Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
traxek
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2010, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: traxek »

Witam
Chciałem się upewnić czy dobrze zrozumiałem zasadę podliczania punktów za zabudowę terenów na planszy.
Powiedzmy, że gram na "podstawowej" planszy, na której mam np. pastwisko o wielkości 5 pól i jeden o wielkości 1.
Czy wtedy:
1. Punkty za zabudowę wielkości jednego terenu dostaje odpowiednio za wielkość 5 - czyli chyba 21 punktów + dodatkowe punkty za faze
2. Czy za zabudowę kolejnego pola tego samego rodzaju (tutaj jednego o wielkości 1) dostaje punkty za 1 pole (czyli 1), czy za sumę wszystkich zajętych pól - czyli w sumie 6 pól? Tego nie wiem dokładnie...

Dziękuje za wszelką pomoc
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: Firenski »

Za zabudowę kolejnego obszaru tego samego rodzaju dostajesz punkty tylko za ten właśnie skończony obszar. Czyli w tym przypadku (punkt 2): 1 pkt + premia za fazę.
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: DarkSide »

Również mam pytanie co do podliczania punktów za po zakończonej fazie.

Jeśli "zamek startowy" stoi na pojedynczym polu ciemnozielonym to zamyka jednocześnie ten obszar już na starcie. Czy zatem dostaje się PZ za niego przy każdej zakończonej fazie? Jeśli tak, to wynika z tego że każdy z graczy na pewno przez całą grę dostanie za ów zamek 10+8+6+4+2 punktów.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Andreus
Posty: 1568
Rejestracja: 01 mar 2009, 19:55
Has thanked: 6 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: Andreus »

DarkSide pisze:Również mam pytanie co do podliczania punktów za po zakończonej fazie.

Jeśli "zamek startowy" stoi na pojedynczym polu ciemnozielonym to zamyka jednocześnie ten obszar już na starcie. Czy zatem dostaje się PZ za niego przy każdej zakończonej fazie? Jeśli tak, to wynika z tego że każdy z graczy na pewno przez całą grę dostanie za ów zamek 10+8+6+4+2 punktów.
Punkty za zamknięty obszar otrzymuje się w momencie jego zamknięcia, a nie co fazę. Dlatego początkowy zamek nie daje żadnych punktów.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: DarkSide »

Chodzi mi o następującą kwestię:

[Polska instrukcja. Str. 8]

Tak szybko jak region w kolorze, bez względu na jego rozmiar, zostanie całkowicie zakryty płytkami, uważany jest on za ukończony i daje punkty zwycięstwa na dwa sposoby:
1. [...]
2. Dodatkowo, region w zależności od fazy gry daje od 10 do 2 punktów: puste pola fazy (A-E w
prawym górnym rogu planszy gry) dla aktualnej fazy określają ile dodatkowych punktów każdy ukończony region (bez względu na jego rozmiar!) jest warty: od 10 w pierwszej fazie (A) do 2 w ostatniej fazie (E).
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: Furia »

Ale każdy region ukończony w danym momencie. Nie te które ukończyłeś już wcześniej.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: DarkSide »

Punkt 1. - który wykropkowałem - dotyczy właśnie natychmiastowego jednorazowego zapunktowania regionu po jego ukończeniu.

Wydaje mi się że punkt 2 mówi o punktowaniu zamkniętych regionów, po każdej zakończonej fazie.
Pkt 2. zaczyna się od słowa "dodatkowo", co sugeruje uruchomienie osobnej procedury naliczania punktów niezależnej od tej z punktu 1. Poza tym naliczanie następuje PO ZAKOŃCZENIU danej fazy. Gdyby to miały być jednorazowe punkty za fakt ukończenia w danej fazie, to można by je naliczyć od razu po zamknięciu obszaru, tak by się potem nie myliło, które regiony kiedy zamknięto (zwłaszcza pod koniec gry w fazie 3 i 4).

W przypadku gdy punktujemy dany "zamknięty region" za każdym razem po zakończeniu fazy, to taki system ma sens, bo nie trzeba pamiętać co kiedy ukończyliśmy tylko ile takich regionów juz mamy przed przejściem do następnej fazy.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: cezaras »

ależ nie trzeba pamiętać.
punkty za ukończenie regionu dostajemy od razu po tym jak to się stanie.
Ilość tych punktów wynika z dwóch składowych:
a) wielkości obszaru
b) rundy, w której go zamykamy
Ale dostajemy je jednorazowo, natychmiast po zamknięciu obszaru.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: Veridiana »

DarkSide pisze:Wydaje mi się że punkt 2 mówi o punktowaniu zamkniętych regionów, po każdej zakończonej fazie.
Pkt 2. zaczyna się od słowa "dodatkowo", co sugeruje uruchomienie osobnej procedury naliczania punktów niezależnej od tej z punktu 1. Poza tym naliczanie następuje PO ZAKOŃCZENIU danej fazy. Gdyby to miały być jednorazowe punkty za fakt ukończenia w danej fazie, to można by je naliczyć od razu po zamknięciu obszaru, tak by się potem nie myliło, które regiony kiedy zamknięto (zwłaszcza pod koniec gry w fazie 3 i 4).
A skąd ten zapis?

generalnie jest tak, jak tłumaczy kolega i nie ma tu co dywagować 8) punktujemy od razu, jeden raz i tyle.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: DarkSide »

OK. Dzięki Veridiano :D

Choć tak cichaczem wspomnę, że zapis: "Dodatkowo, region w zależności od fazy gry daje od 10 do 2 punktów" dałoby się błędnie zinterpretować. Brak w tym punkcie słowa "jednorazowo". Przyznaję, że w trakcie gry nasuwało mi się kilka razy, że taka (błędna) interpretacja byłby sporym handicapem w stosunku do innych potencjalnych zdobyczy punktowych.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Amiata
Posty: 31
Rejestracja: 30 kwie 2013, 11:48

