King of Tokyo

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

King of Tokyo

Post autor: mig »

Witam:)

Męczę się trochę z interpretacją niektórych kart w King of Tokyo. Prosiłbym o pomoc :D

1.Acid attack - czy to extra obrażenie zadaje się wszystkim, czy tylko tym którym bym "normalnie" zadawał obrażenia a więc tym w Tokio jeśli jestem poza nim i poza Tokio jeśli jestem w miescie?

2. Alpha Monster, Spiked Tail, Cannibalistic, Burrowing, Urbavore, Camouflage - ich zdolności specjalne uruchamiane są podczas ataku/zadawania obrażeń. Czy obejmują one również atak/obrażenia zadawane za pomocą kart? Czy w ogóle atak może być przeprowadzony kartami, czy może atakować można wyłącznie kośćmi?

3. Armor Platin - czy redukuje zadawane obrażenia o 1 czy może działa tylko wtedy kiedy należy zadać 1 obrażenia? Czy chroni przed wszystkimi obrażeniami - również z kart?

4. fire breathing - czy sąsiedzi również dostają obrażenia kiedy są one z kart? Te pierwotne obrażenia nalezy zadać sąsiadom czy komukolwiek - tzn jeśli jestem poza Tokio i moi sąsiedzi również i zadaję obrażenia monsterowi który jest w Tokio, to czy mogę na podstawie tej karty zadać obrażenia sąsiadom?

5. Friend of children - czy dostaję energię również wtedy kiedy zdobywam ją poprzez karty?

6. Poison Quills - Czy zeby zadac obrażenia musze atakować (wyrzucić kostkę z łapą)? Komu zadaję obrażenia: wszystkim? wybranemu czy tym w których mój "kostkowy" atak byłby skierowany (a jeśli to ostatnie to czy karta ta łączy się z kartą Nova Breath (zadawanie obrażań wszystkim potworom)?

7. Poison Spit, shrink ray - czy ich efekty specjalne uruchamiane są również przy obrażeniach zadawanych z karty?

8. Wings - Kiedy trzeba wydać energię, żeby ochronić się przed obrażeniami - w swojej turze czy w dowolnym momencie? Chroni również przed obrażeniami z karty?

9. sleep walker - można użyć w dowolnym momencie czy tylko w swojej turze? można uzyskać z niej więcej niż 1 PZ?

10. super jump - czy obrażenie przed którym się bronię może byc zadane w dowolny sposób? również jako efekt poison?

11. Throw a Tanker - jw - obrażenia zadawane w dowolny sposób? Czy również sobie (np. karta Tanks)?

12. Vast Storm - tracą 1 energii za kazde posiadane dwa - czyli tracą połowę tego co mają?

13. Reflective Hide - Czy zadaję jedno obrażenie zawsze kiedy jestem atakowany (kartą również)?

14. Intimidating Roar - Czy posiadacz karty wchodzi do Tokio w miejsce potwora który uciekł?

próbowałem to sam ogarnąć ale nie idzie... :/
z góry dziękuje :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: King of Tokyo

Post autor: kwiatosz »

Teraz nie mam tego pod ręką, ale generalnie trzeba zwracać uwagę na wording - jeśli jest deal damage to karta działa przy każdych obrażeniach, natomiast attack to zawsze użycie łapki (chyba że na karcie jest napisane że to attack, wtedy do niej wchodzą dopałki do attack). Różnica jest też taka, że przy obrażeniach z deal damage nie można opuścić Tokio, a przy obrażeniach z attack już można.
Z obroną tak samo - jeżeli jest napisane "roll die for every point of damage" to z kart też się te obrażenia liczą.

Poison spit - wymaga ataku z tego co pamiętam, (ale jeśli jest sformułowanie "deal damage" to dotyczy dowolnego damage) - czyli tylko kości i karty wyraźnie określone jako attack, a nie deal damage (nie pamiętam czy są takie szczerze mówiąc.

