Troyes - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Troyes

Post autor: KozaK69 »

GrzeL pisze: 22 maja 2019, 11:23
KozaK69 pisze: 20 maja 2019, 08:30
jrz8888 pisze: 19 maja 2019, 20:21 2) Chciałbym mieć pewność, że dobrze rozumiem karty wydarzeń (białe i żółte). Czy od momentu wejścia danej karty do gry w każdej kolejnej rundzie efekty są ponownie rozpatrywane, aż do momentu ich zwalczenia, czy tylko jeden raz, w momencie wejścia?
2) Efekty kart wydarzeń rozpatrywane są co rundę, aż do ich zwalczenia.
Nie wszystkie, istnieją wydarzenia jednorazowe, ale w ich treści jest to wyraźnie napisane.
Nie kojarzę żadnego takiego wydarzenia w podstawce, chyba że dochodzą w dodatku. Co dzieje się z takim jednorazowym wydarzeniem? Jest odrzucane po wykonaniu i nie można go zwalczyć?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Troyes

Post autor: GrzeL »

KozaK69 pisze: 22 maja 2019, 11:51
GrzeL pisze: 22 maja 2019, 11:23
KozaK69 pisze: 20 maja 2019, 08:30
2) Efekty kart wydarzeń rozpatrywane są co rundę, aż do ich zwalczenia.
Nie wszystkie, istnieją wydarzenia jednorazowe, ale w ich treści jest to wyraźnie napisane.
Nie kojarzę żadnego takiego wydarzenia w podstawce, chyba że dochodzą w dodatku. Co dzieje się z takim jednorazowym wydarzeniem? Jest odrzucane po wykonaniu i nie można go zwalczyć?
Tak z dodatku. Leży jak każde inne, ale efekty jego działania są długofalowe, działają do czasu jego zwalczenia.
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Troyes

Post autor: jrz8888 »

Jak mój obywatel zostanie zepchnięty z budynku, to czekam do końca rundy, aby go zgarnąć i od tego czasu dopiero jest dla mnie dostępny, zgadza się?
Tak rozumiem z pomocą instrukcji.

Edit:
Jeśli chodzi o wydarzenia. Jak mogli zapomnieć nadmienić w instrukcji tak istotny szczegół jak fakt, że dopóki wydarzenie nie zostanie zwalczone, to w każdej kolejnej rundzie jego efekt się powtarza? Mam na myśli białe i żółte karty.
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Troyes

Post autor: KozaK69 »

1. Każdego swojego obywatela możesz przemieścić w innej miejsce w dowolnej chwili, dotyczy to także tych zepchniętych. Jedynie na koniec rundy wszyscy zepchnięci obywatele wracają do swoich właścicieli, w przeciwnym razie wystarczyłoby wypchnąć swojego obywatela raz w pierwszej rundzie i mieć ochronę do końca gry.

2. Cytat z instrukcji: "Karty Wydarzeń tworzące kolejkę są rozpatrywane od lewej do prawej, począwszy od karty „Rabusie”."
seszena2
Posty: 103
Rejestracja: 01 lip 2015, 21:46
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Troyes

Post autor: seszena2 »

A czy zepchniętego obywatela np.w ratuszu, można umieścić w tej samej rundzie w ratuszu?
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Troyes

Post autor: KozaK69 »

Tak.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 571 times
Been thanked: 239 times

Re: Troyes

Post autor: DarkSide »

seszena2 pisze: 11 wrz 2019, 11:35 A czy zepchniętego obywatela np.w ratuszu, można umieścić w tej samej rundzie w ratuszu?
Od następnego ruchu możesz go umieścić gdzie chcesz (i gdzie zasady na to pozwalają) ;)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Troyes

Post autor: jrz8888 »

Co jeśli nie jestem w stanie spełnić określonego warunku w grze na przykładzie „poborcy podatkowego”, kiedy muszę oddać przeciwnikowi denary, a mam ich mniej bądź też w wyniku karty wydarzenia, kiedy muszę zmniejszyć punktu wpływu o 2 a mam jedynie 1 albo 0?
Pamiętam, że przy braku możliwości zwalczenia czarnej kości traci się 2 punkty zwycięstwa. A w innych przypadkach?
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1901
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Troyes

Post autor: tomuch »

Robisz tyle, ile możesz.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
mozart
Posty: 14
Rejestracja: 09 sty 2019, 23:19

Troyes

Post autor: mozart »

