Pandemia (Pandemic) - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Pandemic

Post autor: kaszkiet »

Tak, możesz.
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Pandemic

Post autor: HUBertPL »

UFFF - idę grać :)

Dzięki. Instrukcja jest świetna, ale wolałem się upewnić w tej kwestii.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Pandemic

Post autor: kaszkiet »

Powodzenia. Pamiętaj, że jeśli idzie za łatwo to prawdopodobnie źle gracie :)
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Pandemic

Post autor: HUBertPL »

kaszkiet pisze:Powodzenia. Pamiętaj, że jeśli idzie za łatwo to prawdopodobnie źle gracie :)
No i wygrałem :) Miałem szczęście, bo grając solo wylosowałem Medyka i Naukowca, więc było łatwo. Po jakimś czasie zorientowałem się że przecież już wygrałem dawno temu odkrywając szczepionki - ale byłem w transie i chciałem usuwać wszystkie choróbska :)
Świetna gra !
Awatar użytkownika
Retro
Posty: 510
Rejestracja: 26 gru 2014, 10:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 30 times

Re: Pandemic

Post autor: Retro »

Wtasuj więcej kart epidemii :)
MOJE ZASOBY
--------------------------------------
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Pandemic

Post autor: HUBertPL »

Dokładnie, z 4 to jest poziom EASY :)
Inokashi
Posty: 6
Rejestracja: 28 mar 2016, 01:45

Re: Pandemic

Post autor: Inokashi »

Witam,

Mam pytanko odnośnie badacza(researcher). Podczas mojej ostatniej gry wyszła sprzeczka odnośnie tego czy: od badacza można brać karty bez jego zgody?
Proszę o jakieś potwierdzenia odpowiedzi jak to koniec końców działa.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Pandemic

Post autor: Bary »

Bez zgody nie można.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Inokashi
Posty: 6
Rejestracja: 28 mar 2016, 01:45

Re: Pandemic

Post autor: Inokashi »

Gdzie jest to jakoś określone albo powiedziane ze nie można bez zgody brać?
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Pandemic

Post autor: Bary »

A gdzie jest powiedziane, że można? Jest tylko info, że inny gracz może wziąć karty w swojej turze. Jest to dokładniej opisane w instrukcji. A tak wogole to jak pojawił się ten problem? Gracie przecieko sobie e kooperacji? ;)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Pandemia - Ruchy logistyka z Sanitariuszem

Post autor: kinioo »

Witam Wszystkich,

To moj pierwszy post, ale sledze forum od jakiegos czasu.

Zasiedlismy z zonka wczoraj do pierwszej naszej rozgrywki w Pandemie (podstawke).

Gralismy we dwojke po dwie karty postaci na glowe.

Gralismy miedzy innymi Logistykiem I Sanitariuszem I tutaj mielismy/mamy zagwozdke:

Sytuacja na planszy:

- mamy wynalezione lekarstwo na chorobe dajmy na to zolta;
- jest tura Logistyka:
- logistyk w swoich umiejetnosciach moze poruszac kazdym pionkiem jak to by byl jego...
- ruszamy zatem sanitariusza o jedno pole do miasta w ktorym mamy trzy znaczniki zoltej choroby (mamy na nie lekarstwo) I tutaj pytanie:

* Na karcie sanitariusza jest napisane: Sanitariusz usuwa wszystkie znaczniki choroby, ktora jest juz uleczalna z miasta w KTORYM PRZEBYWA ?!!

Czy podczas tury Logistyka, ktory w swojej akcji rusza Sanitariusza z miasta A do B - z trzema znacznikami choroby zotej, usuwamy automatycznie te trzy znaczniki choroby z racji iz sanitariusz PRZEBYWA teraz juz w tym miescie ??

Rozumiem, ze Logistyk w swojej akci moze poruszyc kazdym pionkiem, ale nie moze uzyc akcji innych graczy (np wybudowac 'za darmo' stacji uzywajac kierwonika budowy) - jednak usuwanie przez sanitariusza wszystkich znacznikow choroby uleczalnej z mista w ktorym sie znajduje nie jest jego akcja - nastepuje jakby automatycznie ??

Jakie sa wasze uwagi ??

Dzieki,

K.

PS:

Gralismy chyba najmocniejszym zespolem: Sanitariusz, Naukowiec, Logistyk I Kierownik Budiowy - nie wiem czy fart, czy traf ciagnietych kart, ale udalo nam sie wygrac - racja, ze tylko z 4-ream epidemiami, ale jak na pierwsza gre....

