Le Havre - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre

Post autor: rzaba »

akurat jesli chodzi o informacje kto zaczyna runde to (przynajmniej u nas) jest to bardzo ważna informacja bo my nigdy nie pamiętamy (po karmieniu, żniwach i zabraniu pionków stateczków).
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2805
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Le Havre

Post autor: kaszkiet »

Ja właśnie dlatego nie zdejmuję stateczków po żniwach, tylko przestawiam je pojedynczo, co turę gracza na początek toru.
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Le Havre

Post autor: Fuser.exe »

Po co zdejmowac w ogole te stateczki?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4599
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1880 times

Re: Le Havre

Post autor: warlock »

Obczaiłem karty rund w domu, już wszystko jest jasne ;)
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Le Havre

Post autor: Tony23 »

kaszkiet pisze:Ja właśnie dlatego nie zdejmuję stateczków po żniwach, tylko przestawiam je pojedynczo, co turę gracza na początek toru.
+1

my w pierwszej grze ściągaliśmy stateczki i też czasami nam się myliło, najlepiej po prostu dalej przeskakiwać
Awatar użytkownika
Trampon
Posty: 359
Rejestracja: 26 mar 2012, 13:44
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: Trampon »

Znacznik gracza rozpoczynającego ma jeszcze jedno zastosowanie - pokazuje kto pierwszy wykonuje akcję w etapie końcowym (tym gdzie gracze wykonują tylko po jednej akcji i gdzie można wchodzić do budynków w których są znaczniki innych graczy).

W weekend graliśmy pierwszy raz, w 2 osoby, w wariant uproszczony (bez budynków specjalnych itp) a i tak gra zajęła ze 3 godziny...
"W świecie kolekcjonerów nader często dochodzi do zbrodni. Kolekcjonerzy to szaleńcy albo fanatycy na granicy szaleństwa, zaślepieni żądzą posiadania zdolni są do najgorszych przestępstw".
E. Niziurski, Nowe Przygody Marka Piegusa.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4599
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1880 times

Re: Le Havre

Post autor: warlock »

Pytanie po pierwszej partii. Miasto zbudowało gorzelnię. Zasady gry mówią, że po zapłaceniu za wejście do budynku, gracz MUSI wykonać związaną z nim akcję. Mój przeciwnik chce umieścić tam robotnika, żeby uniemożliwić mi sprzedaż zboża. Sam jednak tego zboża nie posiada, a więc nie może wykonać akcji gorzelni. Pytanie - czy wolno mu wejść do tego budynku i go dla mnie zablokować, skoro nie jest w stanie wykonać związanej z nim akcji sprzedaży? Czy też zakładamy, że "sprzedaje 0 za 0" i może tam siedzieć ;)?
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Le Havre

Post autor: Tony23 »

"Po wejściu do budynku musisz wykonać dostępną tam akcję"

nie wiem w jaki inny sposób można rozumieć tą zasadę? po co próbujecie naginać zasady?
jak nie możesz wykonać akcji z budynku to nie można tam wejść
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Le Havre

Post autor: Fuser.exe »

Skoro mozna wejsc i z cegly zrogic cegle zyskujac bonus to nie widze przeciwwskazan zeby zrobic akcje za 0. Moim zdaniem musi odnosi sie do koniecznosci wykonania akcji gdy masz zasoby. Moge wejsc do stoczni, zaplacic za wstep i sobie tylko popatrzec na statki.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4599
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1880 times

Re: Le Havre

Post autor: warlock »

Tony23 pisze:"Po wejściu do budynku musisz wykonać dostępną tam akcję"

nie wiem w jaki inny sposób można rozumieć tą zasadę? po co próbujecie naginać zasady?
jak nie możesz wykonać akcji z budynku to nie można tam wejść
"Gorzelnia - maksymalnie 4 razy możesz sprzedać zboże po 2 franki za każde. Pieniądze weź ze Skarbca."

Można ją rozumieć szanowny kolego tak, że opis budynku nie mówi "maksymalnie 4 razy SPRZEDAJ", tylko "maksymalnie 4 razy MOŻESZ sprzedać". W grze "Summoner Wars" ruch maksymalnie o trzy pola oznacza także ruch za zero pól, chce się dowiedzieć, czy taki sposób interpretacji dotyczy tez Le Havre.

Poza tym, kolega @fuser.exe dał mi całkowicie odmienną interpretację tej zasady od Ciebie, dlatego próbuję ustalić jak grać. Jak widać, można ją rozumieć inaczej.

