Neuroshima Hex - pytanie o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
kołcz
Posty: 7
Rejestracja: 11 paź 2012, 02:24

Re: Neuroshima Hex - pytanie o zasady

Post autor: kołcz »

Witam, mam pewne wątpliwości co do działania skopera.

1. Wg najnowszego FAQ: "Zeskoperowany Moduł odwraca swoje działanie, daje pozytywne cechy jednostkom właściciela Skopera oraz jego sojusznikom, a negatywne jego przeciwnikom"
oraz dalej:
"Czy Skoper oddziałuje na moduły negatywne (każące przeciwników)?" odp: "Nie."

Skoro skoper nie działa na negatywne moduły to o jakich negatywnych cechach mowa w pkt. 1? Czy tu chodzi o to, że brak bonusu to ta negatywna cecha?

2. Moduły negatywne - to ogólnie rzecz biorąc te moduły z czerwonymi elementami, np. paraliż, strefa, dywersant?
3. Czy zeskoperowany moduł przeciwnika natychmiast przestaje dawać bonusy przeciwnikowi, czy też do tego modułu musi być podłączona nasza dowolna jednostka? Zakładam, że nie musi być podłączona, ale chcę się upewnić.
4. Co się dzieje po zeskoperowaniu wyrzutni stalowej sieci?
5. Czy na zeskoperowany moduł można użyć żetonu odepchnięcia albo ruchu?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Neuroshima Hex - pytanie o zasady

Post autor: GrzeL »

kołcz pisze: 14 paź 2018, 00:58 Witam, mam pewne wątpliwości co do działania skopera.

1. Wg najnowszego FAQ: "Zeskoperowany Moduł odwraca swoje działanie, daje pozytywne cechy jednostkom właściciela Skopera oraz jego sojusznikom, a negatywne jego przeciwnikom"
oraz dalej:
"Czy Skoper oddziałuje na moduły negatywne (każące przeciwników)?" odp: "Nie."

Skoro skoper nie działa na negatywne moduły to o jakich negatywnych cechach mowa w pkt. 1? Czy tu chodzi o to, że brak bonusu to ta negatywna cecha?

2. Moduły negatywne - to ogólnie rzecz biorąc te moduły z czerwonymi elementami, np. paraliż, strefa, dywersant?
3. Czy zeskoperowany moduł przeciwnika natychmiast przestaje dawać bonusy przeciwnikowi, czy też do tego modułu musi być podłączona nasza dowolna jednostka? Zakładam, że nie musi być podłączona, ale chcę się upewnić.
4. Co się dzieje po zeskoperowaniu wyrzutni stalowej sieci?
5. Czy na zeskoperowany moduł można użyć żetonu odepchnięcia albo ruchu?
Polecam korzystanie z wersji PDF, to ona jest główną wersją.
Wersja on-line została już poprawiona.

W najnowszej wersji został zmieniony opis działania Skopera, aby wyjaśniał pewne wątpliwości, które mieli niektórzy gracze. Powinien on teraz wyjaśnić powyższe wątpliwości.
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Neuroshima Hex - moloch cecha specjalna sztabu

Post autor: rutra1992 »

Czesc,

Mam pytanie, na które nie mogłem znaleźć odpowiedzi w instrukcji. Czy zwiększenie siły strzału w molochu dotyczy jedynie jednostek strzelających czy wszystkich jednostek? Jeśli wszystkich to w którym kierunku jest strzał? Analogicznie z Hegemonią. Wydawałoby mi się na początku, że jednie tych które już strzelają, ale jak spojrzalem na stronę neuroshimahex.pl to tam znajduję taką informacje "Cecha specjalna Sztabu: +1 do siły strzału dla wszystkich własnych sąsiednich jednostek." i zaczynam się lekko gubić.

Z góry dzięki za wyjaśnienie!

