Talisman Magia i Miecz - pytania, zasady

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
tui&prezesso
Posty: 4
Rejestracja: 12 sie 2017, 15:03

Re: TALISMAN: MAGIA I MIECZ PODSTAWA

Post autor: tui&prezesso »

Witajcie, skoro to mój pierwszy post to pierw witam się z wszystkimi forumowiczami :)
Przechodząc do sedna sprawy - mam pytanie o umiejętność oczarowywania, którą to posiada Minstrel - jeśli nie uda nam się oczarować zwierzęcia co wtedy ??
Zwierze normalnie atakuje czy zostaje na planszy ?
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: TALISMAN: MAGIA I MIECZ PODSTAWA

Post autor: Bludgeon »

tui&prezesso pisze:Witajcie, skoro to mój pierwszy post to pierw witam się z wszystkimi forumowiczami :)
Przechodząc do sedna sprawy - mam pytanie o umiejętność oczarowywania, którą to posiada Minstrel - jeśli nie uda nam się oczarować zwierzęcia co wtedy ??
Zwierze normalnie atakuje czy zostaje na planszy ?
Zostaje na obszarze, ignorujesz je w tej turze.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: TALISMAN: MAGIA I MIECZ PODSTAWA

Post autor: romeck »

Bludgeon pisze:
tui&prezesso pisze:Witajcie, skoro to mój pierwszy post to pierw witam się z wszystkimi forumowiczami :)
Przechodząc do sedna sprawy - mam pytanie o umiejętność oczarowywania, którą to posiada Minstrel - jeśli nie uda nam się oczarować zwierzęcia co wtedy ??
Zwierze normalnie atakuje czy zostaje na planszy ?
Zostaje na obszarze, ignorujesz je w tej turze.
Poważnie? Mogę się mylić, bo wieki nie grałem, ale czy aby jednak nie atakuje?
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 848
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: TALISMAN: MAGIA I MIECZ PODSTAWA

Post autor: Qrzy »

romeck pisze:
Bludgeon pisze:
tui&prezesso pisze:Witajcie, skoro to mój pierwszy post to pierw witam się z wszystkimi forumowiczami :)
Przechodząc do sedna sprawy - mam pytanie o umiejętność oczarowywania, którą to posiada Minstrel - jeśli nie uda nam się oczarować zwierzęcia co wtedy ??
Zwierze normalnie atakuje czy zostaje na planszy ?
Zostaje na obszarze, ignorujesz je w tej turze.
Poważnie? Mogę się mylić, bo wieki nie grałem, ale czy aby jednak nie atakuje?
Animals and Dragons will not attack you, although you may choose to attack them.
If you do not attack an Animal, you may attempt to charm it. To do so, roll 1 die: if you roll higher than the Animal's Strength, it joins you as a Follower and adds its Strength to yours in battle. You may only use one charmed Animal per battle.
Chyba jasne - zwierzę nigdy nie atakuje, ale minstrel może zaatakować zwierzę. Jeśli minstrel nie atakuje, może oczarować. Jak mu się nie powiedzie, to wciąż jesteśmy w sytuacji, kiedy minstrel nie atakuje zwierzaka, więc żadnej walki nie ma.
tui&prezesso
Posty: 4
Rejestracja: 12 sie 2017, 15:03

Re: TALISMAN: MAGIA I MIECZ PODSTAWA

Post autor: tui&prezesso »

Dziękuję wszystkim za wyjaśnienie sprawy :)
Faziee
Posty: 147
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:26
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Talisman Magia i Miecz - dodatek Zwiastun

Post autor: Faziee »

Witam.

Moim zdaniem Bludgeon nie odpowiedział do końca na pytania co robimy gdy prorok trafi do nas na obszar po wylosowaniu Zdarzenia.
Zasadniczo ja zrozumiałem z instrukcji, że on tam trafia i stoi a my swoją turę kończymy normalnie (tak jakby go tam nie było) - czyli wykonujemy polecenie na tym zdarzeniu i ewentualnie rozpatrujemy inne karty, jeśli ich pociągneliśmy więcej.

Jest jeden problem, jeżeli tak gramy, to ani razu w grze nie doszło do spotkania z prorokiem, bo rzadko kiedy gracz wejdzie na niego dobrowolnie. Prorok się przemieszczał, ale nie było żadnej interakcji z nim, więc czuje, że coś jest nie tak w moim rozumowaniu.

