutacje na kupowanie nowych kart. Ale możesz np. mieć na niektórych kartach zdolności odpalane symbolem którego nie masz. Fajnie byłoby odpalić tą zdolność, ale jeśli zagrasz tą kartę teraz, to niestety zdolności nie odpalisz i dostaniesz z karty tylko punkty. O patrz: masz w ręce też kartę roli, która pozwala Ci dociągnąć kartę. Może ta dociągnięta karta ma właśnie potrzebny symbol. Itp.itd. Takich sytuacji będziesz miał multum. Ponadto może zdarzyć się tak, że będzie Ci zależało na tym, żeby zbyt szybko nie przemielić talii, bo może trafić do niej coś nieprzyjemnego i wtedy każde dociągnięcie karty przybliża Cię do wyciągnięcia tej feralnej.
Pod pewnymi względami bardzo Ci zazdroszczę - chciałbym bardzo znowu poznawać po raz pierwszy wszystkie talie, scenariusze i wyłapywać kombosy :)
[/quote]

zaraz, zaraz bo chyba czegoś nie zrozumiałem za pierwszym razem.
1)czy jak płacę dajmy na to kartami za coś, i wsród tych kart była taka z symbolem i akcją, to już jej nie mogę użyć bo tylko w momencie zagrania?
2) i czy symbol przy takim płaceniu się "odpalił"? i jak potem zagram karte akcji z wymaganym symbolem to już był uzyty?
3) Lambert nawiagtor ma dolnosc skanowania pokoju darmową, jak zagralismy wczesniej symbol chyba nawigacji? w kazdym razie, jak ja zagram to wiadomo nie działa, ale co jak zagram zaraz druga kopie tej karty? odpalę dwie zdolnosci, ejdna czy zadnej?
Jezus zbawia, Allah nagradza, Cthulhu pożera.
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game

Post autor: Breżniew »

cahir pisze: 09 paź 2018, 11:39 zaraz, zaraz bo chyba czegoś nie zrozumiałem za pierwszym razem.
1)czy jak płacę dajmy na to kartami za coś, i wsród tych kart była taka z symbolem i akcją, to już jej nie mogę użyć bo tylko w momencie zagrania?
2) i czy symbol przy takim płaceniu się "odpalił"? i jak potem zagram karte akcji z wymaganym symbolem to już był uzyty?
3) Lambert nawiagtor ma dolnosc skanowania pokoju darmową, jak zagralismy wczesniej symbol chyba nawigacji? w kazdym razie, jak ja zagram to wiadomo nie działa, ale co jak zagram zaraz druga kopie tej karty? odpalę dwie zdolnosci, ejdna czy zadnej?
1. Wszystko zależy od tego, co to za karta i jaki ma dokładnie tekst. Weźmy przykład karty Call "Full of suprises" (pomijam tekst efektu Mobilize). Karta w momencie zagrania daje 2 pkt rekrutacji oraz JEŚLI wcześniej zagrałeś kartę z symbolem survival, to możesz wyleczyć jeden strike dowolnemu graczowi. I ten efekt może zostać odpalony TYLKO w momencie zagrania. Jeśli wczesniej nie zagrałeś karty z survivalem, to "Full of suprises" da Ci tylko 2 pkt rekrutacji i PÓŹNIEJ już nie możesz w żaden sposób odpalić tej zdolności. Ale np. karta Parkera "Electric Prod" aby odpalić efekt wymaga wcześniej zagrania karty z symbolem Nostromo, ale poczatek tekstu karty brzmi "Once this turn", co oznacza, że może ten efekt odpalić w dowolnym momencie swojej tury akcji, ale tylko JEŚLI przed zagraniem "Electric Prod" zagrałeś kartę z symbolem Nostromo.
2. Nie rozumiem pytania. Sprecyzuj proszę o co Ci chodzi.
3. Odpalisz wtedy zdolność tylko drugiej karty "Motion detector". Na stronie 9 instrukcji jest opisany podobny przykład z kartą Dallasa "Captain of the ship".
Awatar użytkownika
inzkulozik
Posty: 296
Rejestracja: 23 cze 2017, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 67 times
Been thanked: 18 times

Re: Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game

Post autor: inzkulozik »

