Pandemia (Pandemic) - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
wuher44
Posty: 348
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 131 times
Been thanked: 60 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: wuher44 »

W swojej turze możesz wziąć od innego gracza kartę miasta, w którym stoisz. Obaj musicie znajdować się w tym samym mieście.
Badacz ma taką abilikę, że można od niego wziąć dowolną kartę.
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: pandemia?

Post autor: Paskudnik »

Naro pisze: 28 lut 2019, 13:38skopiowane z instrukcji on line:
• W swojej turze możesz wziąć od innego gracza kartę miasta, w którym stoisz. Obaj musicie znajdować się w tym samym mieście.
Mój przykład: Krzysiek i Antek są w Atlancie i jeden drugiemu przekazuje ramach w swojej akcji kartę Atlanta - to jest jasne dla wszystkich
• W swojej turze możesz wziąć kartę dowolnego miasta od Badacza (tylko), jeśli obaj stoicie w tym samym mieście.
Mój przykład: Krzysiek i Antek są wspólnie w Atlancie. Jeden bierze od drugiego ramach w swojej akcji kartę JOHANNESBURG - Taka nasuwa się interpretacja na podstawie instrukcji, którą jest online - ponoć poprawiona a okazuje się, że miałem w pudełku identyczną - nie wiem czy to prawidłowy tok myślenia - proszę o pomoc.
Ta sytuacja jest dopuszczalna, ale tylko wtedy, kiedy jeden z graczy jest Badaczem - wtedy można przekazywać karty (i tylko w jedną stronę) ze zniesionym warunkiem konieczności bycia w mieście, którego karta jest przekazywana. W tym przykładzie jeśli Antek jest Badaczem, to wówczas Krzysiek może brać od niego dowolne karty, jeśli tylko obaj znajdują się w tym samym (dowolnym) mieście - a więc w Atlancie jak najbardziej OK, można przekazać Johannesburg oraz inne karty. Natomiast Antek może brać karty od Krzyśka tylko pod warunkiem, że obaj są w tym mieście, którego karta jest przekazywana (a więc tylko jedną kartę na raz). Mam nadzieję, że pomogłem, bo to się może wydawać zagmatwane ale jest naprawdę bardzo proste. :)
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
Naro
Posty: 196
Rejestracja: 22 paź 2012, 15:42
Lokalizacja: Kwidzyn
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: Naro »

@Paskudnik
@wuher44

Dzięki serdeczne za pomoc - wszystko jest jasne :D

Btw. ciekawe czy w wersji Rebelowej jest to klarowniej napisane.
Pozdrawiam
NoWyGra - Klub Gier Planszowych
Sprzedam
"Golda i złota"
MadejZO
Posty: 76
Rejestracja: 22 wrz 2018, 10:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: MadejZO »

Witam,
Mam pytanie:
Co zrobić jeżeli na koniec tury mam 7 kart na ręce? Odrzucam 2 karty z brzegu i dobieram 2 nowe z stosu czy nie dobieram kolejnych 2 kart i następną turę gram z tymi samymi kartami?
Pozdrawiam
wuher44
Posty: 348
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 131 times
Been thanked: 60 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: wuher44 »

Dobierasz 2 a później wybierasz 2 karty i je odrzucasz.
Asurmar
Posty: 324
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 115 times
Been thanked: 174 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: Asurmar »

Dobierasz 2 karty do 9. I wtedy możesz odrzucić 2 karty, zagrać 1 wydarzenie i odrzucić 1 kartę lub zagrać 2 wydarzenia.
bdm
Posty: 577
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 379 times
Been thanked: 62 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: bdm »

1. Specjalista ds. kwarantanny chroni miasto, w którym przebywa i sąsiednie tylko w swojej turze czy też w turze innego gracza?

