Troyes - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Troyes

Post autor: Olgierdd »

Wydawanie wpływów nie jest liczone jako akcja. Możesz swoją kość przerzucić (nawet kilka razy, za każdym razem płacąc 1 wpływu), a potem użyć jej do akcji. Można też przerzucać lub obracać kości, których nie chce się użyć.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 570 times
Been thanked: 239 times

Re: Troyes

Post autor: DarkSide »

ko2a pisze: 31 gru 2018, 09:43 Ale jako akcja nie jest liczona? Aktywuje kartę kością która chce przerzucić. Robię to w jednym ruchu?
Nie. Modyfikacja kości nie jest liczona jako akcja. Możesz ją wykonywać tylko w swojej turze. Nie możesz tego robić podczas wykonywania akcji przez innych graczy.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
feniks_ciapek
Posty: 2279
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 926 times

Re: Troyes

Post autor: feniks_ciapek »

Olgierdd pisze: 31 gru 2018, 09:21 Błąd, tylko przed zwalczeniem czarnej kości lub swoją akcją można wydawać wpływy.
Słusznie, dokładnie o tym myślałem, bo swoje działania wykonuje się tylko w swojej turze. Ale faktycznie, ktoś by mógł pomyśleć, że można obrócić albo przerzucić kości, które właśnie zabiera przeciwnik :)
wojjas
Posty: 49
Rejestracja: 05 lip 2018, 12:13
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Troyes

Post autor: wojjas »

Gracze po kolei zwalczają czarne kości, ale kiedy dochodzi do ostatniego z kolei okazuje się, że kilka jeszcze zostało. Kolejka zwalczania rusza od nowa? Pierwszy gracz musi pokonać najwyższą wartość z pozostałych itd.?
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 570 times
Been thanked: 239 times

Re: Troyes

Post autor: DarkSide »

wojjas pisze: 02 sty 2019, 02:40 Gracze po kolei zwalczają czarne kości, ale kiedy dochodzi do ostatniego z kolei okazuje się, że kilka jeszcze zostało. Kolejka zwalczania rusza od nowa? Pierwszy gracz musi pokonać najwyższą wartość z pozostałych itd.?
Tak
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Troyes

Post autor: GrzeL »

feniks_ciapek pisze: 31 gru 2018, 14:45
Olgierdd pisze: 31 gru 2018, 09:21 Błąd, tylko przed zwalczeniem czarnej kości lub swoją akcją można wydawać wpływy.
Słusznie, dokładnie o tym myślałem, bo swoje działania wykonuje się tylko w swojej turze. Ale faktycznie, ktoś by mógł pomyśleć, że można obrócić albo przerzucić kości, które właśnie zabiera przeciwnik :)
Niektóre działania można wykonywać w turach innych graczy albo w fazie wydarzeń, przykładem są kostki z kafli działań zewnętrznych, choć jest to wyraźnie napisane w ich opisach.
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Troyes

Post autor: jrz8888 »

Potrzebuję małej wskazówki.
Czy mogę podkupić np. dwie kości od drugiego gracza, a następnie wykorzystać 4 punkty wpływu na przewrócenie ich na przeciwległą ściankę? Czy taki manewr jest dozwolony tylko i wyłącznie przy własnych kościach?

Edit:
Jeszcze jedno. Czy mogę przerzucać własną kość aż do skutku (w celu wyrzucenia np. 6 oczek) tracąc po 1 punkcie wpływu?
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Troyes

Post autor: KozaK69 »

1. Kupionych kości nie możesz przerzucać ani obracać.
2. Swoja kość możesz przerzucać do skutku.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 570 times
Been thanked: 239 times

Re: Troyes

Post autor: DarkSide »

Ba! W swojej turze możesz przerzucać swoje kości nawet jeśli nie planujesz ich użyć w danej turze. :)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Troyes

Post autor: jrz8888 »

Jestem po wczorajszej rozgrywce i nasuwają się kolejne wątpliwości.
Chcę wykonać akcję Kapłana (o ile dobrze pamiętam) tj. zwiększyć każdą kość w zestawie o +3 oczka. Czy mogę wpierw kupić sobie obcą kość i w tym zestawie (wiadomo max 3 kości) wykorzystać akcję? Czy obowiązuje ona jedynie moje własne kości?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4619
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1923 times

Re: Troyes

Post autor: warlock »

Możesz wzmacniać zakupione kości ;). Nie możesz ich po prostu przerzucać.
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1146
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 501 times
Been thanked: 331 times

Troyes - parę pytań

Post autor: Propi »

Hej, rozpracowuję wraz z żoną Troyes i szczerze to jesteśmy nieco pogubieni :-) Potrzebuję pomocy w pewnych kwestiach, mam nadzieję całkowicie banalnych.