Nigdzie nie widzę zasady, która mówi mi wprost, że aby wejść do budynku muszę uprzednio spełniać warunki akcji budynku. Widzę tylko zasadę, że jeśli je spełniam, to muszę coś z tym zrobić - gdybym miał zboże, to oczywiście zamieniam przynajmniej jedno z nich na kasę w ramach konieczności wykonania akcji. Ale czy brak zboża zakazuje mi wejść do budynku w tym przypadku?
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Le Havre

Post autor: Tony23 »

No bo gorzelnia to jest budynek w którym możesz wykonać akcje 4 3 2 lub 1 raz. Stąd możesz a nie musisz

Porównanie do innych gier (SW) jest bez sensu, bo są inne zasady, np. W Dominant Species można zająć pole akcji, a nie trzeba tej akcji wykonywać.

Dla mnie zasada jest prosta i każde inne jej rozumienie to nadinterpretacja.
Oczywiście mogę się mylić, ale dla mnie jest tak i tak gramy
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4599
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1880 times

Re: Le Havre

Post autor: warlock »

Czyli krótka piłka ;): Nie mogę wejść robotnikiem do budynku, jeśli nie spełniam warunków do wykonania akcji z nim związanej. Zgadza się?

Będę wdzięczny za potwierdzenie od jeszcze jednej osoby, bo to fundamentalna sprawa ;).
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Le Havre

Post autor: Fuser.exe »

Z instrukcji nie wynika, ze nie mozesz, a wrecz sa miejsce, ktore sugeruja, ze mozesz.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4599
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1880 times

Re: Le Havre

Post autor: warlock »

Tony23 pisze:No bo gorzelnia to jest budynek w którym możesz wykonać akcje 4 3 2 lub 1 raz. Stąd możesz a nie musisz

Porównanie do innych gier (SW) jest bez sensu, bo są inne zasady, np. W Dominant Species można zająć pole akcji, a nie trzeba tej akcji wykonywać.

Dla mnie zasada jest prosta i każde inne jej rozumienie to nadinterpretacja.
Oczywiście mogę się mylić, ale dla mnie jest tak i tak gramy
Ok, i masz rację. Przeczytałem angielskie FAQ na BGG i przy każdym budynku jest tam dopisek:
"You may not enter this building if you don't sell at least 1 grain."
"You may not enter this building if you don't have at least 1 Craft symbol."
"You may not enter this building if you don't have at least 14 francs and 3 leather."

I tak dalej, i tak dalej. Dzięki za cierpliwość!

@Fuser.exe musisz jednak zmienić sposób rozgrywki :)
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Le Havre

Post autor: Fuser.exe »

Zaskoczenie, jest takie miejsce w instrukcji "nie mozesz wejsc do budynku jesli Cie nie stac" i wystarczylo dodać lub i zamknac temat. UR wolal napisac o mozliwosci rozmieniania 5 franków w DOWOLNYM MOMENCIE GRY. Zmieniać nie muszę bo nigdy nie miałem takiej sytuacji, ja zawsze gram optymalnie 8)
c08mk
Posty: 2459
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Le Havre

Post autor: c08mk »

Wstyd się przyznać ale dopiero pierwszy raz rozłożyłem grę.

Plansza -> miejsce na budynki specjalne -> wariant skrócony ... weź 1 skórę.
Instrukcja -> str. 2 setup do wariantu skróconego -> weź 2 skóry.

Który tekst jest poprawny?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Le Havre

Post autor: GrzeL »

c08mk pisze:Wstyd się przyznać ale dopiero pierwszy raz rozłożyłem grę.

Plansza -> miejsce na budynki specjalne -> wariant skrócony ... weź 1 skórę.
Instrukcja -> str. 2 setup do wariantu skróconego -> weź 2 skóry.

Który tekst jest poprawny?
Poprawnie jest 2 skóry.
Kolejny błąd spowodowany tłumaczeniem z angielskiego, a nie z oryginału.
nielot2
Posty: 19
Rejestracja: 25 sty 2015, 14:10
Lokalizacja: Kąty Wrocławskie

Re: Le Havre

Post autor: nielot2 »

Cześć,
jak działa "Warsztat kołodzieja" (GH06) ? Na karcie napisano: Wykonaj maks. tyle razy ile masz żelaza. A na obrazkach pokazano: 2drewna -1x-> 5 franków.
Marcin
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Le Havre