Witam mam pytania dot Troyes
1 Czy gdy przekręcam 3 kości na drugą stronę płacę tylko 4 pkt wpływu czy 12pkt wpływu to znaczy 4 za każdą ?
2 Czy kupując kość od innego gracz muszę ją użyć razem ze swoimi czy mogę oddzielnie ?
Mam dwie jedynki np białe kupuje 6 od innego gracza i jej używam Kolejni gracze mogą kopić tylko moje jedynki i nie mogą ich przerzucić Dobrze rozumiem ?
3 Ostatnie pytanie dot kart z dodatku
Np Karta katapulta Koszt 6 denarów stawiam ludka aktywuję czerwoną kością 6 dzielę przez 3 i mam dwa sześcianiki Czy aby je umieścić na karcie zdarzeń muszę w kolejnym ruchu znowu poświecić czerwoną kość? Na You tubie gracz użył dwie czerwone kości 6 i wykonał wszystko od razu ,czy to jest prawidłowe
m_marple
Posty: 69
Rejestracja: 29 lut 2020, 23:15
Has thanked: 28 times
Been thanked: 62 times

Re: Troyes

Post autor: m_marple »

mozart pisze: 03 wrz 2020, 23:16 Witam mam pytania dot Troyes
1 Czy gdy przekręcam 3 kości na drugą stronę płacę tylko 4 pkt wpływu czy 12pkt wpływu to znaczy 4 za każdą ?
2 Czy kupując kość od innego gracz muszę ją użyć razem ze swoimi czy mogę oddzielnie ?
Mam dwie jedynki np białe kupuje 6 od innego gracza i jej używam Kolejni gracze mogą kopić tylko moje jedynki i nie mogą ich przerzucić Dobrze rozumiem ?
3 Ostatnie pytanie dot kart z dodatku
Np Karta katapulta Koszt 6 denarów stawiam ludka aktywuję czerwoną kością 6 dzielę przez 3 i mam dwa sześcianiki Czy aby je umieścić na karcie zdarzeń muszę w kolejnym ruchu znowu poświecić czerwoną kość? Na You tubie gracz użył dwie czerwone kości 6 i wykonał wszystko od razu ,czy to jest prawidłowe
1 - płacąc 4 punkty wpływu możesz przekręcić na przeciwległą ściankę do 3 kości (czyli nie płacisz 4 za każdą przekręconą).
2 - tak, możesz kupić kość / kości innego gracza i użyć tylko ich, niezależnie od swoich.
3 - dajesz ludzika, odpowiednie kości, wyliczasz ile sześcianików możesz położyć i od razu tyle ich kładziesz. W przyszłych akcjach możesz skorzystać z bonusu / profitu jaki dają.
mozart
Posty: 14
Rejestracja: 09 sty 2019, 23:19

Re: Troyes

Post autor: mozart »

Chciałbym jeszcze dopytać o jedna rzecz
W dodatku jest kilka kart o podwójnym działaniu Np Drwal Przy pierwszej aktywacji żółtą kość 6 dzielę przez 2 i daje mi 3 sześcianiki Zasadnicze pytanie czy muszę znowu poświęcić żółta kość aby określić ile sześcianików mogę zamienić na kasę czy automatycznie co rundę odrzucam jeden za 4 denary lub nawet wszystkie 3 za 12 denarów
Awatar użytkownika
thufir hawat
Posty: 43
Rejestracja: 04 maja 2020, 19:37
Has thanked: 112 times
Been thanked: 37 times

Re: Troyes

Post autor: thufir hawat »

Zdarzyła nam się ostatnio taka oto sytuacja - po przeniesieniu piona z zamku na kartę akcji na koniec rundy pozostało tam jedno wolne miejsce. Czy na początku nowej rundy dobieramy wtedy dla szarego gracza o 1 czerwoną kość mniej i zostawiamy ją w zasobach, czy też szary bierze tę kość do swojej puli? Generalnie: czy przy dobieraniu kości dla szarego obowiązują takie same zasady, jak dla normalnego gracza - ile pionów w budowlach tyle kości danego koloru, czy też szary bierze resztę kości po rozdzieleniu między graczy?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Troyes

Post autor: Tomzaq »

Ile pionów w budowlach tyle kości na planszy.
Who is John Galt?
Posiadam
asd123
Posty: 67
Rejestracja: 18 gru 2016, 11:58
Has thanked: 5 times

Re: Troyes

Post autor: asd123 »

W święta odkurzylismy Troyes, graliśmy w 4 osoby i pojawiło się jedno pytanie. Na kartach akcji ustawiamy swoich rzemieślników. Zostało ustawionych dwóch na miejscach punktowych a jeden na rysunku. Co się dzieje, gdy któryś z graczy przeniesie pionka z pól punktowych:
1) pole pozostaje wolne do końca gry
2) pole pozostaje wolne i dwóch graczy którzy nie mają tam pionkow aktualnie mogą w kolejnych rundach ustawic tam pionka.
3) pionki przesuwają się i gracz który miał pionka na rysunku wchodzi na pole punktowe
4) inna odpowiedź?
asd123
Posty: 67
Rejestracja: 18 gru 2016, 11:58
Has thanked: 5 times

