Na Chwałę Rzymu!

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Na Chwałę Rzymu!

Post autor: surmik »

Mam jedną wątpliwość. Karty w puli są jawne i przy wybraniu roli Tragarza mogę wybrać sobie z puli dowolną kartę, która się w niej znajduje? Nie widze tego nigdzie napisanego w prost więc wolę się upewnić ;)
GambitGrelfer
Posty: 75
Rejestracja: 21 cze 2009, 15:16

Re: Na Chwałę Rzymu!

Post autor: GambitGrelfer »

Wiem! :D Wszystkie karty w puli są jawne
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Na Chwałę Rzymu!

Post autor: Firenski »

Ja też mam pytanie.
Czy można wymienić klienta (odrzucając go, hmm...ale gdzie go odrzucić) na innego podczas akcji PATRON mając zapełnioną zakładkę Klienteli?
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
GambitGrelfer
Posty: 75
Rejestracja: 21 cze 2009, 15:16

Re: Na Chwałę Rzymu!

Post autor: GambitGrelfer »

O ile się nie mylę nie ma czegoś takiego jak akcja zwolnienia klienta O.o Na tym polega myk że musisz pilnować się ze strategią i dokładać najniezbędniejszych ci klientów, potem nabijasz punkty wpływów i dopiero kolejnych klientów wstawiasz.
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Na Chwałę Rzymu!

Post autor: Firenski »

Akcji takiej nie ma, to wiem...Możliwe, że jest tak jak mówisz. Ja tak gram. Ale się chciałem upewnić czy aby na pewno gram dobrze. Bo podczas rozgrywki padło pytanie: czy mogę wymienić tego klienta na innego. Przeszukałem instrukcję i nie znalazłem konkretnej odpowiedzi na tak zadane pytanie. Chyba, że źle szukałem...
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
rob666
Posty: 76
Rejestracja: 18 lip 2007, 12:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Na Chwałę Rzymu!

Post autor: rob666 »

A ja mam takie pytanko:

2 x taka sama rola zagrana z ręki = joker (dowolna rola) ?

czy majac jednego murarza w klienteli i zagrywajac drugiego, moge budowac na odleglych placach budowy ?

Robert
...siedzenie z dzieckiem i zabawa jego zabawkami to dziecinada; wolę z nim zagrać w grę planszową...
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Na Chwałę Rzymu!

Post autor: Firenski »

Tak, jeśli zagrasz dwie te same role z ręki to w rezultacie możesz zagrać dowolną rolę czyli joker. Można nawet zagrać taką samą rolę jak te dwie karty roli zagrane z ręki. Jest to sposób na pozbycie się zbędnych kart z ręki i dodanie kart do puli. Nie można zagrywać dwóch senatorów jako jokera.
Jeśli chodzi o drugie pytanie to też odpowiedź brzmi tak. Ale chodzi tu o rozpoczęcie budowy czyli położenie fundamentu na odległym placu budowy. Żeby móc go położyć potrzebujesz dwie akcje murarza lub dwie akcje cieśli czyli tak jak opisujesz. Jeśli chodzi o dalszą budowę czyli dokładanie kart materiałów, wystarczy już jedna akcja murarza lub cieśli aby dołożyć jeden materiał budowlany.
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
rob666
Posty: 76
Rejestracja: 18 lip 2007, 12:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Na Chwałę Rzymu!

Post autor: rob666 »

Dzieki za potwierdzenie :)

Ave
...siedzenie z dzieckiem i zabawa jego zabawkami to dziecinada; wolę z nim zagrać w grę planszową...
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1341
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 124 times
Been thanked: 84 times

Re: Na Chwałę Rzymu!

Post autor: nahar »

Pierwsza gra za Nami.

Dwa pytanie, bo nie wiem czy dobrze zrozumieliśmy instrukcję:

Rolę wybiera wyłącznie Przywódca? Inni gracze mogą co najwyżej przy pomocy Senatorów lub Petycji też podążyć?
Bo u Nas nie było to pewne, czy aby nie jest tak, że Senator rzucony przez gracza podążającego nie umożliwia rozegrania innej wybranej przez tegoż roli.

Czy jeśli na karcie napisane jest, że za rozegranie akcji tragarza dodaj materiał budowlany do składu z ręki to jak mam Pałac i rzucę 3 tragarzy (lub ekwiwalent w Senatorach/Petycjach), a do tego w klienteli mam jeszcze 2 tragarzy to znaczy, że mogę poza wzięciem z Puli 5 materiałów dodać jeszcze 5 z ręki?
Szczególnie combo pałac, sąd tu wymiata. Bo mając 3 kupców (z Pałacu i z klienteli) wrzucam do skarbca 6 materiałów.