Pzdr,
Artur
Onishin
Posty: 136
Rejestracja: 23 kwie 2016, 09:22
Has thanked: 26 times
Been thanked: 42 times

Re: Neuroshima Hex - moloch cecha specjalna sztabu

Post autor: Onishin »

Zwiększenie siły strzeleckiej wpływa tylko na jednostki które już taki rodzaj ataku posiadają.
Zwróć tylko uwagę, że Działo Gaussa, ma w opisie wyraźnie napisane, że nie można zwiększyć siły jego strzału.
Kowalskyyy
Posty: 23
Rejestracja: 06 gru 2018, 18:55
Been thanked: 2 times

Re: Neuroshima Hex - pytanie o zasady

Post autor: Kowalskyyy »

Jeżeli wszczep Mephisto zostanie aktywowany (np kolec), a po jakimś czasie przeciwnik zasieciuje ten wszczep, to czy to powoduje dezaktywacje wszczepu (usunięcie kolca) ?
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Neuroshima Hex - pytanie o zasady

Post autor: dicer »

Kowalskyyy pisze:Jeżeli wszczep Mephisto zostanie aktywowany (np kolec), a po jakimś czasie przeciwnik zasieciuje ten wszczep, to czy to powoduje dezaktywacje wszczepu (usunięcie kolca) ?
A czytałeś w ogóle instrukcję do Mephista? Bo tam jest to wyraźnie opisane.
Kowalskyyy
Posty: 23
Rejestracja: 06 gru 2018, 18:55
Been thanked: 2 times

Re: Neuroshima Hex - pytanie o zasady

Post autor: Kowalskyyy »

Oczywiście, że czytałem. Tak jak zapewne każdy kto tu coś napisał. Zapewne przez to, że kupiłem wszystkie dodatki na raz to niektóre zasady mi umknęły.

Tylko wszczep kolca jest wyjaśniony (zdejmowany przez sieć). Inkubator działa tak samo? Czy zdejmujemy znacznik tylko po bitwie?
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Neuroshima Hex - pytanie o zasady

Post autor: dicer »

Kowalskyyy pisze:Tylko wszczep kolca jest wyjaśniony (zdejmowany przez sieć). Inkubator działa tak samo? Czy zdejmujemy znacznik tylko po bitwie?
W pytaniu odniosłeś się przede wszystkim do Kolca, a akurat ten przypadek jest dokładnie opisany w instrukcji, stąd moje zdziwienie.

Co do Inkubatorów - jeśli Inkubator jest zasieciowany, to przestaje działać, ale znacznik na nim pozostaje aż do końca najbliższej bitwy.
Kowalskyyy
Posty: 23
Rejestracja: 06 gru 2018, 18:55
Been thanked: 2 times

Re: Neuroshima Hex - pytanie o zasady

Post autor: Kowalskyyy »

dicer pisze: 19 gru 2018, 00:39
Kowalskyyy pisze:Tylko wszczep kolca jest wyjaśniony (zdejmowany przez sieć). Inkubator działa tak samo? Czy zdejmujemy znacznik tylko po bitwie?
W pytaniu odniosłeś się przede wszystkim do Kolca, a akurat ten przypadek jest dokładnie opisany w instrukcji, stąd moje zdziwienie.

Co do Inkubatorów - jeśli Inkubator jest zasieciowany, to przestaje działać, ale znacznik na nim pozostaje aż do końca najbliższej bitwy.
dzięki
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Neuroshima Hex - pytanie o zasady

Post autor: Tomzaq »

Czy przejęta przez Vegas jednostka przyłączona do własnych modułów jest przez te moduły wspomagana?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Neuroshima Hex - pytanie o zasady

Post autor: dicer »

Tomzaq pisze:Czy przejęta przez Vegas jednostka przyłączona do własnych modułów jest przez te moduły wspomagana?
Przejęta jednostka jest traktowana jak pełnoprawna jednostka Vegas, więc również jest wspomagana przez moduły Vegas (dopóki leży na niej znacznik przejęcia).
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Neuroshima Hex - 5/6 graczy

Post autor: rutra1992 »

Cześć,

W instrukcji do neruoshimy hex jest wspominane ze dodatkowy krąg hexów jest używany przede wszystkim dla 5/6 graczy. Czy ktoś ma może jakieś przetestowane zasady na gry zespołowe (przede wszystkim niesymetryczne, bo przy symetrycznych to nie ma tutaj jakiejś wielkiej filozofii). Chodzi mi o to z iloma punktami życia powinny zaczynać sztaby aby zmapować grę 2 vs 1 na większą ilość graczy przy rozsądnych szansach na wygraną obu stron. Chętnie usłyszę o czymś co ktoś testował.