...gra wymiata - juz po pierwszej rozgrywce wiem, ze bede inwestowal w dodatek.

K.
Sorki za brak polskich znakow....
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pandemia - Ruchy logistyka z Sanitariuszem

Post autor: TV3 »

Owszem. Sanitariusz po pojawieniu się w mieście z chorobą, na którą jest już wynalezione lekarstwo - z automatu usuwa kostki tej choroby. Niezależnie jakim sposobem Sanitariusz tam się zjawił - czy to swoim ruchem, czy to Mostem Powietrznym, czy to przez działaniem Logistyka.
kinioo pisze:Gralismy chyba najmocniejszym zespolem: Sanitariusz, Naukowiec, Logistyk I Kierownik Budiowy
Nie należy niedoceniać Badacza. Możliwość przekazywania dowolnych kart w dowolnym miejscu jest nie do przecenienia.
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Pandemia - Ruchy logistyka z Sanitariuszem

Post autor: kinioo »

TV3 pisze:Owszem. Sanitariusz po pojawieniu się w mieście z chorobą, na którą jest już wynalezione lekarstwo - z automatu usuwa kostki tej choroby. Niezależnie jakim sposobem Sanitariusz tam się zjawił - czy to swoim ruchem, czy to Mostem Powietrznym, czy to przez działaniem Logistyka.
kinioo pisze:Gralismy chyba najmocniejszym zespolem: Sanitariusz, Naukowiec, Logistyk I Kierownik Budiowy
Nie należy niedoceniać Badacza. Możliwość przekazywania dowolnych kart w dowolnym miejscu jest nie do przecenienia.
Excellent!!

Dzieki za szybka odpowiedz - wyglada na to, ze dobrze gralismy....ale jakos tak latwo poszlo :))

Zgodze sie co do Badacza - bardzo uzyteczna postac, jednak Logistyk (moim zdaniem) 'robi roznice'.

Jeszcze raz dzieki.

K.
Sorki za brak polskich znakow....
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Pandemia - Ruchy logistyka z Sanitariuszem

Post autor: Adar »

kinioo pisze: Dzieki za szybka odpowiedz - wyglada na to, ze dobrze gralismy....ale jakos tak latwo poszlo :))

Zgodze sie co do Badacza - bardzo uzyteczna postac, jednak Logistyk (moim zdaniem) 'robi roznice'.

Jeszcze raz dzieki.

K.
Łatwo poszło, bo mieliście tylko 4 karty epidemii :) IMO 4 karty należy traktować jako naukę gry i jak najszybciej przejść na 5, albo nawet i 6 (z dodatkiem 7 :) ). Badacz stanowi bardzo mocne połączenie z Naukowcem. Dla mnie najmocniejsze połączenie to Badacz, Logistyk, Naukowiec i Sanitariusz.
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2016, 11:56 przez Adar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Pandemia - Ruchy logistyka z Sanitariuszem

Post autor: kinioo »

Adar pisze:
kinioo pisze: Dzieki za szybka odpowiedz - wyglada na to, ze dobrze gralismy....ale jakos tak latwo poszlo :))

Zgodze sie co do Badacza - bardzo uzyteczna postac, jednak Logistyk (moim zdaniem) 'robi roznice'.

Jeszcze raz dzieki.

K.
Łatwo poszło, bo mieliście tylko 4 karty epidemii :) IMO 4 karty należy traktować jako naukę gry i jak najszybciej przejść na 5, albo nawet i 6 (z dodatkiem 7 :). Badacz stanowi bardzo mocne połączenie z Naukowcem. Dla mnie najmocniejsze połączenie to Badacz, Logistyk, Naukowiec i Sanitariusz.
Racja.

Dzisiaj 'wrzucimy 5-ke'... ;) ...do epidemii.

Dzieks,

K.
Sorki za brak polskich znakow....
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Pandemia - Ruchy logistyka z Sanitariuszem

Post autor: kinioo »

Adar pisze:
kinioo pisze: Dzieki za szybka odpowiedz - wyglada na to, ze dobrze gralismy....ale jakos tak latwo poszlo :))

Zgodze sie co do Badacza - bardzo uzyteczna postac, jednak Logistyk (moim zdaniem) 'robi roznice'.

Jeszcze raz dzieki.

