Pandemia (Pandemic) - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: Al_Dente »

Sens tasowania jest dokładnie taki, żeby wychodziły te same miasta w kółko, przez co jest trudniej, więcej epidemii itd. W przeciwnym razie szansa dodania czwartej kostki malałaby prawie do zera. Ma to też sens tematyczny - podczas pandemii w prawdziwym świecie choroba ma większą szansę rozprzestrzenienia się w już zarażonym mieście niż na drugim końcu świata.

Gra nie jest zbyt trudna, najłatwiejsza moim zdaniem jest w 3 osoby. Zależy ile używacie kart epidemii, ale "ogranie" na pewno ma tu dużo do gadania.
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: sidmeier »

Dobrze, macie rację, fabularnie ma sens tasowanie. Ale co innego chyba ma mniejszy. Wynalazłem lekarstwo, odrzucając karty. I załóżmy, że po całym świecie jest kilka pojedynczych kostek w tym kolorze a infekcje ciągle dochodzą. Mam jeździć po całym świecie tracąc cenne karty by usuwać pojedyncze kosteczki już na które jest lekarstwo a pewnie infekcje i tak nowe przyniosą pojedyncze na drugim końcu świata znów. Jaki w tym sens by usuwać coś co jest uleczone? Przecież karty się szybko kończą ze stosu. Nie lepiej po prostu nie dokładać z infekcji tych kolorów, na które jest lekarstwo? Ktoś to sensownie wyjaśni? Bo nie widzę tu logiki zbytniej.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: donmakaron »

Wynalezienie lekarstwa czy tam szczepionki nie oznacza, że nagle wszyscy na świecie zdrowieją. Do tego nikt nie każe leczyć wszystkich - aby wygrać grę należy tylko odkryć szczepionki. Jeśli natomiast odkryjemy szczepionkę i uleczymy całą chorobę, to dopiero wtedy przestaje się ona rozprzestrzeniać całkowicie.

Co by nie mówić mechanika w Pandemicu fajnie oddaje temat i wszystko tutaj ma sens.
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: Al_Dente »

Fabularnie :Jako ludzkość też mamy wynalezione szczepionki na różne choroby, nie znaczy to jednak ze nigdzie na świecie nikt na nie nie zachoruje. Powody mogą być różne.

Mechanicznie : To jest właśnie cześć dylematu jaki stawia gra. Karty się kończą, czy czy doleczac chorobę czy ratować miasta przed epidemia...

Mechanicznie to jest wszystko dosyć ładnie pomyślane i na prawdę działa jak trzeba, myślę że wyjdzie wam to po kilku / kilkunastu rozgrywkach ;-) nic tylko grać i czerpać radość
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: sidmeier »

A czy dopuszcza się grę na 2 osoby, gdzie każda gra tylko 1 postacią czy raczej wymagane jest by każda z dwóch osób miała po 2 postacie? Jakie są doświadczenia wasze?
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: Chaaber »

Śmiało można grać po 1 postaci. Nawet instrukcja tak to opisuje.

Wysłane z mojego Lenovo TAB 2 A10-70L przy użyciu Tapatalka
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: Adar »

sidmeier pisze:A czy dopuszcza się grę na 2 osoby, gdzie każda gra tylko 1 postacią czy raczej wymagane jest by każda z dwóch osób miała po 2 postacie? Jakie są doświadczenia wasze?
Moim zdaniem tak jest chyba nawet łatwiej, bo wtedy każda postać startuje z 4 kartami i ich umiejętności częściej się aktywują.
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: kinioo »

Adar pisze:
sidmeier pisze:A czy dopuszcza się grę na 2 osoby, gdzie każda gra tylko 1 postacią czy raczej wymagane jest by każda z dwóch osób miała po 2 postacie? Jakie są doświadczenia wasze?
Moim zdaniem tak jest chyba nawet łatwiej, bo wtedy każda postać startuje z 4 kartami i ich umiejętności częściej się aktywują.
Cztery karty, jak cztery karty, ale mi sie wydaje ze chyba taka opcja (tylko dwie postaci) jest latwiejsza z powodu szybszego wykonywania nastepnej tury przez gracza/postac. W przypadku czterech postaci, ta np. lepsza postac (jak I kazda z reszta) mus czekac 3 tury na swoja nastepna kolej, a co za tym idzie...dociaganie kart po kazdej turze...a co za tym idzie mozliwosc wylosowania epidemii...a co za tym idzie tid...