Proszę o dokładniejsze wyjaśnienie tej interakcji z Prorokiem, bo po dwóch partiach z tym dodatkiem, w ogóle on nie jest używany.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Talisman Magia i Miecz - dodatek Zwiastun

Post autor: Bludgeon »

mierniczek pisze:O co chodzi z tym odrzuceniem?
Odrzucanie to jest umieszczanie karty na stosie kart odrzuconych (discard).
O ile porzucać przedmioty i przyjaciół (nie-przeklęte) można tak po prostu, o tyle odrzucanie ma miejsce tylko wtedy gdy jakiś efekt nam to nakazuje.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
rylik
Posty: 31
Rejestracja: 03 kwie 2019, 17:38

Talisman zasady potrzebna pomoc

Post autor: rylik »

pyt nr 1
Jak działa przypadek ? Jeśli wyrzucę ^trace cała sile^ ta z przedmiotów/ przyjaciół tez się liczy ? Czy tylko za trofea? Jak to rozpatrywać ?
Pyt nr 2
Jestem już u końca gry zdobywam korone władzy i w tym momencie ktoś zabiera mi talizman (jak już tam byłem) jak to rozpatrzeć ?
Pyt nr 3
Jestem na puszczy obok strażnika wyrzucam 3 oczka, czy mogę przejść przez strażnika ? W sensie 1 ruch na strażnika, pokonuje go w walce i idę ku gorze ? Prosiłbym tutaj o jakiś przykład
Pyt nr 4
Skończyły mi się karty przygody, biorę te które odrzuciłem tasuje i ponownie je ciągnie ? Czy jak ?

Pozdro
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Talisman zasady potrzebna pomoc

Post autor: Bludgeon »

rylik pisze: 23 cze 2019, 21:23 pyt nr 1
Jak działa przypadek ? Jeśli wyrzucę ^trace cała sile^
Tam nie ma takiego efektu.
rylik pisze: 23 cze 2019, 21:23 ta z przedmiotów/ przyjaciół tez się liczy
Nie
rylik pisze: 23 cze 2019, 21:23 ? Czy tylko za trofea? Jak to rozpatrywać ?
Tylko stożki się liczą uzbierane wcześniej. Bonusy zapewnione przez karty nie.
Trofea posiadane przez postać ale jeszcze nie wymienione na siłę/moc też nie podlegają utracie.
rylik pisze: 23 cze 2019, 21:23Pyt nr 2
Jestem już u końca gry zdobywam korone władzy i w tym momencie ktoś zabiera mi talizman (jak już tam byłem) jak to rozpatrzeć ?
Ten ktoś ma teraz talizman a Ty jesteś dalej na koronie władzy.
rylik pisze: 23 cze 2019, 21:23Pyt nr 3
Jestem na puszczy obok strażnika wyrzucam 3 oczka, czy mogę przejść przez strażnika ? W sensie 1 ruch na strażnika, pokonuje go w walce i idę ku gorze ? Prosiłbym tutaj o jakiś przykład
Tak jak piszesz. Jeśli masz wystarczająco punktów ruchu możesz przejść przez strażnika do krainy środkowej, tyle że po drodze musisz go pokonać (w "połowie" ruchu).
rylik pisze: 23 cze 2019, 21:23Pyt nr 4
Skończyły mi się karty przygody, biorę te które odrzuciłem tasuje i ponownie je ciągnie ? Czy jak ?
Tak, tworzysz nową talię z stosu kart odrzuconych.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Talisman zasady potrzebna pomoc

Post autor: alpha »

Nie za bardzo kojarzę kartę z pytania nr 1. Możecie dać link do niej (może być PL / ENG)? Ew. wpisać całą treść tej karty? Mam potasowane wszystkie dodatki i nie mam tak łatwo żeby przejrzeć karty z podstawki :lol:
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Talisman zasady potrzebna pomoc

Post autor: Bludgeon »

alpha pisze: 24 cze 2019, 00:13 Nie za bardzo kojarzę kartę z pytania nr 1. Możecie dać link do niej (może być PL / ENG)? Ew. wpisać całą treść tej karty? Mam potasowane wszystkie dodatki i nie mam tak łatwo żeby przejrzeć karty z podstawki :lol:
Zaklęcie z podstawki to jest. Już odpowiedziałem.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Awatar użytkownika
anonim
Posty: 232
Rejestracja: 01 paź 2005, 14:20
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 48 times

Re: Talisman zasady potrzebna pomoc

Post autor: anonim »

