Loyang / At the Gates of Loyang - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
siefczyk
Posty: 371
Rejestracja: 11 gru 2012, 09:36

Re: Loyang-zasady

Post autor: siefczyk »

Dzięki za wyjaśnienie. Sztuką jest pisanie jasnych instrukcji, ale wtedy forum i bgg zawierałyby o połowę mniej postów :-)
ach1-79
Posty: 3
Rejestracja: 04 lip 2013, 22:08
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Loyang-zasady

Post autor: ach1-79 »

Witam, mam pytanie dotyczące karty Księgowego. Opis karty: "Zdecyduj, na którym z pól w Twoim Sklepie ma znajdować się warzywo. (Dodawaj lub usuwaj warzywa wedle uznania.) Dodatkowo wybierz jeden typ warzywa . Za każde swoje pole startowe/prywatne, które jest obsadzone tym warzywem, otrzymujesz 1 kesz."

Czy warzywa, które mogę dodawać do swojego sklepu (wedle uznania) mają pochodzić z ogólnych zasobów, czy z mojego wózka? Czy otrzymuję za to pieniądze?
Czy jeśli usuwam warzywa ze sklepu (wedle uznania), to do swojego wózka czy do zasobów ogólnych? Czy coś za to płacę?

Jeśli mogę dodawać/usuwać warzywa tylko w obrębie wózka, to po co wykorzystywać Księgowego skoro mogę to po prostu zrobić w ramach akcji Zakup lub Sprzedaż?

Kolejne pytanie dotyczy dodatkowej czynności "wybierz jeden typ warzywa...".
Przyjmijmy, że nie mam w sklepie rzepy. A pole startowe mam obsiane 3 rzepami i jedno z pól prywatnych mam obsiane 2 rzepami.

Czy mogę wytypować rzepę, jako warzywo, które ma mi przynieść dochód z karty Księgowego? (pomimo tego, że nie mam jej w Sklepie)
Czy w/w sytuacji dostaję pieniądze za obsiane pola na jednej karcie, czy z dwóch?
seszena2
Posty: 103
Rejestracja: 01 lip 2015, 21:46
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Loyang-zasady

Post autor: seszena2 »

Moim zdaniem z zasobnika dodajemy warzywo.
"Dodatkowo wybierz jeden typ warzywa" ... czyli w Twoim przypadku dostajesz pieniądze z dwóch pól po jednym keshu.
seszena2
Posty: 103
Rejestracja: 01 lip 2015, 21:46
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Loyang-zasady

Post autor: seszena2 »

Natomiast ja mam pytanie odnośnie odrzucania kart:
Czy są jakieś karty , które po użyciu są odrzucane całkowice z gry?

W instrukcji jest taki przypadek:
Instrukcja strona 5
" Gdy tylko pomocnik zostanie użyty, należy go natychmiast przenieść na Stos Kart Odrzuconych."
Wprowadzenie do zasad gry wg autora , strona 2
"Pomocnicy - są to karty akcji z załączonym opiosem. Po jednorazowym użyciu są one odrzucane."
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Loyang-zasady

Post autor: FortArt »

Hmm, takich kart nie ma. Wszyscy pomocnicy po jednorazowym uzyciu przez gracza trafiają na stos kart odrzuconych, który jest wtasowywany do talii.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Loyang-zasady

Post autor: GeQ »

ach1-79 pisze:Witam, mam pytanie dotyczące karty Księgowego. Opis karty: "Zdecyduj, na którym z pól w Twoim Sklepie ma znajdować się warzywo. (Dodawaj lub usuwaj warzywa wedle uznania.) Dodatkowo wybierz jeden typ warzywa . Za każde swoje pole startowe/prywatne, które jest obsadzone tym warzywem, otrzymujesz 1 kesz."

Czy warzywa, które mogę dodawać do swojego sklepu (wedle uznania) mają pochodzić z ogólnych zasobów, czy z mojego wózka? Czy otrzymuję za to pieniądze?
Czy jeśli usuwam warzywa ze sklepu (wedle uznania), to do swojego wózka czy do zasobów ogólnych? Czy coś za to płacę?

Jeśli mogę dodawać/usuwać warzywa tylko w obrębie wózka, to po co wykorzystywać Księgowego skoro mogę to po prostu zrobić w ramach akcji Zakup lub Sprzedaż?

Kolejne pytanie dotyczy dodatkowej czynności "wybierz jeden typ warzywa...".
Przyjmijmy, że nie mam w sklepie rzepy. A pole startowe mam obsiane 3 rzepami i jedno z pól prywatnych mam obsiane 2 rzepami.

