Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
seban
Posty: 31
Rejestracja: 01 lut 2018, 19:40
Has thanked: 80 times
Been thanked: 13 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: seban »

Tylko i wyłącznie poprzez umieszczenie statku w swojej posiadłości.
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1335
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 123 times
Been thanked: 83 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: nahar »

pobierz wlosci z magazynow (co za nazwa!)? Nie to akcja do brania kafli terenu jak sadze. Towary mozna brac tylko wystawiajac statek. Nie mam pl wersji opieram sie na instrukcjach Ang i Fra.
sepomatik
Posty: 16
Rejestracja: 01 gru 2017, 14:01
Lokalizacja: LBN
Has thanked: 4 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: sepomatik »

Cześć, pytanie takie:
Na planszy podstawowej np. nr 1 nie ma obszaru/regionu 8-hexowego, podczas gdy obok w ramce jest punktowanie za obszar 8-mio hexowy 36pkt.
Czy zamykając w jednym ruchu dwa regiony miast, pierwszy 3-hexowy i drugi 5-cio hexowy, zbieram punkty za 8-mio czy za 3+5 hexowe?
Dzięki.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: Nidav »

sepomatik pisze: 21 lis 2019, 14:44 Cześć, pytanie takie:
Na planszy podstawowej np. nr 1 nie ma obszaru/regionu 8-hexowego, podczas gdy obok w ramce jest punktowanie za obszar 8-mio hexowy 36pkt.
Czy zamykając w jednym ruchu dwa regiony miast, pierwszy 3-hexowy i drugi 5-cio hexowy, zbieram punkty za 8-mio czy za 3+5 hexowe?
Dzięki.
Za 3+5 hexowe. Na innej mapie jest obszar z ośmioma hexami i wtedy można dostać 36 punktów.
Awatar użytkownika
AiS
Posty: 324
Rejestracja: 08 wrz 2014, 23:26
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: AiS »

Nidav pisze: 21 lis 2019, 14:48
sepomatik pisze: 21 lis 2019, 14:44 Cześć, pytanie takie:
Na planszy podstawowej np. nr 1 nie ma obszaru/regionu 8-hexowego, podczas gdy obok w ramce jest punktowanie za obszar 8-mio hexowy 36pkt.
Czy zamykając w jednym ruchu dwa regiony miast, pierwszy 3-hexowy i drugi 5-cio hexowy, zbieram punkty za 8-mio czy za 3+5 hexowe?
Dzięki.
Za 3+5 hexowe. Na innej mapie jest obszar z ośmioma hexami i wtedy można dostać 36 punktów.
Dokładnie tak tj. 3+5.
A jeśli gracie na różnych planszach możesz np. chcieć (dyskretnie) wiedzieć, ile punktów dostanie przeciwnik za zamknięcie obszaru 8-polowego.
jakubski
Posty: 83
Rejestracja: 20 mar 2019, 09:34
Lokalizacja: Zamość
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: jakubski »

Cześć jestem po pierwszej rozgrywce z żoną zakończonej przed chwilą - gra Jej się spodobała :D

Mam pytanie jak rozgrywacie tury: czy gracz rozpoczynający zaczyna i gracie kości naprzemiennie czy gracie po 2 od razu, najpierw pierwszy potem następni?

P.S.
Kupiłem starą edycję na przecenie póki była dostępna i oceniam, że gra nie jest okropna. Jest dość ładna (takie 3,5), natomiast ta nowa w interncie wydaje się bardzo oczoj..na
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: MichalStajszczak »

jakubski pisze: 21 mar 2020, 22:38 Mam pytanie jak rozgrywacie tury: czy gracz rozpoczynający zaczyna i gracie kości naprzemiennie czy gracie po 2 od razu, najpierw pierwszy potem następni?
Każdy gracz po kolei obie kości.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: krzyss »

