Memoir 44 - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Memoir 44

Post autor: maciejo »

Petr pisze: 15 sty 2020, 20:10 A z jakiego powodu nie możesz zagrać żadnej karty?
Moje wszystkie pozostałe jednostki znajdują się na lewej flance :|

Obrazek
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Memoir 44

Post autor: rastula »

maciejo pisze: 15 sty 2020, 18:49 Jeśli nie mogę zagrać żadnej karty z ręki,co się dzieje ?

zagrywasz kartę, nieczym nie ruszasz, dobierasz nową...
herbaliser
Posty: 6
Rejestracja: 21 gru 2016, 16:54

Re: Memoir 44

Post autor: herbaliser »

maciejo pisze: 15 sty 2020, 21:13
Petr pisze: 15 sty 2020, 20:10 A z jakiego powodu nie możesz zagrać żadnej karty?
Moje wszystkie pozostałe jednostki znajdują się na lewej flance :|

Obrazek
Dodatkowo mozesz zagrac karte "Recon" - nie ruszasz zadna jednostka (bo jej nie masz), ciagniesz dwie karty i zostawiasz sobie jedna.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1901
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Memoir 44

Post autor: tomuch »

maciejo pisze: 15 sty 2020, 21:13
Petr pisze: 15 sty 2020, 20:10 A z jakiego powodu nie możesz zagrać żadnej karty?
Moje wszystkie pozostałe jednostki znajdują się na lewej flance :|

Obrazek
Gra jest znaczona - jedna koszulka jest większa :P
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Memoir 44

Post autor: Smoku »

maciejo pisze: 15 sty 2020, 18:49 Jeśli nie mogę zagrać żadnej karty z ręki,co się dzieje ?
Dokup dodatek "Winter Wars" .
Oprócz dodatkowej tali kart zimowych są w nim poprawione wersje kart z podstawki (cała talia do wymiany).


Obrazek
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Memoir 44

Post autor: maciejo »

Smoku pisze: 21 sty 2020, 22:06
maciejo pisze: 15 sty 2020, 18:49 Jeśli nie mogę zagrać żadnej karty z ręki,co się dzieje ?
Dokup dodatek "Winter Wars" .
Oprócz dodatkowej tali kart zimowych są w nim poprawione wersje kart z podstawki (cała talia do wymiany).


Obrazek
No ale jak dostanę takie cztery to i tak kapa, chyba że doszła jakaś nowa zasada takim przypadku.



Obrazek
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Memoir 44

Post autor: Smoku »

Nie można mieć wszystkiego. :wink: a ten wariant i tak znacznie zmniejsza losowość.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Memoir 44

Post autor: rastula »

ale dlaczego ma być nowa zasada, przecież wyjaśniłem wyżej,. zagrywasz kartę, nie ruszasz nic, dobierasz kartę, do skutku...


jak na wojnie...gońca ci zabili czy generał się upił...

nie widzę błędu w tej sytuacji...
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Memoir 44

Post autor: maciejo »

rastula pisze: 21 sty 2020, 22:36 ale dlaczego ma być nowa zasada, przecież wyjaśniłem wyżej,. zagrywasz kartę, nie ruszasz nic, dobierasz kartę, do skutku...


jak na wojnie...gońca ci zabili czy generał się upił...

nie widzę błędu w tej sytuacji...
No kol.Smoku napisał że są nowe poprawione karty do podstawki.
Byłem pewny,że jest jakaś nowa zasada inaczej jego odpowiedź na mój problem nie miałaby sensu ponieważ te karty nic nie zmieniają :wink:
Nie jestem do końca pewny ale wydaje mi się,że w pierwszym wydaniu Battlelore była taka zasada,że jak nie możesz zagrać żadnej karty to możesz poruszyć jedną dowolną jednostkę ale tak jak piszę nie jestem pewien,jutro sprawdzę.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Memoir 44

Post autor: wirusman »

Proszę państwa przecież niema poprawionych kart w żadnym dodatku. To są karty do wydłużonej planszy.
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Memoir 44

Post autor: Smoku »

Kolega Wirusman chyba nie ma tego dodatku.
załączam fragment z instrukcji ze strony REBEL:
"Następujące karty sekcji zostały zmodyfikowane. W dodatku do liczby jednostek, którym wydaje się rozkaz ruchu i/lub walki co jest pokazane na karcie sekcji, karty te również dają rozkaz liczbie jednostek w ruchu. Jednostkom które są w ruchu mogą być wydane rozkazy w DOWOLNEJ sekcji pola walki. Mogą poruszać się jak zwykle ale nie mogą walczyć w tej turze".