Post autor: GrzeL »

nielot2 pisze:Cześć,
jak działa "Warsztat kołodzieja" (GH06) ? Na karcie napisano: Wykonaj maks. tyle razy ile masz żelaza. A na obrazkach pokazano: 2drewna -1x-> 5 franków.
Tak jak jest napisane na karcie.
Za każde żelazo, które posiadasz, możesz wykonać raz akcję zamiany 2 drewien na 5 franków.
krzysiekx
Posty: 6
Rejestracja: 06 gru 2015, 09:53
Lokalizacja: Mikołów

Re: Le Havre

Post autor: krzysiekx »

Szybkie pytanie - czy w wariancie uproszczonym na 3 osoby jedynie możliwe zdominowanie gry przez ciągłe branie zboża, a później produkcję chleba? Grałem ostatnio pierwszy raz i znajomy ciągle brał zboże, które z powodu żniw się dublowało (pewnie są na to jakieś limity?)., Pod koniec gry miał dużo surowca, a udało mu się kupić piekarnię, w ostatniej turze wszystko sprzedał (w budynku który na to pozwala w stosunku 1 do 1 do chleba). Ja miałem podobną taktykę - bydło i rzeźnia, na koniec też sprzedałem. Pytanie moje jest następujące, czy to było chociaż trochę zgodne z zasadami?

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Straszyk
Posty: 1305
Rejestracja: 02 lut 2011, 17:07
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Le Havre

Post autor: Straszyk »

Nieważne ile zboża/bydła posiadasz podczas żniw, dostajesz tylko 1
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Le Havre

Post autor: Paskudnik »

@krzysiekx: Na moje oko to pojechaliście totalnie po bandzie z zasadami:
* jak już napisał Straszyk, pomnożenie zboża podczas żniw polega na tym, że dostajemy jeden kolejny żeton zboża (pod warunkiem, że choć jeden żeton już posiadamy)
* budynek pozwalający sprzedawać "dwupaki" utworzone z żetonu zboża i chleba to Cukiernia (specjalny 019), jednak w jednym ruchu można tam sprzedać maksymalnie 3 takie zestawy, uzyskując 5-15 franków.
* sprzedanie pozostałego chleba u Armatora nie powinno generować aż takich kokosów - powiedzmy, że gracz jest dość dobry i ma 5 statków: 1 drewniany, 3 żelazne i 1 stalowy. To daje możliwość sprzedaży 15 żetonów za kwotę 45 franków w jednym ruchu. OK - to jest kupa hajsu i punktów, ale trzeba pamiętać jeszcze o energii do odpalenia statków oraz bardzo sprawnym graniu, żeby to wszystko (zdobycie surowców i zbudowanie 5 statków, wypieczenie chleba i handel w Cukierni) zdążyć wykonać. Akurat zdobycie zboża nie było problemem, bo ten materiał u Was przyrastał geometrycznie ;) Jednak nawet mimo takiej ilości zboża przekształconej w chleb, czymś trzeba było jeszcze karmić.
Biorąc pod uwagę liczbę popełnionych błędów sądzę, że to dość nieprawdopodobne i przypuszczam, że dodatkowo mogliście zlekceważyć ograniczenie na liczbę dóbr mieszczących się na statku. Natomiast na ilość posiadanych żetonów limitu nie ma.
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
nielot2
Posty: 19
Rejestracja: 25 sty 2015, 14:10
Lokalizacja: Kąty Wrocławskie

Re: Le Havre

Post autor: nielot2 »

Cześć,
jak wiadomo w jednej turze nie można sprzedać budynku i ponownie go kupić, a czy można na odwrót?
Kupuję budynek -> wykonuję w nim akcję -> sprzedaję ten budynek -> kupuję inny budynek.
Marcin
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Le Havre

Post autor: Paskudnik »

Nie chce mi się szukać po instrukcji, ale z tego co wiem, nie można robić akcji w budynku, który się dopiero co kupiło.

EDIT: ale zawsze mnie ta zasada dziwiła, więc sprawdziłem w instrukcji i nie widzę tu takiego obostrzenia. Poprawcie mnie proszę, jeśli się mylę.

@nielot2: nawet jeśli można robić akcję zaraz po zakupie budynku, to nadal wygląda to tak:

kupujesz budynek -> robisz w nim akcję -> sprzedajesz budynek -> kupujesz inne budynki -> kończysz turę.

Nie można robić akcji głównej (wejście do budynku) więcej niż raz.
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Le Havre

Post autor: Fuser.exe »

nigdy nie slyszalem, zeby nie mozna bylo robiac akcji w budynku ktory sie wlasnie kupilo wiec jak dla mnie mozna tak zrobic.
ODPOWIEDZ