K.
Łatwo poszło, bo mieliście tylko 4 karty epidemii :) IMO 4 karty należy traktować jako naukę gry i jak najszybciej przejść na 5, albo nawet i 6 (z dodatkiem 7 :) ). Badacz stanowi bardzo mocne połączenie z Naukowcem. Dla mnie najmocniejsze połączenie to Badacz, Logistyk, Naukowiec i Sanitariusz.
OK, jestesmy po kilku turach Pandemii z 6cioma kartami epidemii I losowo wybranymi postaciami (cztery - po dwie na glowe), hmmm powiem tyle - nie wygralismy zadnej partii !!! Najdalej jak zaszlismy to 3 lekartswa z czterach. Za kazdym razem wykonczylo nas rozprzestrzenianie sie choroby.

Po pierwszej grze w pandemie z czterema kartami epidemii I wygranej partii bez najmniejszych problemow moja zonka stwierdzila "Pfff, myslalam ze to bedzie jakies trudniejsze...".

Po ostatnich 4-5 przegranych rundach z 6 x epidemia od zonki slysze: "Znowu wdupilismy. Jak bysmy zrobili to i to....To co, jeszcze jedna partia ?!"

Juz lubie te gre !!!

Jedziemy dalej !

K.
Sorki za brak polskich znakow....
pbochniak
Posty: 5
Rejestracja: 05 kwie 2016, 09:50

Pandemia - pytania o niejasności z instrukcji.

Post autor: pbochniak »

Witam,

mam kilka wątpliwości wynikających z tego, że po zakupieniu Pandemii i zagraniu kilku partii zauważyłem kilka sytuacji, których nie jestem w 100% pewny postępujemy w sposób prawidłowy.
1) Badacz może tylko dawać karty w swojej turze lub czyjejś, nie może ich brać? (tak ja to interpretuje co jest na kartach, brać może tylko na standardowych zasadach, czyli jak jest w tym mieście z innym graczem, którego kartę bierze, ale oddaje dowolne)
2) Jak karta ze spodu podczas epidemii leci w pole gdzie już była jedna kostka to odrazu dokładam 2 i robie rozprzestrzenianie jeszcze przed dociągiem nowych infekcji na koniec tury, czyli to miasto w tej turze może się nawet dwa razy rozprzestzrnić teoretycznie?
3) Jak wyciągam 8 kartę i wsród nich mam jedną taką, którą mogę zagrać odrazu jako nie akcję, mogę ją użyć odrazu czy mimo wszystko najpierw musze wyrzucić jedną (żeby mieć 7) a potem dopiero mogę użyć tej specjalnej ?
4) Czy jak jestem w fazie dociągu mogę zużyć kartę specjalną tą co daje dwa dodatkowe ruchy (wydaje mi się, że nie ale nie jest to dla mnie jasne)

Z góry dziękuję za wyjaśnienie moich wątpliwości. Jeśli ktoś znajdzie punkty w instrukcji, który powinnien mnie upewnić w jakiś zasadach proszę o odesłanie do odpowiedniego zdania i strony z instrukcji to na przyszłość będę uważniej czytał. - http://www.lacerta.pl/games/PAN/Pandemia-instrukcja.pdf
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Pandemia - pytania o niejasności z instrukcji.

Post autor: Adar »

pbochniak pisze:Witam,

1) Badacz może tylko dawać karty w swojej turze lub czyjejś, nie może ich brać? (tak ja to interpretuje co jest na kartach, brać może tylko na standardowych zasadach, czyli jak jest w tym mieście z innym graczem, którego kartę bierze, ale oddaje dowolne)
Tak
2) Jak karta ze spodu podczas epidemii leci w pole gdzie już była jedna kostka to odrazu dokładam 2 i robie rozprzestrzenianie jeszcze przed dociągiem nowych infekcji na koniec tury, czyli to miasto w tej turze może się nawet dwa razy rozprzestzrnić teoretycznie?
Tak
3) Jak wyciągam 8 kartę i wsród nich mam jedną taką, którą mogę zagrać odrazu jako nie akcję, mogę ją użyć odrazu czy mimo wszystko najpierw musze wyrzucić jedną (żeby mieć 7) a potem dopiero mogę użyć tej specjalnej ?
Jeśli posiadasz więcej niż 7 kart w ręce, musisz odrzucić nadmiarowe albo zagrać posiadane karty zdarzeń tak, aby mieć nie więcej niż 7 kart w ręce

