The Lord of the Rings / Władca Pierścieni LCG - zasady, pytania, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 309 times
Been thanked: 343 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: tomb »

kosmos pisze:Kolejne pytanie:
Czy postacie przydzielone do wyprawy traktuje się jako przydzielone do wyprawy tylko do końca fazy wyprawy czy do końca rundy?
Np. w fazie podróży w wyniku efektu obszaru muszę odkryć kartę z talii spotkań i ta karta jest kartą podstępu, która zadaje punk obrażeń postaciom przydzielonym do wyprawy.
Zadaję obrażenia czy nie zadaję?
Postaci przydzielone do wyprawy uznaje się za takie do końca fazy wyprawy (instrukcja s.14). Zatem w Twoim przykładzie - nie przyznajesz żadnych obrażeń.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
panoramikzz
Posty: 41
Rejestracja: 02 lip 2016, 19:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: panoramikzz »

1. Karta "Pochwycony" ze Starcia u Stóp Samotnej Skały (Conflict at the Carrock) - jeśli odkryję ją podczas fazy przeciwności i dodam do postaci, która jest przydzielona do wyprawy, to czy jej siła woli wlicza się wówczas do ogółu punktów woli? "Pochwycony" nie pozwala przydzielać bohatera do wyprawy, ale nie wiem czy zadziała jeśli bohater został przydzielony do wyprawy wcześniej.

2. Karta "Przewodnik z Lorien" (Lorien Guide) - jeśli przydzielę go do wyprawy, a kartą obszaru są "Brzegi Anduiny" z brakującym jednym żetonem postępu, to czy ten obszar od razu jest eksplorowany i kładę go na wierzchu talii przeciwności (tak mówi treść karty), a potem natychmiast odkrywam go w kroku odkrywania kart przeciwności?
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 572 times
Been thanked: 1028 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: RUNner »

panoramikzz pisze:1. Karta "Pochwycony" ze Starcia u Stóp Samotnej Skały (Conflict at the Carrock) - jeśli odkryję ją podczas fazy przeciwności i dodam do postaci, która jest przydzielona do wyprawy, to czy jej siła woli wlicza się wówczas do ogółu punktów woli? "Pochwycony" nie pozwala przydzielać bohatera do wyprawy, ale nie wiem czy zadziała jeśli bohater został przydzielony do wyprawy wcześniej.
Postać jest już przydzielona do wyprawy i jej siła woli jest dodawana w tej rundzie.
panoramikzz pisze: 2. Karta "Przewodnik z Lorien" (Lorien Guide) - jeśli przydzielę go do wyprawy, a kartą obszaru są "Brzegi Anduiny" z brakującym jednym żetonem postępu, to czy ten obszar od razu jest eksplorowany i kładę go na wierzchu talii przeciwności (tak mówi treść karty), a potem natychmiast odkrywam go w kroku odkrywania kart przeciwności?
Zgadza się.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: krokodiler »

krokodiler pisze:Ad 1. Frodo po prostu anuluje CAŁĄ kartę: wtasowujesz ją i odkrywasz drugą.
Ad 2. Tak, robisz test (ale - hint - możesz skorzystać z Froda i Pierścienia).
Ad 3. Przeszukujesz talię i discard i wybierasz skąd chcesz. Discard odkładasz nie zmieniając kolejności kart, a talię tasujesz (nawet jak wziąłeś z discardu).
Zacytuję i zedytuję sam siebie, żeby nie wprowadzać w błąd: nie można wówczas skorzystać z Froda i Pierścienia. Karty etapów 2B i 3B mają przecież tekst "nie można tego anulować" (przy odkrywaniu Czarnego Jeźdźca).
ChandlerBong
Posty: 39
Rejestracja: 18 lis 2016, 03:20

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: ChandlerBong »

banalne pytanie ale nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi: Czy dodatek muszę zagrać na daną postac i ten dodatek jest już przypisany do tej postaci przez całą grę czy co rundę mogę go zagrywać na różne postacie?
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: krokodiler »

Zagrywasz na daną postać i jest dołączony do niej przez całą grę, chyba że tekst na karcie mówi inaczej albo jakiś efekt spowoduje jego utratę/zmianę.
Mam | Mam mieć
Oh, what sad times are these when passing ruffians can say ni at will to old ladies... There is a pestilence upon this land, nothing is sacred.
violino
Posty: 20
Rejestracja: 25 maja 2017, 09:17
Lokalizacja: Gdynia/Leeds