2. W fazie rozprzestrzeniania się choroby dokładasz po jednej kostce określonego koloru do sąsiednich miast i to jest oczywiste, ale jeśli jedno z tych miast ma już trzy kostki to ono rozprzestrzenia chorobę na kolejne. Pytanie czy dokładasz kolejne kostki do miast sąsiednich, do których zostały dołożone kostki chwilę wcześniej w fazie rozprzestrzeniania czy tych miast już to nie dotyczy?
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: trance-atlantic »

1. Nie jest napisane, że tylko w swojej turze, więc również w turach innych graczy musi to działać. ;)
2. Można to ująć w ten sposób - każde miasto w fazie rozprzestrzeniania się choroby może zostać zainfekowane tylko raz. Innymi słowy - choroba nie "odbija się" i nie wraca skąd przyszła, tylko się "rozlewa" na kolejne miasta. :)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
dannte
Posty: 723
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 415 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: dannte »

bdm pisze: 09 kwie 2020, 19:05 1. Specjalista ds. kwarantanny chroni miasto, w którym przebywa i sąsiednie tylko w swojej turze czy też w turze innego gracza?
Przez cały czas.
bdm pisze: 09 kwie 2020, 19:05 2. W fazie rozprzestrzeniania się choroby dokładasz po jednej kostce określonego koloru do sąsiednich miast i to jest oczywiste, ale jeśli jedno z tych miast ma już trzy kostki to ono rozprzestrzenia chorobę na kolejne. Pytanie czy dokładasz kolejne kostki do miast sąsiednich, do których zostały dołożone kostki chwilę wcześniej w fazie rozprzestrzeniania czy tych miast już to nie dotyczy?
Tak, dokładasz kostki do tych, do których już były dołożone kostki w tej fazie rozprzestrzeniania, ale nie dokładasz kostki do miast, z których już choroba się rozprzestrzeniła (tzn łańcuch się nie cofa). Dodatkowo, pamiętaj, że w mieście mogą być maksymalnie 3 kostki każdego koloru, czyli jak masz miasto z 3 czerwonymi kostkami i czarna się tam rozprzestrzenia, to nie dochodzi do kolejnego rozprzestrzenienia (tzn. w mieście pozostają 3 czerwone i 1 żółtaczarna kostka).

EDIT: Nie wiem skąd mi się tam wzięła żółta kostka...
Ostatnio zmieniony 09 kwie 2020, 20:28 przez dannte, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 63 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: krisow »

Ad.1) Nie ma w instrukcji ani na karcie warunku swojej tury, więc chroni cały czas.

Ad.2) Dokładasz kolejne kostki do takich miast. Zobacz przykłady na stronie 6 i 7 instrukcji. Nie dokładasz kostki tylko do miasta, którego karta wywołała infekcję (Algier w przykładzie). Potem Kair przekroczył 3 kostki i zaczął zarażać dalej. Kostka została dodana także do Istanbułu, mimo, że wcześniej z Algieru też była dołożona.
bdm
Posty: 577
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 379 times
Been thanked: 62 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: bdm »

trance-atlantic pisze: 09 kwie 2020, 19:39 2. Można to ująć w ten sposób - każde miasto w fazie rozprzestrzeniania się choroby może zostać zainfekowane tylko raz. Innymi słowy - choroba nie "odbija się" i nie wraca skąd przyszła, tylko się "rozlewa" na kolejne miasta. :)
Kolega @krisow napisał jednak, że takie miasto może zostać zainfekowane ponownie, na przykładzie Istanbułu, do którego najpierw poszła kostka z Algieru a potem także i z Kairu.

Każde miasto powyżej trzech kostek to dalsza faza rozprzestrzeniania i znacznik idzie w dół za każdym razem?

Generalnie to trzeba bardzo uważać żeby się nie zapętlić z tym dokładaniem kostek. :roll:
dannte
Posty: 723
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 415 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: dannte »

bdm pisze: 09 kwie 2020, 21:59Każde miasto powyżej trzech kostek to dalsza faza rozprzestrzeniania i znacznik idzie w dół za każdym razem?
Dokładnie tak.
bdm
Posty: 577
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 379 times
Been thanked: 62 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: bdm »

Przy dwóch graczach zestaw 4 kart to zestaw tylko na początek? Potem co turę dobierasz dwie karty niezależnie od ilości graczy?

Druga gra za mną i wygrana z łatwością badaczem i naukowcem - świetny zestaw, ale tak mi się wylosowało. :)
Następne gry to już minimum 5 kart epidemii.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: seki »

bdm pisze: 10 kwie 2020, 13:15 Przy dwóch graczach zestaw 4 kart to zestaw tylko na początek? Potem co turę dobierasz dwie karty niezależnie od ilości graczy?
Tak jak piszesz. Z limitem do 7 kart ale możesz dobrać 2 ponad limit i odrzucić inne karty z ręki.
bdm
Posty: 577
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 379 times
Been thanked: 62 times

Re: pandemia?