Bludgeon pisze: 23 cze 2019, 22:28
rylik pisze: 23 cze 2019, 21:23 pyt nr 1
Jak działa przypadek ? Jeśli wyrzucę ^trace cała sile^
Tam nie ma takiego efektu.
Według erraty umieszczonej na stronie Galakty, jest: „Możesz rzucić to Zaklęcie w dowolnym momencie na któregokolwiek z Poszukiwaczy. Musi on rzucić 1 kością: 1. Na 3 tury zostaje zamieniony w Ropuchę 2. Traci wszystkie żetony Siły 3. Traci wszystkie żetony Mocy 4. Traci całe złoto 5. Otrzymuje 1 punkt Siły 6. Otrzymuje 1 punkt Życia.”. W pierwszych talizmanach było tak jak w starej Magii i miecz że traci się tylko jeden punkt siły.
(S)Ghost Stories z dodatkiem Black secret, Pan tu nie stał.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Talisman zasady potrzebna pomoc

Post autor: Bludgeon »

anonim pisze: 24 cze 2019, 14:45 W pierwszych talizmanach było tak jak w starej Magii i miecz że traci się tylko jeden punkt siły.
No właśnie tak pamiętałem :)

Ale faktycznie, w angielskiej wersji cała zdobyta siła i moc przepada.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
alpha
Posty: 1001
Rejestracja: 10 cze 2018, 14:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 310 times
Been thanked: 128 times

Re: Talisman zasady potrzebna pomoc

Post autor: alpha »

Bludgeon pisze: 24 cze 2019, 05:12
Spoiler:
Zaklęcie z podstawki to jest. Już odpowiedziałem.
Ja wiem, że odpowiedziałeś, ale ja właśnie chciałem się dowiedzieć co to było :)
Kolega anonim jednak wpisał je tutaj w całości, za co bardzo dziękuję :)
Kolekcja: BGG
Sprzedam / wymienię: BGG lub forum
rylik
Posty: 31
Rejestracja: 03 kwie 2019, 17:38

Re: Talisman - Pytania

Post autor: rylik »

Witam, mam 2 pytania :)
1 gram postacią która musi mieć cały czas karte zaklęcia na ręce. Wykorzystuje 1 zaklęcie dobieram kolejne czy mogę użyć go odrazu jeśli na karcie jest napisane „w dowolnym momencie” w jaki sposób ogólnie uzywac zaklęć?
I 2 pytanie, mieliśmy sytuacje gdzie 1 osoba miała rozproszenie magii unieruchomienie a druga tylko rozproszenie. Czy można rozproszenie rozproszyć rozproszeniem ? :D schemat wyglądał tak.
Unieruchomienie, rozproszenie unieruchomienia rozproszenie rozproszenia. Można tak ? :D
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Talisman - Pytania

Post autor: Miszon »

Możesz zagrać w rundzie tyle zaklęć ile wynosi twój limit zaklęć na ręce wynikający z posiadanego poziomu magii/mocy (czy jak tam się teraz nazywa ten współczynnik psychiczny ;-) ).
Czyli "niestety" nie możesz w nieskończoność rzucać zaklęć korzystając z tego, że zawsze musisz mieć jedno ;-) .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Talisman - Pytania

Post autor: Bludgeon »

Miszon pisze: 14 lip 2019, 22:17 Możesz zagrać w rundzie tyle zaklęć ile wynosi twój limit zaklęć na ręce wynikający z posiadanego poziomu magii/mocy (czy jak tam się teraz nazywa ten współczynnik psychiczny ;-) ).
Czyli "niestety" nie możesz w nieskończoność rzucać zaklęć korzystając z tego, że zawsze musisz mieć jedno ;-) .
A myślałem że można zagrać max tyle zaklęć z iloma zaczynało się turę. :?:
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Talisman - Pytania

Post autor: Miszon »

Aaa tak faktycznie, to nie zawsze musi oznaczać to samo ;-) .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
rylik
Posty: 31
Rejestracja: 03 kwie 2019, 17:38

Re: Talisman - Pytania

Post autor: rylik »

Mam 2 pytania
Grając druidem losując mefistofelesa mogę zmienić wtedy charakter ? Czy muszę to zrobić na początku rundy?

Grając elfem mogę się przemieszczać z piszczy do puszczy przed czy po rzucie kością. przykładowo jesteśmy na puszczy rzucamy 2 i wtedy możemy sie przenieść jak nam wynik nie pasuje ? Czy inaczej ?
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 848
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Talisman - Pytania

Post autor: Qrzy »

Druidem zmieniasz charakter w dowolnym momencie.

