Twilight Struggle( Zimna Wojna) - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Indar »

Tak
paulinaskoczek
Posty: 10
Rejestracja: 23 lut 2014, 01:45

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: paulinaskoczek »

Dziękuję za odpowiedź. W razie jakichs pytan bede jeszcze pisac.
paulinaskoczek
Posty: 10
Rejestracja: 23 lut 2014, 01:45

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: paulinaskoczek »

Mam jeszcze jedno pytanie odnosnie wyścigu kosmicznego. Na planszy jest napisane ze gracz ktory dotarl jako pierwszy przykładowo na satelita ziemski dostaje 2 punkty zwycięstwa. Natomiast w instrukcji jest odnosnie tego samego pola napisane ze owszem dostaje 2 pz bo przybywa jako pierwszy ale rowniez + 1pz tyle ze nie jest napisane za co wiec lacznie dostaje 3 pz. I dalej czytajac jest ze gracz ktory przybywa jako drugi zdobywa 1 pz + znowu 1 pz czyli lacznie 2 pz. Dlaczego?
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 119 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Koshiash »

Coś chyba przekombinowalas. O jaki zapis w instrukcji chodzi?
prezestomek
Posty: 432
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: prezestomek »

Hoho coś się musiało tobie pomylić. Pierwszy z graczy dostaje +2VPs, drugi +1VP. Koniec kropka.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Pynio »

paulinaskoczek pisze:Mam jeszcze jedno pytanie odnosnie wyścigu kosmicznego. Na planszy jest napisane ze gracz ktory dotarl jako pierwszy przykładowo na satelita ziemski dostaje 2 punkty zwycięstwa. Natomiast w instrukcji jest odnosnie tego samego pola napisane ze owszem dostaje 2 pz bo przybywa jako pierwszy ale rowniez + 1pz tyle ze nie jest napisane za co wiec lacznie dostaje 3 pz. I dalej czytajac jest ze gracz ktory przybywa jako drugi zdobywa 1 pz + znowu 1 pz czyli lacznie 2 pz. Dlaczego?
Chyba chodzi o pola, gdzie punktacja jest na zasadzie:

x/x

Chodzi o to, że pierwszy i drugi gracz dostaje punkty za dotarcie do pola. Drugi oczywiście mniej (liczba po "/"). Nie ma żadnych innych opcji, tor kosmiczny jest dość prosty.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Indar »

Dostaje to co jest zapisane (pz1/pz2) + uzyskuje bonus zapisany na konkretnym polu - do czasu aż nie osiągnie nowego, albo przeciwnik nie dotrze do tego samego pola. Żadnych ukrytych punktów tam nie ma.
paulinaskoczek
Posty: 10
Rejestracja: 23 lut 2014, 01:45

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: paulinaskoczek »

No tez sie wlasnie zdziwilam. Ale cytuje instrukcje "usa wyrzuca w kosmos rzady socjalistow. Wyrzuca kostka 1. Dodaje 2 pz co lacznie daje mu 3 pz. W nastepnej rundzie zsrr wysyla tez karte w kosmos . Wyrzuca 3 oczka i dodaje 1 pz co lacznie daje mu 2 pz. Tego nie rozumiem i nie wiem dlaczego dodaje sie w obu przypadkach 1 pz.
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 119 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Koshiash »

Czy korzystasz z polskiej instrukcji Barda, czy z innego tłumaczenia?
Spoiler:
paulinaskoczek
Posty: 10
Rejestracja: 23 lut 2014, 01:45

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: paulinaskoczek »

Korzystam z polskiej instrukcji barda. Edycja III
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 119 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Koshiash »

Widzę:
Spoiler:
To niech się już Bard tłumaczy :lol:
(zapewne chodzi o sumaryczną punktację w przykładzie)
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Indar »

Paulino, to przykład z opisu rozgrywki - nie zaś opis zasad. Wszystko co potrzeba jest opisane w rozdziale 6.4 Wyścig Kosmiczny.
Przeanalizowałem te zapisy i stwierdzenie "co daje mu 3 PZ" odnosi się do aktualnej ilości PZ aktywnego gracza w opisie rozgrywki i nie ma przełożenia na zasady Wyścigu. Tylko dziwnie to zapisali, ale o to chodzi.