Breżniew pisze: 08 paź 2018, 21:30A co do swobody wydawania punktów, to to jest wg. mnie jedna z najlepszych rzeczy w tej grze. Załóżmy, że masz w ręce karty dające w sumie 5 ataku i 4 rekrutacji. Można je zagrać wszystkie od razu i po prostu wydać 5 ataku na skanowanie lub walkę i 4 rekrutacje na kupowanie nowych kart. Ale możesz np. mieć na niektórych kartach zdolności odpalane symbolem którego nie masz. Fajnie byłoby odpalić tą zdolność, ale jeśli zagrasz tą kartę teraz, to niestety zdolności nie odpalisz i dostaniesz z karty tylko punkty. O patrz: masz w ręce też kartę roli, która pozwala Ci dociągnąć kartę. Może ta dociągnięta karta ma właśnie potrzebny symbol. Itp.itd.
Jeśli któraś karta z ręki pozwala mi na dociąg to robię to zawsze w pierwszej kolejności, nie gracie tak?

Mógłbym tego nie robić ale musiałbym z dużym prawdopodobieństwem wiedzieć co to za karta/y wyjdzie oraz założyć, że w następnej ręce bardziej się przyda, jednak w praktyce to aż tak głęboko nie rozkminiam ;)
yadyam
Posty: 81
Rejestracja: 09 mar 2017, 09:50
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game

Post autor: yadyam »

Mam jedną wątpliwość. Gdzie lądują zabici Final Enemies? W Operations czy Dead Enemies? Pytam, bo w scenariuszu She'll breed, you'll die muszę zabić ich dwóch: Cloned Queen i The Newborn. Po ubiciu królowej niestety w fazie Hive skończył się deck. I co? Muszę wtasować ją ponownie do decku?
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game

Post autor: Breżniew »

yadyam pisze: 09 paź 2018, 20:11 Mam jedną wątpliwość. Gdzie lądują zabici Final Enemies? W Operations czy Dead Enemies? Pytam, bo w scenariuszu She'll breed, you'll die muszę zabić ich dwóch: Cloned Queen i The Newborn. Po ubiciu królowej niestety w fazie Hive skończył się deck. I co? Muszę wtasować ją ponownie do decku?
Na bgg było chyba podobne pytanie dotyczące właśnie scenariusza na Auridze. Jak dla mnie bossowie są wrogami, więc lecą na Dead Enemies pile. I owszem, mogą pojawić się drugi raz, jeśli nastąpi przetasowanie Hive decku. Przy czym uważam, że do wykonania misji nie trzeba zabijać powtórnie tego samego bossa, jeśli się pojawi.

EDIT:
Tu chyba jest ten temat z bgg:
https://boardgamegeek.com/thread/122477 ... -hive-deck
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game

Post autor: MrAtrion »

W FAQ chyba albo manualu było ,że po przetasowaniu decku mogą się pojawić, ale Objective wymaga tylko jednego zabicia danego final'a aby wygrać.
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1146
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 412 times
Been thanked: 254 times

Re: Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game

Post autor: mmag »

Tak dla pewności: Otrzymując (taa ładny mi prezent....) facehuggera, dostajemy też z nim automatycznie 3 punkty obrażeń? Czy widniejąca na karcie trójka odnosi się wyłącznie do liczby obrażeń, które musimy zadać twarzościskaczowi, by się go pozbyć?
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game

Post autor: Breżniew »

mmag pisze: 10 paź 2018, 12:08 Tak dla pewności: Otrzymując (taa ładny mi prezent....) facehuggera, dostajemy też z nim automatycznie 3 punkty obrażeń? Czy widniejąca na karcie trójka odnosi się wyłącznie do liczby obrażeń, które musimy zadać twarzościskaczowi, by się go pozbyć?
Druga opcja ;P
Awatar użytkownika
cahir
Posty: 261
Rejestracja: 30 gru 2008, 09:07
Lokalizacja: Vratislavia
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game

Post autor: cahir »

Breżniew pisze: 09 paź 2018, 12:55
2) i czy symbol przy takim płaceniu się "odpalił"? i jak potem zagram karte akcji z wymaganym symbolem to już był uzyty?


