Cywilizacja Sid Meier's - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
Blugkolf
Posty: 156
Rejestracja: 22 lut 2014, 13:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 9 times

Re: Sid Meier's Civilization

Post autor: Blugkolf »

Oczywiście graj jak Ci się podoba i sprawia Ci radość, wcale tego nie potępiam. Czy Twoje strategie są dobre? Wątpię. Jeśli jesteś graczem, który się "delektuje" 30 turami to jeśli zagrasz z weteranami tej gry to nic z Ciebie nie zostanie. Nie jest to żaden atak na Ciebie, sam gram w różne tytuły podobnie się delektując, ale raczej w hermetycznym towarzystwie. Nie zmienia to jednak faktu, że pytałeś tu, zdziwiony, że jakiś mechanizm w grze z Twojego punktu widzenia (albo grania) dziwnie wygląda i aż nie jesteś pewien czy dobrze rozumiesz zasady. Potwierdzamy - dobrze rozumiesz. Dlaczego tak jest? Bo tak wyszło w testach, bo część graczy (jak nie większość) gra szukając najbardziej zoptymalizowanej drogi - i też się delektują tym, że ją znaleźli. Swoją drogą w przypadku tej gry spotkałem się z masą opinii od osób o takim nastawieniu, że jest to po prostu słaba pozycja, bo brak w niej balansu i jedne ścieżki do wygranej dominują inne. Ja tak nie uważam. Dlatego gracze lubujący się w optymalizacji zazwyczaj wolą Cywilizację Poprzez Wieki.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Sid Meier's Civilization

Post autor: kastration »

Blugkolf pisze:Oczywiście graj jak Ci się podoba i sprawia Ci radość, wcale tego nie potępiam. Czy Twoje strategie są dobre? Wątpię. Jeśli jesteś graczem, który się "delektuje" 30 turami to jeśli zagrasz z weteranami tej gry to nic z Ciebie nie zostanie. Nie jest to żaden atak na Ciebie, sam gram w różne tytuły podobnie się delektując, ale raczej w hermetycznym towarzystwie. Nie zmienia to jednak faktu, że pytałeś tu, zdziwiony, że jakiś mechanizm w grze z Twojego punktu widzenia (albo grania) dziwnie wygląda i aż nie jesteś pewien czy dobrze rozumiesz zasady. Potwierdzamy - dobrze rozumiesz. Dlaczego tak jest? Bo tak wyszło w testach, bo część graczy (jak nie większość) gra szukając najbardziej zoptymalizowanej drogi - i też się delektują tym, że ją znaleźli. Swoją drogą w przypadku tej gry spotkałem się z masą opinii od osób o takim nastawieniu, że jest to po prostu słaba pozycja, bo brak w niej balansu i jedne ścieżki do wygranej dominują inne. Ja tak nie uważam. Dlatego gracze lubujący się w optymalizacji zazwyczaj wolą Cywilizację Poprzez Wieki.
Odpowiem tak: zgadzam się w pełni co do stopniowalności rozgrywki, gram uważam całkiem dobrze, ale też nie chcę zabierać od razu przyjemności i sobie i innym, zwłaszcza, że staram się zainteresować nowe osoby często grą dla umilenia czasu. Dlatego nie tyle, że zniżam się do poziomu pewnego, co raczej testuję nowe warianty, czerpiąc z tego radość, zdając sobie sprawę, że da się to szybciej zrobić.

Czy dziwnie wygląda sama walka? Po wielu grach rozumiem jej logikę, mimo narzekań innych, choć faktycznie wyniki na poziomie 30:20, czy wyższe przy walce o stolicę mogą powodować poczucie zdziwienia.

Co do optymalizacji i braku balansu, zasadniczo się zgodzę, też czytałem nieco, słucham opinii innych graczy, są podobne do tych, które cytujesz. Aczkolwiek z tym balansem to sam nie wiem, może militaria są łatwiejsze niż kultura, technologia także przewyższa tu kulturę i inne zależności często przytaczane tu są. Aczkolwiek mi się udawało już wygrać różnymi sposobami i zapewne niezależnie od poziomu ogrania rywali da się to wykonać w praktyce. Wszak osoby zaznajomione bronią się - jak mówisz - sprawniej i logiczniej planują na zapas, ciężej ich pobić, ale też łatwiej dzięki temu skupić się na innych broniach, a armia jako odstraszacz zawsze się przyda.

