Kolejka

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
noir_et_blanc
Posty: 2
Rejestracja: 07 sty 2014, 22:58

Re: Kolejka

Post autor: noir_et_blanc »

FortArt pisze:Bazar nie może być pusty - przecież przy każdej wymiennie coś tam kładziesz w zamian. Może być puste jakieś pole na nim. Chyba, ze grasz z Ogonkiem.
WRS pisze:Nie, bazar nie może być pusty!. Przecież na bazarze tylko się wymieniamy!
FortArt pisze:W Ogonku to się da zrobić - gdy wymieniasz się wódką to ona wraca na melinę.
WRS pisze:Z pytania nie wynikało, że chodzi o Ogonek ;)
No tak, przepraszam za brak precyzji: rzeczywiście nie gramy z „Ogonkiem”* i oczywiście pisząc, że bazar „świeci pustkami” miałem na myśli to, że dwa pola na nim były puste, bo już w początkowej fazie ściągnięto towary (i OK, ściągnięto to ściągnięto i nie ma co drążyć „dostawy na bazar”)

Dziękuję wam za wyjaśnienie kwestii mebla w spożywczym.

* tak się jakoś niespiesznie zbierałem od sierpnia do jego zakupu, a teraz jakieś absurdalne ceny ma na Allegro. rozumiem, że to wypadkowa jeszcze grudniowego szału zakupów i niskiego nakładu?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Kolejka

Post autor: Lothrain »

Który to nakład się już praktycznie wyczerpał i przynajmniej na tę chwilę nie planuje się "Ogonka" dodrukowywać. Stąd i ceny.
dro
Posty: 1
Rejestracja: 06 kwie 2014, 21:50

Re: Kolejka

Post autor: dro »

czy towar spod lady dziala przed polozeniem remanentu? czy jesli jestem pierwszy w kolejce wyciagam karte towar spod lady zabieram towar i remanent nastepnego gracza mnie nie interesuje?
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Kolejka

Post autor: Peter128 »

Tak
szymek
Posty: 19
Rejestracja: 15 maja 2014, 19:40

Re: Kolejka

Post autor: szymek »

mam pytanie o towar spod lady (widzę że ktoś już pytał, ale pytanie dotyczyło remanentu). moje pytanie: czy towar biorę od razu po zagraniu karty? gracz po mnie może cofnąć moj pionek, albo obrócić kolejkę. co wtedy? zabieram ten towar, czy nie?
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Kolejka

Post autor: FortArt »

Od razu.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
aigimig
Posty: 408
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Kolejka

Post autor: aigimig »

cześć, graliśmy ostatnio w Kolejkę (3 graczy) i doszło do sytuacji, w której gra chyba się zepsuła. po 12. dniu sytuacja wyglądała następująco:

- każdemu z graczy do zakończenia listy zakupów brakowało 1 towaru: gracze 1 i 2 potrzebowali jednej sztuki ubrania a gracz 3 potrzebował towaru z kiosku
- ani ubrań ani towarów z kiosku nie było ani na samochodach dostawczych ani na bazarze, bo każdy miał nadmiarowe sztuki towarów, których nie potrzebował do swojej listy zakupów

co w takiej sytuacji? my ustaliliśmy, że gra pozostaje nierozstrzygnięta bo moglibyśmy grać w nieskończoność. chyba, że coś przeoczyliśmy?
aigimig
Posty: 408
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Kolejka

Post autor: aigimig »

rzeczywiście, masz rację. nie doczytaliśmy instrukcji. do tej pory zawsze ktoś wygrywał poprzez zrealizowanie listy zakupów więc błędnie założyliśmy, że jest to jedyny sposób na zwycięstwo. dzięki za pomoc :)
piotrek007r
Posty: 150
Rejestracja: 14 cze 2014, 23:36

Re: Kolejka

Post autor: piotrek007r »

Witam

Mam kilka niejasności odnośnie gry. Przeważnie gramy we dwoję

1. Co zrobić z kartą dostawy gdy towar się skończył na aucie. W instrukcji jest napisane żeby zignorować. Pytanie czy zignorować przy dobieraniu i od razu odrzucić do śmietnika i dociągnąć nową, czy też zostawić i grać turę bez jakiejkolwiek dostawy danego dnia. Ostatnio zagraliśmy tak że karta zostaje i za bardzo nic się nie działo w danej turze. Jednak sprawiało że gra się bardziej "kleiła"