I czy jeśli mam wystarczającą liczbę akcji np murarza to czy mogę od razu wystawić fundament i skończyć budynek (np dla drewnianych wystarczy 2 murarzy - pierwszy wali fundament, a drugi dokłada drewno ze składu)?
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Na Chwałę Rzymu!

Post autor: Veridiana »

Tak, rolę w danej rundzie wybiera tylko przywódca. Reszta graczy albo myśli, albo podąża (kartą tej samej roli, senatorem lub petycją).
Co do budynków nie odpowiem, bo nie mam przy sobie gry i po prostu ich nie znam.
Natomiast ostatnie pytanie, to TAK, możesz :)
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Na Chwałę Rzymu!

Post autor: vaski »

Wyobraźmy sobie następującą sytuację:
Gracz nr 1 posiada kartę przywódcy (jest graczem rozpoczynającym) zagrywa tragarza, w klienteli ma dwóch tragarzy.
Gracz nr 2 myśli, w klienteli ma dwóch tragarzy.

Czy akcje są rozgrywane w następujący sposób? :
Gracz 1 => wykonuje akcję tragarza.
Gracz 2 => myśli.
Garcz 1 => wykonuje akcję tragarza.
Gracz 2 => wykonuje akcję tragarza.
Gracz 1 => wykonuje akcję tragarza.
Gracz 2 => wykonuje akcję tragarza.
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Na Chwałę Rzymu!

Post autor: Firenski »

Nie.
Gracz nr 2 myśli i od razu dobiera karty. Później wszystkie swoje akcje wykonuje gracz numer 1, a następnie wszystkie swoje akcje gracz nr 2.
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Na Chwałę Rzymu!

Post autor: vaski »

Dziękuję, czyli graliśmy źle :). Wydaje mi się że sposób w jaki graliśmy jest chyba spokojniejszy, mniej konfliktowy, gdyż osoba zagrywająca akcję tragarza (mając dodatkowo kilku tragarzy w klienteli) wybierze z puli zazwyczaj drogie karty, które trafią do składu budowlanego (skąd prosta droga do Skarbca), zaś innym graczom zostaną przysłowiowe "ochłapy'.
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Na Chwałę Rzymu!

Post autor: Firenski »

nahar pisze:Czy jeśli na karcie napisane jest, że za rozegranie akcji tragarza dodaj materiał budowlany do składu z ręki to jak mam Pałac i rzucę 3 tragarzy (lub ekwiwalent w Senatorach/Petycjach), a do tego w klienteli mam jeszcze 2 tragarzy to znaczy, że mogę poza wzięciem z Puli 5 materiałów dodać jeszcze 5 z ręki?
Szczególnie combo pałac, sąd tu wymiata. Bo mając 3 kupców (z Pałacu i z klienteli) wrzucam do skarbca 6 materiałów.
Hmm...nie wiem dokładnie o jaką kartę Ci chodzi. Domyślam się, że chodzi o Doki. I według mnie odpowiedź brzmi tak. Możesz dodatkowo dodać 5 materiałów z ręki do Składu.
A Sąd działa na rolę Kupca podobnie jak Doki na rolę Tragarza.
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Na Chwałę Rzymu!

Post autor: Veridiana »

vaski pisze:Dziękuję, czyli graliśmy źle :). Wydaje mi się że sposób w jaki graliśmy jest chyba spokojniejszy, mniej konfliktowy, gdyż osoba zagrywająca akcję tragarza (mając dodatkowo kilku tragarzy w klienteli) wybierze z puli zazwyczaj drogie karty, które trafią do składu budowlanego (skąd prosta droga do Skarbca), zaś innym graczom zostaną przysłowiowe "ochłapy'.
Mniej konfliktowy, ale traci na znaczeniu kolejność i sama rola przywódcy :)
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1341
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 124 times
Been thanked: 84 times

Re: Na Chwałę Rzymu!

Post autor: nahar »

Firenski pisze:
nahar pisze:Czy jeśli na karcie napisane jest, że za rozegranie akcji tragarza dodaj materiał budowlany do składu z ręki to jak mam Pałac i rzucę 3 tragarzy (lub ekwiwalent w Senatorach/Petycjach), a do tego w klienteli mam jeszcze 2 tragarzy to znaczy, że mogę poza wzięciem z Puli 5 materiałów dodać jeszcze 5 z ręki?
Szczególnie combo pałac, sąd tu wymiata. Bo mając 3 kupców (z Pałacu i z klienteli) wrzucam do skarbca 6 materiałów.
Hmm...nie wiem dokładnie o jaką kartę Ci chodzi. Domyślam się, że chodzi o Doki. I według mnie odpowiedź brzmi tak. Możesz dodatkowo dodać 5 materiałów z ręki do Składu.
A Sąd działa na rolę Kupca podobnie jak Doki na rolę Tragarza.
No coż - zbudowałem (przez czysty przypadek bo graliśmy pierwszy raz i od razu pełne zasady) combo Pałac, Doki plus potem jeszcze Sąd.