Każdy robi wszytko co mu się uda wykrzesać z dwóch kości, potem następny gracz.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: MichalStajszczak »

krzyss pisze: 22 mar 2020, 00:02 Każdy robi wszytko co mu się uda wykrzesać z dwóch kości, potem następny gracz.
A nawet więcej, bo jeszcze może coś kupić z centralnego magazynu. Ale może to zrobić raz na turę, przed, pomiędzy lub po użyciu obu kostek. Gdyby turę gracza rozdzielić, to mogłoby spowodować duże zamieszanie, bo trzeba by było bardzo uważać, żeby ktoś nie zrobił dwóch zakupów z centralnego magazynu w jednej turze.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: krzyss »

MichalStajszczak pisze: 22 mar 2020, 00:11
krzyss pisze: 22 mar 2020, 00:02 Każdy robi wszytko co mu się uda wykrzesać z dwóch kości, potem następny gracz.
A nawet więcej, bo jeszcze może coś kupić z centralnego magazynu. Ale może to zrobić raz na turę, przed, pomiędzy lub po użyciu obu kostek. Gdyby turę gracza rozdzielić, to mogłoby spowodować duże zamieszanie, bo trzeba by było bardzo uważać, żeby ktoś nie zrobił dwóch zakupów z centralnego magazynu w jednej turze.
Gra byłaby całkiem inna. Bardziej nieprzewidywalna. Ciężko byłoby coś sobie zaplanować a potem jeszcze to zrealizować.
mRGreg
Posty: 21
Rejestracja: 13 sty 2019, 20:53

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: mRGreg »

Witam
Mam pytanie odnośnie punktowania za regiony, zamieszanie wprowadza tabela punktowania na planszetce gracza, która mówi, że możemy dostać aż 36 pkt za 8 pól, z tym, że na żadnej planszetce nie ma aż tak dużego regionu, więc jak to możliwe? czy region to jedno pole na planszetce, czy po prostu wszystkie kafle tego samego koloru?
Awatar użytkownika
najata
Posty: 308
Rejestracja: 21 sie 2012, 11:36
Lokalizacja: Warszawa (Jelonki)
Has thanked: 99 times
Been thanked: 16 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: najata »

mRGreg pisze: 03 maja 2020, 22:46 na żadnej planszetce nie ma aż tak dużego regionu
Jest bodajże dokładnie jedna ze stron jednej z planszetek, w której region ma 8 pól sąsiadujących ze sobą. Pamiętam, że gdy grałam pierwszy raz, też mnie to zdziwiło (graliśmy na tej podstawowej, jednakowej dla wszystkich, a tam 8 pól w regionie nie ma), ale znaleźliśmy.
Eternal Newbie :D
Mój stan posiadania na BGG
mRGreg
Posty: 21
Rejestracja: 13 sty 2019, 20:53

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: mRGreg »

No to chyba jestem ślepy, bo na żadnej planszetce tyle nie znalazłem, najwięcej było 7, myślałem nawet, że może rzeka nie "rozdziela" regionu i liczy się jako całość po obu jej stronach, ale to chyba nie miałoby sensu 🙂
Awatar użytkownika
Młody Junaku
Posty: 661
Rejestracja: 09 lut 2019, 18:23
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: Młody Junaku »

Oczywiście, że jest taki region. Na planszy nr 2. Region składa się z 8 budynków. Przejrzyj dokładnie.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: DarkSide »

mRGreg pisze: 04 maja 2020, 20:02 No to chyba jestem ślepy, bo na żadnej planszetce tyle nie znalazłem, najwięcej było 7, myślałem nawet, że może rzeka nie "rozdziela" regionu i liczy się jako całość po obu jej stronach, ale to chyba nie miałoby sensu 🙂
Plansza nr 2 ma miasto 8-polowe :D
A nawet gdyby nie było, to gra jest podatna na wymyślanie nowych planszetek i punktowanie 8-polowe mogłoby być podane z myślą o przyszłych planszetkach :wink:
Tak swoją drogą system punktowania jest łatwy do zapamiętania (zresztą spotykany w wielu euraskach):
1 pole - 1pkt
2 pola - 1+2pkt
3 pola - 1+2+3pkt
4 pola - 1+2+3+4pkt itd.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Witchma
Posty: 450
Rejestracja: 19 sty 2020, 11:25
Has thanked: 145 times
Been thanked: 85 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: Witchma »