Czyli w większości "nowych" kart sekcji jeżeli nie możesz wykonać ataku lub ruchu w dostępnej sekcji, możesz wykonać ruch w dowolnej sekcji (bez ataku).Zawsze to jakaś akcja :)
Dołączyłem w poprzednim poście skany kart z dodatku.

W Winter Wars dostajemy do wymiany wszystkie karty nie tylko sekcji, ale również taktyki (jest inne tło i grafika). Na kartach taktyki jest więcej ikon uwzględniających dodatki. Dodatkowo są jeszcze karty walki zimowej, dające fajne efekty podczas gry.
P.S. Mam większość dodatków nawet Torbę Kampanijną do spakowania gry :) i uważam że Winter Wars daje najwięcej zmian na plus .


Obrazek
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Memoir 44

Post autor: wirusman »

Bardzo ładna grafika :) która pokazuję że to są karty do map breahthrough :). Tak samo jak jest to opisane na 6 stronie instrukcji w języku angielskim. Natomiast jedni grają tymi kartami na wszystkich mapach, a inni tylko na rozszerzonych.

https://boardgamegeek.com/thread/128 ... ught-deck
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Memoir 44

Post autor: Smoku »

I tu się z kolegą zgadzam. Po pierwszym poście myślałem, że uważasz że można wykorzystać je tylko w mapach Breakthrough.

Dobrze opisuje to komentarz usera z załączonego linka:

I think the normal way to play is just with the breakthrough deck. That's what we have been doing and I can't think of a good reason to also add the normal cards.

Breakthrough cards have a few effects:

1. Speed the game up by adding 'On the Move' to Recon, Probe and Attack section cards.

2. Balance the section cards a bit better - Recon, Probe and Attack are now of similar overall strength, because Recon and Prob get +2 on the move, Attack gets +1. This brings their power up a bit, so they are not necessarily worse than the old 'power cards' like assault, general advance etc. They are just different, and might even be better sometimes because of their improved flexibility.

3. A couple of tactics cards are also improved - Barrage hits on a star, M&M can reinforce and order multiple units, Air Power is the same for both sides, Dig In works on Artillery. So the tactics cards are a bit more balanced also.

I think adding the old cards would slow things down if you played them as written. If you instead played by the Breakthrough versions, then there just isn't much point. We have never exhausted the Breakthrough Deck, especially since there are 2 Finest Hour cards triggering the reshuffle.

Nic dodać nic ująć w sytuacji gdy przeszkadza brak możliwości ruchu, a o to pytał Maciejo. Gra przy ich zastosowaniu zdecydowanie przyspiesza, co też trzeba wziąć po uwagę przy zmianie talii.
smiglo5
Posty: 1
Rejestracja: 28 sty 2020, 00:28

Memoir 44, karty combat, kiedy dociągać?

Post autor: smiglo5 »

Witam!
Jak w temacie, chodzi o te dodatkowe karty z dodatku zimowego, dociągam je razem z innymi w swojej turze czy w jakimś konkretnym momencie?
mluckner
Posty: 340
Rejestracja: 13 lip 2015, 10:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 96 times
Been thanked: 97 times

Re: Memoir 44, karty combat, kiedy dociągać?

Post autor: mluckner »

Grę zaczynasz z dwiema kartami combat na ręce.
Dobierasz je po zagraniu karty Recon, ale tylko takiej dotyczącej jednej strefy. Łatwo zapamiętać, bo wtedy też odbierasz dwie karty dowodzenia i zachowujesz jedną z nich.
Matt Baker
Posty: 1
Rejestracja: 03 wrz 2020, 21:09

Re: Memoir 44

Post autor: Matt Baker »

Pytanie do grających w D-Day Lądowanie. Plaża Utah. US wbija na plażę usytuowaną prostopadle do linii bazowej. Są ostrzelani, wyrzucona flaga i muszą się wycofać - i tu moje pytanie: wycofują się do linii brzegowej czyli w bok czy wzdłuż plazy najkrótszą drogą do linii bazowej?
Awatar użytkownika
Coval
Posty: 72
Rejestracja: 20 maja 2009, 19:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 21 times

Re: Memoir 44

Post autor: Coval »

Witam.
Tyle co zakupiłem podstawkę i po pierwszej grze mam 2 pytania.

