Eminent Domain - pytania, zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Eminent Domain - pytania, zasady

Post autor: janekbossko »

mam pytanie
czy przy podążaniu moge boostować role? czy boostowac moze tylko gracz ktorego jest wlasnie tura?

research
czy jesli zagram az 5 kart to jednak jest zużywana na wzięcie karty technologii do reki a 4 na ewentulane oplacenie jej czy moze tyle ile zagralem tyle moge uzyc na platnosci mimo wziecia karty technologii na reke?
Awatar użytkownika
locworks
Posty: 677
Rejestracja: 03 sty 2009, 12:49
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Eminent Domain

Post autor: locworks »

janekbossko pisze:mam pytanie
czy przy podążaniu moge boostować role? czy boostowac moze tylko gracz ktorego jest wlasnie tura?
Podążając za leaderem możesz wzmacniać kartami z ręki i symbolami na odkrytych planetach.

In clockwise order, each opponent has the option to either Dissent or Follow the role:
• Dissent: Draw 1 card from their deck to their hand.
• Follow: Play cards from their hand bearing symbols matching the chosen role
and execute the role effect (not the Leader bonus). Symbols on face up planets in
their Empire may also be used to Follow the role. Note that you can Follow a role
without playing any cards from your hand, using only symbols in your Empire.
janekbossko pisze: research
czy jesli zagram az 5 kart to jednak jest zużywana na wzięcie karty technologii do reki a 4 na ewentulane oplacenie jej czy moze tyle ile zagralem tyle moge uzyc na platnosci mimo wziecia karty technologii na reke?
W fazie Rola, możesz albo kupić kartę Technologii za pomocą odpowiedniej liczby symboli (na kartach i planetach), albo dociągnąć jedną kartę Research.

You MAY choose the Research role and then not take a Technology card, just to get a Research card in your deck.
Piotr Burzykowski
wydawnictwo locworks.pl | serwis grybezpradu.pl
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Eminent Domain

Post autor: zephyr »

Research = weź jedną technologię
jeśli chcesz wykonać tą rolę i dostać kartę technologii musisz spełnić warunki technologii w postaci
- wystawionych światów
- odpowiedniej ilości leżących przed tobą żarówek

jeśli nie spełniasz warunków nie możesz wziąć technologii jedyne co możesz zrobić to rozpoczęcie roli żeby dorzucić jedna kartę z żarówką do talii

...

ok chyba zrozumiałem pytanie, koszt powinien być w cudzysłowie, żadna z kart żarówek nie opuszcza decku przy kupowaniu technologii, to tylko takie wymaganie
(przynajmniej ja tak grałem; żadna inna karta nie wylatuje z talii przy jej używaniu, a instrukcję IMO możnaby sformułować czytelniej, ale o wyrzucaniu kart z gry nie ma tam ani słowa )

[edit]
Z tą akcją faktycznie zupełnie nie trafiam w terminy używane w grze więc poprawiam żeby było czytelniej, ale mam nadzieję że z kontekstu było jasne o co mi chodzi.
Ostatnio zmieniony 27 wrz 2011, 04:09 przez zephyr, łącznie zmieniany 1 raz.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
locworks
Posty: 677
Rejestracja: 03 sty 2009, 12:49
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Eminent Domain

Post autor: locworks »

zephyr pisze:Research = weź jedną technologię
jeśli chcesz wykonać tą akcję musisz spełnić warunki technologii w postaci
- wystawionych światów
- odpowiedniej ilości leżących przed tobą żarówek

jeśli nie spełniasz warunków nie możesz wziąć technologii jedyne co możesz zrobić to rozpoczęcie roli żeby dorzucić jedna kartę z żarówką do talii
Nie należy pisać o akcji w fazie Roli, bo ludzie się pogubią. W grze są 3 fazy: Akcja, Rola i Czyszczenie.

Nie pisz też o "rozpoczęciu" roli, bo zrobi się mętlik.

Jako leader w fazie Rola, albo dobierasz kartę Research i kartę Technologii (jeśli spełniasz warunki), albo samą kartę Research.
Jako podążający, możesz dobrać kartę Technologii, jeśli spełniasz warunki.
...
zephyr pisze:ok chyba zrozumiałem pytanie, koszt powinien być w cudzysłowie, żadna z kart żarówek nie opuszcza decku przy kupowaniu technologii, to tylko takie wymaganie
(przynajmniej ja tak grałem; żadna inna karta nie wylatuje z talii przy jej używaniu, a instrukcję IMO możnaby sformułować czytelniej, ale o wyrzucaniu kart z gry nie ma tam ani słowa )
Zagrane karty Research i karty wzmacniające (poza planetami) odrzuca się na stos kart odrzuconych w fazie Rola. Musisz więc "zapłacić" za kartę Technologii.

