Twilight Struggle( Zimna Wojna) - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
BezKituTej
Posty: 2
Rejestracja: 23 sty 2014, 18:45

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: BezKituTej »

Jeszcze jedna wątpliwość ;)

ZSRR gra jako Wydarzenie Dekady kartę "Zazdrość o rakiety Missile Envy", USA wybiera "Bagno" i teraz "Zazdrość..." daje możliwość użycia tej karty do przeprowadzenia operacji w następnej rundzie ale "Bagno" nakazuje wyrzucać karty o 2PO do momentu wyrzucenia odpowiedniej ilości oczek na kostce..
To teraz w pierwszej rundzie USA zagrywa 2PO z "Zazdrość..." potem odrzuca kartę o wartości 2PO i rzuca kostką?
"Zazdrość..." się anuluje?
Czy jak? ;)
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: godpuppet »

2 PO z "Zazdrości..." uznaje się jako odrzuconą kartę i gracz USA rzuca kością zgodnie z "Bagnem". Miał zagrać jako 2 PO, to zagrywa... tj,. "odrzuca" w tym wypadku.
All work and no play makes Jack a dull boy!
Awatar użytkownika
ahrian
Posty: 311
Rejestracja: 26 cze 2013, 00:36

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: ahrian »

czy gracz ZSRR, będący pod wpływem karty Bagno - każącej odrzucić kartę wartą przynajmniej 2PO - zagrywa drugą kartę jako swoją akcję w danej rundzie? czy odrzuca kartę wartą 2PO+ i jego kolejka się kończy?

jest parę kart każących graczowi USA odrzucić natychmiast kartę wartą 3PO, bo inaczej straci gdzieś wpływy/ZSRR zyska gdzieś wpływy (np. Blokada). czy wydarzenia z odrzuconej karty są rozpatrywane? np. gracz USA odrzuca kartę wartą 3PO, na której jest wydarzenie ZSRR.

i pytanie o darmowe przewroty w państwach strategicznych, te z kart, chcę się jedynie upewnić. darmowe przewroty ignorują karę regionu wynikającą z poziomu DEFCON (np. można robić przewroty w Europie, mimo, że DEFCON zakazuje), ale nadal wpływają na poziom DEFCON (obniżają go) czy na odwrót - są zależne od ograniczeń regionalnych, ale nie zmniejszają poziomu DEFCON? trochę mi się to miesza.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Pynio »

Aharian co do karty Bagno i Twojego pytania to myślę, że jak sięgniesz do instrukcji i przeczytasz stronę 34 i 35 to Ci się rozjaśni.

Co do kart z darmowym przewrotem proponuję stronę 7 pkt 6.3.4 i 6.3.5 :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ahrian
Posty: 311
Rejestracja: 26 cze 2013, 00:36

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: ahrian »

Pynio pisze:Aharian co do karty Bagno i Twojego pytania to myślę, że jak sięgniesz do instrukcji i przeczytasz stronę 34 i 35 to Ci się rozjaśni.

Co do kart z darmowym przewrotem proponuję stronę 7 pkt 6.3.4 i 6.3.5 :)

Pozdrawiam
ok, rozjaśniło się, dzięki; co z pytaniem numer 2? ;]
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Yavi »

Wydaje mi się, że przy odrzucaniu karty jej wydarzenie się nie rozpatruje. Nie jest ona zagrywana, a jedynie odrzucana :)
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Indar »

Nie są, to nie jest zagrywanie karty dla PO.
prezestomek
Posty: 432
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: prezestomek »

ahrian pisze:czy gracz ZSRR, będący pod wpływem karty Bagno - każącej odrzucić kartę wartą przynajmniej 2PO - zagrywa drugą kartę jako swoją akcję w danej rundzie? czy odrzuca kartę wartą 2PO+ i jego kolejka się kończy?