Jak się dokładnie robi atak kilkoma jednostkami? W przypadku ruchu jest jasno w instrukcji napisane, że trzeba ruszyć wszystkie zaordynowane oddziały i dopiero przejść do fazy ataku. Natomiast przy ataku nie ma już tej reguły? albo ją przegapiłem.
1) chciałem ostrzelać 3 jednostkami 1 jednostkę, po pierwszym ataku jednostka wycofał się o 2 pola i wyszła z zasięgu 2 pozostałych?
-gdybym musiał na początku walki pokazać wszystkie zaordynowane jednostki, co będą atakować rozumiem że, 1a straciłbym atak tych 2 pozostałych? 1b czy może zamiast 3 kośćmi z jednej jednostki, rzucałby, od razu 7 ze wszystkich 3 jednostek?
2) No i co w przypadku jeżeli mogę pokazywać jednostki po kolei, rozpatrywać wynik walki i dopiero pokazać następną jednostkę. Jednostka która wyszła z zasięgu uciekła, ale inne wrogie są w zasięgu mogę je wybrrać jako cel?
I've had worst!
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 211
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 35 times

Re: Memoir 44

Post autor: doczek »

Deklarujesz, która w kogo, rzut kości, rozpatrujesz wynik rzutu. I tak po kolei z każdą którą masz aktywną. Deklaracja musi być klarowna bo przeciwnik może mieć kartę Ambush. Rzut większą ilością kości max 8 masz np. przy nalocie.
Ataman81
Posty: 2
Rejestracja: 17 lut 2020, 23:54

Re: Memoir 44 - pytania i wątpliwości

Post autor: Ataman81 »

Jest napisane w pierwszym zdaniu w punkcie walka. Na stronie 8. Ze wybierasz wg dowolnej kolejnosci. Czyli po wykonaniu wszystkich ruchów. Wszystkie jednostki które są aktywne i maja możliwość ataku mogą zaatakować wg wybranej przez Ciebie kolejnosci. Ponieważ przeciwnik widział podczas fazy ruchu które jednostki aktywowałeś, może uciec jednostka w przypadku konieczności wycofania się z zasięgu pozostałych jednostek którymi chciałeś zaatakować.
Awatar użytkownika
jajkos
Posty: 30
Rejestracja: 26 lip 2017, 20:35
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time

Re: Memoir 44 - pytania i wątpliwości

Post autor: jajkos »

Cześć.
Poprosze o pomoc w takiej kwestii:
1. Atak pancerny w zwarciu: hit i flaga.
2. Jednostka przeciwnika traci jedna figurkę (zostają jej 3 figurki) i wycofuję sie w kierunku swojego brzegu planszy.
3. Zajmuję teren, na ktorym była atakowana jednostka.
4 wykonuję ponownie (11 strona instrukcji) atak w zwarciu z tą samą jednostką i z takim samym wynikiem na kościach.

Pytanie:
Czy mogę tak dalej się z tą jednostką "gonić" i wykonywać, atak za atakiem?
Awatar użytkownika
p_olo86
Posty: 412
Rejestracja: 04 sty 2017, 11:31
Has thanked: 9 times
Been thanked: 29 times

Re: Memoir 44 - pytania i wątpliwości

Post autor: p_olo86 »

jajkos pisze: 22 sie 2021, 08:46 Cześć.
Poprosze o pomoc w takiej kwestii:
1. Atak pancerny w zwarciu: hit i flaga.
2. Jednostka przeciwnika traci jedna figurkę (zostają jej 3 figurki) i wycofuję sie w kierunku swojego brzegu planszy.
3. Zajmuję teren, na ktorym była atakowana jednostka.
4 wykonuję ponownie (11 strona instrukcji) atak w zwarciu z tą samą jednostką i z takim samym wynikiem na kościach.

Pytanie:
Czy mogę tak dalej się z tą jednostką "gonić" i wykonywać, atak za atakiem?
Nie, możesz to wykonać tylko jeden raz podczas swojego ataku. Za drugim razem możesz tylko zająć pole z którego wycofała się atakowana jednostka ale już bez oddawania ataku.
ODPOWIEDZ