Twilight Struggle( Zimna Wojna) - pytania o zasady

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Andy »

Mam dokument o tytule "ERRATA v1.0 ZIMNA WOJNA 1945-1989 Twilight Struggle". Plik jest z 2012 r., w każdym razie wtedy zapisałem go na dysku. Jeśli o tę erratę Ci chodzi, podeślij adres mailowy na PW.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
bonzo89
Posty: 12
Rejestracja: 14 wrz 2015, 15:56

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: bonzo89 »

Junta vs. Powołanie opa.

Junta- umieść 2 punkty wpływów
Powołanie opa-dodaj 2 punkty wpływów

Czy jest różnica? W przypadku gdy chcemy te 2 punkty wydać w miejscu gdzie przeciwnik ma kontrole? Moim zdaniem jeżeli na karcie jest umieść powinienem przestrzegać reguły 2PO za wpływ, a jeżeli jest dodaj 1PO = 1wplyw?
Awatar użytkownika
yanoo
Posty: 262
Rejestracja: 09 maja 2011, 18:59
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: yanoo »

Nie ma różnicy, dodajemy 2 punkty niezależnie od sytuacji w lokacji.
This is Stannis Baratheon. The man will fight to the bitter end and then some.

BGG
messa86
Posty: 1
Rejestracja: 08 gru 2018, 22:48

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: messa86 »

Cześć, mam pytania
1. Czy wydarzenia wojenne (wojny i konflikty zbrojne) mają wpływ na poziom DEFCON?
2. Jak rozpatrywać kartę Konflikt zbrojny w sytuacji, gdy obowiązuje Kryzys Kubański? Czy te karty są w jakikolwiek sposób powiązane czy powinny być traktowane zupełnie niezależnie od siebie?
azz
Posty: 700
Rejestracja: 12 kwie 2014, 00:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: azz »

messa86 pisze: 08 gru 2018, 23:00 Cześć, mam pytania
1. Czy wydarzenia wojenne (wojny i konflikty zbrojne) mają wpływ na poziom DEFCON?
2. Jak rozpatrywać kartę Konflikt zbrojny w sytuacji, gdy obowiązuje Kryzys Kubański? Czy te karty są w jakikolwiek sposób powiązane czy powinny być traktowane zupełnie niezależnie od siebie?
1) Nie. I DEFCON nie ma na nie wpływu.
2) Nie są powiązane - należy traktować je rozdzielnie.
Wspomogę rabatem 11% Planszostrefa, 7% 3Trolle
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Jak to jest z tymi kartami Rozstrzygnięć ? Nie można ich zatrzymać, to jak to się dzieje że mimo wszystko mogą pozostać na ręku nie zagrane, można je przeszmuglować czy jak?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
delli1977
Posty: 24
Rejestracja: 14 lut 2019, 22:43
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: delli1977 »

Dr. Nikczemniuk pisze: 12 kwie 2019, 17:55 Jak to jest z tymi kartami Rozstrzygnięć ? Nie można ich zatrzymać, to jak to się dzieje że mimo wszystko mogą pozostać na ręku nie zagrane, można je przeszmuglować czy jak?
Muszą zostać zagrane. Jeśli zostanie Ci taka karta na ręce na koniec etapu - automatycznie przegrywasz grę.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

delli1977 pisze: 12 kwie 2019, 18:08
Dr. Nikczemniuk pisze: 12 kwie 2019, 17:55 Jak to jest z tymi kartami Rozstrzygnięć ? Nie można ich zatrzymać, to jak to się dzieje że mimo wszystko mogą pozostać na ręku nie zagrane, można je przeszmuglować czy jak?
Muszą zostać zagrane. Jeśli zostanie Ci taka karta na ręce na koniec etapu - automatycznie przegrywasz grę.
A jest obowiązek pokazywania tych kart?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 197
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 200 times
Been thanked: 89 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Elo »

Nie ma obowiązku, ale osobiście nie chciałbym grać w to z kimś, kto by takie wałki kręcił ;)
Miszon
Posty: 2491
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1000 times
Been thanked: 490 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Miszon »

Jak w wiekszosci gier, taka gra wtedy nie ma sensu.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 720
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 175 times
Been thanked: 214 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: bardopondo »

Zasady mojej edycji jasno mówią że po zakończeniu tury ( czyli 1 z 10 etapów gry, nie mam pojęcia jak teraz to się nazywa w nowej edycji) pokazywane są zatrzymane karty, ( tylko w rozgrywkach turniejowych). Ja zawsze tak grałem że pokazywałem tylko dolną krawędż karty zatrzymanej i było gites.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Albo jestem ślepy...
6.3 Przewroty- dlaczego nie pisze jaki jest koszt tej akcji?
Dopiero w karcie pomocy pisze że koszt to 1 karta...
Czyli żeby dokonać przewrotu odrzucam kartę a potem zagrywam kolejną która da mi punkty operacyjne, czy tak?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
dave8
Posty: 740
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 92 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: dave8 »

Liczą się punkty tej karty która odrzucasz robiąc przewrót. Nie wyrzucasz drugiej.
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Indar »

Dokłanie. Uzywasz PO tej karty. Ogólnie karty możesz zagrać na kilka sposobów: wydarzenie, kosmos, albo celem uzycia PO karty (dodanie PW, przewroty, zmiany sojuszy)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Karta Junta daje możliwość wykonania darmowego przewrotu.
Co w tym przypadku oznacza 'darmowy'?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Indar »

Trzeba sięgnąć do instrukcji - zdaje się że nie daje ci wymaganych dzialan militarnych.
O, masz :
https://www.google.com/amp/s/twilightst ... junta/amp/
prokul
Posty: 23
Rejestracja: 05 paź 2016, 08:46
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Has thanked: 1 time