Armor plating zdejmuje obrażenia o wysokości 1 - jeżeli obrażenia=2 to wchodzą oba punkty.

Friend of Children - zawsze jak dostajesz energię to dostajesz bonus.

Zadawanie obrażeń i atak działają zawsze na graczy, których atakowałbyś kostkami, czyli z Tokio bijesz tych poza Tokio i odwrotnie. Wyjątkiem jest (chociaż są tu spory) fire breathing - ja jestem zwolennikiem teorii, że wówczas bonus dostają zawsze sąsiedzi, obojętne czy są w Tokio czy nie.

Poison quills - atakujesz tych, których byś atakował kostkami, jak najbardziej combuje się z nova breath.

Vast storm - tak.

Wings - doszliśmy do wniosku, że w kolejce, w której się dostało obrażenia (tura przeciwnika) po turze przeciwnika można od razu wydać żeby zanegować wszystkie obrażenia - czyli w grze na 6 osób można tak zrobić 5 razy między swoimi ruchami.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: King of Tokyo

Post autor: mig »

Dzięki:) to sporo wyjaśniło. dla porządku jeszcze wypiszę te watpliwosci których nie udalo się rozwiać (i dopisuję kilka które się w międzyczasie pojawiły:) :

9. sleep walker (1PZ za 3 energii) - można użyć w dowolnym momencie czy tylko w swojej turze? można uzyskać z niej więcej niż 1 PZ?

10. super jump (zanegowanie 1 obrażenia za 1 energii /raz na turę) - czy obrażenie przed którym się bronię może byc zadane również jako efekt poison?

11. Throw a Tanker - Czy efekt karty (+2PZ za 3 lub więcej zadanych obrażeń) uruchamia również karta Tanks (czyli obrażenia zadawane sobie)? Czy jeśli jestem w Topkio

14. Intimidating Roar - Czy posiadacz karty wchodzi do Tokio w miejsce potwora który uciekł?

nowe: :)
15. Poison Quills - jeszcze dla doprecyzowania: już wiem, że efekt tej karty dotyczy tych ktorych bym atakował (to znaczy są w innej strefie planszy niż ja), ale czy żeby efekt (2 obrazenia) zadziałał muszę mieć na kostkach poza trzema dwójkami również jakąś "łapę". Wprost z karty wynika że nie muszę atakować (wyrzucić łapę) ale nie ma tego napisane wprost (tak jak jest na karcie Acid Attack - "Deal 1 extra damage each turn (even when you don't otherwise attack").

16. Czy efekty kart poison spit (żeton trucizny dający 1 obrażenie) i shrink Ray (rzucanie o jedną kością mniej za każdy żeton skurczenia) uruchamiane są również przez truciznę? Wiem już że dostaje się je jako efekt ataku kośćmi i obrażeń z karty (na kartach jest napisane "when you deal damage"). Ale zastanawia mnie czy są mozliwe sytuacje:
a) mam kartę poison spit. Zgodnie z kartą jest możliwe, żeby przeciwnik posiadał więcej niż 1 znacznik trucizny. Zadaję obrażenie - kładę znacznik trucizny na przeciwniku. W swojej turze nie jest on w stanie znacznika zdjąć, więc trucizna zadaje mu obrażenie. Czy w takiej sytuacji to zadanie obrażenia jest traktowane jako zadane przeze mnie i umieszcza się kolejny znacznik trucizny? Reasumując - czy trucizna dodatkowo zatruwa? ;)
b) mam kartę Poison Spit, zadaję obrażenie, umieszczam znacznik trucizny, który nie zostaje zdjęty. Potem biorę kartę Shrink Ray. Czy zadanie obrażenia przez truciznę uruchamia zdolność karty Shrink Ray, tzn czy po obrażeniu z trucizny mogę umieścić dodatkowo znacznik skurczenia?
kwiatosz pisze: Zadawanie obrażeń i atak działają zawsze na graczy, których atakowałbyś kostkami, czyli z Tokio bijesz tych poza Tokio i odwrotnie. Wyjątkiem jest (chociaż są tu spory) fire breathing
No i jeszcze jako efekt karty Nova breath...