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: violino »

Czy mógłby mi ktoś napisać, co się robi z kartą pułapki (z podstawki) nr. 92 Driven by Shadow, jeśli nie mam wrogów i lokacji w strefie przeciwności?
Mam angielską wersję i za diabła nie mogę tego sensownie przetłumaczyć, a spisu/opisu kart po polsku też nie mogę nigdzie namierzyć.
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: krokodiler »

Skoro, jak rozumiem, nie ma kart w strefie przeciwności, to DbS dostaje po prostu mroczną falę.
Mam | Mam mieć
Oh, what sad times are these when passing ruffians can say ni at will to old ladies... There is a pestilence upon this land, nothing is sacred.
violino
Posty: 20
Rejestracja: 25 maja 2017, 09:17
Lokalizacja: Gdynia/Leeds

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: violino »

krokodiler pisze:Skoro, jak rozumiem, nie ma kart w strefie przeciwności, to DbS dostaje po prostu mroczną falę.
Co to jest mroczna fala?
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: krokodiler »

Surge, w angielskiej wersji. To znaczy, że odkrywasz dodatkową kartę z encounter deck.
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Palmer »

Wracam do lotra po dłuższej przerwie i nie jestem pewnie jednego z niuansów :
- karty scenariusza często nakazują przeszukanie stosu kart odrzuconych i talii przeciwności w celu odnalezienia konkretnej karty, a następnie potasować talię - czy tasujemy wtedy tylko stos przeciwności czy łącznie z kartami odrzuconymi ? W przypadku gdy na discardzie leżą już pokonane mocne karty ma to znaczenie :P
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 572 times
Been thanked: 1028 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: RUNner »

Kiedy masz przeszukać talię spotkań, to zawsze ją później tasujesz, ale karty w śmietniku pozostają tam gdzie były, chyba że jest wyraźnie napisane żeby je wtasować do talii spotkań.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Palmer »

A jeśli karta która szuka ma kilka kopii a jest kilka na discardzie to mogę zacząć od szukania w talii czy najpierw z odrzuconych? Przykładowo nazgule z 1 scenariusza w Sadze Druzyna Pierścienia

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 572 times
Been thanked: 1028 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: RUNner »

Możesz to zrobić w dowolny sposób. Zamysł jest taki, żeby zawsze jakaś karta weszła do gry. Gdyby było powiedziane, żeby szukać w talii spotkań lub w discardzie, to gracz mógłby wybrać taki stos, w którym nie będzie takiej karty.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
SAurON109
Posty: 4
Rejestracja: 07 lip 2016, 19:32

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: SAurON109 »

Witam

Dzisiaj przyszedł mi dodatek "Hobbit Górą i Dołem" i mam jedno pytanie jak Dain lub Nori zostaną złapani w worek to czy ich umiejętności działają czy nie? Bo na kartach worków pisze że postacie do których dołączono ten dodatek nie mogą aktywować efektów i niewiem jak to w tym przypadku rozumieć.
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: krokodiler »

Efekt Noriego to Odpowiedź, więc jest aktywowany (triggered) i po złapaniu go w worek nie można go odpalić.
Natomiast efekt Daina to efekt pasywny, nie musi być aktywowany i działa przez cały czas, również po zaworkowaniu.
balik150
Posty: 19
Rejestracja: 03 sty 2016, 20:49

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: balik150 »

Może głupie pytanie, ale wole się upewnić.
Czy kartami z dodatków mogę grac np pierwszy scenariusz z podstawki?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 309 times
Been thanked: 343 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: tomb »

balik150 pisze: Czy kartami z dodatków mogę grac np pierwszy scenariusz z podstawki?
Pytasz o karty graczy? Tak, wszystkich kart graczy* z wszystkich dodatków możesz użyć do tworzenia talii przeciwko dowolnemu scenariuszowi.

*Wyjątkiem są niektóre karty graczy z dodatków Saga, których używa się na specjalnych warunkach (w scenariuszach z tychże pudełek).
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Szewa »

To moja pierwsza przygoda z LCG . Czy są jakieś zasady co do budowy talii gracza? Czy po prostu wybieram 30/50 kart wedle uznania?
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: c08mk »

Szewa pisze:To moja pierwsza przygoda z LCG . Czy są jakieś zasady co do budowy talii gracza? Czy po prostu wybieram 30/50 kart wedle uznania?
30 kart to jest talia początkowa.
50+ to jest talia tworzona według oficjalnych zasad.
Jeżeli się nie gra na turniejach to wiadomo, że można zawsze grać mniejszą ilością kart niż 50 ale jeżeli się chce porównać swoje doświadczenia z gry np. z użytkownikami forum to pasuje grać według tych samych oficjalnych zasad.