Czyli za pałac mogłem rzucać na maksa daną rolę - np jak rola Tragarza: 1 karta tragarza, 2x legionista (jako petycja) oraz 2 senatorów razem 4 akcje, plus ewentualni klienci.
do tego za każdą taką akcję mogłem wykorzystać Doki (lub Sąd).

Czy to legalne?

Czyli np dawało mi to 5 akcji tragarza (1 za kartę tragarza, 1 za petycje, 2x senatorzy oraz 1 klient tragarz). I z każdej tej akcji wrzucam dodatkowo na skład materiał z ręki (of kors nie miałem 5 na ręce, ale np 3).
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Na Chwałę Rzymu!

Post autor: zephyr »

Wygląda na legalne, w tej grze są różne dziwne komba.

Ja np miałem Akwedukt (2x pojemność kilenteli, możliwość dodania klienta z ręki) i Szkołę gladiatorów (kupcy dołączają się do dowolnej roli)
po dostawieniu 4 kupców mogłem dołączać się do każdej możliwej roli za ponad 4 akcje nawet jeśli nie podążałem tylko myślałem :P
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
100ch
Posty: 44
Rejestracja: 26 maja 2011, 14:41
Lokalizacja: Kraków

Re: Na Chwałę Rzymu!

Post autor: 100ch »

A ja mam z kolei taki kłopot.

Przywódca zagrywa rolę cieśli.
Ja mam na ręce np. 1 kartę więc myślę i dobieram do 5-ciu. Mam w klienteli jednego cieślę.
Przywódca wykonuje swoją akcję cieśli.
Czy ja mogę wykonać akcję cieśli za pomocą klienta i dołożyć do budowy dobraną przed chwilą na rękę kartę?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Na Chwałę Rzymu!

Post autor: Firenski »

Tak.
Najpierw decydujemy czy podążamy czy myślimy. Jeśli myślimy, natychmiast dobieramy karty. Następnie wykonujemy akcje po kolei, zaczynając od przywódcy. Czyli możesz skorzystać z kart, które dobrałeś podczas myślenia.
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
100ch
Posty: 44
Rejestracja: 26 maja 2011, 14:41
Lokalizacja: Kraków

Re: Na Chwałę Rzymu!

Post autor: 100ch »

Dziekuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
rob666
Posty: 76
Rejestracja: 18 lip 2007, 12:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Na Chwałę Rzymu!

Post autor: rob666 »

Czy z roli legionisty korzysta tylko PRZYWÓDCA, czy można za nią podążać ?

Robert
...siedzenie z dzieckiem i zabawa jego zabawkami to dziecinada; wolę z nim zagrać w grę planszową...
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Na Chwałę Rzymu!

Post autor: zephyr »

można, nie widzę zasady która by tego zabraniała

można też mieć pecha i pomimo podążania stracić wszystkie karty z ręki zanim dojdzie tura :P
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
rob666
Posty: 76
Rejestracja: 18 lip 2007, 12:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Na Chwałę Rzymu!

Post autor: rob666 »

no tak ale w instrukcji jest napisane krok po kroku jak nalezy sie zachowac w roli LEGIONISTY i nie ma nic o podazaniu...

Robert
...siedzenie z dzieckiem i zabawa jego zabawkami to dziecinada; wolę z nim zagrać w grę planszową...
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Na Chwałę Rzymu!

Post autor: zephyr »

W żadnej akcji nie ma nic o podążaniu bo to było wcześniej. W każdej akcji podążania oznacza wykonywanie danej akcji o jeden raz więcej niż wynika to z klienteli. Przy legioniście jest minimalnie inaczej bo trzeba odkryć N kart, a nie N razy odkryć kartę, ale to subtelna różnica.

A fragment instrukcji który to jednoznacznie potwierdza to przykłady przy budynkach dotyczących akcji legionisty. Przyznaje że przykłady są dobrze dobrane - nie banalne ale też nie za bardzo przekombinowane.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
rob666
Posty: 76
Rejestracja: 18 lip 2007, 12:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Na Chwałę Rzymu!

Post autor: rob666 »

Super dzieki :) za info to zmienia troszke nasze rozgrywki :)

Robert
...siedzenie z dzieckiem i zabawa jego zabawkami to dziecinada; wolę z nim zagrać w grę planszową...
ODPOWIEDZ