Re: Troyes

Post autor: asd123 »

I jeszcze jedno pytanie do zasady jedna kostka z karty klepsydry na akcje. Czy odnosi się ona do tej jednej karty czy do wszystkich na których mam kostki?
Tzn. jest karta która zamienia 1 biała na 3 żółte i druga która dodaje +5 do wyniku na kościach. Mogę skorzystać z obu bonusów? Tj. z białej "4" zrobić żółte "17" (wtedy zasada blokuje tylko ściągnięcie dwóch kostek z karty +5 i zrobienie np. białej "14") czy tylko żółte "12" lub białe "9"?
Awatar użytkownika
thufir hawat
Posty: 43
Rejestracja: 04 maja 2020, 19:37
Has thanked: 112 times
Been thanked: 37 times

Re: Troyes

Post autor: thufir hawat »

asd123 pisze: 28 gru 2020, 09:49 Co się dzieje, gdy któryś z graczy przeniesie pionka z pól punktowych:
W zasadzie odp. 2, chociaż na puste miejsce może się wstawić każdy, opłacając odpowiedni koszt i wykonując akcję przynajmniej raz. Zobacz tutaj: https://boardgamegeek.com/thread/693125 ... 41#7368741

Co do pytania z drugiego posta, instrukcja mówi (mam angielską pod ręką):
Each cube can be used later in the game during 1 of your actions, but an action can be modified by only 1 cube (2 cubes can never modify the same action).
Tak więc - nie; tylko jedna kostka na kartę akcji. Ale oczywiście mogę się mylić :)
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Troyes

Post autor: Tomzaq »

Potwierdzam drugie. Jedna akcja - jedna kosteczka
Who is John Galt?
Posiadam
czeslavek
Posty: 13
Rejestracja: 24 paź 2020, 10:24
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Troyes - pytania i wątpliwości

Post autor: czeslavek »

Cześć, mam pytanie odnośnie karty wydarzenia "Bunt." Tak się jakoś złożyło że w rozgrywce 2 osobowej dociągnałem tą jako wydarzenie w 3 rundzie (przedostatniej w wariancie 2 osobowym). Karta Bunt nakazuje pociągnąć jeszcze jedną kartę czerwoną, tak więc zrobiłem i wziąłem kolejną czerwoną która była przewidziana teoretycznie na ostatnią 4 rundę. I teraz pytanie, czy jeśli na stosie kart czerwonych po zakończeniu 3 rundy nie mam już kart czerwonych gra powinna się skończyć po 3 rundach (z 4 zakładanych) czy też powinniśmy dobrać jedną czerwoną kartę z pudełka i runda 4 rozgrywa się normalnie?
sowizz
Posty: 27
Rejestracja: 02 paź 2018, 18:35
Has thanked: 100 times
Been thanked: 12 times

Re: Troyes - pytania i wątpliwości

Post autor: sowizz »

czeslavek pisze: 17 lut 2021, 21:11 Cześć, mam pytanie odnośnie karty wydarzenia "Bunt." Tak się jakoś złożyło że w rozgrywce 2 osobowej dociągnałem tą jako wydarzenie w 3 rundzie (przedostatniej w wariancie 2 osobowym). Karta Bunt nakazuje pociągnąć jeszcze jedną kartę czerwoną, tak więc zrobiłem i wziąłem kolejną czerwoną która była przewidziana teoretycznie na ostatnią 4 rundę. I teraz pytanie, czy jeśli na stosie kart czerwonych po zakończeniu 3 rundy nie mam już kart czerwonych gra powinna się skończyć po 3 rundach (z 4 zakładanych) czy też powinniśmy dobrać jedną czerwoną kartę z pudełka i runda 4 rozgrywa się normalnie?
Za instrukcją:
Kiedy to wydarzenie wchodzi do gry, musisz pociągnąć kolejną czerwoną kartę wydarzenia. Weź ją z puli kart odrzuconych na początku gry. Potem pociągnij kolejną kartę wydarzenia (białą lub żółtą).
czeslavek
Posty: 13
Rejestracja: 24 paź 2020, 10:24
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Troyes - pytania i wątpliwości

Post autor: czeslavek »

sowizz pisze: 17 lut 2021, 22:17
czeslavek pisze: 17 lut 2021, 21:11 Cześć, mam pytanie odnośnie karty wydarzenia "Bunt." Tak się jakoś złożyło że w rozgrywce 2 osobowej dociągnałem tą jako wydarzenie w 3 rundzie (przedostatniej w wariancie 2 osobowym). Karta Bunt nakazuje pociągnąć jeszcze jedną kartę czerwoną, tak więc zrobiłem i wziąłem kolejną czerwoną która była przewidziana teoretycznie na ostatnią 4 rundę. I teraz pytanie, czy jeśli na stosie kart czerwonych po zakończeniu 3 rundy nie mam już kart czerwonych gra powinna się skończyć po 3 rundach (z 4 zakładanych) czy też powinniśmy dobrać jedną czerwoną kartę z pudełka i runda 4 rozgrywa się normalnie?
Za instrukcją:

Kiedy to wydarzenie wchodzi do gry, musisz pociągnąć kolejną czerwoną kartę wydarzenia. Weź ją z puli kart odrzuconych na początku gry. Potem pociągnij kolejną kartę wydarzenia (białą lub żółtą).