Poszło to do moich dywagacji pobocznych w sumie, choć wstępnie wyraziłem zaciekawienie samym mechanizmem dysproporcji w siłach w walce gracza bardzo zmilitaryzowanego z tym, który mocno zaniedbał tę sferę...
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
miro1
Posty: 10
Rejestracja: 12 kwie 2015, 21:37

Re: Sid Meier's Civilization

Post autor: miro1 »

Cześć. Mam pytanie. Kupiłem tę grę ostatnio i przeglądałem wasze forum nieco. Piszecie, że wygrana ekonomiczna jest bardzo prosta i wprowadzacie ograniczenia na tego typu grę. Ale jak to rozumieć, że jest prosta? Przecież bardzo trudno uzbierać aż 15 monet, chyba że coś robimy źle (ledwie kilka gier za mną po kupnie). Rozumiem, że są monety na kafelkach, są monety z kart technologii (np. bank, fundamentalizm chyba, zmiana ustroju na feudalizm, itp.), ale poza tym skąd można zdobyć monety? (nie liczę odebrania rywalowi po eliminacji miasta).

W grze brakuje mi inwestycji, które by powiększały zakres monet po iluś tam turach - wtedy jakieś nowe monety można by zdobywać. Ale jak wy piszecie, że łatwo wygrać monetami, to niby jak inaczej niż to, co opisałem, można zdobyć monety?

Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
Blugkolf
Posty: 156
Rejestracja: 22 lut 2014, 13:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 9 times

Re: Sid Meier's Civilization

Post autor: Blugkolf »

Opinie, które słyszałeś zależą też pewnie od tego czy osoba je wyrażająca grała w podstawkę gry/+1 dodatek/+2 dodatki.

Na pytania o strategię polecam lekturę tu (jeżeli czytasz po angielsku): https://boardgamegeek.com/forum/807962/ ... e/strategy

Słyszałem już chyba każdy możliwy wariant, że któraś z dróg do zwycięstwa jest przegięta. Widziałem też świetne strategie na każdy możliwy typ zwycięstwa, wiec nie biorę sobie do serca tych narzekań. Zaawansowani gracze potrafią wygrać w 7-10 rundzie każdym typem zwycięstwa, ale też nie każda cywilizacja nadaje się do każdego z nich.

Edit: Inwestycje masz w dodatku, możesz wtedy też wykorzystać monety do czegoś innego niż tylko zwycięstwo ekonomiczne.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Sid Meier's Civilization

Post autor: kastration »

Blugkolf pisze:Opinie, które słyszałeś zależą też pewnie od tego czy osoba je wyrażająca grała w podstawkę gry/+1 dodatek/+2 dodatki.

Na pytania o strategię polecam lekturę tu (jeżeli czytasz po angielsku): https://boardgamegeek.com/forum/807962/ ... e/strategy

Słyszałem już chyba każdy możliwy wariant, że któraś z dróg do zwycięstwa jest przegięta. Widziałem też świetne strategie na każdy możliwy typ zwycięstwa, wiec nie biorę sobie do serca tych narzekań. Zaawansowani gracze potrafią wygrać w 7-10 rundzie każdym typem zwycięstwa, ale też nie każda cywilizacja nadaje się do każdego z nich.

Edit: Inwestycje masz w dodatku, możesz wtedy też wykorzystać monety do czegoś innego niż tylko zwycięstwo ekonomiczne.
Ja się odniosę tylko do jednego - bo nie wiem, czy odpowiadałeś mi, czy osobie powyżej - chciałbym zobaczyć, jak można przejść ponad 20 pól kultury w 7 turach he he :)

A ten tekst oczywiście znam, co podałeś, często zaglądam tam przy okazji różnych statystyk gier, opinii i sprawdzając, jakie gry są na tzw. topie.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Blugkolf
Posty: 156
Rejestracja: 22 lut 2014, 13:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 9 times

Re: Sid Meier's Civilization

Post autor: Blugkolf »

Arabowie i zwycięstwo kulturalne poniżej 10 rund. Skoro czytasz forum to dziwię się, że nie trafiłeś na te wątki, bo jest to wałkowane nader często i opinie takie jak ta poniżej nie są rzadkością:

Arabia is broken. You can win a culture victory so fast, it's stupid.

Research pottery for your first tech. Each turn, use two resources to put a coin on pottery. Invest your first coin from that in EftA. On turn 3, this will have allowed you to move up 5 spaces on the culture track. Place all your great people who generate culture in your capital. Makes sure you build your two cities next to a resource. Every turn, harvest a resource with your 2 cities and devote your capital to the arts. Getting agriculture and monarchy will help boost your culture income. Continue to use pottery and invest every turn.