Pzdr,
Artur
Kowalskyyy
Posty: 23
Rejestracja: 06 gru 2018, 18:55
Been thanked: 2 times

Re: Neuroshima Hex - 5/6 graczy

Post autor: Kowalskyyy »

rutra1992 pisze: 30 sty 2019, 22:23 Cześć,

W instrukcji do neruoshimy hex jest wspominane ze dodatkowy krąg hexów jest używany przede wszystkim dla 5/6 graczy. Czy ktoś ma może jakieś przetestowane zasady na gry zespołowe (przede wszystkim niesymetryczne, bo przy symetrycznych to nie ma tutaj jakiejś wielkiej filozofii). Chodzi mi o to z iloma punktami życia powinny zaczynać sztaby aby zmapować grę 2 vs 1 na większą ilość graczy przy rozsądnych szansach na wygraną obu stron. Chętnie usłyszę o czymś co ktoś testował.

Pzdr,
Artur
Jeśli chodzi o granie 2 vs 1 to radzę po prostu wziąć dwie armie tej osobie która gra sama.

Ja od czasu do czasu gram na 4 osoby (2vs 2) z dodatkowym kręgiem. Niby nic, ale ten dodatkowy teren powoduję dłuższą grę :)
ukz539
Posty: 2
Rejestracja: 02 mar 2019, 01:52

Re: Neuroshima Hex - pytanie o zasady

Post autor: ukz539 »

Cześć, mam zagwozdke odnośnie pewnego elementu gry w trybie drużynowym. Czy mój sztab np. Borgo działa na sztab mojego sojunisznika, czyli zwiększa mu inicjatywę, jeśli oba sztaby stoją obok siebie? Albo czy sztab np hegemonii zwiększa siłę ciosu sojuszniczego sztabu? Generalnie czy sojusznicze sztaby działają na siebie nawzajem położone jeden obok drugiego?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Neuroshima Hex - pytanie o zasady

Post autor: GrzeL »

ukz539 pisze: 02 mar 2019, 01:55 Cześć, mam zagwozdke odnośnie pewnego elementu gry w trybie drużynowym. Czy mój sztab np. Borgo działa na sztab mojego sojunisznika, czyli zwiększa mu inicjatywę, jeśli oba sztaby stoją obok siebie? Albo czy sztab np hegemonii zwiększa siłę ciosu sojuszniczego sztabu? Generalnie czy sojusznicze sztaby działają na siebie nawzajem położone jeden obok drugiego?
Instrukcja s. 14 pisze:Bonusy wynikające z Modułów i Sztabów działają także na jednostki sojusznika.
Poniższe zdanie jest prawdziwe tylko dla podstawki, ale na potrzeby tego pytania udziela prawidłowej odpowiedzi.
Instrukcja s. 7 pisze:Są 3 rodzaje Żetonów Planszy (nazywanych również jednostkami): Sztaby, Wojownicy i Moduły.
Prawidłowy zapis brzmi:
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje Żetonów Planszy: Żetony Podłoża oraz Żetony Jednostek.

Wyróżniamy pięć rodzajów jednostek: Sztaby, Obiekty, Wojowników, Moduły oraz Wszczepy.
Systematyka żetonów – ze względu na rodzaj żetonu
  • Natychmiastowe
  • Planszy
    • Podłoża
    • Jednostki
      • Sztaby
      • Wojownicy
      • Moduły
      • Wszczepy
      • Obiekty
ukz539
Posty: 2
Rejestracja: 02 mar 2019, 01:52

Re: Neuroshima Hex - pytanie o zasady

Post autor: ukz539 »

Dzięki wielkie za pomoc :) Mam jeszcze jedno pytanie, chociaż bardziej chodzi o upewnienie. W trybie 2vs2 na samym początku trzeci i czwarty zawodnik dociaga trzy żetony w swojej pierwszej turze. Rozumiem że w tym przypadku obaj mogą zagrać te trzy żetony na planszę od razu, a dopiero po właściwym rozpoczęciu gry wszyscy zawodnicy dociagaja do trzech żetownow i mogą zagrać dwa, jeden odrzucając czyż nie?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Neuroshima Hex - pytanie o zasady

