Kolejka

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Kolejka

Post autor: MichalStajszczak »

freeman0 pisze:Czyli jak jest remanent, to nie mogę użyć "pomyłki w dostawie" w żadną stronę - ani przenieść towaru do sklepu z remanentem, ani zabrać towaru z takiego sklepu do innego?
Nie możesz. Remanent blokuje wszystkie operacje, związane z danym sklepem.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Kolejka

Post autor: Olgierdd »

Grałem niedawno ze znajomymi, którzy kupili grę z czwartego dodruku (ja posiadam 1 albo 2) i doszło do odmiennej interpretacji "sąsiedniego sklepu". Twierdziłem, że sklepy sąsiadują "na około" pomijając bazar, tymczasem w ostatnim FAQ jest napisane, że WSZYSTKIE sklepy ze sobą sąsiadują :shock:. Nie chciałem się kłócić, graliśmy wg. "nowych" zasad i wszyscy weterani mieli bardzo kiepskie odczucia gdy pomyłkę w dostawie i szczęśliwy traf można było zagrać na dowolny sklep...

Skąd taka niekorzystna zmiana w zasadach??
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Kolejka

Post autor: Kolejarz »

To chyba nie tyle FAQ, co propozycje zmian w zasadach, to nieobowiązkowe, takie familijne, uproszczone warianty.
regis
Posty: 25
Rejestracja: 19 lip 2010, 14:25

Re: Kolejka

Post autor: regis »

Witam,

graliśmy wczoraj ze znajomymi po raz pierwszy i dwóch rzeczy nie rozumiem (poniekąd wynikają same z siebie):

1) czy po końcu każdego dnia kasuję wszystkie kolejki i kupujący wracają do domów czy też stoją do skutku? Bo u nas było tak, że jak już raz ustawiliśmy kolejki to niektóre bez zmian i tydzień stały.

2) co się stanie gdy w sklepie zabraknie towaru i dostawy się wyczerpią a kupujący nadal przed nim stoją? My miłosiernie ich zabieraliśmy do domu, ale nie wiem czy można (instrukcja nie opisuje takiego przypadku).
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Kolejka

Post autor: Lothrain »

Ad. 1. Kolejki stoją do skutku, tzn. do momentu gdy pobiorą towar, bądź gdy za pomocą kart przemieścisz swoich ludzi, ewentualnie na początku tury, po rozstawieniu wszystkich możesz przenieść jednego swojego "stacza" na koniec dowolnej innej kolejki - tak, czy inaczej nic nie zwijasz i aż trudno mi uwierzyć, że kolejka stała bez zmian przez tydzień... to gdzie dostawy były?
Ad. 2. Są przecież karty "pomyłka w dostawie", które mogą przerzucić towar do sklepu, w którym teoretycznie nic się nie pojawi. To jak w PRL-u - nigdy nie wiesz, na co trafisz. Oczywiście możesz kartami, albo tym jednym dozwolonym przesunięciem zabrać swoich z takiej kolejki, jeśli uważasz, że tak jest lepiej. Ale ja bym z chęcią w takiej kolejce samotnie postał :)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Kolejka

Post autor: FortArt »

Lothrain pisze: Ad. 2. Są przecież karty "pomyłka w dostawie", które mogą przerzucić towar do sklepu, w którym teoretycznie nic się nie pojawi. To jak w PRL-u - nigdy nie wiesz, na co trafisz. Oczywiście możesz kartami, albo tym jednym dozwolonym przesunięciem zabrać swoich z takiej kolejki, jeśli uważasz, że tak jest lepiej. Ale ja bym z chęcią w takiej kolejce samotnie postał :)
W instrukcji dodatku Ogonek opublikowano kilka oficjalnych wariantów gry. Jeden z nich "Powrót do domu" przewiduje, że gracz może zabrać do domu wszystkie pionki, które ma ochotę. Dokładnie to brzmi tak:
Powrót do domu

W tym wariancie w fazie TePeZet można zabrać do domu dowolną liczbę swoich pionków,
które tego dnia nie zrobiły zakupów. Kolejnego dnia, w fazie zajmowania miejsc
w kolejkach, rozstawia się pionki według normalnych zasad.
Moim zdaniem to lepszy wariant niż stanie pod pustym sklepem. Oczywiście czasem warto zostać z powodów, o których pisał Lothrain. :) Ale na pewno lepiej jest mieć wybór i dlatego wariant ten preferuję i polecam.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Kolejka

Post autor: Lothrain »

E tam, tylko cieniasy wracają na noc do domu ;) Termosik, buła z mortadelą i stać :)
Ale faktycznie o wariancie z "Ogonka" się mi zapomniało...
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Kolejka

Post autor: FortArt »

