Dominant Species - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Dominant Species - pytania o zasady

Post autor: Ryu »

Siemka

Jako, że jestem świeżo po lekturze instrukcji PL do w/w pozycji mam kilka pytań bądź próśb o potwierdzenie czy dobrze zrozumiałem :)

1. REGRESJA - załóżmy że na polu z regresją są 2 wody. Ja grając np. owadami mam na swojej planszy, oprócz bazowych elementów, również 2 wody. Rozumiem, że wstawiając się 1 pionem akcji załatwiam sprawę wody i żadnego elementu wody nie muszę oddawać? Z tego co pamiętam (grałem raz i troszkę czasu temu) grałem chyba tak, że muszę "bronić" każdego elementu - w tym przypadku żeby "obronić" swoje 2 wody musiałbym się wstawić dwoma pionami. W instrukcji jest to pokazane na przykładzie pędraków... Tutaj szukam potwierdzenia że tylko dobrze zrozumiałem a chyba źle grałem :)

2. WYCZERPANIE - biorąc to co zostało na "wyczerpaniu" np. woda - mogę odrzucić 1 element z planszy z wodą. Jeśli nikt nic nie weźmie - woda spada nie robiąc żadnej krzywdy? (w przypadku pustkowi jest tak, że elementy spadają z tundr jeśli nikt ich nie weźmie).

Dzięki za pomoc.
Pozdrawiam
Ryu
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Dominant Species

Post autor: Senaszel »

Siemka :D

Ad 2: Dokładnie tak - jeśli nikt nie postawi AP ("cylinderka") na DEPLETION to żeton w resecie spada nie działając w żaden sposób.

Ad 1: Jest tak jak mówisz. Z każdego rodzaju obecnego w polu Regression ściągasz tylko jedno odpowiadające im kółeczko z planszy swojego zwierzęcia. Każdy wyłożony tam AP zapobiega ściągnięciu jednego kółeczka. Jeśli w Regresji są same wody to położenie jednego AP załatwia sprawę.
Wingmakers
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Dominant Species

Post autor: staszek »

Też mam pytanie-odnośnie końcowego punktowania.
Czy na końcu podlicza się punkty za wszystkie płytki terenu(na podstawie kostek), czy dodatkowo liczy się(na podstawie liczby stożku i tabeli tzw"tundrowej")punkty dominacji.
W jedynej partii, w którą grałem(7 godzin z resztą ;) ) graliśmy tym drugim sposobem stąd ogromna ilość punktów zdobyta na koniec.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Dominant Species

Post autor: yosz »

Na koniec tylko punkty za kostki. Najlepiej przed punktowaniem zdjąć wszystkie stożki z planszy.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Dominant Species

Post autor: staszek »

dzięki Yosz
do Jaxa i Ragozda-nie dość,że 7 godzin, to jeszcze ze złymi zasadami-w dodatku gdyby nie złe zasady to bym wygrał :)
do Meleego-Valmont jednak miał racje
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Dominant Species

Post autor: melee »

ja już nie pamiętam zasad, ale coś podobno graliśmy bardzo źle, może nie chodziło o dominacje, ale o zwykłe punktowanie na koniec?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Dominant Species

Post autor: yosz »

ok może inaczej - bo moja odpowiedź może być źle odczytana. Jak kończy się ostatnia tura to mamy normalne podliczanie tak jak w poprzednich - czyli tundrę się punktuje (a raczej kartę Survivor). Ale potem jest liczenie każdej płytki i wtedy liczą się już tylko kostki / przewagi.
Instrukcja pisze:When the game ends via the Ice Age card, finish the remainder of the Domination actions, if any, then perform Extinction and score the Survival Card as normal. Then remove all Domination markers from earth and score each and every
tile of earth one last time: Domination is ignored during final scoring—that is, animals gain VPs only, not any Dominance Cards that may be remaining.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Dominant Species

