Kolejka

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
januszk0
Posty: 27
Rejestracja: 07 mar 2014, 12:23

Re: Kolejka

Post autor: januszk0 »

Sky Ace pisze:
2) czy w przypadku gry 2/3/4 osobowej jest mozliwy jakis uklad listy zakupow, ktory zapewni "rowny start" dla wszystkich graczy jak w przypadku gry 5cio osobowej?
Na 2-3 osoby instrukcja sugeruje, żeby losować sąsiednie numery kart z listami zakupów - towary są lepiej widocznie rozłożone i nie ma sytuacji, że komuś czegoś zabraknie (to na końcu instrukcji w wariantach opisane jest).
Tu http://forum.gry-planszowe.pl/viewtopic ... 76#p258176 kolega FortArt proponuje pewną modyfikację kart z listami zakupów wyrównującą szanse. A dwa wpisy poniżej kolega Picek w porozumienie z autorem gry przygotował nawet gotowe zestawy kart do wydruku do gry z mniejszą ilością osób.
naver
Posty: 8
Rejestracja: 09 lut 2015, 17:27

Re: Kolejka

Post autor: naver »

Witam ponownie,

nabyliśmy dodatek Ogonek, jednak ciężko nam zebrać 6 ludzi do grania.
Jak w przypadku Ogonka rozgrywać rozgrywki dwu, trzy, cztero i pięcio osobowe?

Czy karty przepychanek musimy odrzucić? (Jeśli nie odrzucimy tych z dodatku to wystarcza nam ich praktycznie na cały tydzień)
Jak odrzucać karty towaru i dostaw dla tych schematów? Jeśli zostawilibyśmy karty dające 4 towary to towary i gra szybko się skończą.

Chcielibyśmy jednak skorzystać z udogodnień wprowadzanych przez dodatek jednak nie bardzo wiem jak się do tego ustosunkować.

W instrukcji znalazłem tylko odrzucanie kart dostawy pod katem poziomów trudności.

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Sky Ace
Posty: 49
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kolejka

Post autor: Sky Ace »

Ja nie odrzucam kart przepychanek, jest więcej, trudno. Chociaż ja mam pierwszą wersję Ogonka, więc może w nowej wersji jest w instrukcji coś o tym. W mojej nie ma ;)

Przy mniejszej ilości graczy odrzucam tylko dodatkowe towary z Ogonka (to znaczy po 4 z każdego typu) i potem według instrukcji dla podstawki - dla 2 graczy tylko dostawy 1 i 2 i mniejsza ilość towarów i tak dalej (mogę się mylić co do konkretów bo już dawno nie graliśmy, ale powinno to być na końcu instrukcji opisane).
xawerka
Posty: 159
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Re: Kolejka

Post autor: xawerka »

W grze wraz z Ogonkiem jest 15 kolejki, przy tylu kartach nie trzeba oszczędzać bo wystarczą do piątku a nawet zostają jeszcze nie użyte. Moje pytanie czy właśnie tak gracie? Z wykorzystaniem wszystkich kart?

I drugie pytanie czy w wariancie do 5 osób wykorzystuje się listę zakupów z numerem 6 czy jest ona włączana do gry gdy jest 6 graczy?
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Kolejka

Post autor: vincentblack »

