Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: seki »

Mejcherkel pisze:To bardzo winduje poziom trudności.
Można by rzec, że już sama pogoda może zabić graczy i gra skończona.

Zatem chmury rozpatrujemy na dwa etapy:
1- to co z nich spada (deszcz/śnieg)
2 -to, że są po prostu chmurami i zawsze kosztuje to 1 drewno + 1 jedzenie.
Właściwie w 1 kroku patrzysz tylko na chmury zimowe. Chmury deszczowe maja znaczenie tylko w kroku drugim. Przed pogodą można się chronić. Dach, piecyk, kucharz... Niektóre scenariusze da się wygrać bez zwracania uwagi na pogodę.
km007tbg12
Posty: 140
Rejestracja: 06 gru 2014, 15:59
Lokalizacja: Sandomierz
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: km007tbg12 »

Pewnie już było, ale nie działa mi wyszukiwanie słów kluczowych.
1. Czy użycie przedmiotow startowych jest darmowe tj czy nie musimy przydzielić rozbitka jak przy normalnej akcji?
2. Czy wykorzystanie żetonow determinacji jest darmowe jw. Czyli w dowolnym momencie zużywamy determinację żeby dostać bonus z karty postaci a nastepnie nadal mamy dwie akcje postaci.

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lothrain »

km007tbg12 pisze:Pewnie już było, ale nie działa mi wyszukiwanie słów kluczowych.
1. Czy użycie przedmiotow startowych jest darmowe tj czy nie musimy przydzielić rozbitka jak przy normalnej akcji?
2. Czy wykorzystanie żetonow determinacji jest darmowe jw. Czyli w dowolnym momencie zużywamy determinację żeby dostać bonus z karty postaci a nastepnie nadal mamy dwie akcje postaci.
Ad. 1 i 2. Jest darmowe, czyli 2x tak.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: seki »

km007tbg12 pisze:Pewnie już było, ale nie działa mi wyszukiwanie słów kluczowych.
1. Czy użycie przedmiotow startowych jest darmowe tj czy nie musimy przydzielić rozbitka jak przy normalnej akcji?
2. Czy wykorzystanie żetonow determinacji jest darmowe jw. Czyli w dowolnym momencie zużywamy determinację żeby dostać bonus z karty postaci a nastepnie nadal mamy dwie akcje postaci.

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka
1. Darmowe, w dowolnym momencie, każdy przedmiot startowy użyty max 2 w ciągu gry.

2. W dowolnym momencie, kosztem są żetony determinacji, nie jest to akcja czyli masz nadal 2 piony do wykorzystania. Każdą umiejętność możesz użyć 1 raz na dzień.
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Breżniew »

seki pisze:każdy przedmiot startowy użyty max 2 w ciągu gry.
Chyba, że ma się Kwatermistrza z minidodatku Załoganci, to wtedy max 4 razy :)
Mejcherkel
Posty: 16
Rejestracja: 01 sty 2018, 21:01
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Mejcherkel »

2 scenariusz.

Jeśli karta wydarzenia mówi, że mam odwrócić kafelek, tak aby był zakryty (traktować jak nieodkryty), to czy gdy leży na nim mgła, to czy ona znika? A czy gdy się kafelek uratuje w wyniku wykonania akcji zagrożenia, to czy wraca z mgłą czy bez?

Czy mając do wyboru kafel który mam odwrócić i mam dwa: z mgłą i bez.
To czy świadomie mogę wybrać ten z mgłą, żeby zostawić ten bez ?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Odp: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lothrain »

Oczywiscie, ze mozesz wybrac i odwrocic kafelek z mgla. Jednak jesli odkryjesz go na nowo, mgla nie zniknie, caly czas tam bedzie.
Mejcherkel
Posty: 16
Rejestracja: 01 sty 2018, 21:01
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Mejcherkel »

Pytania do scenariusza: Wyspa Skarbów (junior)


1) co z tak zwaną niewykorzystaną resztą? Np. mam kartę (z talii pokerowej) dzięki której, mogę podnieść poziom broni o 10. Ale mój poziom broni już wynosi (powiedzmy) 7. To czy mogę z tej karty (10) wziąć tylko 3 poziomy, a niewykorzystana 7 zostawić na później? Czy tak się nie da? W sensie, że niewykorzystana reszta przepada ? Albo, mam 10 serduszek, a potrzebuję tylko 3, żeby się w pełni wyleczyć. Więc co się dzieje, z pozostałymi siedmioma serduszkami?