1. Czy po postawieniu meepla na karcie akcji mogę od razu ją wykonać czy to dopiero w kolejnym ruchu?
2. Czy szary gracz zwalcza również czarne kości?
3. Kiedy i po co gracz stawia kostki wpływów na kartach akcji?
4. Czy szary gracz "wykonuje" jakieś ruchy poza tymi z kart zdarzeń?
5. Jak, poza pierwotnym rozstawieniem na początku gry, można wepchnąć meepla do jednego z budynków odpowiedzialnych za rozdawnictwo kości (ratusz, pałac etc)?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc :-)

Pozdrawiam,
P.
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Troyes - parę pytań

Post autor: Fuser.exe »

1. w kolejnym ruchu, używając swojej jednej kosteczki

2. nie

3. bo sam mepel nie wystarcza, żeby zrobić akcję musisz mieć tam kostkę

4. nie

5. użyć kości w danym kolorze i wprowadzić pionka na miejsce odpowiadające numerowi z kostki
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1146
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 501 times
Been thanked: 331 times

Re: Troyes - parę pytań

Post autor: Propi »

Czułem, że rzeczy są proste ;-) Bardzo dziękuję, mam tylko jedno dopytanie. Jak wprowadzić kostkę na kartę akcji? Jedna kostka za jedną kość użytą przy wykonywaniu akcji?
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 570 times
Been thanked: 239 times

Re: Troyes - parę pytań

Post autor: DarkSide »

Propi pisze: 31 mar 2019, 20:31 Jak wprowadzić kostkę na kartę akcji? Jedna kostka za jedną kość użytą przy wykonywaniu akcji?
1. Używasz 1-3 kości (swoich i/lub podkupionych) w kolorze dedykowanym do karty, którą jesteś zainteresowany.
2. Sumujesz oczka na tych kościach
3. Dzielisz przez dzielnik znajdujący się na karcie
4. CZĘŚĆ CAŁKOWITA wyniku dzielenia jest liczbą kosteczek w twoim kolorze (z twojej puli) jaką umieszczasz na tej karcie.

Zważ że nie na każdej karcie umieszcza się kostki ;)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1146
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 501 times
Been thanked: 331 times

Re: Troyes - parę pytań

Post autor: Propi »

DarkSide pisze: 01 kwie 2019, 00:25
1. Używasz 1-3 kości (swoich i/lub podkupionych) w kolorze dedykowanym do karty, którą jesteś zainteresowany.
2. Sumujesz oczka na tych kościach
3. Dzielisz przez dzielnik znajdujący się na karcie
4. CZĘŚĆ CAŁKOWITA wyniku dzielenia jest liczbą kosteczek w twoim kolorze (z twojej puli) jaką umieszczasz na tej karcie.

Zważ że nie na każdej karcie umieszcza się kostki ;)
I tu jestem w konfuzji - rozumiem część, gdzie wykonanie akcji np. trzy razy pozwala mi położyć trzy kostki. To jest ok. Tylko skąd wiedzieć, które karty działań/akcji pozwalają umieszczać kostki, ile kostek może się na nich zmieścić i kiedy/czy te kostki się z nich zabiera? :) Rozegraliśmy z żoną całkiem przaśną partię w Troyes, ale teraz widzę, że chyba jedynie ślizgaliśmy się po powierzchni... :)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 570 times
Been thanked: 239 times

Re: Troyes - parę pytań

Post autor: DarkSide »

Warto ponownie przeczytać instrukcję. :wink: Powiem Ci, że zanim sam nauczyłem grać się w Troyes, to chyba ze 3 razy od deski do deski przeczytałem instrukcję, w międzyczasie grając.
Propi pisze: 01 kwie 2019, 00:31 Tylko skąd wiedzieć, które karty działań/akcji pozwalają umieszczać kostki,
Instrukcja str. VI
lewa kolumna u góry "Karty o opóźnionym działaniu"
Propi pisze: 01 kwie 2019, 00:31 ile kostek może się na nich zmieścić
Nie ma limitu liczby kostek jakie mogą się znaleźć w trakcie rozgrywki na danej karcie. Liczba kładzionych kostek w danej akcji obliczana wg. procedury opisanej we wcześniejszym poście.
Propi pisze: 01 kwie 2019, 00:31 kiedy/czy te kostki się z nich zabiera?
Ponownie Instrukcja str. VI
lewa kolumna u góry "Karty o opóźnionym działaniu"
Generalnie jak już masz swoje kosteczki na danej karcie to od następnej swej kolejki ( o ile sytuacja na planszy pozwala) możesz już używać kosteczek, ale jest ograniczenie 1 użyta kosteczka tylko z jednej karty (bo czasem masz te kosteczki na kilku kartach) na jedną swoją akcję.