Czy mogę wytypować rzepę, jako warzywo, które ma mi przynieść dochód z karty Księgowego? (pomimo tego, że nie mam jej w Sklepie)
Czy w/w sytuacji dostaję pieniądze za obsiane pola na jednej karcie, czy z dwóch?
Cześć, wczoraj pierwszy raz graliśmy w Loyang i karta Księgowego rozwaliła nam wieczór ;) Czy jest ktoś w stanie podać konkretny przykład jak z pomocy Księgowego skorzystać? Najlepiej jakiś sensowny, który pokazałby jak można go skutecznie, sprytnie wykorzystać z fajnym efektem.
Dzięki.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Loyang [At the Gates of Loyang]

Post autor: FortArt »

Opis jest precyzyjny. Dodaj/usuń warzywa. Więc dodajesz lub usuwasz. Za darmo bo nie ma "kup/sprzedaj". Z lub do zasobów ogólnych.
Dodatkowo zarabiasz po 1zł za pole z wybranym dowolnym typem warzywa (nie musi być w sklepie, dowolne to dowolne).

Po co? Usuwasz by potem móc znów sprzedać, dodajesz by móc znów kupić.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Loyang [At the Gates of Loyang]

Post autor: GeQ »

FortArt pisze:Opis jest precyzyjny. Dodaj/usuń warzywa. Więc dodajesz lub usuwasz. Za darmo bo nie ma "kup/sprzedaj". Z lub do zasobów ogólnych.
Dodatkowo zarabiasz po 1zł za pole z wybranym dowolnym typem warzywa (nie musi być w sklepie, dowolne to dowolne).

Po co? Usuwasz by potem móc znów sprzedać, dodajesz by móc znów kupić.
Ok, ale dodaję warzywa ze swojej taczki do sklepu, albo zdejmuję ze sklepu na swoją taczkę? I rozumiem, że robię albo jedno albo drugie. Po tym ruchu mogę wziąć jeszcze kasę za pola (to już jest jasne)
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Loyang [At the Gates of Loyang]

Post autor: FortArt »

GeQ pisze:
FortArt pisze:Opis jest precyzyjny. Dodaj/usuń warzywa. Więc dodajesz lub usuwasz. Za darmo bo nie ma "kup/sprzedaj". Z lub do zasobów ogólnych.
Dodatkowo zarabiasz po 1zł za pole z wybranym dowolnym typem warzywa (nie musi być w sklepie, dowolne to dowolne).

Po co? Usuwasz by potem móc znów sprzedać, dodajesz by móc znów kupić.
Ok, ale dodaję warzywa ze swojej taczki do sklepu, albo zdejmuję ze sklepu na swoją taczkę? I rozumiem, że robię albo jedno albo drugie. Po tym ruchu mogę wziąć jeszcze kasę za pola (to już jest jasne)
Już odpowiedziałem. Nie z taczki. Taczki w ogóle nie używasz przy tej karcie. Z zasobów ogólnych. Nie musisz albo dokładać albo usuwać. Możesz i to i to. Po prostu decydujesz na których miejscach warzywa będą leżeć warzywa, a na których nie. Potrzebujesz mieć tam rzepę to ją dokładasz (z zasobów ogólnych) a pora to byś wolał nie mieć to go ściągasz (i odkładasz do zasobów ogólnych).
Innymi słowy aranżujesz sklep według własnego uznania.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Loyang [At the Gates of Loyang]

Post autor: GeQ »

FortArt pisze:
GeQ pisze:
FortArt pisze:Opis jest precyzyjny. Dodaj/usuń warzywa. Więc dodajesz lub usuwasz. Za darmo bo nie ma "kup/sprzedaj". Z lub do zasobów ogólnych.
Dodatkowo zarabiasz po 1zł za pole z wybranym dowolnym typem warzywa (nie musi być w sklepie, dowolne to dowolne).

Po co? Usuwasz by potem móc znów sprzedać, dodajesz by móc znów kupić.
Ok, ale dodaję warzywa ze swojej taczki do sklepu, albo zdejmuję ze sklepu na swoją taczkę? I rozumiem, że robię albo jedno albo drugie. Po tym ruchu mogę wziąć jeszcze kasę za pola (to już jest jasne)
Już odpowiedziałem. Nie z taczki. Taczki w ogóle nie używasz przy tej karcie. Z zasobów ogólnych. Nie musisz albo dokładać albo usuwać. Możesz i to i to. Po prostu decydujesz na których miejscach warzywa będą leżeć warzywa, a na których nie. Potrzebujesz mieć tam rzepę to ją dokładasz (z zasobów ogólnych) a pora to byś wolał nie mieć to go ściągasz (i odkładasz do zasobów ogólnych).
Innymi słowy aranżujesz sklep według własnego uznania.
dzięki, wolałem się upewnić, bo z treści karty to nie byłem przekonany co do jej faktycznego działania.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Loyang [At the Gates of Loyang]

Post autor: Pisarka »

Hejka, ja mam pytanie odnośnie rolnika.

Używałam go sobie swobodnie podczas fazy akcji. Ale na yucacie bodajże zbiór (który on wykonuje) następuje w fazie żniw. Instrukcja rzuca jedynie enigmatyczne: "Warzywa na polach liczone są przed zbiorami".

Proszę mi łopatologicznie wyjaśnić, o co chodzi.
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Loyang [At the Gates of Loyang]

Post autor: GrzeL »

Pisarka pisze: 30 maja 2019, 18:40 Hejka, ja mam pytanie odnośnie rolnika.