jest parę kart każących graczowi USA odrzucić natychmiast kartę wartą 3PO, bo inaczej straci gdzieś wpływy/ZSRR zyska gdzieś wpływy (np. Blokada). czy wydarzenia z odrzuconej karty są rozpatrywane? np. gracz USA odrzuca kartę wartą 3PO, na której jest wydarzenie ZSRR.

i pytanie o darmowe przewroty w państwach strategicznych, te z kart, chcę się jedynie upewnić. darmowe przewroty ignorują karę regionu wynikającą z poziomu DEFCON (np. można robić przewroty w Europie, mimo, że DEFCON zakazuje), ale nadal wpływają na poziom DEFCON (obniżają go) czy na odwrót - są zależne od ograniczeń regionalnych, ale nie zmniejszają poziomu DEFCON? trochę mi się to miesza.
1. Bagno dla US oraz Niedźwiedź w potrzasku dla ZSRR - odrzucasz kartę, rzucasz kostką i koniec twojego ruchu w tej rundzie.
2. Nie rozpatrujesz więc możesz odrzucić spokojnie kartę przeciwnika.
3. Ignoruje ograniczenia dla danych regionów ale obniża DEFCON jeśli jest zrobione w kraju strategicznym.
Mikele
Posty: 98
Rejestracja: 28 maja 2013, 15:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Mikele »

Mam takie pytanie, czy jak próbuję wysłać kartę przeciwnika w kosmos, ale nie uda mi się próba rzutu, to czy wydarzenie jest rozpatrywane czy karta 'ląduję' na stosie kart odrzuconych?
arturroq
Posty: 76
Rejestracja: 27 maja 2012, 09:21
Lokalizacja: Szczecin

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: arturroq »

Karta odlatuje i ląduje na stosie kart odrzuconych.
Kosma
Posty: 349
Rejestracja: 01 gru 2013, 12:40
Lokalizacja: Festung Breslau
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Kosma »

Karta i tak leci w kosmos.
Mikele
Posty: 98
Rejestracja: 28 maja 2013, 15:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Mikele »

Dzięki, coraz więcej rzeczy zaczyna się wyjaśniać.
Awatar użytkownika
zaba
Posty: 235
Rejestracja: 21 sie 2008, 09:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: zaba »

Mam takie dwa pytania... mianowicie :

1. Jeśli zagrywam kartę która pozwala mi na dołożenie np.1 PO to..... czy mogę go dołożyć do państwa które kontroluje przeciwnik ?

2. Czy przy kulminacji napięć jeśli posiadam zarówno kontrole jak i dominacje to zgarniam PZ z obu ?
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: godpuppet »

Ad. 1

nie - aby dodać 1 PW w państwie kontrolowanym przez przeciwnika, musisz zużyć 2 PO. Gdy kraj przestaje być kontrolowany (np. po dołożeniu twojego 1 PW za 2 PO) dalej dokładasz 1:1.

edit: chyba ze chodzi o dołożenie 1 PW z wydarzenia - wtedy to ograniczenie nie obowiązuje. Z pytania nie wynika dokładnie, którą z tych sytuacji masz na myśli.


Ad. 2

nie - punktuje się tylko jeden poziom - najwyższy. Czyli w Twoim przykładzie kontrolę.
Ostatnio zmieniony 18 lut 2014, 10:29 przez godpuppet, łącznie zmieniany 1 raz.
All work and no play makes Jack a dull boy!
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: mat_eyo »

1. To zależy, bo nie sprecyzowałeś pytania. Jeśli karta pozwala Ci dołożyć 1 PW (bez wpisanych ograniczeń) to możesz dołożyć go nawet w państwie, w którym przeciwnik ma kontrolę. Jeśli zagrywasz kartę za 1 PO to nie możesz dołożyć PW do państwa, które kontroluje przeciwnik.

