Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Breżniew »

Trampon pisze: 30 cze 2019, 12:55 Po pierwszych 2 rozgrywkach (wiem, wszyscy grają w Nemesis a tu ktoś gra pierwszy raz w grę z 2012 roku...) - nasunęły mi się takie oto pytania.
1. Brak cyferek oznacza jedną sztukę. Czyli w tym przykładzie do zbudowania siekiery wymagany jest odkryty kafelek gór oraz 1 drewno, a do masztu - stworzona lina oraz 1 drewno i 1 skóra.
2. Tak, otrzymasz ponownie 2 punkty determinacji.
Nie wiem jak w wersji PL - mam edycję Gra Roku i w instrukcji nie ma takiego zapisu, ale w najnowszej edycji ENG na stronie siódmej jest taki oto paragraf, który jasno wskazuje, że punkty się należą:

"Each character in play has 1 personal Invention assigned to them. This Invention
can be built only by that character (following the usual rules, see page 18), but
other characters are allowed to assist. If the Invention is built successfully, the
character immediately gains 2 Determination tokens and places them in
their reserve. The card is flipped to the Item side, moved to the board and
treated like a normal Item thereafter. Should it be flipped back by an effect,
it is placed next to the Character sheet again; if it is rebuilt, the character
gains 2 Determination tokens again.
"

3. Dociągasz karty tak długo aż trafisz na skarb i rozpatrujesz tylko ten skarb.
4. W tym akurat przypadku sprawa jest jasna: zioła z karty scenariusza działają tak, jak jest napisane na karcie scenariusza :) Czyli: możesz za ich pomocą wyleczyć jedną ranę. Na karcie scenariusza nie ma podanych żadnych dodatkowych warunków.

Ja nie gram w Nemesisa ;P
Awatar użytkownika
eventide
Posty: 171
Rejestracja: 12 gru 2011, 14:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: eventide »

Hej. Prośba o pomoc:

SYTUACJA: Mam kafelek wyspy, na którym leży żeton 3 ze scenariusza "Jenny w potrzebie" (to ten jasnozielony żeton z cyfrą, który wykłada się po odkryciu kafla terenu z totemem). Z kafelka tego zbierałem drewno. Podczas akcji zbierania musiałem dociągnąć kartę z szarej talii. Dociągnąłem kartę "PO HURAGANIE / KOLEJNY HURAGAN". Tekst w górnej części karty stanowi: "Otrzymujesz 2 drewna. Połóż żeton (wymagany jeden dodatkowy pionek) na kafelku, na którym zbierasz surowce. Od następnej rundy, każda Akcja na tym kafelku wymaga użycia jednego (pionek) więcej. Wtasuj do Talii Wydarzeń". OK, to rozumiem. Wtasowałem tą kartę i na koniec tej samej rundy w nocy przeniosłem schronienie na ten właśnie nieszczęśliwy kafelek, licząc na to że będę miał czas zareagować. Tym samym na koniec rundy na kafelku znajdowały się trzy żetony: żeton 3 ze scenariusza, żeton schronienia, żeton "wymagany jeden dodatkowy pionek". W następnej rundzie niefortunnie jako pierwsza karta z Talii Wydarzeń wyszła karta "PO HURAGANIE / KOLEJNY HURAGAN", której dolna część tekstu stanowi: "Kafelek z "wymagany jeden dodatkowy pionek" staje się niedostępny. Odwróćcie go rewersem do góry (odrzućcie z niego wszystkie żetony). Pociągnij następną kartę."

PYTANIE: Jeżeli nadejdzie moment rozpatrzenia efektu dolnej części karty "KOLEJNY HURAGAN", to co się dzieje z: (a) żetonem 3 ze scenariusza? Czy odkrywając kolejny kafelek z totemem, na nowo odkryty kafelek kładę żeton 3 ze scenariusza czy żeton 4 ze scenariusza? (b) Co się dzieje z żetonem schronienia? Przecież nie może zniknąć z planszy?

Z góry dzięki
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Breżniew »

eventide pisze: 08 lip 2019, 00:22 PYTANIE: Jeżeli nadejdzie moment rozpatrzenia efektu dolnej części karty "KOLEJNY HURAGAN", to co się dzieje z: (a) żetonem 3 ze scenariusza? Czy odkrywając kolejny kafelek z totemem, na nowo odkryty kafelek kładę żeton 3 ze scenariusza czy żeton 4 ze scenariusza? (b) Co się dzieje z żetonem schronienia? Przecież nie może zniknąć z planszy?

