Trajan - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Trajan

Post autor: Tony23 »

1) dostaniesz 9pkt. 3pkt za każdy towar
2) tylko 9pkt. Tylko jeden punktuje
3) Tak
zbazyl86
Posty: 91
Rejestracja: 21 sie 2014, 09:04

Re: Trajan

Post autor: zbazyl86 »

Dzięki! :D
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4619
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1923 times

Re: Trajan

Post autor: warlock »

Instrukcja, strona 11 (nie daje mi to spokoju :D)
Joker żetonu popytu: zastępuje dowolny żeton potrzeby konieczny do zaspokojenia potrzeby ludu.
Czy ten joker liczy się w ostatecznej punktacji podczas rozpatrywania Żetonu Bonusowego "Gracz otrzymuje 9
punktów jeśli posiada przynajmniej 1 żeton forum z taką ikoną (chleb, hełm, ogień)"?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Trajan

Post autor: Tomzaq »

Liczy się
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4619
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1923 times

Re: Trajan

Post autor: warlock »

Kończę ruch na tacy z akcją trajana, przy której stoi łuk trajana. W ramach akcji biorę żeton trajana i stawiam zamiast łuku. Moje znaczniki spełniają wymagania żetonu trajana, ale jak rozumiem nie rozpatruję go automatycznie jeszcze w tym ruchu, tylko muszę ponownie zakończyć ruch na tym polu w przyszłości? (zgodnie z zasadą, że ewentualne spełnienie wymogów żetonu trajana rozpatrujemy jeszcze przed wykonaniem akcji?)
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Trajan

Post autor: carlos »

warlock pisze:Kończę ruch na tacy z akcją trajana, przy której stoi łuk trajana. W ramach akcji biorę żeton trajana i stawiam zamiast łuku. Moje znaczniki spełniają wymagania żetonu trajana, ale jak rozumiem nie rozpatruję go automatycznie jeszcze w tym ruchu, tylko muszę ponownie zakończyć ruch na tym polu w przyszłości? (zgodnie z zasadą, że ewentualne spełnienie wymogów żetonu trajana rozpatrujemy jeszcze przed wykonaniem akcji?)
Dokładnie tak jak napisałeś. Musisz ponownie zakończyć tam ruch.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4619
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1923 times

Re: Trajan

Post autor: warlock »

Jeszcze jedna wątpliwość. Mogę mieć kilka żetonów Trajana np. z chlebem na swojej planszy gracza? Instrukcja mówi o tym, że można użyć tylko jednego żetonu Trajana danego typu przy spełnianiu potrzeb ludu, ale nie bardzo widzę zapis, który zabraniałby mi mieć kilka takich żetonów (a chciałbym tak zrobić, żeby uniemożliwić drugiemu graczowi spełnienie potrzeby ludu i podwędzić mu potrzebny żeton;) taki pies ogrodnika).
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Trajan

Post autor: mst »

Możesz :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Trajan

Post autor: Veridiana »

Pierwsze słyszę, że można użyć tylko 1 żetonu danego typu przy spełnianiu zachcianek ludu. Poważnie? :shock:
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Trajan

Post autor: Tomzaq »

Też nigdy o tym nie pomyślałem, aczkolwiek nigdy nie gromadziłem dwóch takich samych żetonów Trajana do spełniania zachcianek ludu. Wydaje się, że lepiej grać na siebie niż bawić w psa ogrodnika i brać żeton Trajana za 1 pkt, żeby ktoś inny go nie wziął, tym bardziej, że nie można z tego drugiego skorzystać do spełniania potrzeb ludzi
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Trajan

Post autor: carlos »

Jeden raz można użyć żetonu Trajana z danym dobrem, a nie żetonu forum. Jeśli np. mamy trzy chleby w żetonach forum to spokojnie możemy je zużyć jeśli takie jest zapotrzebowanie.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Trajan

Post autor: romeck »

carlos pisze:Jeden raz można użyć żetonu Trajana z danym dobrem, a nie żetonu forum.
I o tym jest właśnie mowa. Z tym, że także nie wiem gdzie to jest napisane w instrukcji.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 570 times
Been thanked: 239 times

