Trajan - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Trajan

Post autor: tomb »

1. Czy w trakcie gry odrzucając żeton dodatkowej akcji mogę podnieść w jednej turze dwa żetony Trajana tego samego rodzaju?

2. Żeton jokera zastępujący dowolną kartę towaru może być użyty wyłącznie jako:
- karta w handlu ze statkami (wtedy żeton odrzucamy)?
- jeśli zostanie nam na końcu gry to może dać dzięki żetonowi bonusowemu 3 pkt (2 na szarej stronie)?
Nie można tego dżokera użyć w inny sposób?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Trajan

Post autor: warlock »

tomb pisze:1. Czy w trakcie gry odrzucając żeton dodatkowej akcji mogę podnieść w jednej turze dwa żetony Trajana tego samego rodzaju?
Tak. Tylko podczas setupu trzeba brać z różnych stosów, później nie masz już ograniczeń ;).
tomb pisze: 2. Żeton jokera zastępujący dowolną kartę towaru może być użyty wyłącznie jako:
- karta w handlu ze statkami (wtedy żeton odrzucamy)?
- jeśli zostanie nam na końcu gry to może dać dzięki żetonowi bonusowemu 3 pkt (2 na szarej stronie)?
Nie można tego dżokera użyć w inny sposób?
Jeśli mnie pamięć nie myli, to te dwa sposoby są jedynymi ;).

@tomb, z ciekawości - jak wrażenia? (bo rozumiem, że dopiero zaczynasz ;)).
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Trajan

Post autor: tomb »

warlock pisze:@tomb, z ciekawości - jak wrażenia? (bo rozumiem, że dopiero zaczynasz ;)).
Dzięki za odpowiedzi. Grę wcześniej poznałem turowo w internecie, ale najlepszego Felda musiałem sobie postawić na półce i teraz zarażam rodzinę.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Trajan

Post autor: DarkSide »

warlock pisze:
tomb pisze: 2. Żeton jokera zastępujący dowolną kartę towaru może być użyty wyłącznie jako:
- karta w handlu ze statkami (wtedy żeton odrzucamy)?
- jeśli zostanie nam na końcu gry to może dać dzięki żetonowi bonusowemu 3 pkt (2 na szarej stronie)?
Nie można tego dżokera użyć w inny sposób?
Jeśli mnie pamięć nie myli, to te dwa sposoby są jedynymi ;).
No własnie zawsze się zastanawiałem nad tą druga opcją po lekturze instrukcji. Gram w sieci (czekam na polskie wydanie ze wspieraczki).
Skoro bonusy końcowe punktują karty towarów tylko tych, które zostały wyłożone (zagrane) to czemu żeton bonusowy karty ma punktować skoro jest on dżokerem do wykorzystania, więc jeśli z nim skończymy grę, to jakby nie patrzeć oznacza to, że nie został zagrany? :?
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: Trajan

Post autor: tomb »

Tyle ze w opisie tego żetonu wprost napisano, że daje punkty na żetonach bonusowych. Zastanawiałem się za to, czy w przypadku pociągnięcia dwóch kart z wierzchu talii zasobów, można go odrzucić, zamiast odkładać jedną z kart z ręki na stos odrzuconych.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Trajan

Post autor: carlos »

tomb pisze:Tyle ze w opisie tego żetonu wprost napisano, że daje punkty na żetonach bonusowych. Zastanawiałem się za to, czy w przypadku pociągnięcia dwóch kart z wierzchu talii zasobów, można go odrzucić, zamiast odkładać jedną z kart z ręki na stos odrzuconych.
Ale jaki to miałoby sens skoro żeton i tak zastępuje jakąkolwiek kartę?
Awatar użytkownika
Straszyk
Posty: 1305
Rejestracja: 02 lut 2011, 17:07
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Trajan

Post autor: Straszyk »

Masz na ręce 2 pomarańcze, dobierasz kolejne 2, więc wolałbyś je obie zostawić bo po sprzedaży wylądują przed tobą, a żeton dowolnej karty odrzucasz :wink:
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Trajan

Post autor: warlock »

tomb pisze:Zastanawiałem się za to, czy w przypadku pociągnięcia dwóch kart z wierzchu talii zasobów, można go odrzucić, zamiast odkładać jedną z kart z ręki na stos odrzuconych.
Nie nie, taka rzecz odpada ;).
seszena2
Posty: 103
Rejestracja: 01 lip 2015, 21:46
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Trajan

Post autor: seszena2 »

Witam. Mam pytanie. Czy po zakończeniu kwartału, znacznik czasu wraca na punkt startowy czy pozostaje w miejscu w którym zakończył swój ruch ostatni gracz?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5593
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 772 times
Been thanked: 1205 times
Kontakt:

Re: Trajan

Post autor: mat_eyo »

Pozostaje na miejscu, nie cofa się.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Trajan