DarkSide pisze: 04 maja 2020, 20:24 Plansza nr 2 ma miasto 8-polowe :D
Nienawidzę tej planszy! Raz zabrakło mi jednego kościoła, a dosłownie przed chwilą jednego pensjonatu, żeby zamknąć obszar.
mRGreg
Posty: 21
Rejestracja: 13 sty 2019, 20:53

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: mRGreg »

Rzeczywiście jest! :D nie wiem jakim cudem jej nie zauważyłem, no to teraz tabelka punktacji ma sens :)
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1517
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 298 times
Been thanked: 634 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: EsperanzaDMV »

Witchma pisze: 04 maja 2020, 21:21
DarkSide pisze: 04 maja 2020, 20:24 Plansza nr 2 ma miasto 8-polowe :D
Nienawidzę tej planszy! Raz zabrakło mi jednego kościoła, a dosłownie przed chwilą jednego pensjonatu, żeby zamknąć obszar.
Dla tej planszy must-have to żeton nauki pozwalający budować takie same budynki w ramach jednego obszaru. Dlatego przy tej planszy bardzo ważne jest być pierwszym na początku następnej rundy (chodzi mi o dokładanie żetonów) i jak tylko taki żeton nauki się pojawi, to koniecznie go wziąć.
Gorzej, jak ten żeton nie wypadnie przez całą grę :P
Edytaja8
Posty: 1
Rejestracja: 04 kwie 2020, 12:44

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: Edytaja8 »

Witam. Mam pytanie odnośnie zielonego żetonu zamku. Czy dodatkowa akcja za wybudowanie zamku jest jednorazowa (raz na grę) czy może wykonujemy ją w każdej turze?
Pytanie nr 2 odnośnie zamku i dodatku gry z tarczami. Gdy będą posiadał wybudowany drugi zamek w swoich włościach to będę mógł posiadać w swojej grze dwie aktywne tarcze (jedna tarcza na zamku podstawowym i druga na nowo wybudowanym zamku)?
Awatar użytkownika
Neysmeey
Posty: 191
Rejestracja: 03 wrz 2019, 15:46
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 110 times
Been thanked: 73 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: Neysmeey »

Edytaja8 pisze: 03 lip 2020, 10:32 Witam. Mam pytanie odnośnie zielonego żetonu zamku. Czy dodatkowa akcja za wybudowanie zamku jest jednorazowa (raz na grę) czy może wykonujemy ją w każdej turze?
Pytanie nr 2 odnośnie zamku i dodatku gry z tarczami. Gdy będą posiadał wybudowany drugi zamek w swoich włościach to będę mógł posiadać w swojej grze dwie aktywne tarcze (jedna tarcza na zamku podstawowym i druga na nowo wybudowanym zamku)?
Akcje wykonujemy przy wznoszeniu budynku, tj. w momencie wyłożenia go na własną planszę (nie do zasobów), czyli w przypadku zielonych zamków otrzymujemy maksymalnie cztery trzy akcje na grę (raz za każdy zbudowany zamek, poza startowym), gdyż tyle ich można maksymalnie na zbudować.
Tarcze można posiadać jedną, na każdym zamku, czyli maksymalnie cztery o ile tyle zamków zbudowano, jeśli umieszczamy tarczę na zamku, który już taką posiada należy starą tarczę usunąć z gry.