Re: Trajan

Post autor: DarkSide »

warlock pisze:Instrukcja mówi o tym, że można użyć tylko jednego żetonu Trajana danego typu przy spełnianiu potrzeb ludu, ale nie bardzo widzę zapis, który zabraniałby mi mieć kilka takich żetonów .
Mylisz się. W instrukcji jest napisane:
"Każdy gracz może użyć każdego swojego żetonu Trajana tylko raz w trakcie punktowania kwartału"

Chodzi o to, że jednym żetonem Trajana np. z chlebem nie możesz zaspokoić zapotrzebowania na 2 chleby. Nie ma nic o ograniczeniu liczby posiadanych żetonów Trajana tego typu. Tak więc jeśli zgarniesz 9 żetonów Trajana tego typu, to jesteś kuty na wszystkie kończyny. ;)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Trajan

Post autor: carlos »

romeck pisze:
carlos pisze:Jeden raz można użyć żetonu Trajana z danym dobrem, a nie żetonu forum.
I o tym jest właśnie mowa. Z tym, że także nie wiem gdzie to jest napisane w instrukcji.
Faktycznie. ;)

Co do instrukcji to: str. 8 "1. Meeting the people’s demands"

Ale faktycznie w sumie nie ma o tym, że można użyć danego rodzaju tylko raz... Tak to brzmi w oryginale:

"Each player may use each of their Trajan tiles only once during a quarterly scoring."

Nie ma tam "each type", więc jednak raczej używamy ile się da. :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4619
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1923 times

Re: Trajan

Post autor: warlock »

DarkSide pisze:
warlock pisze:Instrukcja mówi o tym, że można użyć tylko jednego żetonu Trajana danego typu przy spełnianiu potrzeb ludu, ale nie bardzo widzę zapis, który zabraniałby mi mieć kilka takich żetonów .
Mylisz się. W instrukcji jest napisane:
"Każdy gracz może użyć każdego swojego żetonu Trajana tylko raz w trakcie punktowania kwartału"

Chodzi o to, że jednym żetonem Trajana np. z chlebem nie możesz zaspokoić zapotrzebowania na 2 chleby. Nie ma nic o ograniczeniu liczby posiadanych żetonów Trajana tego typu. Tak więc jeśli zgarniesz 9 żetonów Trajana tego typu, to jesteś kuty na wszystkie kończyny. ;)
Nieprecyzyjnie się wyraziłem, ale chodziło mi dokładnie o to co napisałeś ;).

Słowem - mając trzy różne żetony Trajana na planszy (po jednym z każdego typu) zaspokajam trzy pojedyncze potrzeby różnych typów.. Mogę mieć wiele skumulowanych żetonów trajana z chlebem na swojej planszy (celem podwędzenia go przeciwnikowi), ale w przypadku zapotrzebowania na 3x chleb tak czy inaczej mogę użyć tylko jednego z nich, a pozostałe dwa muszą pochodzić z żetonów forum.

Tak grałem i okazało się dobrze ;)
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Trajan

Post autor: romeck »

warlock pisze: Mogę mieć wiele skumulowanych żetonów trajana z chlebem na swojej planszy (celem podwędzenia go przeciwnikowi), ale w przypadku zapotrzebowania na 3x chleb tak czy inaczej mogę użyć tylko jednego z nich, a pozostałe dwa muszą pochodzić z żetonów forum.
Wskaż zapis w instrukcji, który to potwierdza.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4619
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1923 times

Re: Trajan

Post autor: warlock »

romeck pisze:
warlock pisze: Mogę mieć wiele skumulowanych żetonów trajana z chlebem na swojej planszy (celem podwędzenia go przeciwnikowi), ale w przypadku zapotrzebowania na 3x chleb tak czy inaczej mogę użyć tylko jednego z nich, a pozostałe dwa muszą pochodzić z żetonów forum.
Wskaż zapis w instrukcji, który to potwierdza.
W celu zaspokojenia potrzeb każdy gracz musi wydać jeden pasujący żeton forum za każdy odkryty żeton
popytu.Gracze mogą również zaspokoić potrzeby poprzez żeton Trajana posiadający ikonę danej potrzeby.
Każdy gracz może użyć każdego swojego żetonu Trajana tylko raz w trakcie punktowania kwartału
Instrukcja mówi o tym, że mogę UŻYĆ każdego żetonu trajana tylko raz. Instrukcja nie mówi o tym, czy wolno mi POSIADAĆ WIĘCEJ żetonów trajana tego samego typu (nie używając ich, po prostu zbierając w stosik żeby inni nie mogli tego zrobić). I to jest właśnie wątpliwość, którą zgłosiłem ;).
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Trajan