Elfem możesz przemieścić się między puszczami ZAMIAST rzucać kością.
Awatar użytkownika
Lost Death
Posty: 125
Rejestracja: 14 sty 2019, 22:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Talisman - Pytania

Post autor: Lost Death »

1. Napis na kracie przygody brzmi: odrzuć "przedmiot" jeśli jakiś posiadasz. Czy dotyczy to również "przedmiotów magicznych" ?
Dodatek: SMOKI. Jesteśmy w trakcie rozgrywki.
2. Co się dokładnie dzieje gdy na obecnego króla smoków kładziemy trzeci żeton? Czy procedura jest taka sama tzn. on dalej pozostaje królem a 1 łuskę kładziemy na obszarze i 2 na stos? czy może dzieje się smoczy gniew?
3. Kiedy stanę na obszarze z łuską smoka który nie jest królem to rozumiem, że mogę wybrać czy chcę rozpatrywać łuskę czy napis na obszarze ale czy mogę jedno i drugie? i co jeśli już jakaś karta tam jest np: olbrzym. Czy moje zielone łuski dodają pkt do ataku w momencie gdy olbrzym atakuje z taką samą inicjatywą jak zielony smok?
4. Kiedy opisy na kartach Smoczych Władców wywierają jakiś efekt? oczywiście nie licząc "smoczego gniewu". Do tej pory gramy i nie spotkaliśmy się żeby te opisy coś znaczyły.
5. Dobrze rozumiem , że łuskę z obszaru mogę zabrać jedynie gdy pokonam jakiegoś smoka a nie gdy np: zamiast smoka wylosuję jakiś skarb lub zdarzenie? wtedy ta łuska pozostaje na obszarze?
„Natura dała nam jeden język, a dwoje uszu, abyśmy słuchali dwa razy tyle, co mówili”
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Talisman - Pytania

Post autor: Bludgeon »

Lost Death pisze: 05 sie 2019, 22:52 1. Napis na kracie przygody brzmi: odrzuć "przedmiot" jeśli jakiś posiadasz. Czy dotyczy to również "przedmiotów magicznych" ?
1. Tak
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 176 times
Been thanked: 125 times

Re: Talisman - Pytania

Post autor: litk »

Lost Death pisze: 05 sie 2019, 22:52 2. Co się dokładnie dzieje gdy na obecnego króla smoków kładziemy trzeci żeton? Czy procedura jest taka sama tzn. on dalej pozostaje królem a 1 łuskę kładziemy na obszarze i 2 na stos? czy może dzieje się smoczy gniew?
Przeczytaj instrukcję na stronie 16 w sekcji Gniew króla smoków.
Lost Death pisze: 05 sie 2019, 22:52 3. Kiedy stanę na obszarze z łuską smoka który nie jest królem to rozumiem, że mogę wybrać czy chcę rozpatrywać łuskę czy napis na obszarze ale czy mogę jedno i drugie? i co jeśli już jakaś karta tam jest np: olbrzym. Czy moje zielone łuski dodają pkt do ataku w momencie gdy olbrzym atakuje z taką samą inicjatywą jak zielony smok?
Jeśli wybierzesz spotkanie smoczej łuski to polecenia wynikające z obszaru są ignorowane. Jeśli spotykasz smoczą łuskę, a na obszarze znajdują się już jakieś karty to je rozpatrujesz w kolejności, jeśli są to karty wrogów to ich siła lub moc się sumują, zgodnie z zasadami gry podstawowej.
Lost Death pisze: 05 sie 2019, 22:52 4. Kiedy opisy na kartach Smoczych Władców wywierają jakiś efekt? oczywiście nie licząc "smoczego gniewu". Do tej pory gramy i nie spotkaliśmy się żeby te opisy coś znaczyły.
One mają znaczenie w momencie walki z obecnym królem smoków na koronie władzy.
Lost Death pisze: 05 sie 2019, 22:52 5. Dobrze rozumiem , że łuskę z obszaru mogę zabrać jedynie gdy pokonam jakiegoś smoka a nie gdy np: zamiast smoka wylosuję jakiś skarb lub zdarzenie? wtedy ta łuska pozostaje na obszarze?
Tak gdy pokonasz wroga z tali smoków
Awatar użytkownika
Lost Death
Posty: 125
Rejestracja: 14 sty 2019, 22:16
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Talisman - Pytania

Post autor: Lost Death »

litk pisze: 06 sie 2019, 07:49 Przeczytaj instrukcję na stronie 16 w sekcji Gniew króla smoków.
Ale to są zasady opcjonalne a ja się pytam co się dzieje przy normalnych zasadach. Pytam dla pewności ponieważ czytałem na innym forum i tam pojawiały się jakieś nonsensy.
„Natura dała nam jeden język, a dwoje uszu, abyśmy słuchali dwa razy tyle, co mówili”
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 176 times
Been thanked: 125 times

Re: Talisman - Pytania

Post autor: litk »

To się nie pytaj tylko czytaj instrukcje. Jeśli nie ma wzmianki na ten temat nigdzie indziej to się stosuj do tego.
ODPOWIEDZ