Kolejka

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
as.nielo
Posty: 227
Rejestracja: 01 maja 2017, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 11 times

Re: Kolejka

Post autor: as.nielo »

Karol Madaj pisze: 06 maja 2019, 10:08 To ja zgarnę nagrodę ;)

W monopolowym karta Remanent nie działa, a wódką można płacić zawsze.
Po spasowaniu karty odkładamy na stos kart do dobierania i w kolejnym dniu bierzemy trzy nowe. Pasując z czterema kartami można wybrać kolejność odkładania na stos kart do dobierania.
Karty dodatkowe wtasowuje się w talię a potem odkłada tyle by pozostało 10 na "tydzień" gry. Chodziło mi o ten brak kart w "piątek" przy zagrywaniu po 3 karty codziennie. To jest gra o niedoborze :)
Oczywiście można grać ze wszystkimi kartami, wszystkie homerule są w planszówkach mile widziane.
Gratuluję wygrałeś wycieczkę dookoła stołu

Trochę boli zasada "nie zagrane karty odkładanie na stosik i dobieranie trzech na początku kolejnego dnia" (to nie jest cytat z instrukcji ale tak to działa). Nie można było bardziej zrozumiale napisać że "nie zagrane karty zostają na ręce, w następnym dniu dobiera się do limitu 3 kart na ręce"?

Czy komuś udało się wymyślić coś ciekawego na kartę popisz się?

I tak przy okazji kart w tej przyjemnej planszóweczce, wychodzi że najlepszą strategią na słabe karty w ręce jest zagranie ich, skoro w następnym dniu mają wrócić.

Pozdrawiam autora ;)
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Kolejka

Post autor: Karol Madaj »

as.nielo pisze: 06 maja 2019, 11:19 Trochę boli zasada "nie zagrane karty odkładanie na stosik i dobieranie trzech na początku kolejnego dnia" (to nie jest cytat z instrukcji ale tak to działa). Nie można było bardziej zrozumiale napisać że "nie zagrane karty zostają na ręce, w następnym dniu dobiera się do limitu 3 kart na ręce"?
Dzięki temu od razu widać kto jeszcze gra a kto już spasował. Jak ktoś poprowadzi setkę rozgrywek w szkole z pewnością doceni taki zapis :)
Poza tym rozwiązuje to kwestię 4 kart.

grzeslaw90 pisze: 06 maja 2019, 10:21 Czy komuś udało się wymyślić coś ciekawego na kartę popisz się?
Był kiedyś taki wątek, nie pamiętam gdzie. Zasadniczo najciekawsze karty znalazły się w dodatku fanowskim (Kurier)
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Kolejka

Post autor: grzeslaw90 »

Karol Madaj pisze: 06 maja 2019, 13:30
grzeslaw90 pisze: 06 maja 2019, 10:21 Czy komuś udało się wymyślić coś ciekawego na kartę popisz się?
Był kiedyś taki wątek, nie pamiętam gdzie. Zasadniczo najciekawsze karty znalazły się w dodatku fanowskim (Kurier)
A to nie mój cytat :P
wishina
Posty: 2
Rejestracja: 28 sty 2020, 20:04
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Kolejka

Post autor: wishina »

Prosze o wytłumaczenie tego pola i jego znaczenia dla gry.

Obrazek
zakupjac
Posty: 109
Rejestracja: 31 sie 2017, 12:52
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Kolejka

Post autor: zakupjac »

Dla dwóch i trzech graczy (liczba graczy to te białe pełne kropki) wykładasz karty dostawy towarów z cyframi 1 i 2.
Dla czterech graczy- karty dostawy towarów z cyframi 2 i 3.
Dla pięciu graczy- karty dostawy towarów z cyframi 1, 2 i 3.
wishina
Posty: 2
Rejestracja: 28 sty 2020, 20:04
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Kolejka

Post autor: wishina »

zakupjac pisze: 29 sty 2020, 10:40 Dla dwóch i trzech graczy (liczba graczy to te białe pełne kropki) wykładasz karty dostawy towarów z cyframi 1 i 2.
Dla czterech graczy- karty dostawy towarów z cyframi 2 i 3.
Dla pięciu graczy- karty dostawy towarów z cyframi 1, 2 i 3.
Czy to oznacza że wtedy kiedy gra dwóch lub trzech graczy to usuwamy w ogóle z gry karty dostawy z cyfrą 3?