Z góry dzięki
Jak dla mnie w takiej sytuacji przegrywasz scenariusz, bo Twoje postacie giną wskutek huraganu który niszczy schronienie.
To byłaby sytuacja analogiczna do tej ze scenariusza z wulkanem. Wulkan po erupcji zalewa lawą kafelki sprawiając, że stają się niedostępne. Jeśli na takim zniszczonym kafelku znajdowało się schronienie, to postaci giną, a scenariusz jest przegrany.

Gdybyś jednak nie miał na tym kafelku schronienia, to zostałoby zniszczone wszystko co znajdowałoby się na kafelku (a więc również straciłbyś bezpowrotnie odkryty wcześniej totem). Czyli w wypadku późniejszego odkrycia kolejnego totemu położybyś 4, a nie 3, bo trójka została bezpowrotnie stracona.
suchy1982
Posty: 30
Rejestracja: 31 mar 2017, 13:09
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: suchy1982 »

witam!!! Mam mały problemik jak rozegrać taką o to sytuację. Gram solo Kucharz+Pies+Pietaszek. Poszedłem kucharzem na eksplorację: 1pion z psem udana akcja otrzymuje 3 żetony - pożywne larwy, skarb, + palisada, 2 pion idzie sam, akcja udana ale trafiam przygodę rozpatrz noc poza obozem otrzymuję 1 żeton - koza ).I teraz parę pytań:
1.Czy 3 żetony z pierwszej eksploracji są w dostępnych surowcach? czy razem z żetonem koza są niedostępne
2.Czy mogę zabić kozę jeśli nie odkryłem drugim pionem żadnej broni?
3.W obozie pozom broni wynosi 0 ale mam przedmiot startowy (pusta butelka).Czy mogę użyć jej by podnieść poziom broni do 1, zabić kozę i wyżywić kucharza który musiał spędzić noc poza obozem.
Ja zabrałem 3 żetony z 1 eksploracji do obozu a kozy nie zabiłem bo nie miałem czym i kucharz dostał 2 rany za brak pożywienia. Jakbyście to rozegrali?
suchy1982
Posty: 30
Rejestracja: 31 mar 2017, 13:09
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: suchy1982 »

jeszcze jedno pytanko: scenariusz 3 (Jenny w potrzebie).Karta wydarzenia KATAKLIZM ( połóżcie wszystkie przedmioty w polu przyszłych surowców. Są one niedostępne w tej rundzie itd...).Czy tratwa z karty scenariusza też jest wliczona w te przedmioty?
Bo wybudowałem we wcześniejszej rundzie tratwę i miałem ją w tej eksplorować a tu taki nie fart i koniec gry jeśli tratwa ze scenariusza się zalicza do przedmiotów, które muszę odłożyć w miejsce przyszłych surowców.
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: MrAtrion »

Cytaty z FAQ:

- Czy gracz spędzający noc poza obozem może korzystać z pożywienia znalezionego przez siebie na Żetonach Odkryć? Jeśli
tak, to czy dotyczy to również żetonów, które wymagają do zrealizowania poziomu broni 1?
- Tak i tak.

- Czy przedmioty startowe są dostępne dla gracza spędzającego noc poza obozem?
- Nie. Przedmioty te znajdują się w obozie, więc nie ma do nich dostępu.

Czyli mógłbyś ubić kozę, gdybyś miał poziom broni na min. 1. Przedmioty startowe są nieosiągalne. Butelkę zawsze na początku gry używam x2 dla podniesienia poziomu.

Co do pytania ze scenariuszem Jenny - to tam, przedmioty ze scenariusza też się liczą jako te odkładane na pole przyszłych surowców.
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: MrAtrion »

Teraz ja mam pytanie - chodzi o dodatek HMS Beagle. W dodatku są karty z symbolem zielonej książki. Czy dodaje się je do gry w którymś momencie (nie znalazłem w instrukcji), czy po prostu zamienia nimi te z podstawki?
Awatar użytkownika
imadlo64
Posty: 63
Rejestracja: 03 kwie 2019, 13:27
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 16 times
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: imadlo64 »

Witajcie,
a ja mam prozaiczny problem:
dzisiaj przyszedł do mnie nowiutki, zafoliowany egzemplarz podstawki (edycja gra roku). W spisie komponentów, w instrukcji jest napisane: 73 karty wydarzeń. A u mnie jest 70.
Czy to błąd w instrukcji, czy mam jakiś wybrakowany egzemplarz?
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Kal-El83 »

Nie wiem czy dobrze kojarzę ale chyba te 3 to są te o innym rewersie. Jedną z nich się losuje przed grą i układa na "aktywnej listwie"
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
imadlo64
Posty: 63
Rejestracja: 03 kwie 2019, 13:27
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 16 times
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: imadlo64 »