xawerka pisze:W grze wraz z Ogonkiem jest 15 kolejki, przy tylu kartach nie trzeba oszczędzać bo wystarczą do piątku a nawet zostają jeszcze nie użyte. Moje pytanie czy właśnie tak gracie? Z wykorzystaniem wszystkich kart?
Jeśli dobrze pamiętam, to wg. instrukcji na początku gry z 14 kart przepychanek (bo jest bodaj 14, a nie 15) wybiera się losowo 10, gdy po skończonym tygodniu tasuje się je z tymi pozostałymi 4 i ponownie wybiera losowo 10 na kolejny tydzień.
Aczkolwiek ja nie lubię tego wariantu bo zwiększa losowość gry i powoduje, że niektórzy dostają karty "mocniejsze" a niektórzy słabsze. Można też oczywiście grać po swojemu, wybierając te same 10 kart dla wszystkich albo wszystkimi 14 kartami (to jednak moim zdaniem zbytnio ułatwia grę, bo nie trzeba oszczędzać kart), ale oficjalna wykładnia mówi jak powyżej (10 losowych kart spośród 14 na tydzień).
xawerka pisze:I drugie pytanie czy w wariancie do 5 osób wykorzystuje się listę zakupów z numerem 6 czy jest ona włączana do gry gdy jest 6 graczy?
Zasada opisana jest w instrukcji której nie mam przed sobą, ale jeśli dobrze pamiętam to należy wybierać listy "kolejne" (zakładając, że 6 sąsiaduje z 1), ale z puli wszystkich 6 kart. Kolejne w tym sensie, że np. w przypadku 4 graczy mogą to być listy 1,2,3,4, 2,3,4,5 lub 3,4,5,6 ale też np. 4,5,6,1, 5,6,1,2 albo 6,1,2,3. Dla 5 graczy odrzuca się (zgodnie z tą zasadą) dowolną kartę.
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Kolejka

Post autor: c08mk »

W Kolejkę już wieki nie grałem ale z tego co pamiętam na początku dostaje się 10 kart z 14 a po skończonym tygodniu dostaje się pozostałe karty, a użyte się tasuje i uzupełnia rękę do 10. Nie jestem pewien ale chyba dopiero trzeci tydzień był losowy. Trzeba by zajrzeć do instrukcji.
xawerka
Posty: 159
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Re: Kolejka

Post autor: xawerka »

Jest 14 kart + karta "Remanent" czyli łącznie 15 kart. "Remanent" w pierwszym tygodniu nie bierze udziału, leży na środku planszy.

Na początku gry każdy gracz ma w swoim stosie 10 kart, pozostałe 4 nie biorą udziału w pierwszym tygodniu. Zakładamy, że na koniec tygodnia gracz zużył wszystkie 10 kart. Na kolejny tydzień dołączamy kartę "remanent" i tu mam wątpliwość co do przetasowania kart, czy:
1) tasuję wszystkie 15 kart i 5 odkładam czy
2) nie użyte w pierwszym tygodniu cztery karty kładę jako pierwsze do wykorzystania a pod nimi z przetasowanych kładę 6 a 5 czeka na kolejny tydzien

I kolejna sytuacja, załóżmy , że na koniec pierwszego tygodnia została mi na ręku jedna karta i 1 niewykorzystana ze stosu to wówczas pod te jedną niewykorzystaną, kładę 4, które zostały na początku gry odłożone i przetasowuje karty odrzucone łącznie z "remanentem" i dokładam na spód stosu 4 karty. Wówczas 1 na ręku + 9 jako stos czyli startowe 10 ?

Czy tak gracie? Nie znalazłam jednoznacznej wskazówki w instrukcji.
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Kolejka

Post autor: krisow »

ODPOWIEDŹ:
Kart w dodatku jest 14 razem z remanentem (podstawka 10 + dodatek 4), chyba, że zrobisz dodatkową 15 na tej czystej z dodatku.

Co do pytań, wg mnie tasujesz wszystkie i odkładasz 4, żeby na ręku było zawsze 10 (zwiększa się losowość, bo zestaw kart będzie zapewne inny u każdego). Ale przecież można sobie zmodyfikować ten przepis i dodawać najpierw te 4 karty odrzucone w pierwszym tygodniu, a dopiero potem dolosować do 10. Czy też używać wszystkich, nikt nie zabrania modyfikacji.


MOJE PYTANIE
W OGONKU jest w instrukcji dla 6 osób:
"... zdecydujcie czy chcecie grać w wariant łatwy, średni czy trudny i w zależności od wyboru odrzućcie do pudełka wszystkie karty dostawy towarów oznaczone - odpowiednio - cyframi "1", "2" bądź "3". Odrzucone karty zastąpcie kartami dostawy towarów z cyfrą "4"."
Czyli jakie zestawy mają być dla wariantów:
- łatwy 2, 3, 4
- średni 1, 3, 4
- trudny 1, 2, 4

Dobrze rozumuję?
tomasz86
Posty: 104
Rejestracja: 23 sty 2016, 23:26
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Kolejka