For investments, I suggest investing your first 3 coins in EftA and putting the rest into Military Complex.

You should have a culture victory in less than 10 turns. It depends on what you draw for GP and how aggressive someone is against you.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Sid Meier's Civilization

Post autor: kastration »

Blugkolf pisze:Arabowie i zwycięstwo kulturalne poniżej 10 rund. Skoro czytasz forum to dziwię się, że nie trafiłeś na te wątki, bo jest to wałkowane nader często i opinie takie jak ta poniżej nie są rzadkością:

Arabia is broken. You can win a culture victory so fast, it's stupid.

Research pottery for your first tech. Each turn, use two resources to put a coin on pottery. Invest your first coin from that in EftA. On turn 3, this will have allowed you to move up 5 spaces on the culture track. Place all your great people who generate culture in your capital. Makes sure you build your two cities next to a resource. Every turn, harvest a resource with your 2 cities and devote your capital to the arts. Getting agriculture and monarchy will help boost your culture income. Continue to use pottery and invest every turn.

For investments, I suggest investing your first 3 coins in EftA and putting the rest into Military Complex.

You should have a culture victory in less than 10 turns. It depends on what you draw for GP and how aggressive someone is against you.
Odpowiadam: otóż są dwa powody. Ważniejszy: gram bez dodatków, mniej ważny: nie znam całego forum na pamięć, ale faktycznie coś mi się obiło, że Arabowie są silni kulturowo bardzo, no ale ewentualny zakup podstawki rozważę, bo nie czytałem o tym czy się opłaca, a narzekali, że i inne nacje są przesadzone względem solidnej podstawy przecież, gdzie nacje są bardzo wyrównane.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
miro1
Posty: 10
Rejestracja: 12 kwie 2015, 21:37

Re: Sid Meier's Civilization

Post autor: miro1 »

miro1 pisze:Cześć. Mam pytanie. Kupiłem tę grę ostatnio i przeglądałem wasze forum nieco. Piszecie, że wygrana ekonomiczna jest bardzo prosta i wprowadzacie ograniczenia na tego typu grę. Ale jak to rozumieć, że jest prosta? Przecież bardzo trudno uzbierać aż 15 monet, chyba że coś robimy źle (ledwie kilka gier za mną po kupnie). Rozumiem, że są monety na kafelkach, są monety z kart technologii (np. bank, fundamentalizm chyba, zmiana ustroju na feudalizm, itp.), ale poza tym skąd można zdobyć monety? (nie liczę odebrania rywalowi po eliminacji miasta).

Pozdrawiam serdecznie.
Odpowie ktoś?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Sid Meier's Civilization

Post autor: romeck »

Zwróć uwagę na niektóre karty technologii, które pozwalają odkładanie na nich monet (do 4 monet) w zamian za spełnienie jakiegoś warunku (np. wygrania bitwy, poświęcenia iluś znaczników kultury, punktów wymiany handlowej czy surowców). Tym się nabija monety.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
miro1
Posty: 10
Rejestracja: 12 kwie 2015, 21:37

Re: Sid Meier's Civilization

Post autor: miro1 »

romeck pisze:Zwróć uwagę na niektóre karty technologii, które pozwalają odkładanie na nich monet (do 4 monet) w zamian za spełnienie jakiegoś warunku (np. wygrania bitwy, poświęcenia iluś znaczników kultury, punktów wymiany handlowej czy surowców). Tym się nabija monety.
No dobrze, to zauważyłem. Ale logiczne jest, że aby coś odłożyć na kartę, to trzeba najpierw te monety skądś zdobyć, bo samo dołożenie na kartę technologii nie pomnaża monet. Co znaczy tu słowo "nabija" w ogóle? Zbierzesz np. 5 monet z wielkich ludzi i kafelków, dołożysz je wszystkie na karty i co? I masz dalej 5. Gdzie tu cokolwiek rośnie?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Sid Meier's Civilization

Post autor: romeck »

Nie kumasz.

Weźmy np. technologię Garncarstwo. W fazie zarządzania miastami możesz w zamian za dwa dowolne żetony surowców dołożyć na tę kartę jedną monetę biorąc ją w postaci żetonu z zasobów ogólnych. Oznacza to, że pozyskujesz w ten sposób monetę, czyli przekręcasz na "zegarku" jedną monetę do przodu. Jeśli w jakiś sposób ją stracisz (np. bitwa) albo zainwestujesz, wtedy zegarek cofniesz.