My gramy zazwyczaj we dwie osoby, po dwie postaci na glowe ;).

Raz wygralismy :))

Przed name rozgrywka z dodatkiem 'na krawedzi'.

Pozdro,

K.
Sorki za brak polskich znakow....
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: kaszkiet »

To zależy też od tego jakimi postaciami się gra. Jedna z moich ulubionych - Logistyk - zdecydowanie zyskuje wraz z większą liczbą graczy.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: kastration »

A ja mam pytanie, bo nie w instrukcji jednoznacznie a też się zainteresowałem gra po kupieniu w promocji na czujke w sumie, czy 5 kart można odrzucić w stacji stojącej w mieście o tym samym kolorze co odrzucane karty czy dowolna stacja gdziekolwiek na świecie?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: donmakaron »

Szczepionki tworzymy odrzucając pięć kart w tym samym kolorze w dowolnej stacji badawczej.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: kastration »

donmakaron pisze:Szczepionki tworzymy odrzucając pięć kart w tym samym kolorze w dowolnej stacji badawczej.
Dzięki. PS: niezłe oko.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 571 times
Been thanked: 239 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: DarkSide »

Dodatek "Na Krawędzi". Gram z fioletowym 5-ym wirusem. Dwie z trzech kart "Zdarzenie Mutacji" mają napisane na końcu: "Odrzuć tę kartę na Stos Odrzuconych Kart Infekcji".
Czyli jeśli dobrze rozumiem dorzucam je do stosu o innym rewersie (te karty mają krzyż na rewersie, a wrzucam je na kupkę z zielonym rewersem). Rozumiem idee tego że mogą ponownie wejść do gry po wybuchu najbliższej Epidemii, ale czemu ich od razu autorzy nie dorzucili do stosu infekcji (kwestia innego rewersu)?

Kwestia druga gwoli nabrania 200% pewności: "Masowe szczepienie" dotyczy choroby której szczepionkę właśnie opracowano? Brakło dosłownie 2-3 słów na karcie i w instrukcji, ale tak nakazuje logika i przysłowiowy duch gry. :D
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: TV3 »

DarkSide pisze:Dwie z trzech kart "Zdarzenie Mutacji" mają napisane na końcu: "Odrzuć tę kartę na Stos Odrzuconych Kart Infekcji".
Po pierwsze:
https://boardgamegeek.com/thread/161583 ... s-question


Po drugie: Zwróć uwagę - na jednej z tych 2-ch kart jest "Odrzuć karty (...)", na drugiej "Odrzuć kartę (...)".
No i chodzi oczywiście nie o te fioletowe, tylko o zielone - pociągnięte z talii infekcji :).
Czyli:
Ciągniesz fioletową "nowe ognisko mutacji", ciagniesz kartę ze spodu zielonej talii (infekcji), dokładasz do tego miasta 3 kostki fioletowe i TĘ kartę miasta odrzucasz na stos infekcji. A fioletowa do pieca.
DarkSide pisze:"Masowe szczepienie" dotyczy choroby której szczepionkę właśnie opracowano?
Yhy. "Zagraj natychmiast po wykonaniu akcji <Wynalezienie Lekarstwa>, aby usunąć z planszy 1-5 znaczników TEJ choroby (...)"
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 571 times
Been thanked: 239 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: DarkSide »

TV3 pisze:
DarkSide pisze:Dwie z trzech kart "Zdarzenie Mutacji" mają napisane na końcu: "Odrzuć tę kartę na Stos Odrzuconych Kart Infekcji".
Po pierwsze:
https://boardgamegeek.com/thread/161583 ... s-question