Czyli możesz mieć więcej niż 7, jednakże musisz nadmiar odrzucić/zagrać karty zdarzeń. Innymi słowy, jeśli masz 7 kart i dociągasz dwie, musisz dwie odrzucić/zagrać. Czyli opcja 1.
4) Czy jak jestem w fazie dociągu mogę zużyć kartę specjalną tą co daje dwa dodatkowe ruchy (wydaje mi się, że nie ale nie jest to dla mnie jasne)
Z tego co pamiętam można tej karty użyć w fazie akcji aktywnego gracza, czyli nie można jej użyć w fazie dociągu. Nie pamiętam jednak dokładnie tekstu karty. Tak czy inaczej jeśli wyciągnąłbyś kartę Epidemii najpierw musisz rozpatrzeć jej efekt, dopiero potem zagrać kartę zdarzeń.
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: kinioo »

Siemanko,

Pyknelismy z zonka wczoraj partie w Pandemie (podstawke) z 6cioma kartami epidemii i wygralismy 'rzutem na tasme', ale....wydaje mi sie ze zrobilismy cos nie tak.

Gralismy w skladzie dwoch graczy po dwa charaktery na glowe: sanitariusz + szef planu B oraz Badacz + Spec od kwarantanny.

Mam pytanie co do Badacza:

a) UMIEJETNOSC: jako akcje moze przekazywac dowolne karty, dowolnemu graczowi (bedac z nim) w dowolnym miescie ?
a1) rozumiem, ze jedna przekazana karta = jedna akcja ?
a2) gdy che przekazac jakas karte graczowi, ktory ma juz 7 kart na reku, to moze to zrobic pod warunkiem, ze ten gracz odrzuci natychmiast jedna karte z reki lub dwi/trzy tak aby byl zachowany limit 7miu kart ??

b) przekazanie karty przez Badacza moze zostac przeprowadzone w turze innego gracza - znaczy to, ze jest to traktowane jako akcja gracza ktorego tura trwa (czyli podobnie jak wziecie karty = jedna akcja) ??

c) Ta zdolnosc Badacza (przekazywanie roznych kart w roznych miastach) tyczy sie tylko DAWANIA/PRZEKAZYWANIA - nie moze tej zdolnosci uzyc zeby brac karty od graczyna podobnych warunkach ?
c1) w tym przypadku branie jest przeprowadzane standardowo jako 'dzielenie sie wiedza' I moze nastapic wymiana karty miasta w ktorym sie jest z innym graczem ??

Pytanie co do Szefa planu B - jako ze jest on najslabszy z calej podstawowej paczki - nie mamy jeszcze rozszerzenia do podstawki - a natknalem sie, ze ktos wspominal ze w dodatku daja mu jakas dodatkowa umiejetnosc - moze ktos zdradzic co to jest (moze warto by bylo ja dorzucic bo koles wygalda blado)??

Dzieki

K.
Sorki za brak polskich znakow....
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: Adar »

kinioo pisze:Siemanko,

Mam pytanie co do Badacza:

a) UMIEJETNOSC: jako akcje moze przekazywac dowolne karty, dowolnemu graczowi (bedac z nim) w dowolnym miescie ?
a1) rozumiem, ze jedna przekazana karta = jedna akcja ?
a2) gdy che przekazac jakas karte graczowi, ktory ma juz 7 kart na reku, to moze to zrobic pod warunkiem, ze ten gracz odrzuci natychmiast jedna karte z reki lub dwi/trzy tak aby byl zachowany limit 7miu kart ??

b) przekazanie karty przez Badacza moze zostac przeprowadzone w turze innego gracza - znaczy to, ze jest to traktowane jako akcja gracza ktorego tura trwa (czyli podobnie jak wziecie karty = jedna akcja) ??

c) Ta zdolnosc Badacza (przekazywanie roznych kart w roznych miastach) tyczy sie tylko DAWANIA/PRZEKAZYWANIA - nie moze tej zdolnosci uzyc zeby brac karty od graczyna podobnych warunkach ?
c1) w tym przypadku branie jest przeprowadzane standardowo jako 'dzielenie sie wiedza' I moze nastapic wymiana karty miasta w ktorym sie jest z innym graczem ??
Tak na wszystko (no, może z wyjątkiem a2). Jedna akcja=jedna karta, badacz może tylko przekazywać karty w ten sposób, nie może ich brać. Może to być w turze innego gracza, czyli inny gracz może wziąć od badacza dowolną kartę (muszą być w tym samym mieście). I tak samo - jedna karta=jedna akcja. Badacz może wziąć kartę tylko na standardowych zasadach.