Post autor: staszek »

Ja tak to właśnie odczytałem :)
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Dominant Species

Post autor: melee »

Wiem, że Valmont na koniec gry sam się zorientował że nie powiedział nam o punktowaniu na koniec, ale nie graliśmy już w ten sposób, bo nikt się na to nie nastawiał. Przez to tundra była bardzo mocna, szczególnie w partii 3-os.
M&T
Posty: 137
Rejestracja: 02 sty 2010, 20:11
Has thanked: 2 times

Re: Dominant Species

Post autor: M&T »

Witam

Mam kilka pytań po pierwszej grze w DS.

1. Czy jedno zwierzę może postawić kilka swoich Pionów Akcji na tym samym rodzaju akcji (jeśli są jeszcze wolne „oka”), w jednej turze?
2. Co oznaczają krótkie strzałki nad i długa strzałka pod polami akcji Inicjatywy?
3. Regresja – jeśli dwa (lub więcej) zwierzęta posiadają na swojej planszy taki sam element i jedno zwierzę je uchroni Pionem Akcji na Regresji, to czy uchroni je tylko dla siebie, czy dla pozostałych zwierząt również?
4. Migracja – cyfry oznaczają przemieszczenie dokładnie takiej liczby gatunków, czy do takiej liczby gatunków?
5. Karta Ice Age – punkty (za liczbę płytek, na których dane zwierzę dominuje) przyznawane są podobnie jak w przypadku karty Survival – czyli po przeliczeniu w tabeli znajdującej się na planszy?
I jeszcze końcowa punktacja, bo coś mi się nie zgadza w tym co napisał yosz.
1. Karta Ice Age została wybrana, punktuje się liczbę płytek, na których dominują poszczególne zwierzęta 2. Faza Resetu – Extinction, Survival ale bez Reseed 3. I na koniec każda płytka punktowana jest na podstawie ilości gatunków na płytce ale bez ciągnięcia Kart Dominacji (jeśli jakieś zostały)?
6. Karta Ecodiversity – czy ilość zdobytych punktów przeliczamy w tabeli na planszy? Np. na Karcie Fertile i Niche Biomes słowo „equal” wyklucza użycie tabeli na planszy.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Dominant Species

Post autor: Ryu »

Z tego co pamiętam...

1. Może
2. Jak postawisz pion na polu inicjatywy przesuwasz swoje zwierzątko o 1 pole w lewo i po wszystkim (jak już wszyscy poustawiają swoje piony) ustawiasz swój pion na dowolnym wolnym polu z okiem.
3. Tylko siebie chronisz. Reszta traci element.
4. Wg mnie "do"
5. Nie mam kart przy sobie więc nie odpowiem :wink:
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Dominant Species

Post autor: yosz »

Wszystkie karty które mówią ze dostajemy bonus points przelicza się wg tabeli na planszy.

Karta Ice Age działa tak jak opisałeś - najpierw jest akcja opisana na karcie. Potem dogrywamy do końca i punktujemy każdą płytkę.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
M&T
Posty: 137
Rejestracja: 02 sty 2010, 20:11
Has thanked: 2 times

Re: Dominant Species

Post autor: M&T »

2. Ryu, wiem, że tak działa Pion Akcji na polu „oka” Inicjatywy. Tylko krótkie strzałki powinny być zwrócone w lewo, bo mając tam swój Pion Akcji przesuwamy znacznik inicjatywy swojego zwierzęcia w lewo. A jak tłumaczyć długą strzałkę, w ogóle nie wiem. Generalnie nie zwracaliśmy uwagi na strzałki, pytam z ciekawości.

3. W takim razie tutaj graliśmy źle. A, że wylosowałem Gady to Regresja nie była taka straszna... ;)

5. yosz, moje niedopatrzenie. Zmylił mnie brak informacji o samej karcie Ice Age. Ale graliśmy dobrze.