Po drugie: Zwróć uwagę - na jednej z tych 2-ch kart jest "Odrzuć karty (...)", na drugiej "Odrzuć kartę (...)".
No i chodzi oczywiście nie o te fioletowe, tylko o zielone - pociągnięte z talii infekcji :).
Czyli:
Ciągniesz fioletową "nowe ognisko mutacji", ciagniesz kartę ze spodu zielonej talii (infekcji), dokładasz do tego miasta 3 kostki fioletowe i TĘ kartę miasta odrzucasz na stos infekcji. A fioletowa do pieca.
Dzięki za rozwianie wszelkich wątpliwości w tej kwestii. Gdyby było "Odrzuć kartę tego miasta..." oraz "...karty tych miast..." to nie byłoby wątpliwości, ale podejrzewam, że to ostatnie zdanie na kartach jest tak a nie inaczej sformułowane ze względu na problemem ze zmieszczeniem całego tekstu na kartach.
Zresztą w instrukcji doczytałem, że te trzy karty odrzuca się po zagraniu.
Z drugiej strony znalazłem inną nieścisłość. Podejrzewam, że to efekt "kopiuj-wklej". W instrukcji jest napisane:
"Po wyciągnięciu karty zdarzenia mutacji wykonaj wszystkie czynności na niej opisane, a następnie ją odrzuć."
Sugeruje to natychmiastowość działań (zresztą słusznie). Natomiast na kartach u góry (drobna czcionka na czarnym tle) jest napisane "Zagraj w dowolnym momencie. Nie jest akcją" czyli tak jak na większości kart zdarzeń, które można odpalić kiedy nam wygodniej.
TV3 pisze:
DarkSide pisze:"Masowe szczepienie" dotyczy choroby której szczepionkę właśnie opracowano?
Yhy. "Zagraj natychmiast po wykonaniu akcji <Wynalezienie Lekarstwa>, aby usunąć z planszy 1-5 znaczników TEJ choroby (...)"
Nie wiem czemu nie zauważyłem "TEJ". A czytałem po wielokroć :oops: Chyba że jako poznaniak po prostu żadnych "tejów" juz nie widze i nie słyszę, traktując jako regionalizm-wtrącenie. :mrgreen:

Jeszcze a propos tej karty to czy muszę odpalać ją przy okazji wynalezienie najbliższej szczepionki, czy mogę ją zostawić na pózniej i wybrać zagranie tej karty na moment opracowania lekarstwa dla tej choroby która mi najbardziej "bruzdzi" w grze?
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: TV3 »

DarkSide pisze:"Po wyciągnięciu karty zdarzenia mutacji wykonaj wszystkie czynności na niej opisane, a następnie ją odrzuć."
Sugeruje to natychmiastowość działań (zresztą słusznie). Natomiast na kartach u góry (drobna czcionka na czarnym tle) jest napisane "Zagraj w dowolnym momencie. Nie jest akcją" czyli tak jak na większości kart zdarzeń, które można odpalić kiedy nam wygodniej.
Ano, ten temat się już gdzieś kiedyś przewijał bodaj. "Zagraj w dowolnym momencie (...)" to błąd na fioletowych kartach.
DarkSide pisze:a propos tej karty to czy muszę odpalać ją przy okazji wynalezienie najbliższej szczepionki, czy mogę ją zostawić na pózniej i wybrać zagranie tej karty na moment opracowania lekarstwa dla tej choroby która mi najbardziej "bruzdzi" w grze?
Jak najbardziej można zostawić do kolejnych uleczeń.
Należy jednak pamiętać, że żółte Karty Zdarzeń, będąc na ręku, ograniczają nam posiadaną liczbę kart miast w łapie. Trzeba czasem ważyć, czy sensowniej wcześniej pozbyć się ich robiąc tym samym miejsce dla miast, czy lepiej poczekać (bo przecież Most powietrzny czy Spokojna noc bywają na wagę złota na końcu gry).
A Szczepienia masowe mogą nam się kisić w łapsku przez pół gry, zabierając miejsce.
Ale to już oczywiście kwestia przyjętych taktyk ;).
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 571 times
Been thanked: 239 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: DarkSide »