Post autor: tomasz86 »

Witam,

Powielam pytanie:

W OGONKU jest w instrukcji dla 6 osób:
"... zdecydujcie czy chcecie grać w wariant łatwy, średni czy trudny i w zależności od wyboru odrzućcie do pudełka wszystkie karty dostawy towarów oznaczone - odpowiednio - cyframi "1", "2" bądź "3". Odrzucone karty zastąpcie kartami dostawy towarów z cyfrą "4"."
Czyli jakie zestawy mają być dla wariantów:
- łatwy 2, 3, 4
- średni 1, 3, 4
- trudny 1, 2, 4

Czy karty dostawy z cyfra 4 odrzuca się przy grze dla mniej niż 6 osób?
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Kolejka

Post autor: Danielf »

tomasz86 pisze:Witam,

Powielam pytanie:

W OGONKU jest w instrukcji dla 6 osób:
"... zdecydujcie czy chcecie grać w wariant łatwy, średni czy trudny i w zależności od wyboru odrzućcie do pudełka wszystkie karty dostawy towarów oznaczone - odpowiednio - cyframi "1", "2" bądź "3". Odrzucone karty zastąpcie kartami dostawy towarów z cyfrą "4"."
Czyli jakie zestawy mają być dla wariantów:
- łatwy 2, 3, 4
- średni 1, 3, 4
- trudny 1, 2, 4

Czy karty dostawy z cyfra 4 odrzuca się przy grze dla mniej niż 6 osób?
Na wszystko tak.
tomasz86
Posty: 104
Rejestracja: 23 sty 2016, 23:26
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Kolejka

Post autor: tomasz86 »

Witam,

Mam pytanie odnosnie kart wodki. Nie jest tak ze zaczynajac gre mozna np wiekszosc swoich pionkow dac na karty wodki. Spowoduje to ze co kolejke gracz bedzie mial 1 towar z bazaru za darmo bo rpzekupka sie przesuwa wiec bedzie wymiana 1 do 1...
zabson
Posty: 4
Rejestracja: 02 sie 2016, 21:48

Re: Kolejka

Post autor: zabson »

Odgrzebaliśmy Kolejkę z Ogonkiem z szafy i pojawiło się kilka wątpliwości...

Przeczytałam cały wątek i aż mi mózg paruje, dlatego pytam (mam nadzieję, że nie ponownie):
1. Mamy kilka pionków w kolejce na bazar. Załóżmy, że czerwony jest pierwszy. Nie wymienia towaru, ale też nie idzie do domu. Czy to znaczy, że do końca gry będzie na uprzywilejowanej pozycji? (na bazar nie działają karty przepychanek, więc czerwony za każdym razem będzie pierwszy)
2. Na kartach wódki można postawić TYLKO jednego pionka czy więcej?
3. Otwarcie sklepów - bierzemy towar i idziemy do domu. Co z pozostałymi pionkami? Na początku gry decydujemy czy wszystkie idą do domu czy zostają, czy w trakcie gry każdy decyduje czy i ile ściąga?

Pozdrawiam :-)
ihasel
Posty: 131
Rejestracja: 20 sty 2016, 20:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Kolejka

Post autor: ihasel »

Cześć,
postaram się odpowiedzieć:
1. Jeśli czerwony do końca gry nie wymieni niczego na bazarze, ani nie zdejmie swojego pionka, to tak - będzie pierwszy do końca gry (tylko co to za uprzywilejowana pozycja, gdy przez całą grę się z niej nie skorzysta..? Po co tam stać i tracić pionka? ;) )
2. Dobre pytanie. Z jednej strony instrukcja do Ogonka mówi: gracz może postawić jednego ze swoich pionków na karcie wódki, a z drugiej strony jest tam przykład, że gracze mogą już pierwszego dnia wykupić karty wódki (których to kart jest o dwie więcej niż grających). Skłaniam się ku temu, że można postawić więcej pionków i tak grałam.
3. Co do pozostałych pionków (tych, które nie zebrały towarów) - to można zabrać wszystkie wybrane przez siebie pionki w fazie TePeZet (jest o tym mowa na 22 stronie instrukcji).