Co do a2 - musi odrzucić, ale dopiero PO wzięciu karty. Lub zagrać "Wydarzenie".
kinioo pisze: Pytanie co do Szefa planu B - jako ze jest on najslabszy z calej podstawowej paczki - nie mamy jeszcze rozszerzenia do podstawki - a natknalem sie, ze ktos wspominal ze w dodatku daja mu jakas dodatkowa umiejetnosc - moze ktos zdradzic co to jest (moze warto by bylo ja dorzucic bo koles wygalda blado)??

Dzieki

K.
Hmmm, nic mi o tym nie wiadomo. Co prawda mam tylko "Na krawędzi", ale nie rzuciły mi się żadne dodatkowe umiejętności dla tej postaci. Sprawdzę w domu .
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: kinioo »

Adar pisze:
kinioo pisze:Siemanko,

Mam pytanie co do Badacza:

a) UMIEJETNOSC: jako akcje moze przekazywac dowolne karty, dowolnemu graczowi (bedac z nim) w dowolnym miescie ?
a1) rozumiem, ze jedna przekazana karta = jedna akcja ?
a2) gdy che przekazac jakas karte graczowi, ktory ma juz 7 kart na reku, to moze to zrobic pod warunkiem, ze ten gracz odrzuci natychmiast jedna karte z reki lub dwi/trzy tak aby byl zachowany limit 7miu kart ??

b) przekazanie karty przez Badacza moze zostac przeprowadzone w turze innego gracza - znaczy to, ze jest to traktowane jako akcja gracza ktorego tura trwa (czyli podobnie jak wziecie karty = jedna akcja) ??

c) Ta zdolnosc Badacza (przekazywanie roznych kart w roznych miastach) tyczy sie tylko DAWANIA/PRZEKAZYWANIA - nie moze tej zdolnosci uzyc zeby brac karty od graczyna podobnych warunkach ?
c1) w tym przypadku branie jest przeprowadzane standardowo jako 'dzielenie sie wiedza' I moze nastapic wymiana karty miasta w ktorym sie jest z innym graczem ??
Tak na wszystko (no, może z wyjątkiem a2). Jedna akcja=jedna karta, badacz może tylko przekazywać karty w ten sposób, nie może ich brać. Może to być w turze innego gracza, czyli inny gracz może wziąć od badacza dowolną kartę (muszą być w tym samym mieście). I tak samo - jedna karta=jedna akcja. Badacz może wziąć kartę tylko na standardowych zasadach.

Co do a2 - musi odrzucić, ale dopiero PO wzięciu karty. Lub zagrać "Wydarzenie".
kinioo pisze: Pytanie co do Szefa planu B - jako ze jest on najslabszy z calej podstawowej paczki - nie mamy jeszcze rozszerzenia do podstawki - a natknalem sie, ze ktos wspominal ze w dodatku daja mu jakas dodatkowa umiejetnosc - moze ktos zdradzic co to jest (moze warto by bylo ja dorzucic bo koles wygalda blado)??

Dzieki

K.
Hmmm, nic mi o tym nie wiadomo. Co prawda mam tylko "Na krawędzi", ale nie rzuciły mi się żadne dodatkowe umiejętności dla tej postaci. Sprawdzę w domu .

Dzieki Adar,

Z tym a2) chodzi mi o to, ze np. gracz Sanitariusz ma 7 kart miast na rece, jest tura Badacza, ktory chce dac jedna karte Sanitariuszowi, to moze to zrobic ale sanitariusz musi odrzucic jedna z reki natychmiast, zeby dostac nowa w jej miejsce?!

K
Sorki za brak polskich znakow....
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: Adar »

kinioo pisze:
Z tym a2) chodzi mi o to, ze np. gracz Sanitariusz ma 7 kart miast na rece, jest tura Badacza, ktory chce dac jedna karte Sanitariuszowi, to moze to zrobic ale sanitariusz musi odrzucic jedna z reki natychmiast, zeby dostac nowa w jej miejsce?!

K
Cytując instrukcję Jeśli posiadasz więcej niż 7 kart w ręce, musisz odrzucić nadmiarowe albo zagrać posiadane karty zdarzeń tak, aby mieć nie więcej niż 7 kart w ręce

Ja rozumiem ten zapis, że tak, musi odrzucić kartę. Jednak tę kartę może odrzucić PO tym, jak wziął (czyli jest taki krótki moment, kiedy ma 8 kart na ręce). Wtedy dopiero musi zdecydować, którą kartę odrzuca (bądź zagrywa). Czyli dostaje, odrzuca, tura toczy się dalej.
O ile w tym konkretnym przypadku nie ma znaczenia kolejność (może najpierw odrzucić, potem wziąć, czyli zejść do 6 i wziąć 7), o tyle np. przy dobieraniu kart na koniec różnica pomiędzy odrzuceniu kart do 5 i wzięciu 2 a wzięciu do 9 i odrzuceniu dwóch jest ogromna.