Analogicznych technologii masz łącznie 5. Na każdej możesz umieścić maksymalnie po 4 monety. Czyli z samych tych technologii możesz uzbierać 20 monet (podczas gdy już 15 daje zwycięstwo). A przecież jeszcze można je pozyskać z wielkich ludzi, bezpośrednio z technologii (np. Służby cywilne), z terenu, wygrywając bitwy, z wiosek, ustrojów, polityk socjalnych, itd.

Obawiam się jednak przy okazji czytania Twoich wypowiedzi, że nie bardzo rozumiesz zasady pozyskiwania monet. Ponieważ monet pozyskanych z terenu czy z wielkich ludzi nijak nie da się nigdzie przełożyć. Dlatego sugeruję przeczytać uważnie odpowiednie fragmenty instrukcji. W razie pytań - służę.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Sid Meier's Civilization

Post autor: kastration »

romeck pisze:Nie kumasz.

Weźmy np. technologię Garncarstwo. W fazie zarządzania miastami możesz w zamian za dwa dowolne żetony surowców dołożyć na tę kartę jedną monetę biorąc ją w postaci żetonu z zasobów ogólnych. Oznacza to, że pozyskujesz w ten sposób monetę, czyli przekręcasz na "zegarku" jedną monetę do przodu. Jeśli w jakiś sposób ją stracisz (np. bitwa) albo zainwestujesz, wtedy zegarek cofniesz.

Analogicznych technologii masz łącznie 5. Na każdej możesz umieścić maksymalnie po 4 monety. Czyli z samych tych technologii możesz uzbierać 20 monet (podczas gdy już 15 daje zwycięstwo). A przecież jeszcze można je pozyskać z wielkich ludzi, bezpośrednio z technologii (np. Służby cywilne), z terenu, wygrywając bitwy, z wiosek, ustrojów, polityk socjalnych, itd.

Obawiam się jednak przy okazji czytania Twoich wypowiedzi, że nie bardzo rozumiesz zasady pozyskiwania monet. Ponieważ monet pozyskanych z terenu czy z wielkich ludzi nijak nie da się nigdzie przełożyć. Dlatego sugeruję przeczytać uważnie odpowiednie fragmenty instrukcji. W razie pytań - służę.
W sumie przyznaję, to problem. A ciekawie to wykładasz. Tylko nie rozumiem, czemu np. monety z wielkiego człowieka nie da się dać na wskaźnik monet? My gramy tak, że skoro masz człowieka i on ma monetę, to dopóki ktoś go nie zablokuje, np. pionkiem, to moneta jest o 1 do przodu na tablicy monet. Dla mnie to bardzo logiczne. Tak samo jest z monetami na kafelkach, np. blisko stolicy Niemiec na kafelku ona jest. Zgoda do ustrojów, chyba fundamentalizm czy feudalizm daje znów monetę (nie pamiętam), socjalnych kart nie mam, pewnie grasz z dodatkiem.

Ale do meritum i Twojej odpowiedzi co do kart technologii. Czyli np. oddam dwa żelaza i mogę sobie wziąć monetę, ok, to bardzo zrozumiałe dla mnie. Jak mówię, chyba w podstawce nie ma inwestycji, więc to ominę, ale będzie pomocne po kupieniu dodatku, który polecałeś.

W takim razie, ograniczymy to - czytałem, że inni też modyfikowali tak zasady - że nie można aż 4 monet dawać na kartę, bo to za łatwe, a np. 2, wtedy bardziej z sensem. Teraz rozumiem, w sumie wyjaśniłeś to klarownie. Surowce w zamian za monetę. Ale z tymi wielkimi ludźmi i monetami na kafelkach za Chiny się nie zgodzę, bo jaki sens by monety się tam pojawiały, skoro nic z tego nie masz? Je też bym proponował dodać na wskaźnik od 0 do 15, czyli przesuwać na tym małym kółku.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Sid Meier's Civilization

Post autor: sqb1978 »

Z tego co kojarzę Wielki ludź jak najbardziej daje monetę na wskaźniku obrotowym. Podobnie jest z monetami dokładanymi na karty.
Natomiast aby mieć stałą korzyść z monety na planszy, trzeba by tam trzymać cały czas wóz.