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Na początku setupu każdy dobiera po trzy karty.
Czy mogę dobrać kartę ze stosu zakrytego, podejrzeć tę kartę, a potem dobrać kartę z tych dwóch odkrytych?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Trajan

Post autor: KonradT »

Tak, można nawet wziąć kartę ze środka, potem z prawej strony i po uzupełnieniu karty znowu wziąć z prawej strony.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Trajan

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Na początku setupu dobieram trzy różne płytki Trajana, ale potem już w trakcie gry mogę dobierać płytki z tego samego rodzaju jaki mam już na kręgu akcji?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Trajan

Post autor: Palmer »

Tak

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Trajan

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Żeton dowolnej dodatkowej akcji.
Wykonuję akcję np budowniczego, a potem za pomocą żetonu dowolnej dodatkowej akcji chcę wykonać kolejną i tu pytanie:
Czy za pomocą tego żetonu muszę ponowić tę samą akcję którą wykonywałem przed chwilą, czyli np budowniczego, czy może mogę wykonać inną dowolną akcję nie budowniczego tylko np senatu?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Trajan

Post autor: Palmer »

Dr. Nikczemniuk pisze:Żeton dowolnej dodatkowej akcji.
Wykonuję akcję np budowniczego, a potem za pomocą żetonu dowolnej dodatkowej akcji chcę wykonać kolejną i tu pytanie:
Czy za pomocą tego żetonu muszę ponowić tę samą akcję którą wykonywałem przed chwilą, czyli np budowniczego, czy może mogę wykonać inną dowolną akcję nie budowniczego tylko np senatu?
Z żetonów możesz jedynie ponowic tę samą akcję
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Trajan

Post autor: FortArt »

Co to są różne pary kart?
Obowiązuje definicja matematyczna, gdzie dwie różne pary to np AB i AC?

Czy też jest gdzieś (gdzie?) wymóg by para była złożona z dwóch identycznych kart? Zatem AA i BB.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Trajan

Post autor: warlock »

Autorowi instrukcji chodziło o to, że "para" = dwie takie same karty ;). Przy sprzedaży towarów tworzysz rożne pary AA - BB - CC.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 855
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 200 times
Been thanked: 302 times

Re: Trajan

Post autor: konradstpn »

Co oznaczają sformułowania "dystrykt budowlany" oraz "prowincja" ? Czy w skład tych obszarów wchodzą również obóz militarny i pracowniczy ?
Na forum znalazłem informację, że towary wysłane statkami mogą punktować na końcu gry podczas rozliczania żetonów bonusowych. Gdzie znajduje się taki zapis w instrukcji ??? W takim wypadku doszłoby do podwójnego punktowania za karty towarów. Poza tym w tej sytuacji zagrywanie odkrytych kart wydaje się być słabe w porównaniu z wysyłką statkami.
Proszę o ewentualne korekty i bardzo dziękuję za pomoc.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Trajan

Post autor: Tomzaq »

Oczywiście, że karty wysłane statkami punktują dwa razy pod warunkiem , że masz kafel senatu.
Prowincja to fragment mapy. Dystrykt budowlany to tam gdzie wystawione są brązowe kafelki
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 855
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 200 times
Been thanked: 302 times

Re: Trajan

Post autor: konradstpn »

Czyli jeśli dobrze rozumiem legionista najpierw trafia do obozu pracowniczego lub budowlanego a później odpowiednio do dystryktu budowlanego bądź prowincji. Każdy ,który zostanie na koniec gry w tych pierwszych obszarach daje po 1 pkt. Natomiast żetony premii dotyczą TYLKO dystryktu oraz prowincji. Sprzedając bądź wystawiając produkty dostaję ewentualne punkty na koniec z żetonów premii. Natychmiastową zaletą sprzedaży są punkty, a wystawiania jest dobór kolejnych kart. Czy moje rozumowanie jest OK ??? :)
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Trajan

Post autor: Tomzaq »

Wszystko tak oprócz zdania 3, którego nie rozumiem :mrgreen:
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 855
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 200 times
Been thanked: 302 times

Re: Trajan

Post autor: konradstpn »

Chciałbym doprecyzować punktowanie z żetonów premii za legionistów. W tym przypadku za obecność w dystrykcie lub prownicjach dostaję punkty a za legionistów w obozach nie ??? (ci punktują zawsze po 1 pkt na koniec gry) Mam nadzieję, że pytam choć trochę jaśniej :)
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1721
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 84 times

Re: Trajan

Post autor: Tomzaq »

Tak
Who is John Galt?
Posiadam
seszena2
Posty: 103
Rejestracja: 01 lip 2015, 21:46
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Trajan

Post autor: seszena2 »

Witam.
Czy raz położony żeton dodatkowej akcji "+2" zostaje na planszy gracza do końca gry?
ODPOWIEDZ