2) czy gdy na kartach znalezisk pojawia się drewno, to czy wymieniam je na te małe drewienka w grze, czy pozostawiam tylko kartę?

Ogólnie to mam problem ze scenariuszem Wyspa Skarbów (Junior)
No właśnie... Niby "junior", niby ma przynieść satysfakcję ze zwycięstwa, niby poziom trudności nie jest taki wysoki, a jednak.... Zdarza nam się przegrać grę w nawet pierwszej albo rundzie !! (Gracze wyłącznie dorośli. Bez dzieci)

Wydaje mi się, jakby twórcy nie przewidzieli, że ta walka z bestią potrafi uśmiercić postać już w drugiej rundzie !
Dlaczego? Ano dlatego, że w pierwszej rundzie, nie jesteśmy w stanie wytworzyć tak wysokiego poziomu broni, który by nas ochronił przed bestią już w drugiej rundzie. Mając jeszcze na uwadze, że każdy gracz musi z bestią po kolei walczyć. I tak: natrafiając np. na takiego goryla o sile 6, to każdy gracz musi sobie zadać 6 ran, gdyż niemożliwe jest mieć takiego poziomu broni, aby się przed tym uchronić. Dodatkowo dochodzą rany za brak palisady na początku gry, odrzucanie żetonów determinacji, za niskie morale, i dodatkowo ewentualne rany za karty wydarzeń i wszyscy giną w drugiej rundzie.
Dodatkowo można mieć pecha i w ogóle nie wylosować kafla z totem.
A to wyklucza karty znalezisk.

Jak do tego podejść, by nie wykitować w drugiej rundzie? :-)
Mejcherkel
Posty: 16
Rejestracja: 01 sty 2018, 21:01
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Mejcherkel »

Co należy zrobić w przypadku, kiedy gracz ma już >specjalną ranę< np. na brzuchu, a z kolejnej karty wynika, że musi to zrobić ponownie, tylko np. innego koloru.
Co wtedy się dzieje?
Jak to rozegrać?
Czy należy coś zignorować, czy położyć dwie specjalne rany na siebie?
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

Tu chyba działa zasada jednego żetonu. Czyli nie może być dwóch ran w jednym miejscu. Kwestia podmiany z jednego na drugiego... nie wiem.

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Breżniew »

Pynio pisze:Tu chyba działa zasada jednego żetonu. Czyli nie może być dwóch ran w jednym miejscu. Kwestia podmiany z jednego na drugiego... nie wiem.

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka
A ja bym uznał, że to są dwa zupełnie inne żetony i mogą leżeć równocześnie. Zasada tylko jednego żetonu obejmuje sytuację, gdy w miejscu w którym leży jakiś żeton ma zostać położony drugi taki sam.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3346
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1106 times
Been thanked: 1268 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: seki »

Breżniew pisze:
Pynio pisze:Tu chyba działa zasada jednego żetonu. Czyli nie może być dwóch ran w jednym miejscu. Kwestia podmiany z jednego na drugiego... nie wiem.

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka
A ja bym uznał, że to są dwa zupełnie inne żetony i mogą leżeć równocześnie. Zasada tylko jednego żetonu obejmuje sytuację, gdy w miejscu w którym leży jakiś żeton ma zostać położony drugi taki sam.
Też tak uważam. Żetony w różnym kolorze to nie takie same żetony.
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

No w sumie bardziej logiczne. Chociażby z powodu tego, że jedna karta z talii przestała by "działać" po jej dobraniu.

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka
Arashayo
Posty: 1
Rejestracja: 23 sty 2018, 14:28

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Arashayo »

Mam pytanie, w zeszly weekend gralem z moja przyjaciolka poraz drugi w robinsona i wygralismy bez wiekszych problemow. I tu jest moje pytanie, w wiekszosci z czerwonej kosci nic nam nie wypadalo co uratowalo nam zycie, ale zastanawia mnie piwnica, poniewaz mielismy ja zbudowana i idac na polowanie zabilismy goryla ktory dal nam mnostwo jedzenia i tu moje pytanie, czy co noc mozna zamieniac tylko jedno psujace sie jedzenie na niepsujace czy caly zapas zywnosci mozna zmienic?
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Breżniew »

