Twilight Struggle( Zimna Wojna) - pytania o zasady

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
AkuaMarek
Posty: 47
Rejestracja: 20 kwie 2014, 23:22

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: AkuaMarek »

Czyli mam to rozumieć tak, że już od początku gry w 1 rundzie ZSRR powinno za pomocą przewrotu "wcisnąć" się do RPA lub Panamy ?? DEFCON spada i już Europa wypada z gry teoretycznie. Przewrót/zmiana sojuszu mogą być dokonywane w kraju dowolnym gdzie są już znaczniki czy jednak idąc po linii granic ??
Indar
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Indar »

Raczej do Iranu, to bardziej opłacalny ruch.
prezestomek
Posty: 432
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: prezestomek »

Przewrót w RPA? Tego jeszcze nie grali w kinie.
Poczytaj sobie ocb w tej grze, takie ABC Zimnej wojny:
http://twilightstrategy.com/
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: kwiatosz »

Ja bym zachęcał jednak do pogrania kilku partii zdobywając własne doświadczenia ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
prezestomek
Posty: 432
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: prezestomek »

A ja i do czytania i do grania.
AkuaMarek
Posty: 47
Rejestracja: 20 kwie 2014, 23:22

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: AkuaMarek »

A jeżeli z karty wartej 1 PO ktoś robił przewrót w Nikaragui (ZSRR miało 1 PW) miał farta i wyrzucił aż 5 oczek to jak się to rozpatruje ? 1*2 = 2 (stabilizacja) 5-2=3 i co dalej:
1) 1 ZSRR -> 1 USA
2) 1 ZSRR -> 2 USA
Bardziej się skłaniam do tej pierwszej sytuacji ale wolę dopytać ...
Aha i najważniejsze: przewroty/zmiany sojuszu robi się "po kreskach" czy można w dowolnym punkcie na globie (o ile pozwala nam DEFCON?)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: mat_eyo »

Wynik to 4 (bo 1 PO + 5 na kostce = 6 -1*2=4) więc najpierw zdejmujemy wpływy przeciwnika do zera (czyli jeden ZSRR), a później za resztę dodajemy swoje wpływy (czyli USA 3). Przewroty i zmiany sojuszy można robić w dowolnym miejscu, warunkiem jest, żeby przeciwnik miał tam swoje wpływy.
AkuaMarek
Posty: 47
Rejestracja: 20 kwie 2014, 23:22

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: AkuaMarek »

Cały czas zapominam, że w przewrotach nie obowiązują modyfikatory ... dziękuję za szybką odpowiedź. Z drugiej strony chyba nigdy nie zapamiętam CAŁEJ gry ( chodzi mi o wszystkie reguły - a 10 gier za mną prawie :/ ).
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: mat_eyo »

No gra nie jest aż taka trudna i nie ma bardzo dużo wyjątków i drobnych zasad. W końcu dasz radę ;)
AkuaMarek
Posty: 47
Rejestracja: 20 kwie 2014, 23:22

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: AkuaMarek »

A jak to jest z polem "Chińska Wojna Domowa" ??
ZSRR musi położyć 3 PW na tym polu aby móc zagrać kartę CHINY (według mnie rozwiązanie jest bardzo dobre) ALE czy ZSRR odzyskuje te 3 PW (trochę to dziwne by było) ??
Ja zawsze grałem tak, że te 3 PW pozostawały w tym miejscu (gra była wtedy bardziej "zbalansowana" bo gdyby odzyskać te 3 PW to ZSRR jak zwykle dałoby kopa USA). A i tak te 3 PW na początku gry to nic dla komuchów :)
prezestomek
Posty: 432
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: prezestomek »

AkuaMarek pisze:A jak to jest z polem "Chińska Wojna Domowa" ??
A ktoś się nim w ogóle przejmuje? : D
AkuaMarek
Posty: 47
Rejestracja: 20 kwie 2014, 23:22

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: AkuaMarek »

1) Co się dzieje w takiej sytuacji: Obrazek
2) Karta "Zdrajcy" nie może być zagrana jako wydarzenie ? :)
3) Jeżeli zdobywam KONTROLE nad Europą to czy zwycięstwo następuje natychmiast, czy dopiero po 10 turze/najlbiższym punktowaniu ?? Obstawiam drugą opcję ;)
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 936
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 31 times
Been thanked: 116 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Koshiash »

AkuaMarek pisze:1) Co się dzieje w takiej sytuacji:
2) Karta "Zdrajcy" nie może być zagrana jako wydarzenie ? :)
3) Jeżeli zdobywam KONTROLE nad Europą to czy zwycięstwo następuje natychmiast, czy dopiero po 10 turze/najlbiższym punktowaniu ?? Obstawiam drugą opcję ;)
1. USA traci 2PZ na koniec tury, jeżeli to miałeś na myśli.
2. Jeżeli to karta anulująca wydarzenie dekady, to wywołuje efekt tylko w tym momencie rundy.
3. Dopiero po punktowaniu.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: KubaP »

AkuaMarek pisze:1) Co się dzieje w takiej sytuacji:
Spoiler:
2) Karta "Zdrajcy" nie może być zagrana jako wydarzenie ? :)
3) Jeżeli zdobywam KONTROLE nad Europą to czy zwycięstwo następuje natychmiast, czy dopiero po 10 turze/najlbiższym punktowaniu ?? Obstawiam drugą opcję ;)
Ad. 1 rozumiem, że chodzi Ci o punktację na koniec rundy? ZSRR dostałby 2 punkty.
AkuaMarek
Posty: 47
Rejestracja: 20 kwie 2014, 23:22

