Sabotażysta - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
yaworski
Posty: 1
Rejestracja: 04 sty 2015, 00:14

Re: Sabotażysta

Post autor: yaworski »

Veridiana pisze:Nie mam przy sobie instrukcji, ale nie grałam jeszcze na BGA, a od zawsze wiedziałam, że mozna budowac tylko w połączeniu z wejściem. więc gdzies poza BGA też to musi być :?

liczba kart na ręku jest różna w zalezności od liczby graczy, to tak tylko gwoli dopowiedzenia.
I rumowisko faktycznie przydatne jest obu stronom. Najczęściej jako sabotażysta układam tunel kartami skrzyżowań, żeby potem można było zrobić trudna do uzupełnienia dziurę ;)
Przejrzałem instrukcję od podstawy i nie ma nigdzie zasady, że można budować tylko w połączeniu z wejściem. Wymagania są dwa: kartę dokładamy do już położonych kart i karta ta musi pasować do kart z każdej jej strony. Owszem, jest wzmianka, że kopacze będą się starali ułożyć nieprzerwany tunel, ale z tego nie wynika zakaz układania kart do przerwanego tunelu (np przez zawalenie). Można dalej układać, nawet dojść do karty celu, ale nie można jej odwrócić bez uzupełnienia tunelu o brakujące połączenie. To się również przekłada na rozszerzenie, gdzie np drużyna niebieska nadal może kopać tunele za zielonymi drzwiami, chociaż odcina im to drogę do złota.

Co do rumowiska w 100% się zgadzam :). Przydaje się kopaczom szczególnie, gdy sabotażysta zablokuje jedyny tunel. A w rozszerzeniu jeszcze bardziej, gdy pojawią się drzwi drużyny przeciwnej :).
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Sabotażysta

Post autor: Bea »

Czy sabotażysta ktory nie ma przed soba karty zepsutego narzędzia moze naprawiac innych? Prosba o szybką odp!
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 123 times
Been thanked: 79 times

Re: Sabotażysta

Post autor: eltadziko »

Bea pisze:Czy sabotażysta ktory nie ma przed soba karty zepsutego narzędzia moze naprawiac innych? Prosba o szybką odp!
Tak, może.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Sabotażysta

Post autor: Bea »

Ok, dzięki, z powodu jednego zdania w instrukcji powstał spór w ośmioosobowej grupie i nie mogliśmy dalej grać.
Daywayfarer
Posty: 6
Rejestracja: 11 cze 2015, 15:22

Sabotażysta z Rozszerzeniem

Post autor: Daywayfarer »

witam,
Sabotażysta bez dodatku to gra od min 3 osób, i każdy też wie, że tak naprawdę frajda zaczyna się powyżej 4.
Natomiast w Rozszerzeniu piszę że można wraz z podstawką grać już od 2 osób.
Czy ktoś testował grę na 2 osoby, czy ma to w ogóle sens, czy da się to zrobić?
Uwielbiam tę grę, ale rzadko udaję nam się zebrać odpowiednią liczbę ludzi, a chciałbym w to grać z Żonką po zakupie dodatku.
Będę wdzięczny za poradę.
mrozy16
Posty: 292
Rejestracja: 10 paź 2014, 19:01
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Sabotażysta z Rozszerzeniem

Post autor: mrozy16 »

Ja grałem kiedyś kilka razy na 2 osoby... Dokładnie nie pamiętam, ale wrażenia pozostały dobre. Moim zdaniem dodatek warto kupić tak czy inaczej. gdzieś czytałem że psuje grę, bo do prostej przyjemnej gierki wprowadza dużo zamieszania. Nie zgadzam się z tym. Zawsze po kilku grach na podstawce proponuję grę z dodatkiem i jak na razie to moim znajomym się bardzo podoba.
aldvyn
Posty: 3
Rejestracja: 06 sty 2016, 14:47

Re: Sabotażysta

Post autor: aldvyn »

Witam,
pytanie następujące, sytuacja jak poniżej:
- dokładana jest ostatnia karta z tunelem, w postaci litery T przewróconej na bok.
- którą kartę skarbu się odkrywa? górną czy dolną? czy obie? czy wg uznania osoby dokładającej?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 123 times
Been thanked: 79 times

Re: Sabotażysta

Post autor: eltadziko »

aldvyn pisze:Witam,
pytanie następujące, sytuacja jak poniżej:
- dokładana jest ostatnia karta z tunelem, w postaci litery T przewróconej na bok.
- którą kartę skarbu się odkrywa? górną czy dolną? czy obie? czy wg uznania osoby dokładającej?
Pozdrawiam.
Obie. Odkrywa się każdą karte, do której się dojdzie.
aldvyn
Posty: 3
Rejestracja: 06 sty 2016, 14:47

Re: Sabotażysta

Post autor: aldvyn »

ok. dziękuję za odp.

jeszcze jedno pytanie odnośnie rozszerzenia - zamierzam dopiero je kupić:
- oryginał to gra dla minimum 3 osób, czy rozszerzenie pozwala rozegrać w miarę rozsądnie grę dla 2?
- czy lepiej dla gry we dwoje kupić 'Pojedynek'?
januszk0
Posty: 27
Rejestracja: 07 mar 2014, 12:23

Re: Sabotażysta

Post autor: januszk0 »

aldvyn pisze:ok. dziękuję za odp.

