Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
MegAn
Posty: 12
Rejestracja: 19 gru 2013, 15:41

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: MegAn »

Pytanie o żółte kafelki wiedzy pozwalające zmieniać o +/- 1 wynik kostki przy "braniu" określonych rodzajów surowców - czy ta modyfikacja dotyczy momentu kiedy pobiera się je z magazynów na planszy głównej czy też momentu kiedy z przechowalni na planszy gracza buduje się dany kafelek w swojej posiadłości .. czy może w każdej z nich :) ?
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: 100rk »

Tylko "z" planszy głównej do naszego magazynu (jeśli chodzi o kafelek nr 12) lub tylko z naszego magazynu do posiadłości (jeśli o płytki 9, 10 ,11).
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Zamki Burgundii - gra karciana

Post autor: Quetzalcoatl »

Takie pytanie: można zagrywać klasztory na siebie jako osobny zestaw, można podłożyć klasztor pod inną/inne karty, a czy można na klasztor/-y nałożyć inny budynek?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Zamki Burgundii - gra karciana

Post autor: MichalStajszczak »

Można nałożyć na klasztor inny budynek, tzn. najpierw położyć klasztor, rozpoczynając w ten sposób nową trójkę, a później położyć na wierzch inny rodzaj karty. Oczywiście przy końcowej punktacji trójka złożona np. z 2 klasztorów i zamku punktuje jak zamek.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Zamki Burgundii - gra karciana

Post autor: ChlastBatem »

Czy ktoś wie jak to jest z tymi kartami akcji (czyli kostkami)? Chodzi mi o to czy trzymam zawsze dwie karty na ręce aby przeciwnik nie widział moich wyników czyli potencjalnych działań w turze czy może to jest jak w oryginalnej wersji, że karty akcji/rzuty są widoczne dla wszystkich?

Niemieckiego nie znam. W polskiej instrukcji niby są zakryte i przeciwnik nic nie wie, natomiast Rahdo grał w otwarte rzuty.
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Zamki Burgundii - gra karciana

Post autor: Quetzalcoatl »

W angielskiej wersji jest, że karty bierze się na rękę, a nie wykłada przed siebie, czy coś. Dopiero jak zagrywasz kartę kładziesz ją odkrytą na discardzie.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Takie pytanie bez sensu.
Dlaczego jest różne punktowanie za sprzedane dobra (2,3,4pkt) i kafle (5,6,7pkt i te mniejsze 2,3,4pkt) w zależności od liczby graczy, jaki to ma sens :?:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4630
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1939 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: warlock »

Tak sobie wyliczył autor gry - na większą liczbę graczy jest większa walka o pozyskanie zasobów. Liczba kafli towarów w grze jest zawsze taka sama, ale konkurencja o ich pozyskanie jest silniejsza, przez co akcja sprzedaży będzie wykonywana rzadziej (stąd "wyrównanie" punktowe - sprzedajesz mniej, ale za więcej).
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: romeck »

Mówiąc prościej: im mniej graczy, tym łatwiej być pierwszym.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Consolamentum
Posty: 70
Rejestracja: 20 lis 2012, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 84 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: Consolamentum »

Drodzy gracze! mam wątpliwość z interpretacją akcji "Wzięcie płytek pracowników". Czy te dwie płytki biorę za oddanie jednej kości czy może kości dwóch??
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: DarkSide »

Consolamentum pisze:Drodzy gracze! mam wątpliwość z interpretacją akcji "Wzięcie płytek pracowników". Czy te dwie płytki biorę za oddanie jednej kości czy może kości dwóch??
1 kostka = 1 akcja
1 akcja = 2 płytki pracowników

Możesz oczywiście poświęcić obie kostki na dwukrotne wykonanie akcji wzięcia płytek i łącznie zyskasz 4 sztuki.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Consolamentum
Posty: 70
Rejestracja: 20 lis 2012, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 84 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: Consolamentum »

I wszystko jasne. Bardzo dziękuję! :D
ArniK
Posty: 198
Rejestracja: 03 wrz 2010, 15:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: ArniK »

No to i ja się dopytam, chociaż wydaje mi się, że źle graliśmy.
Według instrukcji po zakończeniu Fazy należy uprzątnąć planszę z hexów, pozostawiając te, które wyglądają identycznie. W związku z tym czarny magazyn równiez pozostawialiśmy w spokoju, jeżeli leżały tam statki etc. I myślę, że akurat to był błąd, ponieważ cały czarny magazyn powinien być sprzątnięty- zgadza się? Szkoda że w instrukcji, gdzie wyraźnie wyodrębniono zasady dla czarnego rynku akurat tej ważnej informacji nie umieszczono.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: MichalStajszczak »

Zależy w jakiej instrukcji. Cytat z właściwej:
Płytki statku, kopalni i zamku mogą pozostać na miejscu ponieważ są takie same! Nie dotyczy to płytek, znajdujących się w czarnym magazynie, które zawsze usuwane są z planszy.
ArniK
Posty: 198
Rejestracja: 03 wrz 2010, 15:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: ArniK »

MichalStajszczak pisze:Zależy w jakiej instrukcji. Cytat z właściwej:
Płytki statku, kopalni i zamku mogą pozostać na miejscu ponieważ są takie same! Nie dotyczy to płytek, znajdujących się w czarnym magazynie, które zawsze usuwane są z planszy.
Jak zwykle wychodzi na to, że trzeba czytać instrukcję ze zrozumieniem- potem łatwiej się gra ;-) Dzięki :-)
Damon22
Posty: 205
Rejestracja: 13 gru 2018, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 94 times
Been thanked: 42 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: Damon22 »