2. Nie rozumiem pytania. Sprecyzuj proszę o co Ci chodzi.
chodzi oto czy jak używam karty z symbolem do płacenia za wystawienie karty z baraków, to ten symbol już został użyty na potrzeby innej karty z wymaganiami symbolu. Z twojej trzeciej odpowiedzi wnioskuje, że nie, gdyż wtedy " lambert od skanowania" mógłbym użyć do zapłacenia za inną kartę, nie uzywając jej zdolności, potem wystawić drugą taką kartę i użyć, a potem wyciągnąć tą wcześniejszą, którą płaciłem za kartę z baraków i użyć również jej :?:
Jezus zbawia, Allah nagradza, Cthulhu pożera.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game

Post autor: Olgierdd »

Zasada jest prosta: tekst kart rozpatrujesz w większości przypadków natychmiast po zagraniu w całości. Punkty rekrutacji i obrażeń po zagraniu karty trafiają do wirtualnej puli i wydajesz je w swojej turze na co chcesz, ile chcesz i kiedy chcesz, niezależnie od tego w którym momencie zagrałeś te karty.
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game

Post autor: MrAtrion »

Olgierdd pisze: 10 paź 2018, 13:50 Zasada jest prosta: tekst kart rozpatrujesz w większości przypadków natychmiast po zagraniu w całości. Punkty rekrutacji i obrażeń po zagraniu karty trafiają do wirtualnej puli i wydajesz je w swojej turze na co chcesz, ile chcesz i kiedy chcesz, niezależnie od tego w którym momencie zagrałeś te karty.
A jeśli zagram kartę z gwiazdką, która leczy, to muszę tekst o leczeniu od razu "użyć", czy mogę potem w tej turze (np. wyjdzie event dający strike'a)?
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game

Post autor: Breżniew »

MrAtrion pisze: 10 paź 2018, 19:55 A jeśli zagram kartę z gwiazdką, która leczy, to muszę tekst o leczeniu od razu "użyć", czy mogę potem w tej turze (np. wyjdzie event dający strike'a)?
Nie ma reguły. Wszystko zależy od tego jaki masz tekst na karcie. Jedne nakazują "Heal strike" - wtedy efekt zachodzi w momencie zagrania. Inne mają tekst "Heal next strike (...)" - oznacza to, że leczysz następnego strike'a (pierwszego jakiego otrzymasz po zagraniu tej karty). Jeszcze inne mogą mieć tekst typu "Once this turn..." - wówczas masz możliwość raz w tej turze wyleczyć strike.

Zdaję sobie sprawę, że masz mnóstwo podobnych pytań, ale stanowczo polecam uważnie przeczytać instrukcję. Na 95% podobnych wątpliwości instrukcja wystarczy. Na stronie 16 instrukcji jest mini słownik z najczęściej pojawiającymi się poleceniami z kart.
Awatar użytkownika
inzkulozik
Posty: 296
Rejestracja: 23 cze 2017, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 67 times
Been thanked: 18 times

Re: Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game

Post autor: inzkulozik »

https://pasteboard.co/HHQjKHY.jpg
Czy w combo z takimi kartami kolejność zagrywania ma znaczenie? Głównie zastanawiam się nad tym "played this turn" na kartach Ripley, jeśli tekst rozpatrywać dosłownie w momencie zagrania to obie Ripley będą różnie punktować, czy zgadza się? Rozumiem, że to "this turn" dodano dla podkreślenia, że np. karty z Vigilant grane w poprzedniej turze się tutaj nie liczą?
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game

Post autor: Breżniew »

inzkulozik pisze: 10 paź 2018, 21:04 https://pasteboard.co/HHQjKHY.jpg
Czy w combo z takimi kartami kolejność zagrywania ma znaczenie? Głównie zastanawiam się nad tym "played this turn" na kartach Ripley, jeśli tekst rozpatrywać dosłownie w momencie zagrania to obie Ripley będą różnie punktować, czy zgadza się? Rozumiem, że to "this turn" dodano dla podkreślenia, że np. karty z Vigilant grane w poprzedniej turze się tutaj nie liczą?
Tak, pierwsza dołoży 3+2 ataku, druga już 3+3.
Zgadza się. Vigilant zagrany np. w poprzedniej turze nie będzie się liczył.
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game

Post autor: MrAtrion »

Kurde, do tej pory nie mogę przejść 4 scenariusza (4 film). To jest takie upierdliwe i niesprawiedliwe xD Najgorzej jak mam wrzuconą kartę HAZARD do decku. Wtedy albo iść w karty leczące i nie mieć czym atakować mocnych alienów (plus bossowie) albo w siłę ataku i nie mieć nic na leczenie (biorąc obie drogi nie wyciągnę mocnych kart na raz, by uzbierać te ponad 10 ataku... Jakaś podpowiedź? 1 i 2 najbardziej mi się podobały chyba :)
ODPOWIEDZ