Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
trzewik

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: trzewik »

Jan Madejski ma rację w tej kwestii.
Awatar użytkownika
Zodd
Posty: 133
Rejestracja: 19 lis 2010, 14:50
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Zodd »

parę pytań ode mnie:

1) karta kłótnia i jak ją interpretować w grze solo? kłócę się sam ze sobą? z piętaszkiem? psem? no i jak się pogodzić? z piętaszkiem? problem ten jest, że piętaszek przecież nie jest graczem więc proszę autora o wypowiedź w tej kwestii.

2) przypadek przy budowaniu przedmiotu mi się trafił. nie mam jeszcze żadnych przedmiotów obmyślonych. po rzucie kostkami dostaję sukces i ?. przygodę dociągam i jest mowa o tym, że jeżeli jest to możliwe to należy odwrócić na stronę pomysłu przedmiot. dotyczy to też przedmiotu, który teraz akurat bym wynalazł czy tylko takich, które już by były wynalezione?

3) na stosie przygód budowy jest żeton zielonego ? nakazującego niezależnie od okoliczności pociągnąć kartę budowy. akcję budowy podejmuje piętaszek i czy wtedy niezależnie od wyniku kości dostaje ranę za żeton ? jako iż on nie rozpatruje przygód i dostaje za nie rany? i czy w takim przypadku należy również odrzucić ten żeton ze stosu?

4) wybudowawszy dach mając schronienie z kafelka to czy wbudowując schronienie przenosimy ten dach czy spada jak przy przeprowadzce, bądź do zera?

5) żetony odkryć i leczenie przy ich pomocy może nastąpić w dowolnym momencie czy w fazie nocy tylko?

6) mając piec ignorujemy zimową chmurę, ale czy taka chmura liczy się przy rozpatrywaniu deszczowych?

i to na chwilę obecną wsio. mam nadzieję, że nie zadałem pytania na które odpowiedź już była.
Voronwe (BGG)
MMarki (bga)
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Senthe »

1. Co robi znaczek z Księgą z niektórych Kart Wydarzeń?
2. Jeśli na kafelku jest źródło pozywienia i drewna, to idąc tam dostajemy oba surowce, czy tylko jeden z nich?
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: veljarek »

Senthe pisze:1. Co robi znaczek z Księgą z niektórych Kart Wydarzeń?
2. Jeśli na kafelku jest źródło pozywienia i drewna, to idąc tam dostajemy oba surowce, czy tylko jeden z nich?
Ad.1 - patrz scenariusz,
Ad.2 - tylko jeden surowiec
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Jolly_Roger
Posty: 102
Rejestracja: 26 lip 2012, 20:59

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Jolly_Roger »

1. Żetony odkryć można wykorzystać od razu po wylosowaniu (np. zamienić na jedzenie)?

2. Rzeczy (surowce) uzyskane z żetonów idą do przyszłych surowców czy od razu do dostępnych?

3. Bestie dostajemy tylko po eksploracji nowego kafelka, czy można uzyskać tą kartę (bestii) stawiając pionek na polu bestii już w odkrytym obszarze? (Polowanie to dobry interes czasem, a zwierzaków nie ma w polu polowań, bo się skończyły).

4. Tama produkuje jedzenie co rundę czy raz po wybudowaniu?

5. Jeśli chcemy wykorzystać jeden z przedmiotów startowych (np. Biblię, barometr) to trzeba tam kłaść pionek w fazie planowania, czy aktywujemy bez tego po prostu zabierając jeden z dwóch czarnych znaczników.
Awatar użytkownika
damogari
Posty: 9
Rejestracja: 13 lis 2012, 00:20
Lokalizacja: Gdynia

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: damogari »

Mam pytanie związane ze scenariuszem 2:

- Buduję krzyż za pomocą dwóch pionków:
1. Mogę go postawić na dowolnym, odkrytym kafelku bez mgły? Czy tylko na kafelku z obozem/kafelku graniczącym z kafelkiem z obozem?
2. Rozumiem, że jeśli chcę go postawić na kafelku na którym jest mgła to przy dwóch pionkach wysłanych do budowy rzucam kostkami?