2. Co zrobić jeżeli zablokuję się z trzema kartami na ręku których nie mogę użyć

3. Kiedy dostawiamy spekulanta z powrotem do kolejki jak kupi towar i przeniesie na bazarek. Ja przyznam że rozwiązaliśmy ten problem dostawiając go na sam koniec fazy rozstawiania gdy wszyscy się już rozstawią, analogicznie jak na początku gry. W instrukcji nic nie znalazłem na ten temat.

4. Kiedy i ile można przestawiać pionków które zostały już rozmieszczone. My rozwiązaliśmy to w ten sposób że można przestawić tylko jeden pionek w fazie rozstawiania (gdy jest nasza kolej w rozstawianiu). Gdzieś wyczytałem że można to zrobić podczas fazy otwarcia i idea pospolitego ruszenia pod sklep każdego gracza za bardzo mi się nie spodobała.

Pozdrawiam
Piotrek
piotrek007r
Posty: 150
Rejestracja: 14 cze 2014, 23:36

Re: Kolejka

Post autor: piotrek007r »

Podbijam

Bo czekam i czekam zzzZZZzzzZZZzzz
Awatar użytkownika
wynarator
Posty: 35
Rejestracja: 04 sie 2014, 10:08
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 5 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Kolejka

Post autor: wynarator »

ad 1 - wydaje mi się, że jeżeli towaru nie ma, to po prostu nie ma dostawy, a nie dociąga się nowej.

ad 2 - mówisz "pas" ;)

ad 3 - po zakupie spekulant od razu wraca na sam koniec kolejki

ad 4 - w fazie TPZ możesz odwołać dowolną ilość pionków i później dostawić je w fazie ustawiania się w kolejce.
aigimig
Posty: 408
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Kolejka

Post autor: aigimig »

wynarator pisze: ad 4 - w fazie TPZ możesz odwołać dowolną ilość pionków i później dostawić je w fazie ustawiania się w kolejce.
na pewno? to jest w instrukcji?
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Kolejka

Post autor: c08mk »

Też sobie przypominam, że to gdzieś było ale nie pamiętam już gdzie. Albo to wyczytałem w instrukcji, pytaniach i odpowiedziach albo w jakimś poście autora gry.

Edycja:

Sprawdzone. TEPEZT punkt D. Gracze mogą zabrać do domu dowolną ilość pionków.
aigimig
Posty: 408
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Kolejka

Post autor: aigimig »

c08mk pisze:Edycja:[/b]
Sprawdzone. TEPEZT punkt D. Gracze mogą zabrać do domu dowolną ilość pionków.
rzeczywiście. nie wiem jak mogłem to przeoczyć. niby mała zmiana a jednak dużo zmienia jeśli chodzi o rozgrywkę. dzięki :)
silnoreki
Posty: 2
Rejestracja: 24 gru 2014, 20:41

Re: Kolejka

Post autor: silnoreki »

Wytłumaczy ktoś o co chodzi z tymi kropkami na planszy, tam gdzie kładzie się 3 karty dostawy?
Czy jest jakiś przelicznik, jeżeli ma być dostawa na przykład: meble (1), meble (3), pieczywo (3).
Czy wtedy dokładam do sklepów 4 produkty meblowe i 3 pieczywa? Czy jest jakiś inny przelicznik na meble?
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Kolejka

Post autor: Pixa »

Nie pamietam juz dokladnie, ale wydaje mi sie, ze pola z kropkami zapelnia sie zaleznie od ilosci graczy - 3 kropki = 3 grajacych, itd.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
silnoreki
Posty: 2
Rejestracja: 24 gru 2014, 20:41

Re: Kolejka

Post autor: silnoreki »

Ok rzeczywiście to może być to. Dzięki :)
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Kolejka

Post autor: c08mk »

Swoją drogą co oznacza skrót TePeZet?
naver
Posty: 8
Rejestracja: 09 lut 2015, 17:27