jeszcze jedno pytanie odnośnie rozszerzenia - zamierzam dopiero je kupić:
- oryginał to gra dla minimum 3 osób, czy rozszerzenie pozwala rozegrać w miarę rozsądnie grę dla 2?
- czy lepiej dla gry we dwoje kupić 'Pojedynek'?
Dla 2 osób zdecydowanie lepiej "Pojedynek".
maginka
Posty: 6
Rejestracja: 12 lip 2016, 14:32

Re: Sabotażysta

Post autor: maginka »

Bea pisze:Ok, dzięki, z powodu jednego zdania w instrukcji powstał spór w ośmioosobowej grupie i nie mogliśmy dalej grać.
W takich sytuacjach najlepiej przyjąć jakąś zasadę - najwyższy ma rację czy coś, bo kiepsko tak kończyć zagrywkę z powodu konfliktu;)
ostoja
Posty: 213
Rejestracja: 22 sty 2016, 18:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sabotażysta

Post autor: ostoja »

Czy gracz z popsutymi narzędziami może zburzyć fragment tunelu? Do tej pory ze znajomymi graliśmy tak, że nie mógł, ale z drugiej strony instrukcja tego nie zabrania.
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 296 times
Kontakt:

Re: Sabotażysta

Post autor: Grzdyll »

Oczywiście że może - niezależnie od zablokowania zawsze można zagrywać akcje - czyli blokowanie/odblokowanie, mapę i zawalenie. Blokowanie dotyczy tylko budowy tuneli.
Pafcio01
Posty: 6
Rejestracja: 14 paź 2015, 20:29

Re: Sabotażysta - karta zawaliska

Post autor: Pafcio01 »

Witajcie i przepraszam za odgrzanie tak starego tematu ale mam pytanie dotyczące karty "Zawalisko": Czy można jej używać jeśli jesteśmy zablokowani poprzez uszkodzone narzędzie ?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 420
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 78 times
Been thanked: 479 times
Kontakt:

Re: Sabotażysta - karta zawaliska

Post autor: crazygandalf »

Tak. Zawalisko jest kartą akcji, którą można zagrywać jeśli jest się zablokowanym.
Pafcio01
Posty: 6
Rejestracja: 14 paź 2015, 20:29

Re: Sabotażysta - karta zawaliska

Post autor: Pafcio01 »

OK, dziękuję za pomoc!
asd123
Posty: 67
Rejestracja: 18 gru 2016, 11:58
Has thanked: 5 times

Re: Sabotażysta

Post autor: asd123 »

Odkopuje trochę stary temat, ale nie będę zakładał nowego. Dokupiłem właśnie dodatek i po czytaniu instrukcji zastanawiam się, bo nie ma o tym wzmianki, że minimalna liczba otrzymanych bryłek to 0 (chociaż tak mi podpowiada logika). Przykładowa sytuacja rundę wygrywa 4 zielonych, szef i spekulant - czyli rozdawania bryłek wygląda:
zieloni - po 1 bryłce
szef - 1-1=0 bryłek
spekulant - 1-2=-1, i o niego właśnie mi chodzi, czy jeśli gracz ma możliwość powinien oddać bryłkę czy też po prostu w tej rundzie otrzymuje 0?
lucek1980
Posty: 39
Rejestracja: 30 paź 2016, 21:35
Has thanked: 2 times

Re: Sabotażysta

Post autor: lucek1980 »

W tej rundzie spekulant nie otrzymuje bryłek.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Sabotażysta

Post autor: ko2a »

Pytanie w sprawie podstawowej gry jak i w sumie karty promo przebieralnia. Czy tunele można budować od zakrytych kart złota/gruzu lub przebieralni? Czy tylko od drabiny?
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Sabotażysta

Post autor: Blue »

Od drabiny, nie wiem jak z przebieralnią ;).
RaYell
Posty: 425
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:18
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 23 times
Been thanked: 56 times

Re: Sabotażysta

Post autor: RaYell »

Tunele zawsze budujesz od wejścia (drabiny).
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Sabotażysta

Post autor: ko2a »

A sprawa przebieralni?
Kaki
Posty: 1
Rejestracja: 29 kwie 2019, 12:16

Sabotażysta - Tunele

Post autor: Kaki »

Witam,

Pytanko mam, ponieważ instrukcja nie jest Dla mnie w tym temacie w 100% jasna. Czy można układać karty tuneli poza podstawowym prostokątem 5 x 9 kart?
wuher44
Posty: 348
Rejestracja: 18 wrz 2016, 20:47
Has thanked: 131 times
Been thanked: 60 times

Re: Sabotażysta - Tunele

Post autor: wuher44 »

Tak
Smola1991
Posty: 7
Rejestracja: 26 gru 2014, 23:34

Re: Sabotażysta

Post autor: Smola1991 »

Mam pytanie odnośnie kart tunelu z drzwiami z rozszerzenia.
W instrukcji napisane jest, że "Tunel z zielonymi lub niebieskimi drzwiami może być wykorztstany tylko przez drużynę tego samego koloru."
Czy to oznacza, że daną kartę dajmy na to z zielonymi drzwiami, może zagrać tylko gracz, który jest zielonym kopaczem czy mogą ją zagrać wszyscy?
ODPOWIEDZ