A kiedy gra czterech graczy to usuwamy w talii kart dostawy te z cyfrą 1? (usuwamy = odkładamy na bok,nie biorą udział w grze)
zakupjac
Posty: 109
Rejestracja: 31 sie 2017, 12:52
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Kolejka

Post autor: zakupjac »

wishina pisze: 29 sty 2020, 12:49
zakupjac pisze: 29 sty 2020, 10:40 Dla dwóch i trzech graczy (liczba graczy to te białe pełne kropki) wykładasz karty dostawy towarów z cyframi 1 i 2.
Dla czterech graczy- karty dostawy towarów z cyframi 2 i 3.
Dla pięciu graczy- karty dostawy towarów z cyframi 1, 2 i 3.
Czy to oznacza że wtedy kiedy gra dwóch lub trzech graczy to usuwamy w ogóle z gry karty dostawy z cyfrą 3?

A kiedy gra czterech graczy to usuwamy w talii kart dostawy te z cyfrą 1? (usuwamy = odkładamy na bok,nie biorą udział w grze)
Dokładnie tak.
Orlandus73
Posty: 1
Rejestracja: 15 kwie 2020, 21:48

Re: Kolejka

Post autor: Orlandus73 »

Witam. Pytanie pewnie banalne i do ustalenie między graczami, ale chciałbym wiedzieć jak jest u Was - "Towar spod lady" biorę jeden towar, czy wszystkie towary jakie są w danym sklepie?
zakupjac
Posty: 109
Rejestracja: 31 sie 2017, 12:52
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Kolejka

Post autor: zakupjac »

Orlandus73 pisze: 16 kwie 2020, 17:24 Witam. Pytanie pewnie banalne i do ustalenie między graczami, ale chciałbym wiedzieć jak jest u Was - "Towar spod lady" biorę jeden towar, czy wszystkie towary jakie są w danym sklepie?
My zawsze graliśmy tak, że braliśmy tylko jeden i to pierwszy z wierzchu (bez możliwości wyboru co kto chce wziąć). Nie jestem pewien, czy instrukcja tego nie precyzuje.
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Kolejka

Post autor: krisow »

Zagrywasz kartę "Towar spod lady" tylko jeżeli jesteś pierwszy w kolejce i zabierasz jeden, dowolny towar ze sklepu.
eMeMkON
Posty: 3
Rejestracja: 27 cze 2019, 22:34
Has thanked: 20 times
Been thanked: 5 times

Re: Kolejka + Ogonek + KP

Post autor: eMeMkON »

Ja w kwestii formalnej.

W dniu wczorajszym do naszego spożywczego WSS-u, przez pomyłkę w dostawie dostarczono syfon oraz jak zwykle świeże pieczywo, ono tylko teoretycznie jest świeże, ale … (zresztą nieważne). Sklep zwykle otwierają o godzinie 6, więc trzeba być na kwadrans przed otwarciem, żeby zająć w miarę dobre miejsce w kolejce. Jak zwykle pierwszy zawsze jest wiecznie zabiegany pan Wiesiek (nikt nie wie gdzie pracuje, ale zawsze się gdzieś spieszy), za nim oczywiście stara Ołtarzeska (czy to lato czy to zima ciągle w tym okropnym zielonym kapeluszu, nosi go chyba od przedwojny), ja stanąłem za starą Ołtarzeską, za mną przyczłapał jeszcze już lekko podchmielony pan Mietek, taki osiedlowy cwaniaczek, wszystko wie, wszystko załatwi. Stara Ołtarzeska (gdy dowiedziała się o syfonie) poczęstowała pana Wieśka nalewką z derenia. Wiesiek podziękował i nie namyślając się długo wlał w siebie cała zawartość butelki, po chwili zrobił się cały czerwony i szybko zrozumiał, że ta „dereniówka” to zwykła Woda Brzozowa*, stara już zacierała ręce, że syfon będzie jej, ale … pan Wisiek oddalił się na chwilę na tyły sklepu i wyrzucił z siebie całą zawartość żołądka, po czym wszedł do sklepu tylnym wejściem prosto do znajomej kierowniczki i załatwił sobie Towar spod Lady**, następnie opuścił sklep i wrócił z towarem do domu. Kiedy otworzono sklep stara Ołtarzeska szalała, ale po syfonie nie było już śladu ;)