Dziękuję z góry za odpowiedź
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1358
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 21 times
Been thanked: 271 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Portal Games »

@zodd
1. Kłócisz się z Piętaszkiem.
2. Chodzi o takie, które miałeś wymyślone przed budową.
3. Tak, jeśli jest przymusowa przygoda z żetonu ?, to Piętaszek po prostu automatycznie dostanie ranę i żeton jest usuwany.
4. Rozwinięcia schronienia znalezionego na kaflu (czyli mówiąc wprost jaskini) nie są przesuwalne.
5. Tylko w fazie nocy.
6. Nie, jedną chmurkę zimową kompletnie ignorujesz, tak, jakby jej nie było.

@senthe
1. W scenariuszach 2-6 robi brzydkie rzeczy - rozpatruje się szczególne wydarzenie z karty scenariusza.
2. Tylko jeden z nich.

@vejarek
Dziękuję

@Jolly_Roger
1. Żetony odkryć trafiają do zasobów przyszłych.
2. Żeton trafia do przyszłych surowców. Później jest zamieniany na dostępne.
3. Tylko podczas eksploracji nowych terenów.
4. Raz.
5. Bez akcji.

@damogari
1. Obóz oraz sąsiadujące (jeśli dalej, trzeba dopłacić kolejnego pionka)
2. Tak
Awatar użytkownika
hamanu
Posty: 856
Rejestracja: 16 lis 2006, 14:19
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: hamanu »

Pytanie o zdolność odkrywcy zwiad
Wyciągnij 2 zetony skarbów, wybierz 1, drugi odrzuć

Czy drugi zeton jest odrzucany z gry czy wtasowywany do stosu zetonow skarbów
"Jutro to dziś, tyle że jutro."
S. Mrożek
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Senthe »

To jeszcze:
Jeśli do neutralizacji zagrożenia potrzebny mi "ludzik" i "broń", to znaczy że:
a) mam mieć poziom broni przynajmniej 1 i muszę go obniżyć
b) mam mieć poziom broni przynajmniej 1 i nie muszę go obniżać
c) mam mieć jakiś przedmiot będący bronią
d) czy jeszcze coś innego?...
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
hamanu
Posty: 856
Rejestracja: 16 lis 2006, 14:19
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: hamanu »

potrazebny jest "ludzik" i okreslony poziom broni (jezeli przed symbolem broni nie ma zadnej cyfry oznacza to ze wystarczy poziom 1)
nie trzeba redukowac poziomu broni ani posiadac dodatkowych przedmiotow
"Jutro to dziś, tyle że jutro."
S. Mrożek
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1358
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 21 times
Been thanked: 271 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Portal Games »

Żetony są odrzucane z gry.
ulusiek
Posty: 84
Rejestracja: 25 kwie 2011, 15:30
Has thanked: 9 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: ulusiek »

Moje pytanie dotyczy scenariusza I i budowania stosu - muszę odkładać drewno na kolumny stosu od lewej do prawej (od prawej do lewej) czy kolejność uzupełniania kolumn jest dowolna?
Awatar użytkownika
sillue
Posty: 468
Rejestracja: 18 kwie 2012, 14:23
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: sillue »

od lewej do prawej...
Awatar użytkownika
Barbus
Posty: 128
Rejestracja: 10 mar 2011, 20:22

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Barbus »

