Trajan - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Trajan

Post autor: carlos »

the_ka pisze: 2.
a) w miejsce sprzedanych - nie (czyli gdy wysyłasz statkiem towary - 1-4 różne, 1-4 takie same, 1-3 różne pary)
b) w miejsce wyłożonych - tak (możesz wyłożyć po prostu 1-2 karty przed siebie, które na końcu gry mogą być warte punkty jeżeli posiadasz odpowiednie żetony punktujące i wówczas gdy je wykładasz dobierasz tyle kart ile wyłożyłeś)
Faktycznie jest dokładnie tak jak napisałeś... Dawno nie grałem. :)
W przypadku 2b warto dodać, że karty można dobierać tylko z zakrytego stosu.
aisA_94
Posty: 5
Rejestracja: 13 paź 2010, 19:31
Lokalizacja: Swarzędz / Zalasewo

Re: Trajan

Post autor: aisA_94 »

Dzięki za wyjaśnienia....
Jednak nadal mam wątpliwości/nie wiem czy po sprzedaży te karty spadają czy leżą do końca gry i mogą punktować?
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Trajan

Post autor: carlos »

Leżą do końca gry i mogą punktować.
aisA_94
Posty: 5
Rejestracja: 13 paź 2010, 19:31
Lokalizacja: Swarzędz / Zalasewo

Re: Trajan

Post autor: aisA_94 »

dzięki za info
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Trajan

Post autor: Tony23 »

Mam zeton +2 na dodatkowej akcji forum na swojej planszy gracza (zdobyty wczesniej).
Przesuwajac kokorowymi znacznikami koncze akcje na polu forum, sciagam z planszy zeton dodatkowej akcji forum.
Czy moga od razu z niego skorzystac- co dzieki znacznikowi +2 da mi dwie dodatkowe akcje w forum, czy dopiero moge z tego bonusu skorzysrac gdy nastepnym razem bede wykonywac akcje forum.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Trajan

Post autor: mst »

Możesz skorzystać od razu.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Trajan

Post autor: Tony23 »

Thx
To jeszcze jedno pytanie o kolejnosc ruchow:
Czy jezeli wykonuje akcje budowania i np pierwszy budynekktory biore daje mi akcje np militarna to czy musze ja od razu wykonac?
Czy moge wtedy wykorzystac zeton dodatkowej akcji w budowaniu?

Rozumiem ze te dodatkowe akcje wykonujemy w sytuacji gdy robimy ruch w danym miejscu, czyli teoretycznie robie akcje budowania a jako bonus budynku mam militarna, to czy moga skorzystac najpierw jeszcze z dodatkowej akcji na budowanie, czy z racji tego ze wykonuje ta dodatkowa militarna (z budynku) moge ewentualnie tylko skorzystac z dodatkowej akcji (z zoltego zetonu z planszy gracza) militarnej?

Mam nadzieje ze rozumiecie o co mi chodzi :)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Trajan

Post autor: Veridiana »

Z tego co pamiętam, można skorzystać z tylko jednego żetonu akcji dodatkowej w turze. czy to będzie dotyczyło akcji głównej, czy takiej bonusowej z budowania, to nie ma znaczenia.
a co do kolejności, to czy ma ona jakieś znaczenie?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Trajan

Post autor: romeck »

Kolejność miałaby znaczenie gdyby nie zasada, że w ciągu jednej tury można użyć tylko jednego żetonu dodatkowej akcji. Jest w instrukcji.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Trajan

Post autor: Tony23 »

Ale dodatkowa akcja wynikajaca z budowy pierwszego typu budynku nie jest dodatkowa akcja z zetonu dodatkowych akcji
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Trajan

Post autor: Tomzaq »

W wyżej opisanej sytuacji możesz wykorzystać tylko 1 żeton dodatkowej akcji. Więc albo wykonujesz akcje w kolejności : budowa, militarna, budowa (dodatkową akcja), lub: budowa, militarna, militarna (dodatkową akcja).
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Trajan

Post autor: romeck »

Myślałem, że o to chodzi, że Tony23 żetonem dodatkowej akcji (podczas akcji budowania) wykonuje akcję (np. militarną), którą pozyskuje nowy dodatkowy żeton akcji budowania, który od razu chce wykorzystać. Tego zrobić nie może.
Ostatnio zmieniony 17 maja 2015, 00:59 przez romeck, łącznie zmieniany 1 raz.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Trajan

Post autor: Tony23 »

Tomzaq pisze:W wyżej opisanej sytuacji możesz wykorzystać tylko 1 żeton dodatkowej akcji. Więc albo wykonujesz akcje w kolejności : budowa, militarna, budowa (dodatkową akcja), lub: budowa, militarna, militarna (dodatkową akcja).
Dokladnie o to mi chodzilo, tylko chyba zbyt skomplikowanie napisalem.