Re: Kolejka

Post autor: naver »

Hej, ostatnio zona dostala na urodziny Kolejke i rozegralismy jedna partie (nie do konca zgodnie z zasadami, co wynikalo z ich mnogosci), ktora zrodzila pewne pytania. Najwazniejsze z nich to:
1) czy karty z bazaru mozna w jakis sposob przelozyc na samochody, w celu dalszego rozdysponowania na rynku? Doszlismy do sytuacji ze sklepy i samochody byly puste, a bazar przepelniony - u nas zas brak kart nadmiarowych.
2) czy w przypadku gry 2/3/4 osobowej jest mozliwy jakis uklad listy zakupow, ktory zapewni "rowny start" dla wszystkich graczy jak w przypadku gry 5cio osobowej?
Awatar użytkownika
Sky Ace
Posty: 49
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kolejka

Post autor: Sky Ace »

naver pisze:Hej, ostatnio zona dostala na urodziny Kolejke i rozegralismy jedna partie (nie do konca zgodnie z zasadami, co wynikalo z ich mnogosci), ktora zrodzila pewne pytania. Najwazniejsze z nich to:
1) czy karty z bazaru mozna w jakis sposob przelozyc na samochody, w celu dalszego rozdysponowania na rynku? Doszlismy do sytuacji ze sklepy i samochody byly puste, a bazar przepelniony - u nas zas brak kart nadmiarowych.
Nie. Na samochody towary mogą wrócić tylko jeśli macie wydarzenie z Ogonka. Przepełniony bazar naprawdę rzadko powinien się zdarzać, kupowaliście w ogóle jakieś towary? Spekulant bierze tylko jeden towar z danego sklepu w rundzie, jeśli jest ich więcej na sklepie, to zostają na następną rundę, może przekładaliście wszystkie?
2) czy w przypadku gry 2/3/4 osobowej jest mozliwy jakis uklad listy zakupow, ktory zapewni "rowny start" dla wszystkich graczy jak w przypadku gry 5cio osobowej?
Na 2-3 osoby instrukcja sugeruje, żeby losować sąsiednie numery kart z listami zakupów - towary są lepiej widocznie rozłożone i nie ma sytuacji, że komuś czegoś zabraknie (to na końcu instrukcji w wariantach opisane jest).
naver
Posty: 8
Rejestracja: 09 lut 2015, 17:27

Re: Kolejka

Post autor: naver »

przekladalismy jedna karte od spekulanta, ale nie korzystalismy praktycznie z bazaru bo kazdy stal tylko za "swoim" towarem i nie mial kart nadmiarowych wiele, moze to bylo przyczyna :)
Awatar użytkownika
Sky Ace
Posty: 49
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kolejka

Post autor: Sky Ace »

Aha. No to nie powinno przeszkadzać, jeśli jest na bazarze pełno towaru, którego nikt nie chce. Chociaż może wyglądać dziwnie ;) W takim wypadku po prostu nie dokładacie bo nic nie ma na samochodzie, trudno, nikt nie mówił, że towary będą, a w ogóle to pan nie stał w tej kolejce, tu stała taka pani z wąsem. ;)
naver
Posty: 8
Rejestracja: 09 lut 2015, 17:27

Re: Kolejka

Post autor: naver »

Towar akurat byl taki, ze chetnie by ludzie po brali ale nie bylo kart na zamiane : ) wiec zbieralo sie coraz wiecej : )
Awatar użytkownika
Sky Ace
Posty: 49
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Kolejka

Post autor: Sky Ace »

Wydaje mi się że coś pokręciliście, bo w Kolejkę rozegrałem kupę partii na różne ilości osób i nigdy nam się tak nie zdarzyło, ale nie jestem w stanie powiedzieć, co :)
naver
Posty: 8
Rejestracja: 09 lut 2015, 17:27

Re: Kolejka

Post autor: naver »

To byla pierwsza rozgrywka, nie do konca jeszcze ogarnialismy :) niebawem zagramy znowu mam nadzieje ze teraz sie juz wszystko zgra. Dzieki !
ODPOWIEDZ