Ale w twoim konkretnym przypadku - tak, powinien od razu odrzucić (lub zagrać) 8 kartę tak, by mieć ich 7 na ręku.
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: kinioo »

Adar pisze:
kinioo pisze:
Z tym a2) chodzi mi o to, ze np. gracz Sanitariusz ma 7 kart miast na rece, jest tura Badacza, ktory chce dac jedna karte Sanitariuszowi, to moze to zrobic ale sanitariusz musi odrzucic jedna z reki natychmiast, zeby dostac nowa w jej miejsce?!

K
Cytując instrukcję Jeśli posiadasz więcej niż 7 kart w ręce, musisz odrzucić nadmiarowe albo zagrać posiadane karty zdarzeń tak, aby mieć nie więcej niż 7 kart w ręce

Ja rozumiem ten zapis, że tak, musi odrzucić kartę. Jednak tę kartę może odrzucić PO tym, jak wziął (czyli jest taki krótki moment, kiedy ma 8 kart na ręce). Wtedy dopiero musi zdecydować, którą kartę odrzuca (bądź zagrywa). Czyli dostaje, odrzuca, tura toczy się dalej.
O ile w tym konkretnym przypadku nie ma znaczenia kolejność (może najpierw odrzucić, potem wziąć, czyli zejść do 6 i wziąć 7), o tyle np. przy dobieraniu kart na koniec różnica pomiędzy odrzuceniu kart do 5 i wzięciu 2 a wzięciu do 9 i odrzuceniu dwóch jest ogromna.

Ale w twoim konkretnym przypadku - tak, powinien od razu odrzucić (lub zagrać) 8 kartę tak, by mieć ich 7 na ręku.
Podziekowal !
Sorki za brak polskich znakow....
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: sidmeier »

Proszę mi wyjaśnić łopatologicznie, bo może coś mnie omija, ale jaki jest sens tak tasować po karcie epidemii jak oni radzą? To powoduje, że tak naprawdę wiele miast w ogóle się nie pojawi na kartach epidemii, tylko cały czas będzie dodawanie do tych co były między kartami epidemii. To ma jakiś głębszy sens w mechanice czy jak?

I czy gra nie jest zbyt trudna? Karty strasznie szybko się kończą z miastami. Jak sądzicie? To efekt początkującego niezaznajomionego z mechanizmami? Zasady są banalne, mechanizm bardzo trudny by wygrać.

Gra dwoma postaciami.
AnaCross
Posty: 105
Rejestracja: 21 lis 2015, 20:21
Been thanked: 1 time

Re: Pandemia (Pandemic)

Post autor: AnaCross »

sidmeier pisze:Proszę mi wyjaśnić łopatologicznie, bo może coś mnie omija, ale jaki jest sens tak tasować po karcie epidemii jak oni radzą? To powoduje, że tak naprawdę wiele miast w ogóle się nie pojawi na kartach epidemii, tylko cały czas będzie dodawanie do tych co były między kartami epidemii. To ma jakiś głębszy sens w mechanice czy jak?

I czy gra nie jest zbyt trudna? Karty strasznie szybko się kończą z miastami. Jak sądzicie? To efekt początkującego niezaznajomionego z mechanizmami? Zasady są banalne, mechanizm bardzo trudny by wygrać.

Gra dwoma postaciami.
Ma to sens. W końcu jak gdzieś występuje epidemia to ona się cały czas rozprzestrzenia, co jest reprezentowane poprzez ponowne wykładanie tych samych kart infekcji. A co do trudności, to pytanie ile kart Epidemii dodajesz do tali graczy. Jeśli wszystkie to się nie dziwię. A jeśli 4, to po prostu trzeba trochę Pandemica ograć, by poznać najlepsze strategie na pozbywanie się chorób :)
Bo co do trudności: z narzeczonym rozegraliśmy 25+ rozgrywek. Na 5 kartach epidemii radzimy sobie bez problemu, ale na 6 kartach, tylko jak mamy farta ;)
ODPOWIEDZ