Edycja - tak jak przedmówca już wspomniał, to tylko zapis ogólnej punktacji.
paulinaskoczek
Posty: 10
Rejestracja: 23 lut 2014, 01:45

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: paulinaskoczek »

Faktycznie teraz juz to widze. Po prostu z wczesniejszego zapisu myslalam ze to zsrr ma w ogolnej punktacji 1 pz ale zauwazylam ze to usa i juz rozumiem dlaczego co i jak. Dzieki za pomoc:)
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Indar »

Myślałem że już mnie nic w grze nie zaskoczy, a jednak.
Wątpliwości co do karty "Zdrajcy" - Deflectors. Czy aby zadziałała muszę jej użyć jako karty wydarzenia dekady i od razu nastawiać się na zanegowanie wydarzenia przeciwnika, czy też zagrywam ją "z ręki" jako reakcja na wydarzenie przeciwnika podczas gdy moje wydarzenie dekady jest inne?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: mat_eyo »

Tylko podczas wydarzenia dekady. Jeśli podczas rundy zostanie zagrane przez ZSRR to USA dostaje 1 PZ. Gracz USA podczas rundy może zagrać tylko na PO.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Indar »

Nie o to pytam.
Chodzi mi o to czy aby karta zadziałała muszę jej użyć jako wydarzenia dekady czy też zagrywam ją w fazie wydarzeń dekady jako kontrę na wydarzenie przeciwnika? Tak to wygląda - wybrałem wydarzenie dekady (NIE Zdrajcy), przeciwnik również - ujawniamy. Na ręku mam kartę zdrajcy (gram USA, a jako wydarzenie dekady wybrałem inną kartę) - czy mogę jej użyć w fazie wydarzeń dekady aby zanegować wydarzenie przeciwnika? Czy też aby zadziałała muszę jej użyć jako karty wydarzeń dekady?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 782 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: mat_eyo »

Grasz to jak swoje wydarzenie dekady, nie jako kontrę na już zagrane wydarzenie przeciwnika. Przecież w tym drugim przypadku miałbyś podwójną korzyść.
Awatar użytkownika
zaba
Posty: 235
Rejestracja: 21 sie 2008, 09:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: zaba »

Mam takie pytania , czy jesli robie przewrot lub zmiane sojuszu z karty przeciwnika to tekst karty sie rozpatruje czy nie ? . I jak to jest z tymi rundami Rosjanie zaczynaja wiec znacznik jest na ich stronie ,po zagraniu karty znacznik nadal jest na pierwszej turze tylko zmieniamy strone na Amerykanow i oni zagrywaja karte ? czy karte zagrywaja Amerykanie ale znacznik nadal jest na stronie ZSSR i po zagraniu karty dajemy znacznik na runde nr 2 ale po stronie USA
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: kwiatosz »

Jak najbardziej się rozpatruje - Ty wybierasz czy najpierw przewrót czy najpierw tekst. Zagrywacie karty na zmianę zaczynając od ZSRR - znacznik ustawiasz tak, żeby to pokazywał ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
zaba
Posty: 235
Rejestracja: 21 sie 2008, 09:09
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: zaba »

ok to ma s€ns :D
prezestomek
Posty: 432
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: prezestomek »

Jak byk stoi w instrukcji :D
Endrju
Posty: 8
Rejestracja: 13 kwie 2012, 10:24

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Endrju »

Chociaż już sporo gram w ZW mam problem z takimi sytuacjami:

1. Podczas igrzysk olimpijskich wyszedł remis (już po dodaniu 2 oczek dla zagrywającego). Czy rzucamy aż do skutku czy może nic się nie dzieje?

2. Karta "Nasz człowiek w Teheranie". Nie ujawnia on kart jeśli żadnej z tych 5 nie odrzuca? Jeśli jakieś odrzuca to ujawnia wszystkie 5 czy tylko te które odrzucił?

Dzięki ;)
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: szmajchel »

Endrju pisze:Chociaż już sporo gram w ZW mam problem z takimi sytuacjami:

1. Podczas igrzysk olimpijskich wyszedł remis (już po dodaniu 2 oczek dla zagrywającego). Czy rzucamy aż do skutku czy może nic się nie dzieje?

2. Karta "Nasz człowiek w Teheranie". Nie ujawnia on kart jeśli żadnej z tych 5 nie odrzuca? Jeśli jakieś odrzuca to ujawnia wszystkie 5 czy tylko te które odrzucił?

Dzięki ;)
1. Remis to remis, nie ma wygranego, nikt nie dostaje 2VP
2. Ujawniasz te które odrzucasz
AkuaMarek
Posty: 47
Rejestracja: 20 kwie 2014, 23:22

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: AkuaMarek »

1) Darmowy przewrót z karty "Junta" oczywiście wpływa na DEFCON oraz tor działań militarnych ??
2) Losowe wybranie oznacza, że przetasowuję swoje karty i robiąc "wachlarzyk" pozwalam przeciwnikowi na wybranie jednej: ale czy Chiny też biorą w tym udział ??
prezestomek
Posty: 432
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: prezestomek »

AkuaMarek pisze:1) Darmowy przewrót z karty "Junta" oczywiście wpływa na DEFCON oraz tor działań militarnych ??
2) Losowe wybranie oznacza, że przetasowuję swoje karty i robiąc "wachlarzyk" pozwalam przeciwnikowi na wybranie jednej: ale czy Chiny też biorą w tym udział ??
1. Defcon tak, tor nie
2. Bez Chin
ODPOWIEDZ