Instrukcja Ogonka jest dość myląca - jako warianty gry podaje m.in. że wszystkie sklepy ze sobą sąsiadują czy właśnie to, że można zabrać dowolne z pionków do domu -> tymczasem w instrukcji Kolejki to nie są warianty gry, a jej główne zasady.
zabson
Posty: 4
Rejestracja: 02 sie 2016, 21:48

Re: Kolejka

Post autor: zabson »

Dzięki za szybką odpowiedź :-)

Za każdym razem kiedy gramy, bazar jest bardzo obleganym miejscem ;-) Dlatego, jeśli pionek może tam stać jako pierwszy cały czas, to wprowadza to w naszej sytuacji trochę jakby zasadę: "kto pierwszy ten lepszy" (jak nie w ten, to następny dzień kupię coś 1:1, a jak zdejmę pionka to już się nie dopcham jako pierwsza/y...). A jeśli do tego dodać możliwość zdobycia kilku butelek wódki w jeden dzień, to czyni stanie do normalnych sklepów mniej atrakcyjne (jakby nie było, wódkę można wykorzystać bardziej uniwersalnie).

Jeśli zaś chodzi o ściąganie pionków, to my decydujemy na końcu każdego dnia (wg kolejności, od rozpoczynającego) czy i które pionki ściągamy, ale nie jesteśmy pewni, czy jest to właściwe. Zarówno ściąganie i nie-ściąganie ma swoje plusy i minusy.

Jakby nie było, nie zdarzyła nam się jeszcze planszówka, przy której nie stwierdziliśmy po kilku zagraniach: "a wiecie, że do tej pory źle graliśmy, bo..." :D Ale frajda ciągle ta sama ;-)
ihasel
Posty: 131
Rejestracja: 20 sty 2016, 20:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Kolejka

Post autor: ihasel »

Aż tak obstawiacie bazar? Pamiętaj, że tam nie ma towarów, dopóki spekulant jakiegoś nie zabierze ze sklepu. Towary znajdują się na samochodach :)
zabson
Posty: 4
Rejestracja: 02 sie 2016, 21:48

Re: Kolejka

Post autor: zabson »

Ale jak to, przecież na 12 str instrukcji jest napisane, że w przygotowaniu do gry na bazar wykłada się po jednej karcie towaru :-)

Hmm, doczytałam właśnie w instrukcji (w necie, muszę zerknąć czy mam taką samą wersję), że: "Po zakupach na bazarze pionek wraca do domu wraz z zakupionymi kartami towarów"

Muszę solidnie przeczytać całą instrukcję. Dwa razy :D
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Kolejka

Post autor: Andy »

zabson pisze:Muszę solidnie przeczytać całą instrukcję. Dwa razy :D
Traktuj to jako pożyteczną regułę w przypadku większości gier. :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
zabson
Posty: 4
Rejestracja: 02 sie 2016, 21:48

Re: Kolejka

Post autor: zabson »

I tak zazwyczaj robię, ale co innego jest czytać na początku, kiedy nie wiadomo jeszcze o co chodzi, co innego jak już się "wgryzie" w grę, a co innego, żeby przypomnieć sobie po czasie zasady (i wtedy najczęściej znajdujemy coś, co jakimś cudem "przeoczyliśmy" :-) )
ihasel
Posty: 131
Rejestracja: 20 sty 2016, 20:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Kolejka

Post autor: ihasel »

Rzeczywiście w przygotowaniu kładziemy tam po jednej karcie, ale poza tym karty trafiają tam wyłącznie po zakupie przez spekulanta. Stojąc w kolejce do bazaru można stracić możliwość kupienia dwóch, czy trzech kart z jednego sklepu (przy dobrych przepychankach kolejkowych), poza tym na bazarze się karty wymienia - trzeba oddać jedną albo dwie, aby zabrać jedną :)
Myślałam, że się wcześniej zrozumieliśmy w kwestii bazaru - pionek pozostaje w kolejce, o ile nie wymieni towaru :) Dlatego dziwiłam się, po co ktoś miałby tam stać jako pierwszy przez całą grę i co za tym idzie - niczego ie wymienić :)

Co do instrukcji - zgadzam się :) Często okazuje się, że choć o jednej zasadzie się nie pamięta ;)
lucke23
Posty: 1
Rejestracja: 25 lip 2018, 09:25

Re: Kolejka

Post autor: lucke23 »

Mam pytania :
1 Grając z dodatkiem Ogonek , gdy rzucony został Remanent na sklep z wódką to czy można robić w tym dniu wymianę na bazarze z przekupą za wódkę?
Czy tylko za inne towary?