Azazelek pisze: 21 wrz 2019, 23:55 Nie wiem czy dobrze kojarzę ale chyba te 3 to są te o innym rewersie. Jedną z nich się losuje przed grą i układa na "aktywnej listwie"
Sprawdziłem:
wszystkie pozostałe komponenty się zgadzają, tylko nie zgadza się ilość kart wydarzeń (73 a mam 70). Te 3, o których pisałeś mają faktycznie inny rewers i są to karty wraku statku, wymienione osobno w spisie...
Więc wygląda na to, że mam braki, chyba, że to błąd w druku. Czy ktoś z Was ma te 73 karty?
Pisałem też do Portalu, ale na razie cisza...
Awatar użytkownika
imadlo64
Posty: 63
Rejestracja: 03 kwie 2019, 13:27
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 16 times
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: imadlo64 »

No i się wyjaśniło. Portal poinformował mnie, że faktycznie mam niepełną talię, bo tych kart powinno być dokładnie 73.
suchy1982
Posty: 30
Rejestracja: 31 mar 2017, 13:09
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: suchy1982 »

witam!!! 1.Czy w scenariuszu wyspa Kanibali jak palę wioski lub miasto to musze zachować zasadę odległości czy wysyłam 2 piony nawet jak jestem oddalony o 3 kafle od obszaru na którym jest wioska lub miasto? A jak musze zachować to ile pionów potrzebuje jak np. jestem oddalony o 2 kafle 3 piony czy 4?
2.Czy droga do miasta kanibali musi być odkryta?
3.Czy jak palę 2 wioski na raz to siła drugiej jest o 1 niższa bo spaliłem pierwszą, czy 1 i 2 wioska mają taką samą siłę?
4. -1pionek na kafelku z obozem- które akcję potrzebują dodatkowego piona? ( na pewno eksploracja totemów, a jak jest z budową przedmiotów i schronienia, a jak z akcjami odpoczynku, porządkowania obozu , polowania i palenia wioski na kaflu z obozem ?)
5.Czy czerwony znacznik +1do broni na tali polowania dodaje +1 do siły wioski lub miasta?
zio
Posty: 29
Rejestracja: 14 sty 2011, 20:20
Has thanked: 2 times

Morale

Post autor: zio »

1. Czy morale wzrasta co rundę tylko w przypadku gry solo jednym bohaterem?
2. W przypadku gry solo dwiema postaciami morale pozostaje niezmienione?
3. Jest dozwolona gra solo dwiema postaciami w trybie solo?
4. Czy w przypadku gry solo dwiema postaciami istnieje pierwszy i drugi gracz (przekazujemy znacznik 1 gracza)?
Ostatnio zmieniony 08 gru 2019, 21:58 przez zio, łącznie zmieniany 1 raz.
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Morale

Post autor: Cezary1916 »

zio pisze: 08 gru 2019, 20:37 1. Czy morale wzrasta co rundę tylko w przypadku gry solo jednym bohaterem?
2. W przypadku gry solo dwiema postaciami morale pozostaje niezmienione?
3. Jest dozwolona gra solo dwiema postaciami w trybie solo?
4. Czy w przypadku gry solo dwiema postaciami istnieje pierwszy i drugi gracz (przekazujemy znacznik 1 gracza)?
5. Czy można przeprowadzać akcje samymi dodatkowymi pionami, bez piona bohatera?
W grze solo grasz tylko i wyłącznie jednym bohaterem(kucharzem,cieślą,odkrywcą,żołnierzem) możesz mieć do pomocy psa i piętaszka morale co rundę wzrasta tylko w grze solo w każdym innym przypadku trzeba poświęcić akcję aby podnieść morale ewentualnie z karty wydarzenia.
Awatar użytkownika
Mixthoor
Posty: 516
Rejestracja: 05 sty 2018, 23:42
Has thanked: 97 times
Been thanked: 67 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Mixthoor »

A ja gram dwoma, czasem trzema postaciami i stosuję się do zasad gry dla kilku graczy. I gra mi się znacznie przyjemniej. Spóbuj :)
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: litk »