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: prokul »

Cześć. Mam pytanie dotyczące kart pomocy. Część dotycząca podsumowania rozstrzygnięć. "Kontrola: kontrola większej liczby zwykłych oraz wszystkich Strategicznych Państw w danym Regionie."
Czy to oznacza, że oprócz kontrolowania wszystkich państw strategicznych, muszę dodatkowo kontrolować jeszcze więcej państw zwykłych? W głównej instrukcji jest mowa tylko o wszystkich strategicznych i o kontrolowaniu większej ilości państw generalnie.
Dzięki.
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 720
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 175 times
Been thanked: 214 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: bardopondo »

musisz kontrolować więcej państw w regionie w tym wszystkie strategiczne
prokul
Posty: 23
Rejestracja: 05 paź 2016, 08:46
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Has thanked: 1 time

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: prokul »

Dziękuję. To może jeszcze poproszę o wyjaśnienie działania karty "Grzęzawisko". W następnej mojej rundzie, po zagraniu tej karty, muszę odrzucić kartę i rzucić kością. Jeśli wydarzenie z odrzucanej karty się nie zdarzy (wynik 1-4), to czy mogę użyć punktów z tej karty do swoich operacji ? Nie za bardzo rozumiemy jak działa ta karta.
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 720
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 175 times
Been thanked: 214 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: bardopondo »

prokul pisze: 27 kwie 2019, 23:30 Dziękuję. To może jeszcze poproszę o wyjaśnienie działania karty "Grzęzawisko". W następnej mojej rundzie, po zagraniu tej karty, muszę odrzucić kartę i rzucić kością. Jeśli wydarzenie z odrzucanej karty się nie zdarzy (wynik 1-4), to czy mogę użyć punktów z tej karty do swoich operacji ? Nie za bardzo rozumiemy jak działa ta karta.
Nie mam edycji Phalanxa, ale w mojej Bardowskiej 3 ed działa to mniej więcej tak:
1. Grzęzawisko (w starej: Bagno) zagrywane jest na gracza USA (lub sam na siebie zmuszony był zagrać). Nawiasem mówiąc, analogicznie działa karta "niedźwiedź w potrzasku" czyli w oryginale Bear Trap zagrane na ruskich.
2. W swojej następnej turze, US musi odrzucić kartę o wartości operacyjnej min. 2 na stos kart odrzuconych i rzucić kostką . Nie jest ważne jaka to karta, ważna jest tylko wartość operacyjna karty. Wydarzenie z odrzucanej karty nie zachodzi. Potem :
3. US rzuca kostką:
wynik 1-4 - wyjście z grzęzawiska, w następnej rundzie zagrywane są karty jak zwykle.
: wynik 5-6 , wyjście z grzęzawiska nieudane, w następnej rundzie gracz US musi ponownie podjąć próbe wyjśća z grzęzawiska. Jeżeli skończą mu się karty o wartości operacyjnej min. 2, może zagrywać tylko ewentualne karty kulminacji napięć (czyli te punktujące, ponownie nie wiem jak to się nazywa teraz w nowej ed. Phalanxa) i czekać na nowe rozdanie kart w następnej turze.

4. Jeżeli to jasne , to spróbuj zastanowić się jak działa karta grzęzawisko, z następnie zagraną kartą missile envy i czerwoną paniką (zdaje się że nazwaną od czapy paraliż w nowej edycji).

POzdro;)
prokul
Posty: 23
Rejestracja: 05 paź 2016, 08:46
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Has thanked: 1 time

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: prokul »

Hmmm. Czerwona panika obniża punkty kart o jeden. Więc odrzucam tylko 3 i większe ( bo 2 stają się 1).
A co do missile envy, to chyba po prostu podmieniam karty. Czy coś dodatkowego się tutaj dzieje?
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 720
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 175 times
Been thanked: 214 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: bardopondo »

Missile envy kaze przeciwnikowi w nastepnej turze zagrac ja na operacje. Ale czerwona panika robi z niej karte o wartosci 1 op wiec nie mozesz je uzyc do wyjscia grzezawiska.

Jest w nowej edycji FAQ?
prokul
Posty: 23
Rejestracja: 05 paź 2016, 08:46
Lokalizacja: Pruszcz Gdański
Has thanked: 1 time

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: prokul »

Ok. Dzięki.
A gdzie znajdę ostatnie wydanie FAQ? Na stronie GMT jest z 2008 roku - jest to chyba wersja 5.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: warlock »

FAQ nigdy nie było częścią oryginalnej instrukcji GMT, a na niej przecież bazuje obecnie Phalanx. Wrzucenie tego do instrukcji to był tak naprawdę "wymysł" Barda (za co jestem niezwykle wdzięczny ;)). Tu macie bardowski FAQ: https://wydawnictwo.bard.pl/?wpfb_dl=104
Awatar użytkownika
upadly_bankowiec
Posty: 245
Rejestracja: 11 lis 2018, 13:48
Has thanked: 57 times
Been thanked: 119 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: upadly_bankowiec »

Mam czwartą edycję gry od barda. Grałem ostatnio pierwszy raz od dłuższego czasu i zwróciłem uwagę na to, że mam dwie karty kulminacji napięć w Azji - jedną żółtą, drugą niebieską. Ponadto niebieska karta zapewnia zwycięstwo za kontrolę Azji (tak jak Europa). Czy jest to błąd tego wydania?
Mój kanał na youtube na którym możesz poznać/przypomnieć sobie zasady gier.
ODPOWIEDZ