2 Czy jeśli Trybuna Ludu mówiła że w danym dniu przepychanki będą trwały 4 rundy i pierwszy gracz z 4 kartami zrobi "pass" to czy w kolejnym dniu mając 4 karty ma 4 rundy czy tylko 3 i decyduje których 3 kart użyje?
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: Kolejka

Post autor: as.nielo »

lucke23 pisze: 25 lip 2018, 10:31 Mam pytania :
1 Grając z dodatkiem Ogonek , gdy rzucony został Remanent na sklep z wódką to czy można robić w tym dniu wymianę na bazarze z przekupą za wódkę?
Czy tylko za inne towary?

2 Czy jeśli Trybuna Ludu mówiła że w danym dniu przepychanki będą trwały 4 rundy i pierwszy gracz z 4 kartami zrobi "pass" to czy w kolejnym dniu mając 4 karty ma 4 rundy czy tylko 3 i decyduje których 3 kart użyje?
1. ja bym nie pozwalał na renament w monopolowym ;) Moim zdaniem jest to coś w rodzaju bazaru więc nie powinno się dać go zablokować tą kartą
2. Przepychanki w kolejnym dniu trwają 3 tury chyba że nowa trybuna mówi inaczej (np, że wszyscy idą do domu)

Ja natomiast mam takie pytanie. w przypadku grania z dodatkowymi kartami z Kuriera na początku tygodnia też odkładacie do limitu 10 kart w decku? Graliśmy wczoraj i miałem problem, żeby znaleźć w zasadach dlaczego nie używamy wszystkich 18 kart. Graliśmy z Ogonkiem w 3. Specjalna nagroda dla odpowiadającego za 200. post :D Pozdrawiam
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Kolejka

Post autor: Karol Madaj »

To ja zgarnę nagrodę ;)

W monopolowym karta Remanent nie działa, a wódką można płacić zawsze.
Po spasowaniu karty odkładamy na stos kart do dobierania i w kolejnym dniu bierzemy trzy nowe. Pasując z czterema kartami można wybrać kolejność odkładania na stos kart do dobierania.
Karty dodatkowe wtasowuje się w talię a potem odkłada tyle by pozostało 10 na "tydzień" gry. Chodziło mi o ten brak kart w "piątek" przy zagrywaniu po 3 karty codziennie. To jest gra o niedoborze :)
Oczywiście można grać ze wszystkimi kartami, wszystkie homerule są w planszówkach mile widziane.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Kolejka

Post autor: FortArt »

as.nielo pisze: 05 maja 2019, 23:14 Ja natomiast mam takie pytanie. w przypadku grania z dodatkowymi kartami z Kuriera na początku tygodnia też odkładacie do limitu 10 kart w decku? Graliśmy wczoraj i miałem problem, żeby znaleźć w zasadach dlaczego nie używamy wszystkich 18 kart. Graliśmy z Ogonkiem w 3.
Odkładamy, jest taki zapis w II wersji instrukcji Ogonka (str. 8 ). Losujesz z pełnej puli 10 osobno na każdy tydzień.

Acz my gramy nie losowo, bo karty nie są równe, tylko pozwalamy graczom wybrać co chcą sobie zachować.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Kolejka

Post autor: grzeslaw90 »

FortArt pisze: 06 maja 2019, 10:15 Acz my gramy nie losowo, bo karty nie są równe, tylko pozwalamy graczom wybrać co chcą sobie zachować.
Deck building w Kolejce? Fajna opcja :D
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Kolejka

Post autor: Karol Madaj »

Zwykle optymalizuję zasady pod kątem jak najniższego progu wejścia, ale faktycznie jak już się zna działanie wszystkich kart, to warto grać według zaleceń FortArt :)
ODPOWIEDZ