Arashayo pisze:Mam pytanie, w zeszly weekend gralem z moja przyjaciolka poraz drugi w robinsona i wygralismy bez wiekszych problemow. I tu jest moje pytanie, w wiekszosci z czerwonej kosci nic nam nie wypadalo co uratowalo nam zycie, ale zastanawia mnie piwnica, poniewaz mielismy ja zbudowana i idac na polowanie zabilismy goryla ktory dal nam mnostwo jedzenia i tu moje pytanie, czy co noc mozna zamieniac tylko jedno psujace sie jedzenie na niepsujace czy caly zapas zywnosci mozna zmienic?
Zgodnie z treścią instrukcji z Edycji Gra Roku (strona 26):
"Piwnica - pozwala przechowywać całe posiadane przez graczy pożywienie, które tym samym nie psuje się w fazie nocy.

Po utracie piwnicy, znajdujące się w niej pożywienie zgnije na koniec najbliższej fazy nocy."
tomasz86
Posty: 103
Rejestracja: 23 sty 2016, 23:26
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: tomasz86 »

Witam,

1. Karta budowy Pośpiech "Odrzuć tę kartę ALBO wykonaj jeszcze jedną akcję budowy (obowiązkowo rzuć - i tutaj jest symbol kostki) - jak rozumiem mogę wykonać jeszcze jedną dowolną akcję budowy i muszę rzucić jedną czy trzema kostkami?

2. Zioła - występuje jako żeton odkrycia i jako specjalny żeton w scenariuszu np. Rozbitkowie - czyli jak rozumiem ten co w scenariuszu daje mi możliośc wynalezienia lekarstwa + mogę sobie przywrócić jedno życie na karcie postaci.
Mejcherkel
Posty: 16
Rejestracja: 01 sty 2018, 21:01
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Mejcherkel »

1. Karta budowy Pośpiech "Odrzuć tę kartę ALBO wykonaj jeszcze jedną akcję budowy (obowiązkowo rzuć - i tutaj jest symbol kostki) - jak rozumiem mogę wykonać jeszcze jedną dowolną akcję budowy i muszę rzucić jedną czy trzema kostkami?

Odp. Należy rzucić trzema kostkami, jak przy normalnej akcji budowy.
Symbol jednej kości na karcie, mówi o tym, że chodzi tu o brązowe kości budowy.
Mejcherkel
Posty: 16
Rejestracja: 01 sty 2018, 21:01
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Mejcherkel »

Co należy zrobić w takiej sytuacji:

Zaplanowałam 2 akcje budowy.
W pierwszej akcji, po rzucie kośćmi i dobraniu karty ze znakiem zapytania (?) okazuje się, że efektem tej karty jest zablokowanie jednego z już posiadanych przedmiotów (w tym wypadku chodziło o linę). W drugiej akcji budowy, ta lina była mi niezbędna do budowy tratwy.

I co w tym przypadku należy zrobić?
Czy nie można już kontynuować budowy tratwy?
A jeśli nie można, to co w takim razie należy zrobić z pionkami, przydzielonymi do tego zadania ?
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

Na 100% pytajnik wchodzi natychmiast na talię jaki kolor wskazuje (zaraz pewnie pojawią się tacy, którzy tego nie doczytali). Jeśli karta z pytajnika blokuje linę do następnej czynności (budowa tratwy) to chyba dokończył bym budowę (wszystko dzieje się w tym sanym czasie) i zablokowalbym linę na przyszłą turę. Druga opcja to blokada liny, wtedy piony wracają na kartę postaci. Sprawdzałeś FAQ w tej kwestii? Co mowi?

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka
Mejcherkel
Posty: 16
Rejestracja: 01 sty 2018, 21:01
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Mejcherkel »

Pynio pisze:Na 100% pytajnik wchodzi natychmiast na talię jaki kolor wskazuje (zaraz pewnie pojawią się tacy, którzy tego nie doczytali).
Ale co konkretnie masz na myśli?
Właściwie po co kłaść pytajnik, skoro kartę należy od razu przeczytać, gdy tylko na kościach wypadnie znak zapytania ?
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

Zaczyna się temat pytajnika... po wyrzuceniu pytajnika, kładziesz żeton pytajnika, ktory zostanie rozpatrzony podczas NAJBLIŻSZEJ tego typu akcji. Nie tej, którą robisz obecnie, tylko następnej (chyba tu się zgadzamy, co wnioskuję z Twojego wcześniejszego pytania, jednak wolę dookreslić, ludzie tu mają dziwnie ciekawe teorie... chociaż nie wiem do końca czy się zgadzamy po Twojej ostatniej odpowiedzi). Zatem wracając do pierwszego - należy sprawdzić FAQ (rozumiem, że to robiłeś) i doczytać. Dla mnie nadal są dwie możliwości odnośnie liny - jedna to ta gdzie blokujemy w następnej turze (czynności symultaniczne), druga to natychmiast i piony wracają na kartę gracza.