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: AkuaMarek »

prezestomek pisze:
AkuaMarek pisze:A jak to jest z polem "Chińska Wojna Domowa" ??
A ktoś się nim w ogóle przejmuje? : D
Radziłbym zacząć: od kiedy gram z tym wariantem ZSRR wcale nie ma tak łatwo (trzeba te 3 PW poświęcić) :D
AkuaMarek
Posty: 47
Rejestracja: 20 kwie 2014, 23:22

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: AkuaMarek »

KubaP pisze:Ad. 1 rozumiem, że chodzi Ci o punktację na koniec rundy? ZSRR dostałby 2 punkty.
Tak. Szkoda myślałem, że różnica między działaniami ( czyli 3 :P ).
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: KubaP »

AkuaMarek pisze:
KubaP pisze:Ad. 1 rozumiem, że chodzi Ci o punktację na koniec rundy? ZSRR dostałby 2 punkty.
Tak. Szkoda myślałem, że różnica między działaniami ( czyli 3 :P ).
Nie, co lepsze, gdyby USA miało choć 2 działań militarnych, nikt nie dostałby żadnych punktów, bo wszyscy spełniliby warunek minimum - 2 liczone z poziomu DEFCON.
AkuaMarek
Posty: 47
Rejestracja: 20 kwie 2014, 23:22

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: AkuaMarek »

1) USA zagrywa kartę "Plan pięcioletni". Odrzucona losowo karta to "Sprzedaż zboża sowietom" a następnie rozpatrując to wyciągnięto kartę "Kampania Duck and Cover". Moje pytanie: czy tę kartę "Kampania..." USA mogło zagrać jako 3 PO czy jako wydarzenie (przy DEFCON=2) czy jednak musiałby zwrócić tę kartę bo jeżeliby rozpatrzyć wydarzenie to przegrana USA ? :)
prezestomek
Posty: 432
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: prezestomek »

Planem wyciągasz sprzedaż zboża a następnie zbożem wyciągasz D&C, zagrywasz na Ops lub na wydarzenie, ale przy defconie na 2 USA przegrywa grę - dobrze mówię?
AkuaMarek
Posty: 47
Rejestracja: 20 kwie 2014, 23:22

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: AkuaMarek »

Dziękować zastanawiałem się tylko czy można na PO czy tylko wydarzenie.
prezestomek
Posty: 432
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: prezestomek »

AkuaMarek pisze:Dziękować zastanawiałem się tylko czy można na PO czy tylko wydarzenie.
jeśli się nie mylę to jeszcze po wyciągnięciu D&C możesz zwrócić kartę D&C i zagrać za 2 Ops ze zboża ^^
RaistlinJedyny
Posty: 50
Rejestracja: 06 wrz 2010, 19:39
Lokalizacja: Morze Spokoju
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: RaistlinJedyny »

jeśli w grze zagrany jest event "red scare/purge", to podczas zagrywania takich eventów jak "Junta" lub "ABM treaty" odejmuje się 1 OP czy nie?
Awatar użytkownika
Ertai
Posty: 39
Rejestracja: 18 lis 2011, 22:26

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Ertai »

W obu przypadkach rozpatrując efekt wydarzenia korzystasz z aktualnej PO karty, a ta jest zmieniona - więc tak, wpływają na to karty takie jak Red Scare/Purge czy Brezhnev Doctrine
Fuser

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: Fuser »

mam 2 pytania: (USA/ZSRR)

jeśli np. ZSRR dominuje Izrael 3:7 a USA bierze kartę dzięki której dostaje 1PW do Izraela to czy można zmienić stosunek na 3:6 czy to 1PW przepada?

i pytanie drugie: jeśli podczas zdarzeń dekady zagrywam kartę z wydarzeniem (PO się nie liczą OFC) i na karcie jest na przykład "zrob wydarzenie a następnie wykorzystaj PO z tej karty) to czy te PO można wykorzystac pomimo że to faza wydarzeń dekady?

3. jeśli wydarzenie jest zarówno dla USA jak i ZSRR a chcę wykorzystać tylko punkty to czy wydarzenie jest również realizowane ( i rzez kogo? przez przeciwnika?

dziękuję za porady, dzisiaj gramy pierwszy raz cały dzień i mój mozg zaraz eksplodue (musze jeszcze mowic dziewczynie jak mam grac i kiedy, masakra)
prezestomek
Posty: 432
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna

Post autor: prezestomek »

Fuser pisze:mam 2 pytania: (USA/ZSRR)

jeśli np. ZSRR dominuje Izrael 3:7 a USA bierze kartę dzięki której dostaje 1PW do Izraela to czy można zmienić stosunek na 3:6 czy to 1PW przepada?

i pytanie drugie: jeśli podczas zdarzeń dekady zagrywam kartę z wydarzeniem (PO się nie liczą OFC) i na karcie jest na przykład "zrob wydarzenie a następnie wykorzystaj PO z tej karty) to czy te PO można wykorzystac pomimo że to faza wydarzeń dekady?

3. jeśli wydarzenie jest zarówno dla USA jak i ZSRR a chcę wykorzystać tylko punkty to czy wydarzenie jest również realizowane ( i rzez kogo? przez przeciwnika?

dziękuję za porady, dzisiaj gramy pierwszy raz cały dzień i mój mozg zaraz eksplodue (musze jeszcze mowic dziewczynie jak mam grac i kiedy, masakra)
1. Nie mylimy PW z wydarzeń z PW z OP. Nic nie przepada, kładziesz jak treść wydarzenia mówi (Camp David? ;])
2. Można.
3. Nie jest
ODPOWIEDZ