Podziękował ślicznie za rozwianie wątpliwości :D
TV3 pisze: A Szczepienia masowe mogą nam się kisić w łapsku przez pół gry, zabierając miejsce.
Ale to już oczywiście kwestia przyjętych taktyk ;).
Miałem taką sytuację, że miałem kartę szczepień i wynalazłem lekarstwo na chorobę której były 3 znaczniki, a po drodze miał akurat Sanitariusz więc bardziej sie opłacało zostawić, bo za 2 kolejki miałem juz drugie lekarstwo na chorobę, które była już dosyć mocno rozprzestrzeniona.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
mierniczek
Posty: 23
Rejestracja: 25 kwie 2017, 10:54
Lokalizacja: pruszków, Mazowieckie

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: mierniczek »

Jestem (zeby nie sklamac) po dziesieciu rozgrywkach w Pandemie. Na razie uczymy sie grac, wiec nie "odpalalismy" wersji Legacy, tylko gramy "zwykla" pandemie. Mysle ze juz umiemy, ale jest maly problem:

JAK W TO CHOLERSTWO WYGRAC? ;D

Gra bardzo nam sie podoba (nawet zona, ktora oczywiscie skrytykowala mnie wczesniej za zakup slowami - "Przeciez mamy tyle gier, a Ty kupujesz nastepna") chciala wczoraj grac ze 3 razy pod rzad, bo tez sie uparla ze musimy w koncu wygrac.
Dwa razy prawie sie nam udalo. Zabraklo doslownie jednej tury, by wyczyscic plansze, ale oczywiscie zabraklo nam kart.
W jednej rozgrywce zdecydowalo zlosliwe wylosowanie jednej karty miasta z niewynalezionym lekarstwem na chorobe. Gdyby wylosowal sie kazdy inny kolor, to bysmy wygrali (w jedynym ruchu wynalezlibysmy ostatnia szczepionke i wyleczyli ostatnie miasto). Niestety peszek, ze wylosowalo sie miasto troche za daleko na jedna ture.
Jest za malo kart miast :), ktore bierze sie na reke (ten stosik konczy sie tak szybko, a jego brak oznacza koniec gry).

No chyba ze zle gramy, ale przeczytalem instrukcje kilka i mysle ze dobrze wszystko interpretujemy :)
Zeby wygrac musimy wynalezc 4 lekarstwa i wyczyscic cala plansze - w sensie wyeliminowac kazda chorobe, by na planszy nie bylo zadnego kwadracika choroby (o tym pisalem powyzej ze dwa razy prawie nam sie udalo to zrobic), czy moze wystarczy tylko wynalezc szczepionki? Na razie mysle ze to pierwsze i jest to CHOLERNIE trudne, bo zazwyczaj zabraknie kart (minimalnie).

Jesli chodzi o poziom trudnosci, to Instrukcja nic nie mowi o tych poziomach.
Rozumiem, ze trudność "mierzy sie" poprzez wtasowane do tali kart epidemi (w sensie ilosc tych kart)?
W instrukcji jest napisane zeby talie podzielic na 5 "kupek" i w kazda kupke wtasowac karte epidemi.
Nie ma slowa ze jesli jest za trudno to wtasujcie np o jedna karte mniej - oczywiscie to logiczne.