Hej, doradźcie w następujących kwestiach
1. Gdy spędzam noc poza obozem to rozpatruję kość wygłodniałych zwierząt w fazie nocy?
2. Jak rozumieć płatek śniegu na kości deszczowej, a jak deszcz na kości zimowej?
3. Jak rozumieć żeton odkrycia przekreślonej chmury deszczowej z opisem wielkie liście bo w instrukcji nie ma?
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Wrotek »

litk pisze: 23 gru 2019, 22:55 Hej, doradźcie w następujących kwestiach
1. Gdy spędzam noc poza obozem to rozpatruję kość wygłodniałych zwierząt w fazie nocy?
2. Jak rozumieć płatek śniegu na kości deszczowej, a jak deszcz na kości zimowej?
3. Jak rozumieć żeton odkrycia przekreślonej chmury deszczowej z opisem wielkie liście bo w instrukcji nie ma?
AD 1. Nie rozpatrujesz, ponieważ zwierzęta atakują obóz, a Ciebie nie ma.
AD 2. Rzucasz dwoma kośćmi to sumujesz najpierw chmury śniegowe i odrzucasz tyle drewna ile chmur. A potem sumujesz wszystkie jakie są i odrzucasz tyle drewna i jedzenia ile masz chmur śnieżnych i deszczowych.
AD 3. Wielkie liście niwelują jedną deszczową chmurę.
andrzej
Posty: 21
Rejestracja: 08 lip 2019, 17:47

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: andrzej »

Witam. Scenariusz 3 wyprawy HMS
W fazie wydarzeń na wodzie znajdują się dwie nieodkryte przeszkody. Pytanie: odkrywam tylko jedną, czy mogę odkryć dwie od razu ?
andrzej
Posty: 21
Rejestracja: 08 lip 2019, 17:47

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: andrzej »

Witam. Scenariusz 3 wyprawy pytanie 2:
Kartę pomysłu nr 4 odwróciłem na stronę zagrożenia "ster" . Aby ją obrócić z powrotem na stronę pomysłu to muszę naprawić ster. Wysyłam jednego ludzika jak pokazuje karta, ale przy nim narysowana jest również lina. Czy tą linę wystarczy mieć tylko w dostępnych surowcach aby zażegnać zagrożenie czy ponoszę koszt i ją tracę ?
kilpopx
Posty: 67
Rejestracja: 30 cze 2019, 11:40
Has thanked: 29 times
Been thanked: 14 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: kilpopx »

Jeśli odkryłem kafel wyspy i w kolejnej rundzie chcę zbudować na nim schronienie (zgodnie z zasadą że mogę je zbudować na sąsiadującym z obozem kaflu) to czy w tej samej rundzie mogę wykonać na nim zbieranie surowców? Zasady mówią że nie można zbierać z kafla na którym jest obóz/schronienie, z drugiej strony w fazie planowania gdy przypisuje pionki do zbierania i budowy schronienia to schronienie nie znajduje się jeszcze na kaflu na którym bedzie zbieranie.
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Wrotek »

kilpopx pisze: 09 sty 2020, 00:17 Jeśli odkryłem kafel wyspy i w kolejnej rundzie chcę zbudować na nim schronienie (zgodnie z zasadą że mogę je zbudować na sąsiadującym z obozem kaflu) to czy w tej samej rundzie mogę wykonać na nim zbieranie surowców? Zasady mówią że nie można zbierać z kafla na którym jest obóz/schronienie, z drugiej strony w fazie planowania gdy przypisuje pionki do zbierania i budowy schronienia to schronienie nie znajduje się jeszcze na kaflu na którym bedzie zbieranie.
Ale obóz się przenosi w fazie nocy. Jeżeli masz już odkryty kafel to w fazie nocy możesz tam przenieść obóz i na początku następnej rundy zbierasz z tego kafla surowce. Potem już nie możesz użyć akcji zbierania surowców.
Jeżeli miałeś już odkryty wcześniej ten kafel to możesz użyć akcji zbierania a potem przenieść obóz.
kilpopx
Posty: 67
Rejestracja: 30 cze 2019, 11:40
Has thanked: 29 times
Been thanked: 14 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: kilpopx »

Ale w fazie budowania mogę wybudować schronienie na kaflu sąsiadującym z obozem, co wtedy?
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: MrAtrion »

Na pewno można tak? Schronienie zawsze było rozbudową obozu.
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Wrotek »

Nie mam instrukcji przy sobie, ale przypomniałem sobie, że można zbudować SCHRONIENIE z obozu. Wtedy można i przenieść i zrobić akcję zbierania w jednej rundzie. Jeżeli jednak już macie zbudowane schronienie to wtedy taki manewr nie wypali.
MrAtrion
Posty: 651
Rejestracja: 01 lip 2017, 13:38
Has thanked: 86 times
Been thanked: 43 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: MrAtrion »

Aż do instrukcji zerknąłem :D faktycznie można zbudować na innym kaflu. Ale co z fazą pogody? Automatycznie się tam przenosimy i chroni przed spaniem pod gołym niebem? Bo przenoszenie jako akcja jest dopiero po fazie pogody. W sumie automatyczne przeniesienie się tak byłoby logiczne...
ODPOWIEDZ