A to ciekawe. Gdzie jest prawidłowa instrukcja, jeśli nie w pudełku? Wczoraj zakupiłem i mam odrzuć wszystkie włości.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Damon22 pisze: 28 lut 2019, 11:25 A to ciekawe. Gdzie jest prawidłowa instrukcja, jeśli nie w pudełku? Wczoraj zakupiłem i mam odrzuć wszystkie włości.
Oczywiście można odrzucić wszystko jak leci...
ale jak zostanie np. statek to w fazie czyszczenia go odrzucisz a w fazie przygotowania do kolejnej rundy znowu go tam położysz, prawda?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Damon22
Posty: 205
Rejestracja: 13 gru 2018, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 94 times
Been thanked: 42 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: Damon22 »

Zgadza się, ale to jest ułatwienie setupu, a nie zasada z instrukcji. A określenie "właściwej" mnie zaniepokoiło.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: MichalStajszczak »

Damon22 pisze: 28 lut 2019, 11:25 A to ciekawe. Gdzie jest prawidłowa instrukcja, jeśli nie w pudełku? Wczoraj zakupiłem i mam odrzuć wszystkie włości.
Zwróć uwagę na to, kiedy pojawił się mój post ze sformułowaniem "właściwa instrukcja". Było to na ponad rok przed polskim wydaniem gry. Jeżeli sklepy sprzedawały wtedy Zamki Burgundii, to polskiej instrukcji w pudełku nie było, aczkolwiek zazwyczaj była dołączana do sprzedawanego egzemplarza.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: DarkSide »

MichalStajszczak pisze: 28 lut 2019, 21:38
Damon22 pisze: 28 lut 2019, 11:25 A to ciekawe. Gdzie jest prawidłowa instrukcja, jeśli nie w pudełku? Wczoraj zakupiłem i mam odrzuć wszystkie włości.
Jeżeli sklepy sprzedawały wtedy Zamki Burgundii, to polskiej instrukcji w pudełku nie było, aczkolwiek zazwyczaj była dołączana do sprzedawanego egzemplarza.
Raczej każdy ściągał fanowskie tłumaczenie PL i sobie drukował :D
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
mozart
Posty: 14
Rejestracja: 09 sty 2019, 23:19

Zamki Burgundii

Post autor: mozart »

Grałem w Zamki wiele razy ale dziś inny gracz mimo , że miał zapełnione wszystkie pola żółtych żetonów nauki wziął kolejny aby mi utrudnić punktowanie na mojej planszy Czy jest to dozwolone i co ewentualnie się dzieje z tym żetonem
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Zamki Burgundii

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

mozart pisze: 01 mar 2019, 22:57 Grałem w Zamki wiele razy ale dziś inny gracz mimo , że miał zapełnione wszystkie pola żółtych żetonów nauki wziął kolejny aby mi utrudnić punktowanie na mojej planszy Czy jest to dozwolone i co ewentualnie się dzieje z tym żetonem
Dozwolone.
Sam nie będzie mógł takiego kafla wyłożyć, ale jeśli będzie miał już zapełnione swoje 3 miejsca na kafle i będzie chciał dołożyć 4 to będzie musiał usunąć któryś z tych 3 (np. właśnie ten żółty).
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: MichalStajszczak »

DarkSide pisze: 01 mar 2019, 06:20 Raczej każdy ściągał fanowskie tłumaczenie PL i sobie drukował
Nie wiedziałem, że było fanowskie tłumaczenie. Wiem, że było tłumaczenie zrobione dla Rebela i było tłumaczenie zrobione przeze mnie. To Rebelowe miało błędy, wynikające m.in. z tego, że zostało oparte na wersji angielskiej, która nie była dobrze przetłumaczona. Pisząc wcześniej (kilka lat temu) w tym wątku o "właściwym" tłumaczeniu, miałem na myśli oczywiście swoje :D . Po pierwsze dlatego, że ja tłumaczenie robiłem z niemieckiego oryginału zasad, a po drugiego dlatego, że pewne niejasności, które w wersji niemieckiej były, pomagał mi rozstrzygnąć Stefan Bruck z Alea, czyli osoba najbardziej kompetentna (może poza autorem) w przepisach gry.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: DarkSide »

MichalStajszczak pisze: 03 mar 2019, 13:09
DarkSide pisze: 01 mar 2019, 06:20 Raczej każdy ściągał fanowskie tłumaczenie PL i sobie drukował
Nie wiedziałem, że było fanowskie tłumaczenie. ...
W odmętach swego dysku twardego znalazłem jeszcze tę instrukcję (ściągnięta na dysk w 2013). Tłumaczenie autorstwa R.B. [nie przytaczam z imienia i nazwiska z uwagi na RODO :wink: ] Doczytałem w stopce, że faktycznie robiona na zlecenie Rebel.pl i o tę mi chodziło. :D To były jeszcze czasy (he he he) gdy po polskich stołach hulało wydanie ENG lub DE. Tłumaczenie to było niezłe pod względem merytorycznym (choć kilka pytań do zasad miałem na forum), ale stylistycznie miało kilka słabszych momentów i nawet chciałem pisać do autora swoje uwagi, ale potem pojawiły się pierwsze plotki o polskim wydaniu i ....machnąłem na to ręką :wink:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Nitshu
Posty: 7
Rejestracja: 02 kwie 2018, 17:06

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: Nitshu »

Mam pytanie dotyczące magaynów a dokładnie towarów, które położone są w magazynach 1-6.
Czy towary z magazynów mogę brac TYLKO i WYŁĄCZNIE poprzez budowe statku czy rowniez moge towary pobierać wykonując akcje "pobierz włości z magazynów 1-6" ?
ODPOWIEDZ