Post autor: bdm »

Paskudnik pisze: 28 lut 2019, 14:23
Naro pisze: 28 lut 2019, 13:38skopiowane z instrukcji on line:
• W swojej turze możesz wziąć od innego gracza kartę miasta, w którym stoisz. Obaj musicie znajdować się w tym samym mieście.
Mój przykład: Krzysiek i Antek są w Atlancie i jeden drugiemu przekazuje ramach w swojej akcji kartę Atlanta - to jest jasne dla wszystkich
• W swojej turze możesz wziąć kartę dowolnego miasta od Badacza (tylko), jeśli obaj stoicie w tym samym mieście.
Mój przykład: Krzysiek i Antek są wspólnie w Atlancie. Jeden bierze od drugiego ramach w swojej akcji kartę JOHANNESBURG - Taka nasuwa się interpretacja na podstawie instrukcji, którą jest online - ponoć poprawiona a okazuje się, że miałem w pudełku identyczną - nie wiem czy to prawidłowy tok myślenia - proszę o pomoc.
Ta sytuacja jest dopuszczalna, ale tylko wtedy, kiedy jeden z graczy jest Badaczem - wtedy można przekazywać karty (i tylko w jedną stronę) ze zniesionym warunkiem konieczności bycia w mieście, którego karta jest przekazywana. W tym przykładzie jeśli Antek jest Badaczem, to wówczas Krzysiek może brać od niego dowolne karty, jeśli tylko obaj znajdują się w tym samym (dowolnym) mieście - a więc w Atlancie jak najbardziej OK, można przekazać Johannesburg oraz inne karty. Natomiast Antek może brać karty od Krzyśka tylko pod warunkiem, że obaj są w tym mieście, którego karta jest przekazywana (a więc tylko jedną kartę na raz). Mam nadzieję, że pomogłem, bo to się może wydawać zagmatwane ale jest naprawdę bardzo proste. :)
W przypadku badacza podczas dzielenia się wiedzą może on przekazać kartę dowolnego miasta z ręki innemu graczowi znajdującemu się w tym samym mieście, co badacz. Drugi gracz może wziąć kartę dowolnego miasta z ręki badacza - ostatnia strona instrukcji.
Czyli nie działa to tylko w jedną stronę jak pisał @Paskudnik.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: sirafin »

Czyli działa to dokładnie tak, jak napisał Paskudnik.

W przypadku badacza podczas dzielenia się wiedzą może on przekazać kartę dowolnego miasta z ręki innemu graczowi znajdującemu się w tym samym mieście, co badacz.
Czyli Antek (w swojej turze) może przekazać dowolną kartę miasta.

Drugi gracz może wziąć kartę dowolnego miasta z ręki badacza.
Czyli Krzysiek (w swojej turze) może wziąć od Antka dowolną kartę miasta.

Jednak nie działa to w drugą stronę, Antek nie może wziąć od Krzyśka dowolnej karty, ani Krzysiek nie może przekazać Antkowi dowolnej karty – musi to być karta miasta, w którym obaj się znajdują, zgodnie z normalnymi zasadami gry.
Ostatnio zmieniony 12 kwie 2020, 16:31 przez sirafin, łącznie zmieniany 2 razy.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
bdm
Posty: 577
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 379 times
Been thanked: 62 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: bdm »

Przepraszam. Zagmatwałem. :roll: Oczywiście macie rację.
W drugą stronę to zadziała tylko wówczas, kiedy badacz i druga postać będą przykładowo w Moskwie i wtedy badacz może wziąć kartę Moskwy A gracz może mu ją przekazać w ramach zwykłej akcji: dzielenie się wiedzą.
Podsumowując: badacz wykorzystując swoje zdolności może przekazywać każdą kartę ale nie może brać.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: trance-atlantic »

bdm pisze: 09 kwie 2020, 21:59
trance-atlantic pisze: 09 kwie 2020, 19:39 2. Można to ująć w ten sposób - każde miasto w fazie rozprzestrzeniania się choroby może zostać zainfekowane tylko raz. Innymi słowy - choroba nie "odbija się" i nie wraca skąd przyszła, tylko się "rozlewa" na kolejne miasta. :)
Kolega @krisow napisał jednak, że takie miasto może zostać zainfekowane ponownie, na przykładzie Istanbułu, do którego najpierw poszła kostka z Algieru a potem także i z Kairu.

Każde miasto powyżej trzech kostek to dalsza faza rozprzestrzeniania i znacznik idzie w dół za każdym razem?

