Tobago

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Tobago

Post autor: FortArt »

Kilka wątpliwości mam po półtorej partii.

1. Skutek użycia amuletu na ruch ATV według instrukcji jest taki "Gracz może poruszyć swoje ATV do 3 dodatkowych odcinków". Znaczy się mogę poruszyć czyli mam jeden ruch czy mam trzy ruchy i czy ten ruch (ruchy) mogę wykorzystać tylko łącznie z normalnym ruchem ATV?
2. Co się dzieje przy ostatnim skarbie gdy kart za mało. Oglądają je tylko ci ostatni?
3. Czy użyte amulety wracają na stos czy są totalnie jednorazowe i już więcej nie grają?
4. Co gdy graczowi skończą się róże wiatrów? Nie wiem czy to możliwe, ale wydaje mi się że w partii 2-osobowej niewykluczone. Może tylko jeździć po planszy czy używa zastępczych?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
wayron
Posty: 1
Rejestracja: 02 sty 2012, 13:05

Re: Tobago

Post autor: wayron »

1) Ruch ATV pozwala na przejechanie od 1 do 3 odcinków (sam decydujesz ile), użycie amuletu daje ci jeszcze raz tą samą możliwość od 1 do 3 odcinków (tj. jeden ruch).
2) tak, karty rozdaje się od tej osoby która zdobyła skarb wstecz zgodnie z różami wiatru, aż się skończą.
3) Po kilku rozgrywkach mogę powiedzieć że ciekawiej jest gdy nie wracają i nie biorą już udziału.
4) Jeśli skończą Ci się róże wiatru to możesz zagrywać kolejne karty ze wskazówkami ale porostu już ich nie oznaczasz różami jako swoje. Także zdobycie skarbu nie daje ci następnej karty skarbu jeśli nie masz róż. (Instrukcja tego nie precyzuje, ale to rozwiązanie wydaje się być dobre).

Swoją drogą Tobago to wg mnie świetna gra, a mniejszą ma popularność chyba tylko przez to że zbyt mało osób miało z nią styczność.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Tobago

Post autor: FortArt »

Dziękuję! Podzielam Twój pogląd, że to bardzo dobra gra.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Tobago

Post autor: Legun »

Po grubo ponad setce partii w Tobago wydaje mi się, że zmniejszenie dostępu do amuletów nie służy rozgrywce. Są one bardzo dobrze zbilansowane - nie dają takiej przewagi, by zawsze i wszędzie opłacało się po nie pojechać. Można wygrać zupełnie bez nich, lecz można też właśnie dzięki nim. Obaw o znaczniki na kartach bym nie miał. Co do brakujących kart, to my dobieramy je z odrzuconych - tym samym ostatni skarb jest zawsze mniej warty i efekt "skoku na taśmę" przy ostatnim skarbie jest taki w sam raz.
Zaś gra jest jedną z najpewniejszych pozycji w naszej "szafie grającej" - nie zdarza się, by ktoś nie chciał w nią grać a ma grono bardzo zagorzałych fanów.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Tobago

Post autor: maciejo »

Jestem po kilku partiach i mam pytanko :roll:
Jaka jest kolejność :?:
Jest mój ruch-jade Dżipem i zbieram ostatni czarny skarb.I co teraz :?: czy od razu przechodze do rozliczania skarbu czy też moge nadal wykonywać swój ruch (zbierać inne ostatnie skarby,amulety itp) i dopiero jak powiem,że ruch skończony przechodzimy do podlicznia :?:
Będę wdzięczny za odpowiedź :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Tobago

Post autor: FortArt »

A tymczasem na str. 3 instrukcji czytamy
Wyjątkowe przypadki:
Odnalezienie skarbu kończy ruch
Jedyny wyjątek jest wtedy gdy zaczynasz turę na polu ze skarbem - wtedy po rozliczeniu skarbu możesz zrobić ruch lub zagrać kartę.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Tobago

Post autor: maciejo »