Ręki sobie nie dam uciąć, bo grałem dopiero 3 razy, ale z tego jak kumpel omawiał zasady to tyle zapamiętałem.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Sid Meier's Civilization

Post autor: romeck »

kastration pisze: W sumie przyznaję, to problem. A ciekawie to wykładasz. Tylko nie rozumiem, czemu np. monety z wielkiego człowieka nie da się dać na wskaźnik monet? My gramy tak, że skoro masz człowieka i on ma monetę, to dopóki ktoś go nie zablokuje, np. pionkiem, to moneta jest o 1 do przodu na tablicy monet. Dla mnie to bardzo logiczne. Tak samo jest z monetami na kafelkach, np. blisko stolicy Niemiec na kafelku ona jest. Zgoda do ustrojów, chyba fundamentalizm czy feudalizm daje znów monetę (nie pamiętam), socjalnych kart nie mam, pewnie grasz z dodatkiem.
Oczywiście, że monety z wielkich ludzi zaznaczmy na zegarku. Dopóki masz wielkiego człowieka z monetą - masz dodatkową monetę na zegarku, bo on Ci ją daje. Podobnie gdy masz wóz na monecie, pole z monetą na peryferiach swojego miasta lub ustrój z monetą. Gdy stracisz wielkiego ludzia - tracisz monetę na zegarku (ale nikt jej nie przejmie). Podobnie gdy stracisz miasto z peryferiami z monetą, przestawisz/stracisz wóz, zmienisz ustrój - cofasz monetę na zegarku. Natomiast monety leżące w postaci żetonów (czy to na technologiach czy to na karcie cywilizacji) mogą być przez kogoś zdobyte w bitwie jako łup, albo zainwestowane przez Ciebie (dodatek).
kastration pisze: Ale do meritum i Twojej odpowiedzi co do kart technologii. Czyli np. oddam dwa żelaza i mogę sobie wziąć monetę, ok, to bardzo zrozumiałe dla mnie. Jak mówię, chyba w podstawce nie ma inwestycji, więc to ominę, ale będzie pomocne po kupieniu dodatku, który polecałeś.
Tak jest.
kastration pisze: W takim razie, ograniczymy to - czytałem, że inni też modyfikowali tak zasady - że nie można aż 4 monet dawać na kartę, bo to za łatwe, a np. 2, wtedy bardziej z sensem. Teraz rozumiem, w sumie wyjaśniłeś to klarownie. Surowce w zamian za monetę. Ale z tymi wielkimi ludźmi i monetami na kafelkach za Chiny się nie zgodzę, bo jaki sens by monety się tam pojawiały, skoro nic z tego nie masz? Je też bym proponował dodać na wskaźnik od 0 do 15, czyli przesuwać na tym małym kółku.
Co do modyfikacji zasad - ja ich nigdy nie wprowadzałem i było dobrze. Zależy od tego jaką drogę obierzesz i na co pozwolą Ci przeciwnicy. Jeśli biernie będą się przyglądać, to rachu ciachu i wygrywasz ekonomicznie. Co do symboli monet na wielkich ludziach, technologiach, ustrojach, terenach - oczywiście, że dają monety na zegarku. Nigdzie nie napisałem, że jest inaczej. Nie są to jednak żetony monet (które swoją drogą oczywiście też liczone są na zegarku) i takowych się wtedy nie dostaje.
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2015, 23:19 przez romeck, łącznie zmieniany 2 razy.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Blugkolf
Posty: 156
Rejestracja: 22 lut 2014, 13:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 9 times

Re: Sid Meier's Civilization

Post autor: Blugkolf »

kastration pisze:
romeck pisze:A przecież jeszcze można je pozyskać z wielkich ludzi, bezpośrednio z technologii (np. Służby cywilne), z terenu, wygrywając bitwy, z wiosek, ustrojów, polityk socjalnych, itd.
Przeczytaj jeszcze raz wypowiedź. Wyszczególniłem kluczowe zdanie, które sam zacytowałeś. Podsumowując, zacząłeś imputować Romeckowi rzeczy, których nie powiedział. Jego uwaga dotyczyła tego, że z Twoich opisów mogło mu się wydawać, że korzystasz z żetonów monet przy nadrukowanych monetach (np. mapa, wielcy ludzie, ustrój) i to je "przekładasz", a tymczasem nie rozumiałeś działania umiejętności technologii do których używa się właśnie żetonów (które to właśnie można przekładać) i nie ma to nic wspólnego ze wskaźnikiem na karcie cywilizacji. Stąd można zadać pytanie, do czego wykorzystywałeś żetony monet wcześniej - skoro nie rozumiałeś ich zastosowania?