Generalnie to trzeba bardzo uważać żeby się nie zapętlić z tym dokładaniem kostek. :roll:
Teraz chyba doczytałem o co chodzi :D Jedno miasto może być zainfekowane dwa razy, gdy wybucha epidemia w dwóch różnych (sąsiadujących z nim) miastach, za to tylko raz każde miasto jest źródłem rozprzestrzenienia się choroby (licząc pojedynczą reakcję łańcuchową).

Przykładowo: mamy miasta A i B gdzie są 3 kostki, zainfekowane miasto A przerzuca kostkę na miasto B, które też rozprzestrzenia chorobę wokół, ale już nie na miasto A (znacznik rozprzestrzeniania idzie dwa razy w dół, raz za A i raz za B). Jeśli jednak trzy kostki ma sąsiednie miasto C, to ono też wchodzi do reakcji łańcuchowej, ale - analogicznie - nie przerzuca tego na miasto B (ani dalej na A). To miałem na myśli, jeśli to nie była odpowiedź na pytanie, to najmocniej pytającego przepraszam. ;)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
bdm
Posty: 577
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 379 times
Been thanked: 62 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: bdm »

Logistyk gdy chce przenieść dowolny pionek innego gracza do dowolnego miasta, w którym już stoi jakiś pionek to odrzuca ze swojej ręki DOWOLNĄ kartę?
dannte
Posty: 723
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 415 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: dannte »

bdm pisze: 13 kwie 2020, 13:09 Logistyk gdy chce przenieść dowolny pionek innego gracza do dowolnego miasta, w którym już stoi jakiś pionek to odrzuca ze swojej ręki DOWOLNĄ kartę?
Nie, dlaczego miałby to robić?
bdm
Posty: 577
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 379 times
Been thanked: 62 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: bdm »

Czyli przenosi bez kart?

W instrukcji jest napisane, że jak przenosi pionek innego gracza to odrzuca karty miast ze swojej ręki. Jeśli wybierze lot czarterowy, odrzucana karta musi odpowiadać miastu, z którego przesuwany jest pionek.
dannte
Posty: 723
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 415 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: dannte »

bdm pisze: 13 kwie 2020, 13:25 Czyli przenosi bez kart?

W instrukcji jest napisane, że jak przenosi pionek innego gracza to odrzuca karty miast ze swojej ręki. Jeśli wybierze lot czarterowy, odrzucana karta musi odpowiadać miastu, z którego przesuwany jest pionek.
Tak, ale nie o to chodzi.
Logistyk ma dwie specjalne akcje:
(1) porusza pionkiem innego gracza
(2) przesuwa dowolny pionek do dowolnego innego pionka

Reguły odrzucania kart i lotu czarterowego/bezpośredniego dotyczą specjalnej akcji (1), nie akcji (2).

Czyli: albo dostawiasz pionek do innego pionka (za jedną akcję), albo odrzucasz kartę miasta i przesuwasz nieswój pionek stosując reguły lotu czarterowego/bezpośredniego dla tego pionka (za jedną akcję).
bdm
Posty: 577
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 379 times
Been thanked: 62 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: bdm »

Dzięki.

Grałem dziś logistykiem i specjalistą od planu B na pięć kart epidemii i poległem z kretesem. To chyba nie jest najlepszy duet. Ten drugi to chyba w ogóle najsłabsza postać w całej grze.
LukaszLozz
Posty: 182
Rejestracja: 24 kwie 2020, 00:07
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 75 times
Been thanked: 72 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: LukaszLozz »

Hej,
przekopałem ten temat, ale nie widzę rozwiązania mojej wątpliwości.
Mam zagwozdę co do umiejętności Sanitariusza, a mianowicie, kiedy mamy już chorobę uleczalną, aktywuje się jego umiejetność automatycznego leczenia bez wykonywania akcji w mieście, w którym przebywa. Jak definiujecie „przebywanie”? Czy to jest koniec ruchu i miasto w którym zostaje, czy np idąc z miasta do miasta i wykonując 4 akcje przejścia przez miasta z uleczalną chorobą, czyścimy je wszystkie?
Jak używacie tej umiejętności?
Dzieki
Łukasz
Awatar użytkownika
mbuka
Posty: 138
Rejestracja: 07 wrz 2013, 12:44
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 10 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: mbuka »

Czyści też te, przez które przechodzi.
ODPOWIEDZ