FortArt pisze:A tymczasem na str. 3 instrukcji czytamy
Wyjątkowe przypadki:
Odnalezienie skarbu kończy ruch
Jedyny wyjątek jest wtedy gdy zaczynasz turę na polu ze skarbem - wtedy po rozliczeniu skarbu możesz zrobić ruch lub zagrać kartę.

to co przytoczyłeś też wyczytałem z instrukcji :roll: chodziło mi o coś innego 8)
Wyjaśnij mi to prosze na przykł.ze str.6 instrukcji.
Łucja znajduje szary skarb-rozliczenie następnie czarny-rozliczenie następnie biały rozliczenie i na końcu brązowy rozliczenie.
Czy też ten cały ruch do końca (przy wykorzystaniu amuletów) a następnie rozliczenie wszystkich skarbów w kolejności ich odnalezienia :?:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Tobago

Post autor: Legun »

Muszę powiedzieć, że my stosujemy na twardo regułę, że odnalezienie skarbu kończy ruch i już. Jeśli gracz zaczyna na polu ze skarbem, może sobie najpierw gdzieś pojechać, zaś skarb rozdziela się, jeśli wróci na koniec ruchu na to samo miejsce i wtedy go "znajdzie". Może nigdzie nie jechać i zrobić to od razu, lecz to kończy ruch. Takie zasady po latach grania uznaję za naturalne i nic mi w tym nie przeszkodzą niejasne przykłady z instrukcji ;).
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Tobago

Post autor: maciejo »

Legun pisze:Muszę powiedzieć, że my stosujemy na twardo regułę, że odnalezienie skarbu kończy ruch i już. Jeśli gracz zaczyna na polu ze skarbem, może sobie najpierw gdzieś pojechać, zaś skarb rozdziela się, jeśli wróci na koniec ruchu na to samo miejsce i wtedy go "znajdzie". Może nigdzie nie jechać i zrobić to od razu, lecz to kończy ruch. Takie zasady po latach grania uznaję za naturalne i nic mi w tym nie przeszkodzą niejasne przykłady z instrukcji ;).
jasne-to kończy normalny ruch :!: ale czy potem dopuszczacie używanie Amuletów np;dalszego poruszania się czy też przechodzicie od razu do podliczania :?:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Tobago

Post autor: Legun »

To u nas kończy wszystkie działania gracza. Amulety można sobie użyć na początku swojego ruchu. Nowozdobyte zostają na zaś.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4057
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 276 times
Been thanked: 159 times

Re: Tobago

Post autor: lacki2000 »

Legun pisze:To u nas kończy wszystkie działania gracza. Amulety można sobie użyć na początku swojego ruchu. Nowozdobyte zostają na zaś.
Z tego co pamiętam to na BGA amulety można wykorzystywać od razu po ich zdobyciu (tylko nie można zbierać amuletów podczas ruchu kupionego amuletem) i w dowolnym momencie swojej rundy.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Tobago

Post autor: maciejo »

lacki2000 pisze:
Legun pisze:To u nas kończy wszystkie działania gracza. Amulety można sobie użyć na początku swojego ruchu. Nowozdobyte zostają na zaś.
Z tego co pamiętam to na BGA amulety można wykorzystywać od razu po ich zdobyciu (tylko nie można zbierać amuletów podczas ruchu kupionego amuletem) i w dowolnym momencie swojej rundy.
Dokładnie tak jest.
Co do mojego pytania to zagrałem na BGA i już wszystko jasne :D
Po podniesieniu skarbu ruch się kończy i następuje podliczanie potem kładziemy Amulety a następnie używając Amuletów (jeśli jakieś mamy) możemy kontynuować kolejny ruch.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Tobago