Post autor: GrzeL »

ukz539 pisze: 02 mar 2019, 11:58 Mam jeszcze jedno pytanie, chociaż bardziej chodzi o upewnienie. W trybie 2vs2 na samym początku trzeci i czwarty zawodnik dociaga trzy żetony w swojej pierwszej turze. Rozumiem że w tym przypadku obaj mogą zagrać te trzy żetony na planszę od razu, a dopiero po właściwym rozpoczęciu gry wszyscy zawodnicy dociagaja do trzech żetownow i mogą zagrać dwa, jeden odrzucając czyż nie?
Instrukcja tego nie precyzuje, ale powinno być:
W pierwszej turze: pierwszy gracz dobiera 1 żeton, drugi gracz 2 żetony, a każdy następny 3 żetony (z których jeden musi odrzucić). Druga i kolejne tury przebiegają zgodnie z normalnymi zasadami.
flamaster444
Posty: 153
Rejestracja: 07 sty 2019, 07:55
Has thanked: 15 times

Re: Neuroshima Hex - pytanie o zasady

Post autor: flamaster444 »

Mam pytanie: biodroid podpięty do dwóch matek powinien atakować w inicjatywie 4, 3 i 2, ale jedna z matek ginie w 3 inicjatywie. Ja rozumiem to tak, że mogę sobie wybrać, że matka ginąca w 3 inicjatywie zdąży wydać rozkaz i ta druga wyda rozkaz w 2. Inicjatywie, kolega ma wątpliwości.
Obrazek
Kowalskyyy
Posty: 23
Rejestracja: 06 gru 2018, 18:55
Been thanked: 2 times

Re: Neuroshima Hex - pytanie o zasady

Post autor: Kowalskyyy »

https://drive.google.com/file/d/1hXC5uv ... uWeByaDZn8

Na stronie 3 w zasadach ogólnych/inicjatywa-matka napisali "W przypadku utraty jednego z bonusów traktuje się, że został stracony ten co działa później"
aislinnek
Posty: 5
Rejestracja: 16 kwie 2017, 09:38
Been thanked: 1 time

Re: Neuroshima Hex - pytanie o zasady

Post autor: aislinnek »

Pytanie dotyczące Posterunku:

W instrukcji jest literalnie napisane, że sztab posterunku (analogicznie moduły matka itd.) sprawia, że jednostki mogą POWTÓRZYĆ swój atak w inicjatywie o jeden niższej. Traktując to zgodnie z zasadami językowymi, nie można powtórzyć czegoś co nie istniało; co sprawia, że jeżeli jednostka (dajmy na to komandos) będzie zasieciowana w pierwotnej inicjatywie (3) to mimo podpięcia do matki/sztabu posterunku i bycia odsieciowaną w trakcie trwania swojej normalnej inicjatywy (3) nie może ataku „powtórzyć” (w turze 2), bo nie wykonała go.

Analogicznie w drugą stronę – czy jeżeli mam podpiętego oficera do takiego komandosa w inicjatywie trzeciej, ale w trzeciej inicjatywie on zginął, to czy wówczas POWTÓRZONY atak nie powinien zostać i tak potraktowany jako taki sam jak w pierwotnej inicjatywie.

Szczególnie ciekawa jest sprawa pierwsza, zakładam, że zgodnie z intencją autora było dodanie dodatkowego segmentu inicjatywy, jednakże jest to zdecydowanie błędnie zapisane.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Neuroshima Hex - pytanie o zasady

Post autor: GrzeL »

aislinnek pisze: 10 kwie 2020, 21:10 Pytanie dotyczące Posterunku:

W instrukcji jest literalnie napisane, że sztab posterunku (analogicznie moduły matka itd.) sprawia, że jednostki mogą POWTÓRZYĆ swój atak w inicjatywie o jeden niższej. Traktując to zgodnie z zasadami językowymi, nie można powtórzyć czegoś co nie istniało; co sprawia, że jeżeli jednostka (dajmy na to komandos) będzie zasieciowana w pierwotnej inicjatywie (3) to mimo podpięcia do matki/sztabu posterunku i bycia odsieciowaną w trakcie trwania swojej normalnej inicjatywy (3) nie może ataku „powtórzyć” (w turze 2), bo nie wykonała go.

Analogicznie w drugą stronę – czy jeżeli mam podpiętego oficera do takiego komandosa w inicjatywie trzeciej, ale w trzeciej inicjatywie on zginął, to czy wówczas POWTÓRZONY atak nie powinien zostać i tak potraktowany jako taki sam jak w pierwotnej inicjatywie.