Uwaga: 2 dowolne karty wyrzuca się całkowicie z gry zagrywając kartę Research w fazie Akcja.
Piotr Burzykowski
wydawnictwo locworks.pl | serwis grybezpradu.pl
rhcorvin
Posty: 249
Rejestracja: 10 mar 2008, 09:33
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time

Re: Eminent Domain

Post autor: rhcorvin »

witam,
w pudełku są planety które są warte 6 punktów zwycięstwa jak rozumiem nie dają nic poza tym że dają dużo punktów zwycięstwa. I drugie pytanie są też planety ze znakiem zapytania w miejscu na składowanie zasobów czy to oznacza że można na nich trzymać dowolny rodzaj zasobu ?
rhcorvin
Grać czy nie grać oto jest pytanie. OCZYWIŚCIE GRAĆ!!!
Awatar użytkownika
locworks
Posty: 677
Rejestracja: 03 sty 2009, 12:49
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Eminent Domain

Post autor: locworks »

rhcorvin pisze:witam,
w pudełku są planety które są warte 6 punktów zwycięstwa jak rozumiem nie dają nic poza tym że dają dużo punktów zwycięstwa.
Tak, są to niezadużorobiące planety "prestiżowe".
rhcorvin pisze:I drugie pytanie są też planety ze znakiem zapytania w miejscu na składowanie zasobów czy to oznacza że można na nich trzymać dowolny rodzaj zasobu ?
rhcorvin
Drugi typ to planety Utopie
1. pozwalają na produkcję i handel dowolnym typem zasobów

2. liczą się jako planeta tego samego typu co inna odkryta planeta w celu nabycia kart Technologii. Jeśli odkryłeś planetę typu Fertile, to planeta Utopia liczy się jako druga planeta typu Fertile.
Piotr Burzykowski
wydawnictwo locworks.pl | serwis grybezpradu.pl
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Eminent Domain

Post autor: melee »

Czy Utopia liczy się również jako planeta "Metallic"? W instrukcji nie znaleźliśmy odpowiedzi, choć przeglądaliśmy ją na szybko na Kotle. Grafika Utopii wygląda jak kombinacja dwóch pozostałych planet.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Eminent Domain

Post autor: Atamán »

melee pisze:Czy Utopia liczy się również jako planeta "Metallic"? W instrukcji nie znaleźliśmy odpowiedzi, choć przeglądaliśmy ją na szybko na Kotle. Grafika Utopii wygląda jak kombinacja dwóch pozostałych planet.
Utopia ma księżyc, co jest cechą charakterystyczną planet Metallic :) Czyli jest graficznie kombinacją wszystkich trzech typów podstawowych.

O czym warto pamiętać przy graniu z planetami Utopian:
- Utopian nie pomoże w zdobywaniu technologii pierwszego poziomu, bo musisz mieć co najmniej jedną planetę właściwą danej technologii
- przy zakupie kart technologii tylko jedna planeta typu Utopian liczy się do zestawu potrzebnych planet (czyli jak technologia wymaga 3xMetallic, to można mieć 2xMetallic + 1xUtpian)
Seth Jaffee pisze:Utopian planets count as any planet type you already have for purposes of satisfying research requirements. You can only use one Utopian planet at a time.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Eminent Domain

Post autor: melee »

i to wszystko jest zapisane w instrukcji?
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Eminent Domain

Post autor: jax »

w instrukcji tego nie ma
chętnie się dowiem gdzie jest
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Eminent Domain

Post autor: yosz »

Chyba tylko na Bgg :/

Utopian i Prestige miały być dodatkiem tylko dla Kickstarterowiczów, ale potem postanowili wsadzić je do wszystkich Eminent Domainów przez co w instrukcji o tych planetach nie ma nawet słowa.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Eminent Domain

Post autor: Atamán »

Ja cytowałem wypowiedź z bgg w komentarzu pod zdjęciem: http://boardgamegeek.com/image/1070315/eminent-domain

Planety Prestige oraz Utopian są bonusowe i nie ma ani słowa na ich temat w instrukcji, ale zasady do nich są dostępne na oficjalnej stronie ED:
http://playtmg.com/products/eminent-domain
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Eminent Domain