Lothrain pisze:Ad. 1. [...] ewentualnie na początku tury, po rozstawieniu wszystkich możesz przenieść jednego swojego "stacza" na koniec dowolnej innej kolejki [...]
Z tego co widzę na stronie wydawcy ten zapis wyparował z instrukcji.
http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/737/140 ... lejka.html

Z innych zmian, które rzucają się w oczy, to teraz wszystkie sklepy sąsiadują ze sobą. Czyli wariant "Sąsiedni Sklep" opisany w instrukcji Ogonka stał się obowiązującym.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Kolejka

Post autor: Lothrain »

FortArt pisze:
Lothrain pisze:Ad. 1. [...] ewentualnie na początku tury, po rozstawieniu wszystkich możesz przenieść jednego swojego "stacza" na koniec dowolnej innej kolejki [...]
Z tego co widzę na stronie wydawcy ten zapis wyparował z instrukcji.
http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/737/140 ... lejka.html

Z innych zmian, które rzucają się w oczy, to teraz wszystkie sklepy sąsiadują ze sobą. Czyli wariant "Sąsiedni Sklep" opisany w instrukcji Ogonka stał się obowiązującym.
No cóż. Ja mam pierwsze wydanie, korzystam z poprawionej instrukcji do drugiego, ale IPN wydaje Kolejkę drobnymi kroczkami i w każdym wydaniu widać coś nowego. Ja trzymam się starych zapisów. Sąsiadowanie wszystkich sklepów ze sobą to spore ułatwienie...
Noski
Posty: 2
Rejestracja: 26 gru 2012, 00:33

Zakończenie gry!!!!

Post autor: Noski »

Mam pytanie do konkretnej sytuacji dot. momentu końca gry. Jest faza przepychanek i jeden z graczy ma poionek na pierwszym miejscu do sklepu gdzie leży towar. Jest to ostatni brakujący towar do jego listy i ma on kartę "towar spod lady". Korzysta on z tej karty i zabiera brakujący mu towar do domu i kompletuje listę zakupów. Kiedy kończy się gra?? Czy gra kończy się na:
1) danej turze w której ten gracz zabrał towar "spod lady"?
2) danej fazie tj. na fazie przepychanek kolejkowych?
3) po skończeniu danego dnia czyli po wydaniu towarów w sklepach i wymianie na bazarze?
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Kolejka

Post autor: FortArt »

Ty już masz wszystko, inni jeszcze sterczą w kolejce. Wygrałeś.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Noski
Posty: 2
Rejestracja: 26 gru 2012, 00:33

Re: Kolejka

Post autor: Noski »

FortArt pisze:Ty już masz wszystko, inni jeszcze sterczą w kolejce. Wygrałeś.
Czyli kończy się grę po danej turze?
Awatar użytkownika
Dora
Posty: 51
Rejestracja: 03 paź 2012, 10:48

Re: Kolejka

Post autor: Dora »

Dokładnie w momencie, kiedy gracz zagrał Towar spod lady i wziął ostatni brakujący mu towar :)
jamaj
Posty: 1
Rejestracja: 09 lut 2013, 20:20

Re: Kolejka

Post autor: jamaj »

Witam.

Proszę o wyjaśnienie jak wygląda przebieg gry dla dwóch osób.
Czy w rozgrywce biorą udział wszystkie pionki, czy tylko dwa kolory?
Bo kolejka dwukolorowa chyba nie ma za bardzo sensu...
A jeśli wszystkie to czy w momencie, gdy na pierwszym miejscu w kolejce znajdzie się pionek, który nie należy do żadnego z dwóch graczy, co się dzieje z towarem?
Czy te pionki nie sterowane przez żadnego z graczy kupują towar? Co się z nim dzieje? W tej sytuacji zabraknie towaru dla pozostałych dwóch graczy, jeśli ilość towaru jest ograniczona wedle instrukcji.
W jaki sposób pionki nie sterowane przez żadnego z graczy wracają do kolejek po zakupie? Ciężko o losowość w tym przypadku. Dzięki za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Kolejka

Post autor: Edwardo »

W grze dwuosobowej biorą udział tylko pionki grających graczy + spekulanci. Nie jest to bez sensu choć oczywiście w więcej osób gra sie lepiej.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Jolly_Roger
Posty: 102
Rejestracja: 26 lip 2012, 20:59

Re: Kolejka

Post autor: Jolly_Roger »

Jamaj przeczytaj instrukcję, co to za pytania!? Nie mogę...
artuszing
Posty: 1
Rejestracja: 24 lut 2013, 11:39

Re: Kolejka

Post autor: artuszing »

Już Prawię Się Pobiliśmy O Kwestię Kupowania: POMOCY!