2. Nie, zawsze punktujesz za najwyższą wartość.
Awatar użytkownika
zaba
Posty: 235
Rejestracja: 21 sie 2008, 09:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: zaba »

reacja nie sprecyzowalem pytania ,chodzilo o dolozenie z wydarzenia wiec rozumiem ze w tedy nie obowiazuje zasada 1 PW za 2 PO

dzieki ! teraz juz wszystko jasne
prezestomek
Posty: 432
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: prezestomek »

Temat wielokrotnie poruszany ;) PW z PO to nie to samo co PW z wydarzenia ;)
OBIBOK
Posty: 4
Rejestracja: 24 maja 2012, 23:36

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: OBIBOK »

Witam serdecznie.

Mam pytanie odnośnie karty "Nasz człowiek w Teheranie". Gdy jej używam w sytuacji kiedy w draw decku jest tylko np. 1 karta, to sprawdza się tylko tę jedną kartę czy tasuje się discard decka i umieszcza w draw decku, z tą pozostałą kartą na wierzchu i sprawdza się wtedy te 5 kart?

Pozdro
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Pynio »

OBIBOK pisze:Witam serdecznie.

Mam pytanie odnośnie karty "Nasz człowiek w Teheranie". Gdy jej używam w sytuacji kiedy w draw decku jest tylko np. 1 karta, to sprawdza się tylko tę jedną kartę czy tasuje się discard decka i umieszcza w draw decku, z tą pozostałą kartą na wierzchu i sprawdza się wtedy te 5 kart?

Pozdro
Wydaje mi się, że korzysta się tylko z tej karty. Wtasowanie decka następuje tylko w określonych momentach czyli przed turą x i y (nie pamiętam, bo nie mam instrukcji przed oczami). Korzystałbym z tej jednej.
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: godpuppet »

zgodnie z paragrafem 4.3 instrukcji, gdy skończą się karty w talii, przetasowujesz stos kart odrzuconych i ciągniesz dalej.

Sytuacja, o której mówił Pynio dotyczy jedynie wtasowywania kart z kolejnego etapu wojny.
All work and no play makes Jack a dull boy!
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Indar »

A nie nie nie, kiedy talia się kończy w trakcie jakiejś "epoki" to zagrane tasujesz na nowo i masz talię do dobierania. Kiedy przechodzimy do "nowej epoki" do istniejącej talii wtasowujesz karty z nowej epoki - nie dodając kart zagranych. Moim zdaniem w przypadku "Naszego Człowieka..." powinieneś potasować stos odrzuconych - normalnie jakby się kończyła talia, i dobrać do wymaganej ilości.

Czyli tak jak mówi godpuppet - był szybszy w pisaniu.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Pynio »

Oczywiście macie rację. Zafiksowałem się na tej nowej talii z niewiadomych powodów. Tasujesz discard decka, po czym w następnej, jeśli dochodzi nowa talia to ją wtasowujesz.
paulinaskoczek
Posty: 10
Rejestracja: 23 lut 2014, 01:45

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: paulinaskoczek »

Czesc mam pytanie odnosnie jednej rzeczy ktorej nie jestem pewna. Czy jesli karta zagrana posiada podkreslenie czyli jest sktywna do konca gry i dodatkowo gwiazdke to czy jest usuwana po zagraniu jej czy laduje na stos kart odrzuconych by w pozniejszym etapie można ja bylo zagrac? Przykladowo usa zagrywa plan Marshalla ktory posiada podkreslenie i gwiazdke i jest potrzebny by aktywowac karte nato wiec po zagraniu jej usuwana jest z gry czy odrzucana na discard? Z góry dzięki za odpowiedz.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: mat_eyo »

W takim przypadku kartę się usuwa i najczęściej kładzie na planszy odpowiedni żeton.
paulinaskoczek
Posty: 10
Rejestracja: 23 lut 2014, 01:45

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: paulinaskoczek »

Czyli jest ona aktywna do konca gry ale usuwa sie ja z gry zeby nie byla zagrywana juz drugi raz?
ODPOWIEDZ