6. Tu z kolei graliśmy źle, bo nie wszędzie przeliczaliśmy punkty w tabeli na planszy. Wygląda na to, że niektóre karty zyskają na znaczeniu ;)
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Dominant Species

Post autor: Ryu »

M&T pisze:Tylko krótkie strzałki powinny być zwrócone w lewo, bo mając tam swój Pion Akcji przesuwamy znacznik inicjatywy swojego zwierzęcia w lewo. A jak tłumaczyć długą strzałkę, w ogóle nie wiem. Generalnie nie zwracaliśmy uwagi na strzałki, pytam z ciekawości.
Na strzałki też nie patrzę a że w pracy byłem to nawet planszy przed oczami nie miałem :) Z tego co widzę to górne strzałki oznaczają że należy umieszczać zwierzęta zgodnie z łańcuchem pokarmowym idąc od najniższego w łańcuchu. Strzałka na dole to już nie mam pojęcia ;)
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Dominant Species

Post autor: piton »

ICE AGE - graliśmy dużo, dużo razy, a nikt nie przeczytał karty :lol: zawsze dogrywaliśmy do końca bez dodawania punktów za dominację na płytkach, a to zmienia znacząco punktacje. W sumie karta oznaczała dla nas koniec gry (ostatnia runda) ...masakra, że nikt tego nie widział, a napisane jest dużą czcionką ;). Czytanie ze zrozumieniem się kłania, dzięki za oświecenie :)
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Dominant Species

Post autor: Leviathan »

Ryu pisze:
M&T pisze:Tylko krótkie strzałki powinny być zwrócone w lewo, bo mając tam swój Pion Akcji przesuwamy znacznik inicjatywy swojego zwierzęcia w lewo. A jak tłumaczyć długą strzałkę, w ogóle nie wiem. Generalnie nie zwracaliśmy uwagi na strzałki, pytam z ciekawości.
Na strzałki też nie patrzę a że w pracy byłem to nawet planszy przed oczami nie miałem :) Z tego co widzę to górne strzałki oznaczają że należy umieszczać zwierzęta zgodnie z łańcuchem pokarmowym idąc od najniższego w łańcuchu. Strzałka na dole to już nie mam pojęcia ;)
O ile pamiętam, to temat strzałek kiedyś już był wyjaśniamy na naszym forum.
A odpowiedź znajduje się tu:
http://boardgamegeek.com/thread/626415/ ... -the-first

gdzie Chad Jensen opisuje różnice pomiędzy I, a II edycją gry.
Zbędne strzałki znajdowały się w I edycji.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Dominant Species

Post autor: KubaP »

Panowie, będę dzisiaj pierwszy raz samodzielnie tłumaczył DS, znalazłem sobie na BGG pomoc nauczyciela po angielsku i instrukcję po polsku. Czy jest coś, na co powinienem uważać, jakiś bug, homerule, czy coś, o czym nie pamiętam (grałem tylko dwa razy do tej pory i zawsze ktoś inny był odpowiedzialny za zasady).
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Dominant Species

Post autor: Leviathan »

KubaP pisze:Panowie, będę dzisiaj pierwszy raz samodzielnie tłumaczył DS, znalazłem sobie na BGG pomoc nauczyciela po angielsku i instrukcję po polsku. Czy jest coś, na co powinienem uważać, jakiś bug, homerule, czy coś, o czym nie pamiętam (grałem tylko dwa razy do tej pory i zawsze ktoś inny był odpowiedzialny za zasady).
Zwróć uwagę na końcowy scoring bo warto upewnić się, że każdy z graczy rozumie jak będzie wyglądał. Sporo może zmienić w finalnym rozliczeniu i głupio byłoby, gdyby na tym etapie gry ktoś nagle powiedział: "A to tak działa?"
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Dominant Species

Post autor: Tony23 »

1) niby wyzej jest juz, ale jeszcze raz: mozna wysylac 2 i wiecej PA na ta sama akcje (np dominacje) ? Jestem po 1 grze i tak to jest ze zwykle wiekszosc wysyla wlasnie PA na Dominacje?