Żeby nie było wątpliwości - wskaźnik na karcie cywilizacji podaje całkowitą liczbę monet dostępnych cywilizacji. Mówimy o grze podstawowej. Jeśli nie umiałeś korzystać poprawnie z kart technologii to owszem ekonomiczna droga zwycięstwa mogła się wydawać trudna. Dobrze rozumiesz pozostałe zasady dotyczące nadrukowanych monet. Monety dokładane w postaci żetonów na kartach technologii, również sumują się na wskaźniku cywilizacji z pozostałymi, które zdobywasz na sposoby, które sam wymieniasz. Wyżej wspomniana kwestia wozów dotyczy monet nadrukowanych na mapie, poza zasięgiem miasta lub w strefie wpływów miasta wroga.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Sid Meier's Civilization

Post autor: sqb1978 »

O ciekawą sprawę wyłapałem z wypowiedzi Romeck:
- jeśli na jakiejś karcie technologii leży moneta to można ją zdobyć jako łup?
Jeśli tak, to sporo zmienia. Nie wpadłem na ten pomysł kiedy kumpel wygrywał ekonomicznie a pamiętam, że wydawało mi się, że zbyt łatwo wygrał.
Awatar użytkownika
Blugkolf
Posty: 156
Rejestracja: 22 lut 2014, 13:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 9 times

Re: Sid Meier's Civilization

Post autor: Blugkolf »

Bo są to zasady łupienia z dodatków:

Łupienie po bitwie

Zasady dotyczące ponoszenia strat przez stronę, która
przegrała bitwę, pozostają takie same, jednak system
przydzielania łupów uległ pewnym zmianom, aby był
prostszy i zapobiegał nadużyciom.
Jeśli przegrany miał jeden lub więcej pionków
na polu: Zwycięzca otrzymuje 1 łup.
Jeśli przegrany bronił jednego ze swoich miast
(ale nie stolicy): Zwycięzca otrzymuje 2 łupy.
Jeśli przegrany bronił swojej stolicy: Zwycięzca
natychmiast wygrywa grę osiągając zwycięstwo
militarne.
Zwycięzca natychmiast wydaje zdobyty łup, zużywając
go do zakupu efektów opisanych poniżej. Zwycięzca
otrzymujący więcej niż 1 łup może zakupić tyle
efektów na ile go stać i może zakupić ten sam efekt
kilka razy. Na przykład gracz, który otrzymuje 2 łupy,
może kupić jeden efekt kosztujący 2 łupy, dwa różne
efekty w cenie 1 łup każdy albo 2 identyczne efekty
w cenie 1 łup każdy.

EFEKTY KOS ZTUJĄCE 1 ŁUP
• Kradzież do trzech punktów wymiany handlowej
ze wskaźnika wymiany handlowej przegranego.
• Kradzież do trzech żetonów kultury od przegranego.
• Kradzież przegranemu jednego dowolnego surowca
(zakryte znaczniki chatek i wiosek mogą być
wybierane, ale zwycięzca nie może ich podglądnąć
przed dokonaniem wyboru).
• Zmuszenie przegranego do odrzucenia żetonu
monety wybranego przez zwycięzcę.

EFEKTY KOS ZTUJĄCE 2 ŁUPY
• Nauczenie się jednej z technologii, którą zna
przegrany, a która nie jest znana zwycięzcy,
bez ponoszenia jej kosztu w punktach wymiany
handlowej. Zwycięzca musi mieć dozwolone miejsce
w swojej piramidzie technologicznej, aby móc z tego
skorzystać.
• Kradzież przegranemu jednej karty wydarzenia
kulturalnego. Zwycięzca podczas dokonywania
wyboru może patrzeć tylko na tyły kart.
• Kradzież przegranemu jednego żetonu monety
i umieszczenie go na arkuszu cywilizacji zwycięzcy.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Sid Meier's Civilization

Post autor: romeck »

Mnie się te łupy tak mocno wryły, że w ogóle zapomniałem, że podstawka ich nie wprowadzała. Ale spokojnie można grać z tymi zasadami nawet nie posiadając dodatku.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Sid Meier's Civilization

Post autor: kastration »