Skoro instrukcja nic o tym nie wspomina, to gramy z 5cioma kartami, bo boje sie ze tak jest wyskalowana ta opcja Legacy - mam nadzieje ze wiecie o co mi chodzi (ze Legacy takze zmusza do gry z maksymalna iloscia tych kart).
Arius
Posty: 1410
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 294 times
Been thanked: 159 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: Arius »

Żeby wygrać w podstawkę trzeba znaleźć lekarstwo na wszystkie choroby. Nie trzeba ich wyeliminować, ale czasem przy okazji warto to zrobić.
Tak w normalnej pandemii możesz obniżyć poziom trudności wtastowując mniej kart epidemii.
Ale w legacy będziesz grał na 5.
Plus do tego zadania by wygrać będą różne.
Czasem trzeba będzie zrobić np. 2 różne zadania, by wygrać dany miesiąc.
mierniczek
Posty: 23
Rejestracja: 25 kwie 2017, 10:54
Lokalizacja: pruszków, Mazowieckie

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: mierniczek »

Czyli w Legacy wygrana zalezy od zadania ktore akurat bedziemy robic?
Jesli (strzelam w ciemno, bo nie czytalem zadych spoilerow) zadanie karze nam zbudowac dwie bazy naukowe i to zrobimy to znaczy ze juz koniec i w tym miesiacu wygralismy?
Oczywiscie pewnie zadania sa milion razy trudniejsze, ale czy o to chodzi?
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 53 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: KrzysiekL »

mierniczek pisze:Czyli w Legacy wygrana zalezy od zadania ktore akurat bedziemy robic?
Jesli (strzelam w ciemno, bo nie czytalem zadych spoilerow) zadanie karze nam zbudowac dwie bazy naukowe i to zrobimy to znaczy ze juz koniec i w tym miesiacu wygralismy?
Oczywiscie pewnie zadania sa milion razy trudniejsze, ale czy o to chodzi?
Chyba nie będzie dużym spoilerem jak napiszę, że
Spoiler:
Po jednej gorszej rozgrywce, która nie trwała nawet całej rundy mieliśmy z wygraniem problemy przez następne dwie gry. ;)

Ale tak jak pisał kolega wyżej do zrobienia misji nie potrzeba całkowicie eliminować choroby, a tylko wynaleźć lekarstwo, więc w sumie wygraliście już parę razy i teraz czas się zabierać za legacy. :)

Możesz przeczytać w instrukcji, że całkowite wyeliminowanie choroby pozwala Ci skorzystać z dodatkowego bonusu na koniec gry, ale nam udało się wyeliminować chyba maks dwie na rozgrywkę, a później jest raczej trudniej niż łatwiej. :)
mierniczek
Posty: 23
Rejestracja: 25 kwie 2017, 10:54
Lokalizacja: pruszków, Mazowieckie

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: mierniczek »

Bardzo dziekuje za odpowiedzi.
To pierwsza gra gdzie wygralem, a myslalem ze przegralem :)
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 53 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: KrzysiekL »

Tak czy siak nie ma co zwlekać z legacy, bo jak Wam będzie źle szło, to gra Wam w następnej rozgrywce pomoże :)
mierniczek
Posty: 23
Rejestracja: 25 kwie 2017, 10:54
Lokalizacja: pruszków, Mazowieckie

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: mierniczek »

Ostatnie pytanie i juz uciekam z tego tematu zeby nie zasmiecac.

Rozpakowujac juz rozgrywke Legacy (na razie nie zblizalem sie ani do naklejek, ani do zaplombowanych teczek, a tym bardziej nie do tych - nazwijmy je - "kuferkow" czy tali legacy) w pierwszej kolejnosci mam sciagnac folie z tali legacy i po kolei czytac i od razu wykonywac to co mam na kartach?
Czy moze przed tym (rozpakowanie talii) mam juz przygotowac plansze (rozdac karty, ustawic pionki w Atlancie, zainfekowac miasta)?

Ojjj boje sie tej rozgrywki i jednoczesnie ... czekam tylko na odrobine klimatu (zona - ona szczegolnie plus syn musza miec dobrynastroj do gry)
koczkodan
Posty: 232
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: koczkodan »

czy karty zdarzen rzucane w dowolnym momencie mozna zagrywac w trakcie epidemii miedzy 2 czynnoscia (zarazenie) a 3 czynnoscia (intensyfikacja)?
czy karty zdarzen rzucane w dowolnym momencie mozna zagrywac po rozpatrzeniu epidemii a przed faza infekcji?
ODPOWIEDZ