2) negatywne Karty Dominacji mowiace np kazde zwierze wybiera jedna z akcji: traci PA, traci element, usuwa gatunki- dotyczy takze gracza zagrywajacego ta karte?
Awatar użytkownika
mbuka
Posty: 138
Rejestracja: 07 wrz 2013, 12:44
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 10 times

Re: Dominant Species

Post autor: mbuka »

1) Można. Dominacja daje punkty i karty, więc wypada chociaż jeden PA tam dać.
2) Tak, ta karta dotyczy każdego, także zagrywającego.
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Dominant Species

Post autor: Tony23 »

2 pytania po wczorajszej rundzie:

pierwsze zadane wyżej,ale nikt nie odpowiedział:
1)
M&T pisze: Karta Ecodiversity – czy ilość zdobytych punktów przeliczamy w tabeli na planszy? Np. na Karcie Fertile i Niche Biomes słowo „equal” wyklucza użycie tabeli na planszy.
2) Czy wybierajac Competition musimy na każdym z trzech pól zabić jeśli mamy taką możliwość? chodzi o rozgrywkę dwuosobową po 2 gatunki każdy, w sytuacji gdy np na tundrze zostaną dwa nasze "przeciwne" gatunki, czy musimy usunąć jeden gatunek?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Dominant Species

Post autor: GrzeL »

Tony23 pisze:2 pytania po wczorajszej rundzie:

pierwsze zadane wyżej,ale nikt nie odpowiedział:
1)
M&T pisze: Karta Ecodiversity – czy ilość zdobytych punktów przeliczamy w tabeli na planszy? Np. na Karcie Fertile i Niche Biomes słowo „equal” wyklucza użycie tabeli na planszy.
2) Czy wybierajac Competition musimy na każdym z trzech pól zabić jeśli mamy taką możliwość? chodzi o rozgrywkę dwuosobową po 2 gatunki każdy, w sytuacji gdy np na tundrze zostaną dwa nasze "przeciwne" gatunki, czy musimy usunąć jeden gatunek?
Ad 1
Udzielił już na to pytanie odpowiedzi Yosz.
Nie.

Ad 2
Nie. Nie.
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Dominant Species

Post autor: Quetzalcoatl »

Jak to jest z kartą dominacji ICE AGE? Jeśli ktoś ją weźmie, to przechodzimy od razu do punktowania za stożki i punktowania końcowego, czy rozpatrujemy jeszcze pozostałe akcje (i karty) dominacji pozostałych cylindrów?
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Dominant Species

Post autor: piton »

Quetzalcoatl pisze:Jak to jest z kartą dominacji ICE AGE? Jeśli ktoś ją weźmie, to przechodzimy od razu do punktowania za stożki i punktowania końcowego, czy rozpatrujemy jeszcze pozostałe akcje (i karty) dominacji pozostałych cylindrów?
dogrywa się całą rundę do końca, łącznie z wyginięciem gatunków.
potem robicie stożki i końcowe punktowanie
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Dominant Species

Post autor: GrzeL »

Quetzalcoatl pisze:Jak to jest z kartą dominacji ICE AGE? Jeśli ktoś ją weźmie, to przechodzimy od razu do punktowania za stożki i punktowania końcowego, czy rozpatrujemy jeszcze pozostałe akcje (i karty) dominacji pozostałych cylindrów?
Jak z każdą inną kartą dominacji, po wzięciu karty, wykonujemy od razu akcję na niej zapisaną, po jej rozpatrzeniu kontynujemy turę. Dodatkowo bieżąca tura jest ostatnią w grze i po jej zakończeniu następuje koniec gry warz z końcowym punktowaniem.
ODPOWIEDZ