I teraz moje pytanie czy pan Wiesiek będący pierwszy w kolejce, po zagraniu na niego przez Ołtarzeską karty Woda Brzozowa, mógł zagrać Towar spod Lady i zabrać syfon przed otwarciem sklepu ?

* Woda Brzozowapołóż na boku wybrany pionek. Ten pionek zajmuje miejsce w kolejce, ale jest pomijany przy rozdzielaniu towaru podczas fazy otwarcia sklepu. Pod koniec dnia postaw pionek.

** Towar spod LadyJeżeli jesteś pierwszy w kolejce, zabierz natychmiast towar do domu.
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Kolejka

Post autor: Karol Madaj »

Przez uchylone drzwi gabinetu kierownika sklepu widziałem jak to było, więc mogę powiedzieć. Obywatel Wiesław, zwany Wieśkiem, jest bratem kolegi z wojska męża pani Haliny, która jest kierowniczką na dziale mięsnym. Akurat nie miała nic tego dnia do roboty, bo tylko na pieczywie była dostawa. Kiedy od zaplecza przybył Wiesiek z zamiarem zakupienia syfonu, Halina, nie namyślając się długo, nabiła na kasę syfon, sama wyciągnąwszy banknoty z portfela podanego przez Wieśka, gdyż klient był trochę wczorajszy. Stan obywatela Wiesława nie był zaskoczeniem dla Haliny, gdyż przeważnie kolegów z wojska Zenona widywała w takim właśnie stanie. Ja również nie widziałem nic nagannego w pomaganiu bliskim przed otwarciem sklepu. Syfon i tak by kupiła obywatelka Ołtarzewska, która jest znana na osiedlu ze swojego awanturnictwa i już nie raz byłem bliski zrobienia jej zdjęcia i umieszczenia go w gablocie. Również tamtego dnia się powstrzymałem od tego, choć ona się awanturowała jak zwykle.
scarletmara
Posty: 424
Rejestracja: 23 sty 2020, 18:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Kolejka

Post autor: scarletmara »

Tu http://forum.gry-planszowe.pl/viewtopic ... 76#p258176 kolega FortArt proponuje pewną modyfikację kart z listami zakupów wyrównującą szanse. A dwa wpisy poniżej kolega Picek w porozumienie z autorem gry przygotował nawet gotowe zestawy kart do wydruku do gry z mniejszą ilością osób.
tamten link już nie działa :(, można prosić o jakis nowy do tych kart do pobrania ?
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Kolejka

Post autor: krisow »

Tutaj masz zbalansowane karty celów dla 2, 3 i 4 graczy do ściągnięcia. Za kilka dni znikną.

http://wyslijto.pl/files/download/3qfrx5spxy

Dostępne są cały czas na bgg w zakładce files przy opisie gry Kolejka:
https://boardgamegeek.com/boardgame/85325/kolejka/files
jucha1991
Posty: 1
Rejestracja: 26 paź 2020, 01:26

Re: Kolejka

Post autor: jucha1991 »

Witam. Ja mam pytanie odnośnie karty bubel. Mówi ona, że wadliwy towar można odłożyć na DOWOLNY samochód dostawczy, czyli załóżmy przyjeżdża mebel i odkładam go na samochód z odzieżą. W następnej turze jest dostawa dwóch sztuk odzieży, czyli przyjeżdża ten odłożony fotel i jeden ciuch. Czy można przesunąć mebel z tego sklepu jako pomyłka w dostawie lub kolejny raz odłożyć jako bubel? Wiem, że nie jest to towar typowy dla tego sklepu, ale przyjechał z właściwą dostawą, tyle że za sprawą użycia bubla w poprzedniej turze trafił na niewłaściwy samochód. Pozdrawiam:)
ODPOWIEDZ