Pytanie: Jeżeli gracz ma 2 lub 3 swoje pionki po kolei na początku w jednej kolejce,to podczas zakupów może naraz zabrać 3 pionki i trzy zakupy jeżeli towar jest w sklepie, czy zagrywa pierwszym pionkiem tylko, a jego brat zostaje za plecami do kolejnych zakupów????

Ta sama kwestia w przypadku" towar z Pod lady"
Np.Jeżeli mam dwa swoje pionki pod rząd, a w sklepie jest towar, to zagrywam jednym pionkiem, czy mogę dwoma, bo stoją koło siebie na początki- a w sklepie jest towar??????
Ruben$
Posty: 107
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:26
Has thanked: 2 times

Re: Kolejka

Post autor: Ruben$ »

Nie mam tej gry, ale grałem kilka razy i wydaje mi się, że...

1. W tym przypadku jeśli są trzy Twoje pionki na początku kolejki i są 3 towary to zabierasz 3.

2. W tym zaś karta 'towar spod lady' dotyczy tylko pierwszego w kolejce, a Twój drugi pionek czeka na koniec przepychanek kolejkowych.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Kolejka

Post autor: Hiu »

Tak jak napisal Ruben$

- w fazie zakupow - pionki zabieraja kolejno: towar ze sklepu i pionek z kolejki (nawet jezeli to pionki tego samego gracza) - do momentu, az wyczerpie sie towar w sklepie.
- spod lady - tylko pierwszy pionek dokonuje zakupu (zagrywajacy karte oczywiscie).
scrush
Posty: 2
Rejestracja: 29 cze 2013, 14:37

Re: Kolejka

Post autor: scrush »

Wyciągam temat bo mam pytanie o "pomyłkę w dostawie"

Czy "pomyłka" działa tak samo jak "zwiększona dostawa" tylko na towar dostarczony w danej turze? Moim zdaniem to logiczne gdyby tak było ale wczoraj gracze mieli wątpliwości. Chodzi dokładnie o taką sytuację:

W kiosku zostaje towar po poprzedniej turze bo był remanent. W kolejnej turze mamy dostawę do meblowego i odzieżowego. Rozpoczynają się przepychanki. Czy gracz może zagrać "pomyłkę w dostawie" i przełożyć towar z kiosku czy powinien przekładać tylko towar dostarczony w tej turze czyli meble lub ciuchy?

Będę wdzięczna za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Kolejka

Post autor: Hipke »

Moim zdaniem powinien przelozyc towar, ktory przyszedl w tej turze.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Kolejka

Post autor: Hiu »

Mysle, ze jak w/w - to co bylo teraz dostarczane, to co teraz przyjehalo...
To co zablokowal remanent - to juz historia... wczytaj sie w tekst katty przepychanek...
scrush
Posty: 2
Rejestracja: 29 cze 2013, 14:37

Re: Kolejka

Post autor: scrush »

No właśnie na karcie "zwiększona dostawa" jest wyraźnie napisane, że chodzi o towar dostarczony w danej turze. Na "pomyłce w dostawie" pisze tylko, że kierowca się pomylił i przełóż jeden towar do sąsiedniego sklepu. Ale na logikę te karty powinny działać tak samo.
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Kolejka

Post autor: Hipke »

Z drugiej strony skoro nie ma adnotacji, że działa tylko na dostawę w tej danej turze, to można interpretować to w ten sposób, że można przełożyć każdy towar... myślę, że nie ma co stawać okoniem przed kolegami i zdecydować na zasadzie demokratycznego wyboru... heheh w czasach PRL'u nie do pomyślenia, więc powinien zdecydować właściciel gry 8)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Kolejka

Post autor: FortArt »

scrush pisze:Wyciągam temat bo mam pytanie o "pomyłkę w dostawie"

Czy "pomyłka" działa tak samo jak "zwiększona dostawa" tylko na towar dostarczony w danej turze? Moim zdaniem to logiczne gdyby tak było ale wczoraj gracze mieli wątpliwości. Chodzi dokładnie o taką sytuację:

W kiosku zostaje towar po poprzedniej turze bo był remanent. W kolejnej turze mamy dostawę do meblowego i odzieżowego. Rozpoczynają się przepychanki. Czy gracz może zagrać "pomyłkę w dostawie" i przełożyć towar z kiosku czy powinien przekładać tylko towar dostarczony w tej turze czyli meble lub ciuchy?

Będę wdzięczna za odpowiedź :)
Ani na karcie ani w FAQ nie ma takiego zastrzeżenia choć jest dla innej karty. Moim zdaniem to oznacza, że wolno przełożyć dowolny towar.

Dodatkowo pojęcie "sąsiedni sklep" dotyczy teraz wszystkich sklepów.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
ODPOWIEDZ