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

"Produkcję można Wzmacniać lub Naśladować tylko za pomocą kart z symbolem Produkcji".
Nie czaję tego zdania. Symbole na planetach się nie liczą czy jak?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Eminent Domain

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Dr. Nikczemniuk pisze: 15 lis 2019, 21:31 "Produkcję można Wzmacniać lub Naśladować tylko za pomocą kart z symbolem Produkcji".
Nie czaję tego zdania. Symbole na planetach się nie liczą czy jak?
Już obczaiłem, w instrukcji ENG nie występuje słowo karta, teraz już wszystko jasne.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Eminent Domain

Post autor: Andy »

Przecież planety to też karty.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Eminent Domain

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Andy pisze: 16 lis 2019, 10:42 Przecież planety to też karty.
Dobrze Andy tylko 2x szybciej... :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Trampon
Posty: 359
Rejestracja: 26 mar 2012, 13:44
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Eminent Domain

Post autor: Trampon »

Dwa pytania po 1 rozgrywce:

1) Czy symbol wojny (celownik) na już wystawionych planetach (=w Imperium) coś daje podczas atakowania planety? W talii (z podstawki, bez ew. promek i dodatków) jest takich kart/planet 3, nie licząc Cygnusa.

W instrukcji (PL) nie mogę na ten temat znaleźć żadnej wzmianki. W przypadku kolonizacji jest powiedziane że każdy symbol kolonizacji w Imperium gracza zmniejsza o 1 liczbę kolonii potrzebnych do zaludnienia (jeśli dobrze rozumiem działa to zarówno w trakcie Akcji jak i przy Misji - Premia Przywódcy).

Brak analogicznego zapisu przy wojnie. Jeśli to nie pomyłka to by oznaczało że znaczki wojny w Imperium mają znaczenie tylko w trakcie Misji (weź 1 dowolny żeton Myśliwca za każdy symbol Wojny znajdujący się w twoim Imperium)

2) Myśliwce mają różne kolory (czerwone, białe, żółte). W podstawce jak rozumiem nie ma to żadnego znaczenia (opis przy akcji Wojny). Co zmienia rozszerzenie?
"W świecie kolekcjonerów nader często dochodzi do zbrodni. Kolekcjonerzy to szaleńcy albo fanatycy na granicy szaleństwa, zaślepieni żądzą posiadania zdolni są do najgorszych przestępstw".
E. Niziurski, Nowe Przygody Marka Piegusa.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Eminent Domain

Post autor: Andy »

Dopiero teraz rozkminiam grę, stąd późna odpowiedź.
1. Chyba jest tak jak piszesz, bo w angielskiej instrukcji też nie ma o tym ani słowa.
2. Nie wiem co w kwestii Myśliwców zmieniają dodatki, bo nie mam żadnego. Czytałem tylko na BGG, że w dodatkach dochodzą Niszczyciele i Drednoty, ale nie znam ich funkcji.

Instrukcji daleko do pełnej precyzji. Np. czy symbole Kolonizacji w Imperium mogą zmniejszyć liczbę Kolonii potrzebnych do Zaludnienia Planety do zera?

EDIT! Znalazłem na BGG odpowiedź autora: jeśli liczba symboli Kolonizacji w Imperium osiągnie poziom wymagany do Zaludnienia planety, można wykonać Zaludnienie bez żadnej Kolonii tam umieszczonej.
https://boardgamegeek.com/thread/170281 ... rscolonies

Z tego wątku wynika też, że w dodatku Escalation jest technologia zmniejszająca koszt ataku (liczbę wymaganych Myśliwców). Tu też jest możliwa redukcja do zera.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
kruck
Posty: 239
Rejestracja: 29 sie 2005, 01:52
Lokalizacja: Lochy
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Eminent Domain

Post autor: kruck »

Trapi mnie kwestia związana z Technologiami. Jak dokładnie się to odbywa? Instrukcja nie jest zbyt precyzyjna w tym temacie. Czyli: wybieram Misję Badań. Przeglądam sobie Technologie, wybieram jedną. Mam 3 żarówki i odpowiednią planetę. Instrukcja mówi, że karta Technologii ma trafić "na rękę". Kiedy mogę ją zagrać? Czy kiedykolwiek ląduje na stole na stałe? Kiedy mogę korzystać z ikonek umieszczonych na karcie? Czy muszę ponownie opłacić jej koszt, żeby zagrać ją z ręki?

Dzięki za pomoc!
ODPOWIEDZ