Podsumowując:
Dodatkowa akcja zamku jest jednorazowa za jego wzniesienie na swojej planszy.
Można posiadać w grze jedną, dwie, trzy, cztery aktywne tarcze o ile tyle też zamków zostało zbudowanych.
Ostatnio zmieniony 03 lip 2020, 12:23 przez Neysmeey, łącznie zmieniany 2 razy.
Profil na: Boardgamegeek
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: DarkSide »

Neysmeey pisze: 03 lip 2020, 11:09 ... czyli w przypadku zielonych zamków otrzymujemy maksymalnie cztery akcje na grę (raz za każdy zbudowany zamek), gdyż tyle ich można maksymalnie na zbudować.
Trzy. Za startowy zamek nie dostajemy ekstra akcji.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
nakago
Posty: 256
Rejestracja: 16 mar 2012, 16:38
Has thanked: 28 times
Been thanked: 37 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: nakago »

1. Dodatek Szlak Handlowy - sprzedaję 3 towary np. pomarańczowe - kładę po 1 żetonie towaru na każdym wolnym polu Szlaku H. (od lewej do prawej), żadne pole na nim nie jest pomarańczowe, więc nie otrzymuje żadnego bonusu? (gdyby 1 z tych pól byłoby pomarańczowe to wziąłbym 1 bonus za sprzedany towar na to pole, tak?)
2. Sytuacja na torze kolejności gdy znaczniki 2 graczy są już na sobie na samym końcu toru i ktoś znowu kładzie statek na planszę, zmieniamy się wtedy tylko kolejności kto nad kim stoi tak?
Awatar użytkownika
Chudej
Posty: 398
Rejestracja: 18 sty 2020, 13:52
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 338 times
Been thanked: 309 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: Chudej »

nakago pisze: 28 lip 2020, 12:36 1. Dodatek Szlak Handlowy - sprzedaję 3 towary np. pomarańczowe - kładę po 1 żetonie towaru na każdym wolnym polu Szlaku H. (od lewej do prawej), żadne pole na nim nie jest pomarańczowe, więc nie otrzymuje żadnego bonusu? (gdyby 1 z tych pól byłoby pomarańczowe to wziąłbym 1 bonus za sprzedany towar na to pole, tak?)
2. Sytuacja na torze kolejności gdy znaczniki 2 graczy są już na sobie na samym końcu toru i ktoś znowu kładzie statek na planszę, zmieniamy się wtedy tylko kolejności kto nad kim stoi tak?
1. Otrzymujesz tyle bonusów, ile kolorów ci się zgadza na szlaku, czyli w tym przypadku żadnego bonusu.
2. Kolejność jest rozpatrywana od góry, czyli ten kto ostatni wejdzie na pole, jest tam pierwszy w kolejności, dotyczy to też ostatniego miejsca na torze.
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: KonradT »

nakago pisze: 28 lip 2020, 12:36 2. Sytuacja na torze kolejności gdy znaczniki 2 graczy są już na sobie na samym końcu toru i ktoś znowu kładzie statek na planszę, zmieniamy się wtedy tylko kolejności kto nad kim stoi tak?
Wszystkie plansze jakie znam mają 6 pól na statki, więc nie możliwe jest dotarcie do końca toru kolejności i położenie kolejnego. Tor kolejności ma 6 pól poza startowym.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: DarkSide »

KonradT pisze: 29 lip 2020, 09:51
nakago pisze: 28 lip 2020, 12:36 2. Sytuacja na torze kolejności gdy znaczniki 2 graczy są już na sobie na samym końcu toru i ktoś znowu kładzie statek na planszę, zmieniamy się wtedy tylko kolejności kto nad kim stoi tak?
Wszystkie plansze jakie znam mają 6 pól na statki, więc nie możliwe jest dotarcie do końca toru kolejności i położenie kolejnego. Tor kolejności ma 6 pól poza startowym.
Jemu raczej chodziło o to czy jak kolejny (trzeci/czwarty) gracz dociera na ostatnie pole w wyniku położenia statku, to czy zmienia się kolejność graczy w następnej kolejce? Odpowiedz brzmi tak. Każdy kolejny znacznik lądujący na tym samym polu toru kolejności ląduje na górze stosu i kolejność graczy od następnej kolejki jest według odczytania z góry na dół kolorów znaczników w stosie.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
ODPOWIEDZ