A dokladniej jezeli mam +2 pod zetonem dodatkowej akcji budowania to robie: budowanie, militarna, budowanie, budowanie.

Oczywiscie jezeli bym wybudowal w tych trzech akcjach 3 razy budynki po raz pierwszy to cala ruch moze wygladac tak: budowanie, militarna, budowanie, forum, budowanie, senat ?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Trajan

Post autor: Tomzaq »

Dokładnie tak :D
Who is John Galt?
Posiadam
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Trajan

Post autor: Tony23 »

Jest gdzies napisane ze mozna/ nie mozna skorzystac z zetonu dodatkowej akcji od razu po jego sciagnieciu?
Kolega probowal mnie wczoraj przekonac ze mozna dopiero w kolejnym ruchu.

Jesli mozna to teoretycznie kazdy pierwszy robiacy akcje w forum powinien jesli jest dostepny to sciagnac zeton dodatkowej akcji forum i go odrzucic wykonujac kolejny ruch, by nie dac zabrac go osobie ktora ma juz +2 na swojej planszy przypisanej do akcji forum?
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Trajan

Post autor: cezaras »

Tony23 pisze:Jest gdzies napisane ze mozna/ nie mozna skorzystac z zetonu dodatkowej akcji od razu po jego sciagnieciu?
Kolega probowal mnie wczoraj przekonac ze mozna dopiero w kolejnym ruchu.

Jesli mozna to teoretycznie kazdy pierwszy robiacy akcje w forum powinien jesli jest dostepny to sciagnac zeton dodatkowej akcji forum i go odrzucic wykonujac kolejny ruch, by nie dac zabrac go osobie ktora ma juz +2 na swojej planszy przypisanej do akcji forum?
nie widzę, żeby było napisane, że można, ale nie jest też, że nie można.
My gramy, że można wykorzystać zebrany żeton
podobnie jest w implementacji na Botoże...

inna sprawa, że chyba nie widziałem, żeby ktoś żeton +2 ustawiał na akcję forum :):):) (co oczywiście nie oznacza, że to złe zagranie)
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Trajan

Post autor: Tomzaq »

Tony23 pisze:Jest gdzies napisane ze mozna/ nie mozna skorzystac z zetonu dodatkowej akcji od razu po jego sciagnieciu?
Kolega probowal mnie wczoraj przekonac ze mozna dopiero w kolejnym ruchu.

Jesli mozna to teoretycznie kazdy pierwszy robiacy akcje w forum powinien jesli jest dostepny to sciagnac zeton dodatkowej akcji forum i go odrzucic wykonujac kolejny ruch, by nie dac zabrac go osobie ktora ma juz +2 na swojej planszy przypisanej do akcji forum?

Można, można - tylko trzeba również pamiętać, że można wykorzystać tylko 1 żeton dodatkowej akcji w jednej akcji
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Trajan

Post autor: Tomzaq »

cezaras pisze:.

inna sprawa, że chyba nie widziałem, żeby ktoś żeton +2 ustawiał na akcję forum :):):) (co oczywiście nie oznacza, że to złe zagranie)

Ja często ustawiam :)
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Trajan

Post autor: mst »

cezaras pisze:inna sprawa, że chyba nie widziałem, żeby ktoś żeton +2 ustawiał na akcję forum :):):) (co oczywiście nie oznacza, że to złe zagranie)
Rzadko ale zdarza mi się tak robić ;-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Trajan

Post autor: DarkSide »

Pytania odnośnie Senatu:

- Znaczniki senatu na polu początkowym są ustawione na stosie w dowolnej kolejności. Co z sytuacją na koniec kwartału, gdy nikt nie wykonał ani jednej akcji Senatu. Co wtedy z kaflami bonusowymi?
- Podobnie z sytuacją, gdy w grze z liczbą osób 3+ tylko jedna osoba zrobi akcję Senatu? Co z odwróconym kaflem za drugie miejsce?
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Trajan

Post autor: Tomzaq »

DarkSide pisze:Pytania odnośnie Senatu:

- Znaczniki senatu na polu początkowym są ustawione na stosie w dowolnej kolejności. Co z sytuacją na koniec kwartału, gdy nikt nie wykonał ani jednej akcji Senatu. Co wtedy z kaflami bonusowymi?
- Podobnie z sytuacją, gdy w grze z liczbą osób 3+ tylko jedna osoba zrobi akcję Senatu? Co z odwróconym kaflem za drugie miejsce?
My na początku ustawiamy znaczniki senatu według kolejności graczy w 1 turze.
Gdyby w senacie nikt nie wykonał ruchu w danej rundzie to kafle premii zabieramy wg kolejności od góry.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Trajan

Post autor: romeck »

Tomzaq pisze:
DarkSide pisze:Pytania odnośnie Senatu:

- Znaczniki senatu na polu początkowym są ustawione na stosie w dowolnej kolejności. Co z sytuacją na koniec kwartału, gdy nikt nie wykonał ani jednej akcji Senatu. Co wtedy z kaflami bonusowymi?
- Podobnie z sytuacją, gdy w grze z liczbą osób 3+ tylko jedna osoba zrobi akcję Senatu? Co z odwróconym kaflem za drugie miejsce?
My na początku ustawiamy znaczniki senatu według kolejności graczy w 1 turze.
Gdyby w senacie nikt nie wykonał ruchu w danej rundzie to kafle premii zabieramy wg kolejności od góry.
Inaczej mówiąc - jeśli nikt się nie ruszy w Senacie, to nagrobki dostaje się w odwrotnej kolejności niż kolejność w 1. turze.

Czyli z początkiem 1. tury trzeba pilnować, aby ten co idzie jako pierwszy był na spodzie stosu, ten co jako drugi był nad nim, itd. A na koniec rundy ten co na górze (czyli ostatni w turze) jako ten co miał najgorzej, ma prawo wyboru nagrobka z lepszą stroną. Ten co jest pod nim, bierze drugi nagrobek, ale z gorszą stroną.
Ostatnio zmieniony 25 cze 2015, 17:40 przez romeck, łącznie zmieniany 1 raz.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Trajan

Post autor: mst »

romeck pisze:Czyli z początkiem 1. tury trzeba pilnować, aby ten co idzie jako pierwszy był na spodzie stosu, ten co jako drugi był nad nim, itd. A na koniec rundy ten co na górze (czyli ostatni w turze) jako ten co miał najgorzej, ma prawo wyboru nagrobka z lepszą stroną. Ten co jest pod nim, bierze drugi nagrobek, ale z gorszą stroną.
I tak jest w pierwszym kwartale. Na początku II, III i IV kwartału znaczniki graczy w senacie umieszczamy wg liczby głosów uzyskanych w poprzednim kwartale w taki sposób, że ten co wybierał płytkę bonusową jako pierwszy zaczyna na samej górze.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Trajan

Post autor: romeck »

mst pisze:
romeck pisze:Czyli z początkiem 1. tury trzeba pilnować, aby ten co idzie jako pierwszy był na spodzie stosu, ten co jako drugi był nad nim, itd. A na koniec rundy ten co na górze (czyli ostatni w turze) jako ten co miał najgorzej, ma prawo wyboru nagrobka z lepszą stroną. Ten co jest pod nim, bierze drugi nagrobek, ale z gorszą stroną.
I tak jest w pierwszym kwartale. Na początku II, III i IV kwartału znaczniki graczy w senacie umieszczamy wg liczby głosów uzyskanych w poprzednim kwartale w taki sposób, że ten co wybierał płytkę bonusową jako pierwszy zaczyna na samej górze.
Tak jest.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
zbazyl86
Posty: 91
Rejestracja: 21 sie 2014, 09:04

Re: Trajan

Post autor: zbazyl86 »

Witam. Proszę o pomoc w wyjaśnieniu paru rzeczy:
1. Jak punktują żółte żetony bonusowe dotyczące towarów? Czy punktuja tylko opisane na żetonie kombinacje dwóch towarów czy też 3 pkt za każdy towar z zoltego zetonu bez względu na to czy mam drugi? Przykładowo: mam żółty żeton 3 za pierścień + 3 za diament. Wyłożone mam tylko 3 diamenty. Otrzymam 9 pkt czy nie?
2. Odnośnie żółtego żetonu bonusowego 9 pkt za żetony forum. Czy jak na koniec mam 2 żetony forum które mogę punktowa otrzymam 18 pkt czy tylko 9 pkt.
3. Czy można mieć na swojej planszy kilka żetonów dodatkowej akcji tego samego typu?
ODPOWIEDZ