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: Amiata »

Mam pytanie o płytki bonusowe, czy ten sam gracz może zgarnąć obie płytki z danego koloru? Przykładowo: zamykam pastwisko jako pierwsza, biorę duży bonus, potem nikt z innych graczy nie zamyka pastwiska, ja zamykam kolejne i czy wtedy zgarniam ten mały bonus czy nie?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: romeck »

Płytki bonusowe bierze się wtedy, gdy zapełnisz WSZYSTKIE pola danego koloru na planszy. Czyli nie możesz zrobić tego drugi raz, bo nie możesz drugi raz zapełnić tych samych kolorów. Czyli jeśli zdobyłaś dużą płytkę bonusową danego koloru, to niemożliwym jest, abyś zdobyła również małą płytkę bonusową tego samego koloru. Możesz zapełniać kolejne (inne) kolory i zdobywać kolejne (innego koloru) płytki bonusowe.
Ostatnio zmieniony 22 gru 2013, 23:32 przez romeck, łącznie zmieniany 1 raz.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: WRS »

Zdecydowanie inny drugi gracz. Jak to stoi w regułach na stronie 8.
"Pierwszy gracz który zdoła zakryć wszystkie pola w jednym kolorze na całej swojej posiadłości za pomocą płytek (umieszczając swoją trzecią kopalnię, na przykład lub szóstą płytkę zwierząt) natychmiastowo otrzymuje odpowiednią dużą płytkę bonusową z planszy gry.
Otrzymuje punkty zwycięstwa w zależności od liczby graczy (5 przy 2 graczach, 6 przy 3 graczach lub 7
przy 4 graczach).
Drugi gracz, który ukończy zakrywanie tego samego koloru otrzymuje małą płytkę bonusową i odpowiednio 2 do 4 punktów. Trzeci i czwarty gracz nie otrzymują nic."
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: BartP »

Za zamknięcie (przykładowo) zielonego obszaru składającego się z trzech heksów dostajesz inny rodzaj bonusu - punktowy, zależny od numeru rundy, w której udało ci się to osiągnąć, ale nie te punkty z żetonów.
Amiata
Posty: 31
Rejestracja: 30 kwie 2013, 11:48

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: Amiata »

Faktycznie źle zrozumiałam, dziękuję za grad odpowiedzi! :D
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: WRS »

Ale wszystkie z życzliwości :)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
dewodaa
Posty: 356
Rejestracja: 12 lis 2006, 10:30
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 1 time

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: dewodaa »

Odgrzebuję wątek bo jestem po pierwszej rozgrywce i mam pytanie dotyczące budynków umożliwiających mi dołożenie kafelka do swojego estate, np. City Hall. Czy reguła dopasowania wyniku na kostce ciągle jest w mocy? Tzn. Użyłem 3 aby położyć City hall. On daje mi możliwość położenia kolejnego kafelka, czy ten kolejny też musi iść na pole 3?
Moja kolekcja. Sprzedałem/wymieniłem/sprezentowałem
"To będzie jedna z tych okoliczności, którą ludzie bez znajomości prawa wielkich liczb nazwaliby przypadkiem."
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5831
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 405 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: KubaP »

Nie, musi być tylko zachowana zasada dokładania kafelka przy innym naszym kafelku (czyli nie możesz dziabnąć tego nowego kafla gdzieś na koniec planszy, na pole niestykające się z innymi Twoimi kaflami). Poza tym u tiebia ruki swabodne.
Awatar użytkownika
dewodaa
Posty: 356
Rejestracja: 12 lis 2006, 10:30
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 1 time

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: dewodaa »

tak właśnie myślałem i grałem, dzięki wielki za potwierdzenie mych domysłów ;)
Moja kolekcja. Sprzedałem/wymieniłem/sprezentowałem
"To będzie jedna z tych okoliczności, którą ludzie bez znajomości prawa wielkich liczb nazwaliby przypadkiem."
xawerka
Posty: 158
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: xawerka »

W instrukcji jest napisane, że gracz raz na tureę może kupic płytkę z centralnego czarnego magazynu. Jak rozumiec słowo tura - czy to jest gdy wykonuje swoje dwie akcje i to jest moja tura - ja to tak rozumiem.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1443 times
Kontakt:

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: MichalStajszczak »

Interpretujesz prawidłowo. W mojej wersji tłumaczenia przepisów brzmi to tak:
Raz w swojej turze, oprócz dwóch akcji, wynikających z rzutu kostkami, gracz może dodatkowo zdecydować się na zakup jednej sześciokątnej płytki z centralnego czarnego magazynu.
xawerka
Posty: 158
Rejestracja: 27 wrz 2008, 08:51

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: xawerka »

Bardzo dziękuję, wątpliwości rozwiane :D
wajdzik83
Posty: 345
Rejestracja: 11 lis 2012, 07:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: wajdzik83 »

Witam. Mam pytanie w sumie nie odnoszące się do zasad ale czy ktoś z Was posiadających Zamki laminował może plansze graczy bądź zabezpieczał je w inny sposób ??
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: Tomzaq »

Ja nie :)
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund)

Post autor: romeck »

Ja też nie. I nie widzę specjalnie potrzeby. Chyba, że ktoś je i pije nad planszą. :) Tyle gier rozegrałem i nie widzę, żeby coś się z nimi działo. Jedynie co, to przechowuję planszetki włożone w koszulkę A4 (trzy zestawy: podstawowy, ze Spielboxa i z klasztorami).
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
ODPOWIEDZ