Blugkolf pisze:
kastration pisze:
romeck pisze:A przecież jeszcze można je pozyskać z wielkich ludzi, bezpośrednio z technologii (np. Służby cywilne), z terenu, wygrywając bitwy, z wiosek, ustrojów, polityk socjalnych, itd.
Przeczytaj jeszcze raz wypowiedź. Wyszczególniłem kluczowe zdanie, które sam zacytowałeś. Podsumowując, zacząłeś imputować Romeckowi rzeczy, których nie powiedział. Jego uwaga dotyczyła tego, że z Twoich opisów mogło mu się wydawać, że korzystasz z żetonów monet przy nadrukowanych monetach (np. mapa, wielcy ludzie, ustrój) i to je "przekładasz", a tymczasem nie rozumiałeś działania umiejętności technologii do których używa się właśnie żetonów (które to właśnie można przekładać) i nie ma to nic wspólnego ze wskaźnikiem na karcie cywilizacji. Stąd można zadać pytanie, do czego wykorzystywałeś żetony monet wcześniej - skoro nie rozumiałeś ich zastosowania?

Żeby nie było wątpliwości - wskaźnik na karcie cywilizacji podaje całkowitą liczbę monet dostępnych cywilizacji. Mówimy o grze podstawowej. Jeśli nie umiałeś korzystać poprawnie z kart technologii to owszem ekonomiczna droga zwycięstwa mogła się wydawać trudna. Dobrze rozumiesz pozostałe zasady dotyczące nadrukowanych monet. Monety dokładane w postaci żetonów na kartach technologii, również sumują się na wskaźniku cywilizacji z pozostałymi, które zdobywasz na sposoby, które sam wymieniasz. Wyżej wspomniana kwestia wozów dotyczy monet nadrukowanych na mapie, poza zasięgiem miasta lub w strefie wpływów miasta wroga.
Nie imputuje niczego romeckowi, który de facto wyjaśnił mi ważną zasadę, dlatego proponuję zluzować i nie napinać się. Spróbuję zagrać tylko ekonomicznie i zobaczymy, co z tego wyjdzie przy graczach i jakie będą ich reakcje. Teraz faktycznie 15 monet nie wydaje się dużo, ale z drugiej strony wykorzystywanie surowców na inne sposoby bardzo mi leży, to i trzeba ponosić koszty utraconych szans, więc wcale ta wygrana nie musi być taka znowu łatwa. Tak to zauważam po praktyce rosnącej liczby gier.

Poza tym, nieco przeszkadza mi fakt zbyt łatwej możliwości czerpania zysków z surowców. Przykładowo, mając filozofię i dużo surowców można nieźle wielkich ludzi nazbierać albo zbierając np. kilku szpiegów i piśmiennictwo nieźle utrudnić życie rywalowi anulując mu akcje miejskie (no chyba, że gra się w 4 osoby). Dlatego my zmodyfikowaliśmy tu nieco zasady odnosnie surowców nadrukowanych (analogicznie monet nadrukowanych). Jakkolwiek, ciekaw jestem mozliwości dodatków już nieco i tego dotyczy jedno z moich pytań do tych, co na nich grają: czy gra z dodatkiem wprowadzającym 5 osobę dużo zmienia i jest ciekawsza? To chyba Fame and Fortune wprowadza tę możliwość?

PS: ostatnia wątpliwość co do kart technologii. Np. piśmiennictwo (ale równie dobrze inna karta) w fazie zarządzania miastami 3 surowce=wielki człowiek. Mam 1 miasto i wykonuję akcję, czyli mogę wykonać tę oddania 3 surowców i dostania człowieka i koniec mojej akcji miejskiej. Czy zaś mogę wykonać zwykłą akcję miejską (np. kupić port, bo mam nawigację) a dodatkowo wymienić sobie 3 żetony na człowieka? Zapewne pierwsza opcja, prawda?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Blugkolf
Posty: 156
Rejestracja: 22 lut 2014, 13:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 9 times

Re: Sid Meier's Civilization

Post autor: Blugkolf »

Wariant drugi.