Używałam go sobie swobodnie podczas fazy akcji. Ale na yucacie bodajże zbiór (który on wykonuje) następuje w fazie żniw. Instrukcja rzuca jedynie enigmatyczne: "Warzywa na polach liczone są przed zbiorami".

Proszę mi łopatologicznie wyjaśnić, o co chodzi.
Instrukcja s. 11 pisze:Rolnik:
[1] Możesz zebrać 2 warzywa z każdego ze swoich pól, które zawiera co najmniej 4 warzywa (nie dotyczy Pola Startowego!),
ALBO
[3] Pola obsiane przez Ciebie podczas obecnej Fazy Akcji otrzymują 1 dodatkowe warzywo.
Instrukcja s. 10 pisze:Liczba w nawiasach kwadratowych [] wskazuje, czy karta może być użyta w czasie trwania fazy 1, 2 lub 3.
Instrukcja s. 3 pisze:Rozgrywka składa się z 9 Rund. Każda runda składa się z 3 Faz:
1. Faza Żniw (gracze otrzymują nowe pole i zbierają warzywa ze swoich pól).
2. Faza Kart (każdy gracz zagrywa 2 Karty Akcji, następnie wybierany jest nowy gracz rozpoczynający).
3. Faza Akcji (gracze kupują oraz sprzedają warzywa, a następnie przesuwają się po Ścieżce Pomyślności).
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 508
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Loyang [At the Gates of Loyang]

Post autor: Pisarka »

Instrukcja s. 10 pisze:Liczba w nawiasach kwadratowych [] wskazuje, czy karta może być użyta w czasie trwania fazy 1, 2 lub 3.
Bo jakby to napisali na kartach, to by im chyba drukarnia eksplodowała :roll:

Nie tylko ja grałam źle: https://www.youtube.com/watch?v=DQtVDIa ... .be&t=1429

Bardzo Ci dziękuję.
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1594
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 631 times
Been thanked: 547 times

Re: Loyang / At the Gates of Loyang

Post autor: eveni »

Mam pytanie odnośnie fazy dystrybucji kart. Jestem pierwszym graczem, wykładam 1 kartę z ręki na dziedziniec, czy mogę następnie ją zabrać , dołożyć drugą z ręki i obie zagrać? Czy rola pierwszego gracza to tylko wyłożenie 1 karty?
dave8
Posty: 740
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 92 times

Re: Loyang / At the Gates of Loyang

Post autor: dave8 »

Moim zdaniem nie możesz
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Loyang / At the Gates of Loyang

Post autor: FortArt »

Albo wykładasz albo zabierasz.
Niezależnie którym graczem jesteś.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
seszena2
Posty: 103
Rejestracja: 01 lip 2015, 21:46
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Loyang / At the Gates of Loyang

Post autor: seszena2 »

Witam. Koszt zestawu: w przypadku kiedy gracz nie ma starganów ani pomocników zestaw dostaje za darmo.. a jeśli mam 3 pomocników i trzy stragany jaka jest cena?
dave8
Posty: 740
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 92 times

Re: Loyang / At the Gates of Loyang

Post autor: dave8 »

seszena2 pisze: 09 paź 2020, 08:12 Witam. Koszt zestawu: w przypadku kiedy gracz nie ma starganów ani pomocników zestaw dostaje za darmo.. a jeśli mam 3 pomocników i trzy stragany jaka jest cena?
3
seszena2
Posty: 103
Rejestracja: 01 lip 2015, 21:46
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Loyang / At the Gates of Loyang - pytania i wątpliwości

Post autor: seszena2 »

Dwa pytania

Karta NEGOCJATOR,

1. Jednorazowo możesz kupić w sklepie 2 warzywa tego samego rodzaju w cenie 1.

W cenie jednego? czyli za dwie pszenice płacę 3.
Czy za dwie pszenice płacę 1 kasz?

2. Gracz ma negocjatora i kupca , chce kupić z zasobnika dwie kapusty, ile zapłaci?
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Loyang / At the Gates of Loyang - pytania i wątpliwości

Post autor: FortArt »

seszena2 pisze: 13 mar 2024, 13:04 Dwa pytania

Karta NEGOCJATOR,

1. Jednorazowo możesz kupić w sklepie 2 warzywa tego samego rodzaju w cenie 1.

W cenie jednego? czyli za dwie pszenice płacę 3.
Czy za dwie pszenice płacę 1 kasz?

2. Gracz ma negocjatora i kupca , chce kupić z zasobnika dwie kapusty, ile zapłaci?
1. Dwa warzywa w cenie jednego warzywa.
2. Kupi dwie, zapłaci w sumie 1 kasz.

Nie wiem jaką masz instrukcję, w mojej z anglojęzycznego wydania jest to wprost opisane w sekcji "Helper Reference". W tej polskiej co Rebel udostępnia(ł) też.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
ODPOWIEDZ