Post autor: Legun »

lacki2000 pisze:Z tego co pamiętam to na BGA amulety można wykorzystywać od razu po ich zdobyciu (tylko nie można zbierać amuletów podczas ruchu kupionego amuletem) i w dowolnym momencie swojej rundy.
Czy to oznacza, że jeśli wezmę amulet na zakończenie pierwszego odcinka ruchu, to mogę go wykorzystać zanim zrobię drugi odcinek? Np. do podjechania w stronę innego amuletu, który zbiorę wykorzystując któryś z pozostających mi jeszcze do wykorzystania "regularnych" odcinków? To mi się mniej podoba. O ile wykorzystanie amuletu bezpośrednio po podzieleniu skarbu jest nawet logiczne, to używanie amuletów pomiędzy odcinkami jakoś mi się nie widzi.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Tobago

Post autor: maciejo »

Legun pisze:
lacki2000 pisze:Z tego co pamiętam to na BGA amulety można wykorzystywać od razu po ich zdobyciu (tylko nie można zbierać amuletów podczas ruchu kupionego amuletem) i w dowolnym momencie swojej rundy.
Czy to oznacza, że jeśli wezmę amulet na zakończenie pierwszego odcinka ruchu, to mogę go wykorzystać zanim zrobię drugi odcinek? Np. do podjechania w stronę innego amuletu, który zbiorę wykorzystując któryś z pozostających mi jeszcze do wykorzystania "regularnych" odcinków? To mi się mniej podoba. O ile wykorzystanie amuletu bezpośrednio po podzieleniu skarbu jest nawet logiczne, to używanie amuletów pomiędzy odcinkami jakoś mi się nie widzi.
Nie :!: Tak nie można.
Proponuje rozegrać partyjke na BGA i wszystko staje się jasne :idea:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4057
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 276 times
Been thanked: 159 times

Re: Tobago

Post autor: lacki2000 »

Trochę niedokładnie się wyraziłem: amulety zdobyte podczas ruchu można wykorzystać po zakończeniu ruchu normalnego. (również w takim sensie, że znajdujemy amulet, kończymy ruch normalny i możemy użyć amuletu by np. znów ruszać ale tym razem ruchem amuletowym). Może być taka sytuacja, że w czasie ruchu normalnego zbierzemy aż trzy amulety (np. wszystkie 3 w tym samym obszarze) a potem możemy wykonać aż 3 razy ruchy amuletowe swoim ATV.

Mi się zdarzyło, podczas nauki tej gry na BGA, że tak trochę na czuja grając, skupiłem się na zbieraniu amuletów. Przeciwnik grał zdecydowanie sensowniej, bo zbierał skarby i miał w nich znacznie większy udział, ale wydawał swe amulety na bieżąco. Ja już pod koniec gry mniej więcej wyczaiłem o co biega i jak nagle zagrałem wszystkie amulety (chyba 11), głównie by zagrywać karty wskazówek, na koniec jeszcze eliminacja przedostatniej kostki i ruch na skarb - zgarnąłem cały skarb, z 10 moimi wskazówkami, gra się skończyła i przegrałem tylko 1 punktem (chyba 65/64) ale byłem bardzo zadowolony bo koleś napisał, że jak na mój pierwszy raz to miałem niezły epic finish :mrgreen:
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Tobago

Post autor: DarkSide »

Moje pytanie jest pewnie głupie ale niczego nie znalazłem w instrukcji:
1. Czy ATV mogą stać na tym samym polu? Chodzi zarówno o kwestię ustawienia początkowego jak i w trakcie gry. Co w sytuacji gdy dwa ATV stoją na polu, gdzie odkrywa się skarb, kto pierwszy decydowałby o pobraniu karty? Np.: Żółty i Czerwony ATV stoją na jednym polu. Gracz Zielony zagrywa kartę wskazówki i redukuje liczbę możliwych pól do jednego akurat tam gdzie stoją oba ATV. Jak rostrzygnąć który pierwszy będzie brał udział w podziale skarbów?
2. Jeżeli mam już swoje ATV stojące na jednym z podejrzanych pól (np z poprzedniej kolejki) i teraz zagrywam kartę która eliminuje inne pola i zostaje tylko to jedno gdzie stoi mój ATV to czy z marszu odkrywam od razu skarb i de facto kładę dwa znaczniki (jeden na karcie a drugi pod kartą za odkrycie skarbu) a tym samym zaczyna się rozliczanie?
3. Czy Karta Klątwy spada na stos odrzuconych po wylosowaniu (w standardowej rozgrywce a nie w wersji hard gdzie ją się wtasowuje)? Czy gracz musi odrzucić amulet czy ewentualnie woli go nie tracić i odrzuca karte skarbu (jesli ma jedną z najniższym nominałem)?
4. Czy mi się wydaje czy zasada odrzucenia najcenniejszej karty (jeśli gracz nie ma amuletu) bazuje w sumie na zaufaniu wśród graczy, bo jak to skontrolować? Chyba że karty skarbu po podziale łupów są już jawne i wiemy w trakcie rozgrywki ile kto ma już zgromadzone?