Masz absolutną rację :) Czytałem 3 razy opis tej karty i ani razu ze zrozumieniem widocznie.
SirSowa
Posty: 133
Rejestracja: 11 lis 2013, 09:32
Lokalizacja: Wejherowo
Has thanked: 5 times
Been thanked: 8 times

Re: Troyes (Sébastien Dujardin, Xavier Georges, Alain Orban)

Post autor: SirSowa »

SoloGram pisze: 04 cze 2021, 11:45
Oglądając Twój filmik przyznaję, że zgłupiałem. W 7:00 podczas rozpatrywania wydarzeń użyłeś 1 czerwonej "6", aby zwalczyć czarną "5". Czerwone przecież liczone są x2, czy w takim układzie nie możesz zlikwidować też 2 czarnej kostki (5+2 = 7 < 12)? Chyba, że ja do tej pory źle zrozumiałem zasady :D

2 sprawa, czy denary nie powinny lądować na planszy, i dopiero na koniec tury je zabierasz? :)
Moja Kolekcja
Dotychczasowe transakcje:
- Zakup World of Warcraft: The Board Game - Dzieniu; Lords of Hellas - virco; Fanowskie dodatki do 7 Wonders - aigimig
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Troyes (Sébastien Dujardin, Xavier Georges, Alain Orban)

Post autor: dwaduzepe »

SirSowa pisze: 05 cze 2021, 23:11
SoloGram pisze: 04 cze 2021, 11:45
Oglądając Twój filmik przyznaję, że zgłupiałem. W 7:00 podczas rozpatrywania wydarzeń użyłeś 1 czerwonej "6", aby zwalczyć czarną "5". Czerwone przecież liczone są x2, czy w takim układzie nie możesz zlikwidować też 2 czarnej kostki (5+2 = 7 < 12)? Chyba, że ja do tej pory źle zrozumiałem zasady :D

2 sprawa, czy denary nie powinny lądować na planszy, i dopiero na koniec tury je zabierasz? :)
dobrze rozumiales zasady
Ostatnio zmieniony 05 cze 2021, 23:51 przez dwaduzepe, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
SoloGram
Posty: 89
Rejestracja: 28 kwie 2021, 11:27
Has thanked: 46 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: Troyes (Sébastien Dujardin, Xavier Georges, Alain Orban)

Post autor: SoloGram »

SirSowa pisze: 05 cze 2021, 23:11
SoloGram pisze: 04 cze 2021, 11:45
Oglądając Twój filmik przyznaję, że zgłupiałem. W 7:00 podczas rozpatrywania wydarzeń użyłeś 1 czerwonej "6", aby zwalczyć czarną "5". Czerwone przecież liczone są x2, czy w takim układzie nie możesz zlikwidować też 2 czarnej kostki (5+2 = 7 < 12)? Chyba, że ja do tej pory źle zrozumiałem zasady :D

2 sprawa, czy denary nie powinny lądować na planszy, i dopiero na koniec tury je zabierasz? :)
Była to czerwona 6 le Roya, a tu zasady mówią, że zwalcza on tylko jedną czarną kość używając jednej swojej najmocniejszej kości i dalej kolejka wraca do mnie.

A z denarami to prawda... Powinny, ale w przypadku gry solo nie ma to najmniejszego znaczenia ;)
Zapraszam na rozgrywki w gry planszowe solo:
SoloGram na YouTube
SoloGram na Facebook
SoloGram
Awatar użytkownika
SoloGram
Posty: 89
Rejestracja: 28 kwie 2021, 11:27
Has thanked: 46 times
Been thanked: 82 times
Kontakt:

Re: Troyes (Sébastien Dujardin, Xavier Georges, Alain Orban)

Post autor: SoloGram »

dwaduzepe pisze: 05 cze 2021, 23:50 dobrze rozumiales zasady
Hmmm, zerknijcie sobie na tę instrukcję, strona 5, pierwszy akapit pod rysunkiem ułożenia kości przez le Roya...
Zapraszam na rozgrywki w gry planszowe solo:
SoloGram na YouTube
SoloGram na Facebook
SoloGram
ODPOWIEDZ