I jeszcze ogólna zasada to maksymalnie 3 kopie karty w talii, np. max 3 Gandalf na talię.
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Szewa »

c08mk pisze:
Szewa pisze:To moja pierwsza przygoda z LCG . Czy są jakieś zasady co do budowy talii gracza? Czy po prostu wybieram 30/50 kart wedle uznania?
30 kart to jest talia początkowa.
50+ to jest talia tworzona według oficjalnych zasad.
Jeżeli się nie gra na turniejach to wiadomo, że można zawsze grać mniejszą ilością kart niż 50 ale jeżeli się chce porównać swoje doświadczenia z gry np. z użytkownikami forum to pasuje grać według tych samych oficjalnych zasad.

I jeszcze ogólna zasada to maksymalnie 3 kopie karty w talii, np. max 3 Gandalf na talię.


Dzięki za odpowiedź :)
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Szewa »

Okej, dzisiaj zagrałem pierwszą partię.


1. Czy karty typu akcja: Przygotuj wyczerpanego bohatera (przykładowe) można zagrywać np. po fazie podróży, a przed fazą walki?
2. Czy oprócz wyprawy można jakoś szybciej przetasować talię kart, aby trafić na konkretnego osobnika (pierwszy scenariusz, pokonanie wielkiego pająka z Ulgoliath), czy trzeba po prostu trzymać kciuki, aby za którąś tam wyprawą wpadł na pole przeciwności? Czy karty cienia dobrane do walki powinny zostać odrzucone czy włożone na spód talii?
3. Dokupiłem dodatek Zdrada Sarumana, znajdują się w nim scenariusze 7,8,9. Które dodatki zawierają scenariusze 1-6?
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 572 times
Been thanked: 1028 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: RUNner »

1. Akcję możesz wykonać w dowolnym momencie, w zielonym okienku gry - patrz schemat rundy pod koniec instrukcji. W praktyce jest to właśnie dowolny moment :)
2. Karty cienia lądują w śmietniku. Talię spotkań można przeszukać tylko wtedy, gdy gra lub karta to nakaże. I zawsze wtedy należy ją przetasować.
3. Zdrada Sarumana to trzecia część Sagi WP. Pierwsze dwie to Czarni Jeźdźcy i Droga Mrocznieje. Każda część zawiera trzy przygody.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
kosmos
Posty: 60
Rejestracja: 08 paź 2014, 09:31

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: kosmos »

Szewa pisze:2. Czy oprócz wyprawy można jakoś szybciej przetasować talię kart, aby trafić na konkretnego osobnika (pierwszy scenariusz, pokonanie wielkiego pająka z Ulgoliath), czy trzeba po prostu trzymać kciuki, aby za którąś tam wyprawą wpadł na pole przeciwności? Czy karty cienia dobrane do walki powinny zostać odrzucone czy włożone na spód talii?
W tym przypadku na karcie wyprawy jest napisane coś w stylu (piszę z głowy): Każdy gracz przeszukuje talię spotkań i stos kart odrzuconych, wybiera jednego wroga z cechą pająk i umieszcza w grze - ten zapis jest właśnie po to, żebyś nie musiał liczyć na dobranie pomiotu Ungolianty w fazie wyprawy tylko od razu umieścił go w grze.
Awatar użytkownika
Szewa
Posty: 866
Rejestracja: 10 sie 2016, 12:33
Has thanked: 353 times
Been thanked: 501 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Szewa »

Faktycznie, a myślałem, że pierwszego napotkanego pająka musi wziąć.

Jak jest z budową talii? Czy mogę wykorzystać postacie i zaklęcia z dodatków do budowy stosu kart i uczestnictwie w innych misjach? Np. Zaklęcia z Drogą mrocznieje do Zdrada Sarumana?

Czy istnieją jakieś inserty na karty? Chciałbym mieć wszystko w jednym miejscu.
Top10:
1. A Song of Ice & Fire 2. Wojna o pierścień 3. Dominant Species 4. Brass: Birmingham 5. A Game of Thrones 2ed 6.Pax Renaissance 2ed 7. Tyrants of the Underdark 8. Zombicide:2nd 9. Empires: Age of Discovery
Honorowa: Lotr LCG
ODPOWIEDZ