----------------------------------
Z innej beczki jeśli chodzi o wcześniej postawione pytania w tym temacie przez innych forumowiczów to w instrukcji znalazłem ustępy o tym, że zużyte amulety wracają do puli amuletów dostępnych (zdanie nad rysunkiem na str. 6) oraz że podczas ostatniego dzielenia skarbów jeżeli zabraknie kart do podziału to tasujemy stos odrzuconych i z nich dobieramy (ustęp o końcu gry na str. 6).
Ostatnio zmieniony 18 cze 2018, 07:05 przez DarkSide, łącznie zmieniany 1 raz.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Tobago

Post autor: Legun »

My gramy tak:
DarkSide pisze: 16 cze 2018, 22:231. Czy ATV mogą stać na tym samym polu? Chodzi zarówno o kwestię ustawienia początkowego jak i w trakcie gry. Co w sytuacji gdy dwa ATV stoją na polu, gdzie odkrywa się skarb, kto pierwszy decydowałby o pobraniu karty? Np.: Żółty i Czerwony ATV stoją na jednym polu. Gracz Zielony zagrywa kartę wskazówki i redukuje liczbę możliwych pól do jednego akurat tam gdzie stoją oba ATV. Jak rostrzygnąć który pierwszy będzie brał udział w podziale skarbów?
Mogą stać. Gracz, który wykonuje swój ruch jest odkrywcą skarbu, nawet jeśli ktoś wcześniej stał na tym polu.
DarkSide pisze: 16 cze 2018, 22:232. Jeżeli mam już swoje ATV stojące na jednym z podejrzanych pól (np z poprzedniej kolejki) i teraz zagrywam kartę która eliminuje inne pola i zostaje tylko to jedno gdzie stoi mój ATV to czy z marszu odkrywam od razu skarb i de facto kładę dwa znaczniki (jeden na karcie a drugi pod kartą za odkrycie skarbu) a tym samym zaczyna się rozliczanie?
Tak się dzieje - doprowadzenie do takiego stanu to podstawowa metoda uzyskiwania przewagi w grze.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Tobago

Post autor: DarkSide »

Dzięki Ci wielkie :)

To w sumie jeszcze pytanie nr 5
Czy jak wypadnie klątwa to resztę kart, które były przewidziane do rozdziału, trafiają z automatu na stos odrzuconych czy wracają do puli do przyszłego wykorzystania przy następnym odkrytym skarbie? Chodzi o wersję podstawową, bo wiem że zawsze można sobie ułatwić/utrudnić z klątwami to już kwestia umowy między graczami. :D
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
GaGacek
Posty: 181
Rejestracja: 08 sie 2007, 23:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Tobago

Post autor: GaGacek »

Ad 3 - strona 5 - karty spadają na stos kart odrzuconych. jeżeli trafi sie przeklenty skarb to gracz musi odrzucić amulet jak go nie ma to oddaje najcenniejszy kartę skarbu.

Ad 4 - zabrzmi to brutalnie. Nie graj w gry z ludźmi którzy oszukują!
Ad 5 - strona 5 przeklente skarby - tak trafiają na stos kart odrzuconych.
ODPOWIEDZ