Post autor: KubaP »

warlock pisze:
romeck pisze:
warlock pisze: Mogę mieć wiele skumulowanych żetonów trajana z chlebem na swojej planszy (celem podwędzenia go przeciwnikowi), ale w przypadku zapotrzebowania na 3x chleb tak czy inaczej mogę użyć tylko jednego z nich, a pozostałe dwa muszą pochodzić z żetonów forum.
Wskaż zapis w instrukcji, który to potwierdza.
W celu zaspokojenia potrzeb każdy gracz musi wydać jeden pasujący żeton forum za każdy odkryty żeton
popytu.Gracze mogą również zaspokoić potrzeby poprzez żeton Trajana posiadający ikonę danej potrzeby.
Każdy gracz może użyć każdego swojego żetonu Trajana tylko raz w trakcie punktowania kwartału
Instrukcja mówi o tym, że mogę UŻYĆ każdego żetonu trajana tylko raz. Instrukcja nie mówi o tym, czy wolno mi POSIADAĆ WIĘCEJ żetonów trajana tego samego typu (nie używając ich, po prostu zbierając w stosik żeby inni nie mogli tego zrobić). I to jest właśnie wątpliwość, którą zgłosiłem ;).

Tak, możesz użyć każdego żetony Trajana tylko raz na punktowanie. Ale jak masz trzy takie same, to każdego z nich (chlebki) możesz użyć po razie w tym samym punktowaniu (co daje 3 chlebki).
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Trajan

Post autor: cezaras »

literalnie czytając instrukcja (zarówno polska jak i angielska) mówi tylko o tym, że jeden żeton Trajana zaspokaja dokładnie jedną potrzebę ludu w jednej rundzie

Wszystko co więcej to nadinterpretacja.

nigdzie nie jest napisane, że
a) nie mogę mieć dwóch lub więcej żetonów Trajana jednego typu,
albo, że
b) nie mogę użyć do zaspokajania popytu dwóch żetonów Trajana tego samego typu
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Trajan

Post autor: romeck »

Amen.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4619
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1923 times

Re: Trajan

Post autor: warlock »

Ok, teraz już wszystko jasne. :) Serdeczne dzięki ;)
coldsoul
Posty: 220
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Trajan

Post autor: coldsoul »

Ja również mam jedno pytanko. Chodzi o stos kart i 2 stosy kart odrzuconych. Czy karty na stosach odrzuconych uzupełnia się zawsze? Np. Podczas shipinga biorę jedną karte z 1 stosu odrzuconych. Na tym odrzuconym stosie nie ma już żadnej karty. Powinienem ją dołożyć? Rozumiem, że podczas setupu tak właśnie to wygląda, a jak jest w wyżej wspomnianej akcji shipa?

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Trajan

Post autor: romeck »

Ja bym uzupełniał, jeśli któryś ze stosów się wyczerpie. Ale czy tak na 100% powinno się robić? Nie jestem pewien.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5828
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 403 times

Re: Trajan

Post autor: KubaP »

Zawsze uzupełniasz tak, żeby była przynajmniej jedna karta w kazdym z discardów.
coldsoul
Posty: 220
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Trajan

Post autor: coldsoul »

KubaP pisze:Zawsze uzupełniasz tak, żeby była przynajmniej jedna karta w kazdym z discardów.
romeck pisze:Ja bym uzupełniał, jeśli któryś ze stosów się wyczerpie. Ale czy tak na 100% powinno się robić? Nie jestem pewien.
Dzięki ogromne.



Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