Szczególnie ciekawa jest sprawa pierwsza, zakładam, że zgodnie z intencją autora było dodanie dodatkowego segmentu inicjatywy, jednakże jest to zdecydowanie błędnie zapisane.
Dodaje sojuszniczym jednostkom dodatkową Inicjatywę, o wartości o jeden niższej od obecnie najwyższej Inicjatywy danej jednostki, po której następuje wartość Inicjatywy, której nie posiada dana jednostka, jeśli taka istnieje.
Matek173
Posty: 98
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:59
Has thanked: 10 times
Been thanked: 24 times

Re: Neuroshima Hex - pytanie o zasady

Post autor: Matek173 »

Zadam jeszcze bardziej fundamentalne pytanie - czy 2 matki działają w taki sposób, że po prostu dodają kolejną inicjatywę? Czyli w tym przypadku 3, 2, 1? Bo żeton matki działa w następujący sposób:

"Połączona z Matką jednostka wykonuje jeszcze raz swój atak w inicjatywie o 1 niższej. Jeżeli SAMA Z SIEBIE wykonuje 2 ataki, wtedy dodatkowy nastąpi w trzecim, kolejnym segmencie inicjatywy."

I pytanie co tutaj oznacza "SAMA Z SIEBIE". Wydaje mi się, że to zdanie tyczy się jednostek, które mają na swoim żetonie 2 różne inicjatywy, np. Szturmowiec z Molocha, Stalowy Bokser z Nowego Jorku, lub Twister ze Smarta.

Ostatnio miałem podobną sytuację i po wnikliwej analizie zasad rozpatrzyliśmy to w taki sposób, że (w tym przypadku) Biodroid SAM Z SIEBIE atakuje tylko w inicjatywie 3 (4 z podpiętym Zwiadowcą). Podpięcie do Matki sprawia, że może zaatakować również w inicjatywie 2 (3 z podpiętym Zwiadowcą). Podpięcie do drugiej Matki również daje mu możliwość ataku w inicjatywie 2 (3 z podpiętym Zwiadowcą), czyli nic nowego się nie dzieje. Zniszczenie jednej z Matek nic w tym przypadku nie zmienia.

Chociaż nie jestem pewien na 100% to wydaje mi się, że tak to powinno działać, żeby nie było możliwości właśnie takiej sytuacji jaka wystąpiła. Chętnie wysłucham jeśli ktoś wie lepiej.
Matek173
Posty: 98
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:59
Has thanked: 10 times
Been thanked: 24 times

Re: Neuroshima Hex - pytanie o zasady

Post autor: Matek173 »

Dopiero zobaczyłem post z linkiem do FAQ, także o ile jest to oficjalne rozszerzenie instrukcji, to sposób rozpatrzenia tej sytuacji, który opisałem powyżej jest niepoprawny.

W takim razie zgodnie z tą wiedzą, odpowiedź na pytanie:
flamaster444 pisze: 22 mar 2019, 15:47 Mam pytanie: biodroid podpięty do dwóch matek powinien atakować w inicjatywie 4, 3 i 2, ale jedna z matek ginie w 3 inicjatywie. Ja rozumiem to tak, że mogę sobie wybrać, że matka ginąca w 3 inicjatywie zdąży wydać rozkaz i ta druga wyda rozkaz w 2. Inicjatywie, kolega ma wątpliwości.
Ginie ta co miała zadziałać później, czyli ta odpowiedzialna za atak w inicjatywie nr 2. Biodroid zaatakuje więc tylko w inicjatywie 4 i 3.
aislinnek
Posty: 5
Rejestracja: 16 kwie 2017, 09:38
Been thanked: 1 time

Re: Neuroshima Hex - pytanie o zasady

Post autor: aislinnek »

GrzeL, skąd pochodzi cytat który dodałeś? (dot. matki, posterunku)

W instruckji nie mogę go znaleźć, podobnie w FAQ.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Neuroshima Hex - pytanie o zasady

Post autor: GrzeL »

aislinnek pisze: 26 kwie 2020, 14:14 GrzeL, skąd pochodzi cytat który dodałeś? (dot. matki, posterunku)

W instruckji nie mogę go znaleźć, podobnie w FAQ.
Z zaufanego (lecz nieoficjalnego) źródła.
ODPOWIEDZ