Mała ściąga:

3. Zarządzanie miastem

1) Użyj umiejętności kart technologii, wielkich ludzi, kultury lub cudów świata/polit. soc.
2) Przesuwaj się po torze kultury (dowolną ilość razy)
3) Wybierz dla każdego z miast jedną z akcji:

A. Buduj pionek, jednostkę, budynek lub cud świata – pamiętaj o ograniczeniach terenu
B. Zbieraj znaczniki kultury (poświęcenie sztuce)
C. Zbieraj jeden surowiec, jeśli masz Angkor Wat to 2
D. Rozpocznij program budowy
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Sid Meier's Civilization

Post autor: kastration »

To do mnie czy tak w eter? Ja mam instrukcje i nie musisz mi jej cytować, bo ją czytałem wiele razy. Ale chodziło mi jedynie o interpretację i jasną odpowiedź, czy opcja nr 1 czy opcja nr 2 - bo my gramy na opcji nr 1, czyli skoro wykorzystujesz akcję z karty technologii, to już np. w tej samej turze nie możesz zebrac surowca, zbudować pionka armii, czy dostawić budynku.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Sid Meier's Civilization

Post autor: romeck »

Możesz. Używanie własności kart technologii jest niejako "przy okazji" akcji miejskich lub innych. Czyli każdym z miast możesz zebrać surowiec / poświęcić na rzecz kultury / wybudować pionek / wybudować jednostkę / wybudować cud itd., ale do tego w dowolnym momencie (przed, po, czy w trakcie akcji) możesz użyć jednej lub kilku kart posiadanych w swej piramidzie technologii przestrzegając tego, co jest na nich napisane. Technologie w pewien sposób usprawniają inne akcje czy działania, a nie stanowią akcji samych w sobie.

A'propos surowców i zbierania ich z planszy: pamiętaj, że danego surowca w rozgrywce może być w grze tylko tyle ilu jest graczy. Czyli jeśli gra dwóch graczy, to w grze są tylko dwa żetony żelaza, dwa dywany, dwa kadzidła i dwa zboża.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Sid Meier's Civilization

Post autor: kastration »

romeck pisze:Możesz. Używanie własności kart technologii jest niejako "przy okazji" akcji miejskich lub innych. Czyli każdym z miast możesz zebrać surowiec / poświęcić na rzecz kultury / wybudować pionek / wybudować jednostkę / wybudować cud itd., ale do tego w dowolnym momencie (przed, po, czy w trakcie akcji) możesz użyć jednej lub kilku kart posiadanych w swej piramidzie technologii przestrzegając tego, co jest na nich napisane. Technologie w pewien sposób usprawniają inne akcje czy działania, a nie stanowią akcji samych w sobie.

A'propos surowców i zbierania ich z planszy: pamiętaj, że danego surowca w rozgrywce może być w grze tylko tyle ilu jest graczy. Czyli jeśli gra dwóch graczy, to w grze są tylko dwa żetony żelaza, dwa dywany, dwa kadzidła i dwa zboża.
Świetna odpowiedź - myślę, że dużo zmieni i faktycznie upłynni grę, która stanie się mniej schematyczna. Naprawdę w instrukcji nie ma tego jasno, że można z kart technologii korzystać. jak mówisz "niejak przy okazji". To znaczy na starcie tak graliśmy, ale potem skasowaliśmy tę zasadę, jak widać błędnie.

Co do surowców, to akurat co mówisz, stoi jasno w instrukcji, ale to zmodyfikowaliśmy i nie przestrzegamy. Jakkolwiek, nie jest to kwestią tej dyskusji, a raczej modyfikacji zasad, a to chyba inny wątek.

A jak z tym piątym graczem - warto go dołączyć do gry i jest ciekawiej?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2879
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Sid Meier's Civilization

Post autor: romeck »

kastration pisze: A jak z tym piątym graczem - warto go dołączyć do gry i jest ciekawiej?
Nie miałem okazji zagrać w maksymalnym składzie. Na pewno jest dłużej i więcej się dzieje, niż w cztery osoby. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1217
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 429 times

Re: Sid Meier's Civilization

Post autor: kastration »

romeck pisze:
kastration pisze: A jak z tym piątym graczem - warto go dołączyć do gry i jest ciekawiej?
Nie miałem okazji zagrać w maksymalnym składzie. Na pewno jest dłużej i więcej się dzieje, niż w cztery osoby. :)
Z Twojej relacji też zrozumiałem, że lepiej oszczędzić 130 zł i darować sobie Wiedzę i Wojnę - mylę się? Fame and Fortune na pewno kupię, ale jak z Wiedzą i Wojną - naprawdę odpuścić, bo nie wnosi za wiele?

Brakuje mi czegoś w tej grze, ale i tak bardzo mi się podoba. Może dodatek mi pomoże, bo potencjał tej gry jest świetny.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
ODPOWIEDZ