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka
Mejcherkel
Posty: 16
Rejestracja: 01 sty 2018, 21:01
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Mejcherkel »

Pynio pisze:Zaczyna się temat pytajnika... po wyrzuceniu pytajnika, kładziesz żeton pytajnika, ktory zostanie rozpatrzony podczas NAJBLIŻSZEJ tego typu akcji.
Ale w instrukcji jest napisane, że gdy na kościach wyrzucę >pytajnik< to rozpatruję tę przygodę od razu.
Natomiast znacznik (na przyszłość) kładzie się wtedy, gdy wynika on z karty wydarzeń.
cube88
Posty: 41
Rejestracja: 11 sty 2017, 10:41

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: cube88 »

Mnie się wydaje że wykonując kilka akcji jakiegokolwiek rodzaju w 1 turze wszystkie te akcje dzieją się w tej samej chwili dnia tzn. nie ważne za którą akcję rzuciłeś najpierw kością obie wydarzyły się w tej samej chwili w której jeszcze miałeś linę, jest ona niedostępna od kolejnej fazy. Powinno to działać podobnie jak zasada, że nie możesz użyć do budowy/akcji czegoś co znalazłeś w danej fazie akcji, jest to dostępne dopiero od kolejnej fazy. To tylko moje branie zasad na "logikę". Nie będę się upierał że to jedyna słuszna teoria.

Co do pytajnika: my gramy (i tak rozumiem zasady) podobnie jak TY wyrzucony pytajnik rozpatrujemy od razu (a Piętaszek dostaje za niego ranę gdyż nie rozpatruje przygód) znacznik na przyszłość pochodzą z kart wydarzeń.
Pynio
Posty: 859
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 120 times
Been thanked: 111 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

Poruszasz dwa osobne tematy. Wyrzucenia kości, na której jest pytajnik i rozpatrzenia przygody Z pytajnikiem, który się na tej karcie znajduje.

Zacznę od pytajnika - otóż NIEZALEŻNIE od karty, którą rozpatrujesz, musisz położyć znacznik pytajnika o podanym kolorze na karcie, jeśli już tam leży - nie dokładasz drugiego. Jeśli już leży na talii, którą rozpatrujesz - rozpatrujesz jedną przygodę (nie dwie z karty + z pytajnika). Jeśli podniosłeś kartę z brązowej talii (budowy) i nie było tam pytajnika, to rozpatrujesz przygodę z karty i kładziesz znacznik pytajnika, który objawi się przy kolejnej akcji (strona 14 zasad). Jeśli pytajnik jest innego koloru, to go tam kładziesz (jeśli już tam nie leży)...

Co do liny piszę trzeci raz: wszystkie przedmioty i pkt determinacji należy zablokować PRZED wykonywaniem prac / prace są wykonywane wspólnie, zatem:

a) blokujesz linę i piony wracają
b) robisz zadanie i blokujesz linę w przyszłej turze (dla mnie bardziej spójne i bardziej logiczne).

Świat gier portalu - nawet autorzy często nie wiedzą jak ma być.

ps. ponieważ pojawiła się odpowiedź: kwestia pytajnika - jeśli na KOŚCI jest pytajnik, to rozwalamy przygodę NATYCHMIAST, jednak kolega pisze o sytuacji, że ma na KARCIE ZNACZNIK PYTAJNIKA, co oznacza, że kładzie się żeton z pytajnikiem jak opisałem wariacko powyżej.
Awatar użytkownika
jajkos
Posty: 30
Rejestracja: 26 lip 2017, 20:35
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: jajkos »

Pytanie: Wariant solo:
"...na początku fazy Morale - zwiększ poziom Morale o 1 (cieszysz się, że wciąż żyjesz) i dopiero wtedy go rozpatrz..."

Czy zwiększam w KAŻDEJ turze?



Wysłane z mojego HTC Desire 830 dual sim przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