Szczerze mówiąc nie spodziewałem się, że w tak pozornie prostej grze może pojawić się tyle niejednoznaczności. A jeszcze na BGG doszukałem się info, że wersja angielska (którą pewnie posiada większość graczy) różni się dość istotnie od oryginalnej wersji francuskiej...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: King of Tokyo

Post autor: kwiatosz »

9, 10, 11, 14 - to są chyba karty promo, ja ich nie kojarzę w każdym razie.

W poison spit masz "you deal damage" - a trucizna zadaje obrażenia w kolejce gracza zatrutego, a nie Twojej, i nie notuje się kto zatruł, z tych trzech rzeczy bym wnioskował że trucizna dodatkowo nie daje znacznika trucizny.

Fire breathing jest szerzej omówione w instrukcji, doczytałem właśnie - sąsiad zawsze dostaje, ale jeżeli nie z łapki to to nie attack.

Poison quills - dla mnie jest jasne - jak rzucisz 3 dwójki to zadajesz 2 damage.

Nova breath dotyczy tylko ataków - więc przy fire breath bonusowe obrażenia dostają tylko sąsiedzi, bo to nei attack, tylko deal damage.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: King of Tokyo

Post autor: sirafin »

We wczorajszej rozgrywce na 5 osób pojawiła się rozbieżność w interpretacji dość podstawowej rzeczy. W Tokyo jest potwór, Tokyo Bay jest puste, potwór spoza miasta zadaje obrażenia. Czy potwór z Tokyo może po otrzymaniu obrażeń uciec, czy taką możliwość otrzymuje tylko wtedy, gdy miasto jest "w pełni obsadzone"?
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: King of Tokyo

Post autor: kwiatosz »

Tokyo to Tokyo City + Tokyo Bay - w instrukcji jest napisane, że wycofać się może gracz zaatakowany w Tokyo - takie sformułowanie mówi, że obojętnie w którym miejscu się stoi - można się wycofać, bo spełniony jest warunek "dostałem lepę w Tokio"
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: King of Tokyo

Post autor: sirafin »

Faktycznie, przeglądając pobieżnie instrukcję nie zwróciliśmy uwagi na rozróżnienie między Tokyo a Tokyo City. Wiedziałem! Dranie chcieli mnie zabić tą morderczą interpretacją! :D Dzięki za wyjaśnienie.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: King of Tokyo

Post autor: mig »

To jeszcze jedno a w zasadzie dwa:).
Karta Omnivore (Once each turn you can score [1][2][3] for 2[Star]. You can use these dice in other combinations) - umożliwia na użycie cyfr 1,2,3 również w innych układach punktowych (np. wypada 1,2,3,3,3,3 i gracz otrzymuje 4 pkt normalne + 2 z karty = 6), czy chodzi tu o możliwość punktowania z karty nawet wtedy kiedy taki wynik (1-2-3) później w ramach przerzutów zmienisz na inny... ?

Karta Monster Batteries - jak ja rozumieć? Kładzie się dowolną liczbę energii z własnej puli i tyle samo z banku i potem w każdej turze (każdego gracza?) bierze się po 2 energii aż się nie skończy?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: King of Tokyo

Post autor: kwiatosz »

2 - na początku tury gracza, który położył znaczniki, bierze ten gracz 2 znaczniki z karty - tylko on i tylko w swojej turze aż do wyczerpania stosu.