Ważne: we wspomnianym opisie "Karty o opóźnionym działaniu" słowo "kostka" w całym tym ustępie oznacza kosteczki (kubiki) w kolorze gracza, a nie kości k6. Bardzo niefortunne tłumaczenie bez wyczucia :roll:

Warto też obejrzeć jakiegoś gameplaya na youtubie :)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
feniks_ciapek
Posty: 2279
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 926 times

Re: Troyes - parę pytań

Post autor: feniks_ciapek »

Propi pisze: 31 mar 2019, 20:18 1. Czy po postawieniu meepla na karcie akcji mogę od razu ją wykonać czy to dopiero w kolejnym ruchu?
3. Kiedy i po co gracz stawia kostki wpływów na kartach akcji?
W tych dwóch pytaniach Fuser.exe nie do końca ma rację:

1. Tak, a nawet musisz to zrobić. Jest to wyraźnie napisane w instrukcji - jeśli nie masz na karcie Rzemieślnika, to najpierw musisz opłacić koszt umieszczenia go i mieć wolnego obywatela, a potem od razu zbierasz zestaw kości do wykonania akcji. Co więcej - nie można po prostu postawić meepla i NIE aktywować karty. Wyraźnie jest napisane, że gracz MUSI zebrać kości do aktywacji zdolności karty. Przeczytaj sobie zresztą przykład obok opisu akcji.

3. Kostki stawia się, jak aktywujesz kartę oznaczoną klepsydrą, żeby zaznaczyć, ile razy w przyszłości będziesz mógł ich użyć. Możesz ich potem użyć do modyfikacji kości innej akcji - patrz przykład obok opisu kart z klepsydrą.
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1146
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 501 times
Been thanked: 331 times

Re: Troyes - parę pytań

Post autor: Propi »

DarkSide pisze: 01 kwie 2019, 00:46 Warto ponownie przeczytać instrukcję. :wink: Powiem Ci, że zanim sam nauczyłem grać się w Troyes, to chyba ze 3 razy od deski do deski przeczytałem instrukcję, w międzyczasie grając.
[...]
Warto też obejrzeć jakiegoś gameplaya na youtubie :)
Wielkie dzięki za pomoc! Początkowo myślałem, że ogólnie ogarniamy przebieg gry, ale teraz widzę, że tych pomijanych niuansów uzbierało się dość dużo. Faktycznie wrócę do instrukcji na gruntowne przeglądanie - gra rozbłyśnie zupełnie nowym blaskiem ;)
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Troyes

Post autor: Fuser.exe »

masz rację, było późno. zagraj sobie raz na BGA albo zobacz jak grają ludzie, na pewno pójdzie szybciej.
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Troyes

Post autor: jrz8888 »

1) Karta akcji - Dziesięcina. Czy jak korzystam z tej akcji, to mogę wziąć za darmo po jednej kości od każdego z trzech przeciwników i utworzyć z nich zestaw?
2) Czy kartę akcji jeden gracz może aktywować tylko raz w danej rundzie?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Troyes

Post autor: GrzeL »

jrz8888 pisze: 18 maja 2019, 23:28 1) Karta akcji - Dziesięcina. Czy jak korzystam z tej akcji, to mogę wziąć za darmo po jednej kości od każdego z trzech przeciwników i utworzyć z nich zestaw?
Tak.
jrz8888 pisze: 18 maja 2019, 23:28 2) Czy kartę akcji jeden gracz może aktywować tylko raz w danej rundzie?
Nie.
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Troyes

Post autor: jrz8888 »

Po kolejnej rozgrywce nasuwają się kolejne wątpliwości:
1) Czy jak używam zestawu z dwóch lub trzech kości z własnej dzielnicy i chcę je odwrócić na przeciwległą ściankę (za 6 punktów wpływu), to mam obowiązek odwrócić wszystkie użyte w zestawie czy też tylko wybrane?
2) Chciałbym mieć pewność, że dobrze rozumiem karty wydarzeń (białe i żółte). Czy od momentu wejścia danej karty do gry w każdej kolejnej rundzie efekty są ponownie rozpatrywane, aż do momentu ich zwalczenia, czy tylko jeden raz, w momencie wejścia?
3) Jak mój obywatel zostanie zepchnięty z budynku, to mogę go zgarnąć w dowolnym momencie i wykorzystać w wybranej przed siebie akcji, czy też wraca do mnie dopiero na początek następnej rundy?
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Troyes

Post autor: KozaK69 »

1) Kości możesz odwrócić za 4 pkt. wpływu w dowolnym momencie swojej tury, nie muszą to być kości które wziąłeś do użycia. Możesz odwrócić od 1 do 3, nie ma obowiązku odwrócenia trzech.
2) Efekty kart wydarzeń rozpatrywane są co rundę, aż do ich zwalczenia.
3) Możesz go użyć w dowolnym momencie.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Troyes

Post autor: GrzeL »

KozaK69 pisze: 20 maja 2019, 08:30
jrz8888 pisze: 19 maja 2019, 20:21 2) Chciałbym mieć pewność, że dobrze rozumiem karty wydarzeń (białe i żółte). Czy od momentu wejścia danej karty do gry w każdej kolejnej rundzie efekty są ponownie rozpatrywane, aż do momentu ich zwalczenia, czy tylko jeden raz, w momencie wejścia?
2) Efekty kart wydarzeń rozpatrywane są co rundę, aż do ich zwalczenia.
Nie wszystkie, istnieją wydarzenia jednorazowe, ale w ich treści jest to wyraźnie napisane.
ODPOWIEDZ