1 - chodzi o pierwszy przykład, czyli 123333, kości używasz już po ustaleniu wyników na nich, tak jak nie możesz użyć serca na kości, przerzucić i użyć znowu.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: King of Tokyo

Post autor: mig »

Kwiatosz, wielkie dzięki:)
Moje pierwsze zwycięstwo w King of Tokyo na poprawionych zasadach zadedykuję Tobie :D
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
motek339
Posty: 42
Rejestracja: 11 lut 2011, 01:01

Re: King of Tokyo

Post autor: motek339 »

Drodzy,

Mam pytanie odnośnie rozgrywki na 5-6 osób. Załóżmy, że mamy już jednego potwora w Tokio, a drugie miejsce jest wolne. Gracz spoza Tokio wykonuje rzuty i wypadają mu łapki (atak). Czy wchodząc do Tokio, gracz ten zadaje obrażenia potworowi w mieście, czy tylko wchodzi do niego bez ataku?
W grze na mniejszą liczbę osób gramy zawsze tak, że gdy Tokio jest puste, to po wyrzuceniu łapek, potwór tylko do niego wchodzi, bez zadawania obrażeń komukolwiek.

Bardzo proszę o pomoc i z góry za nią dziękuję. :)
Bercik75
Posty: 7
Rejestracja: 18 sty 2015, 20:53

Re: King of Tokyo

Post autor: Bercik75 »

Nie mam akurat reguł pod ręką, ale moim zdaniem zadaje obrażenia w graczowi w Tokio. W innym przypadku gracz w Tokio byłby "nietykalny" jeśli miejsce w Zatoce byłoby puste, a te zwalnia się dość często bo obaj gracze przebywający w Tokio i Zatoce otrzymując obrażenia mogą zejść z planszy, wtedy Zatoka zostaje wolna.
motek339
Posty: 42
Rejestracja: 11 lut 2011, 01:01

Re: King of Tokyo

Post autor: motek339 »

Właśnie w regułach nic na ten temat nie było (albo ja tego nie dostrzegłam). Ta opcja wydaje się najbardziej logiczna.
Dzięki wielkie za potwierdzenie przypuszczeń! :)
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: King of Tokyo

Post autor: Czochrun »

Na końcu instrukcji jest wersja zaawansowana. Omawia ona reguły dla 5-6 graczy:
Jeśli Zatoka nie jest zajęta, a Tokio jest, Potwór który atakuje Tokio, zadaje rany temu w Tokio i zajmuje kontrolę nad Zatoką lub Tokio, jeśli zaatakowany Potwór postanawia wyjść z miasta.
Nie wiem czy to jest ujęte w instrukcji pudełkowej, w każdym badź razie na stronie R w instrukcji pdf można to znaleźć.
motek339
Posty: 42
Rejestracja: 11 lut 2011, 01:01

Re: King of Tokyo

Post autor: motek339 »

Jestem ślepa... Faktycznie jest to zapisane w instrukcji (tej papierowej też, choć innymi słowami). :oops:
Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź. :)
irmina
Posty: 24
Rejestracja: 25 lis 2014, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Re: King of Tokyo

Post autor: irmina »

Z instrukcji wynika że pierwszy gracz który wyrzuci łapę wchodzi do Tokio. Sprzeczamy się więc trochę czy łapa ma być wyrzucona już po przerzucaniu, czy może każda pierwsza łapa, nie ważne czy możemy kostkę jeszcze przerzucić czy nie, zmusza nas do wejścia do miasta. Co myślicie?
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: King of Tokyo

Post autor: Chaaber »

Jeśli masz łapę po ostatnim przerzuceniu kości. Wcześniej nie wchodzi się do Tokio.
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: King of Tokyo

Post autor: Czochrun »

Chaaber pisze:Jeśli masz łapę po ostatnim przerzuceniu kości. Wcześniej nie wchodzi się do Tokio.
Dokładnie. Zawsze odnosimy się do tego rzutu, który postanowimy zatrzymać. Bez względu na to, który to przerzut oraz co wyrzuciliśmy wcześniej.
irmina
Posty: 24
Rejestracja: 25 lis 2014, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Re: King of Tokyo

Post autor: irmina »

Dzięki, o jedną kłótnię mniej ;)
ODPOWIEDZ