Jeszcze kilka pytań:
1. Surowce zdobyte podczas fazy wydarzeń (np. w wyniku walki z tygrysem z karty przygody "Tygrys" wtasowanej do talii wydarzeń) trafiają na pole dostępnych surowców przed czy po fazie akcji?
2. Akcja zbierania zasobów jest według mnie opisana trochę dwuznacznie. Chodzi o zdanie: "z każdego źródła, które znajduje się na kafelku wyspy, można podstawowo zebrać tylko 1 surowiec" Pytanie: wykonując jedną akcję zbierania surowców na kafelku z dwoma źródłami, dostajemy po jednym surowcu z obu źródeł czy wybieramy tylko jedno źródło?
3. Załóżmy taką sytuację: jest początek fazy wydarzeń. Na lewym polu Akcji Zagrożenia znajduje się karta(przesunięta z prawego pola w poprzedniej rundzie). Prawe pole jest wolne, bo w poprzedniej rundzie wykonaliśmy akcję zagrożenia z leżącej na nim karty. Ciągniemy nową kartę, którą kładziemy na prawym polu. Było puste, więc nie ma karty, która zepchnęłaby kartę wydarzenia z lewego pola. Czy mimo to karta z lewego pola jest usuwana z planszy i jej efekt zagrożenia ulega rozpatrzeniu? Innymi słowy: przesuwamy karty zawsze czy tylko wtedy, kiedy inna karta zostaje zepchnięta na jej miejsce?
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1358
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 21 times
Been thanked: 271 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Portal Games »

@ulusiek
Sillue ma rację, dziękuję.

@Barbus
1. Po fazie akcji.
2. Tylko 1 źródło.
3. W tej sytuacji karta po lewej nie zostaje wypchnięta z planszy.
Awatar użytkownika
sillue
Posty: 468
Rejestracja: 18 kwie 2012, 14:23
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: sillue »

1. przyszłe surowce
2. jedna wyprawa jedno źródło, można posłać dwie wyprawy i zgarnąć i drewno i jedzenie
3. sam się zastanawiałem, ale instrukcja mówi, że jeżeli na polu prawym jest karta, to ją przesuwasz, czyli nie ma karty - nie ma przesuwania, w domyśle karta na lewym polu może zarosnąć pajęczyną...
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Senthe »

"Zdolności postaci można użyć w dowolnym momencie"

1. Załóżmy, że dociągamy kartę wydarzenia, która wymaga od nas odrzucenia pożywienia. Nie mamy żadnego, ale nie chcemy dostać rany, więc Kucharz odrzuca żetony determinacji i tworzy pożywienie do odrzucenia. <-- da się tak zagrać?

2. Podczas rozpatrywania zaplanowanych Akcji Kucharz dostaje żetony determinacji za zażegnanie zagrożenia. Czy w tym momencie może je od razu wydać, by stworzyć pożywienie, które następnie wykorzystamy przy rozpatrywaniu innej akcji? Z jednej strony "należy sobie wyobrażać, że akcje dzieją się jednocześnie", a z drugiej zarówno żetony determinacji po otrzymaniu możemy natychmiast wykorzystać, jak i zdolność Kucharza tworzy pożywienie od razu jako Dostępny surowiec...

Więc w praktyce w którym momencie najlepiej używać tych zdolności, aby uniknąć dziwnych konfliktów?
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
Barbus
Posty: 128
Rejestracja: 10 mar 2011, 20:22

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Barbus »

Senthe pisze:"Zdolności postaci można użyć w dowolnym momencie"

1. Załóżmy, że dociągamy kartę wydarzenia, która wymaga od nas odrzucenia pożywienia. Nie mamy żadnego, ale nie chcemy dostać rany, więc Kucharz odrzuca żetony determinacji i tworzy pożywienie do odrzucenia. <-- da się tak zagrać?

2. Podczas rozpatrywania zaplanowanych Akcji Kucharz dostaje żetony determinacji za zażegnanie zagrożenia. Czy w tym momencie może je od razu wydać, by stworzyć pożywienie, które następnie wykorzystamy przy rozpatrywaniu innej akcji? Z jednej strony "należy sobie wyobrażać, że akcje dzieją się jednocześnie", a z drugiej zarówno żetony determinacji po otrzymaniu możemy natychmiast wykorzystać, jak i zdolność Kucharza tworzy pożywienie od razu jako Dostępny surowiec...

Więc w praktyce w którym momencie najlepiej używać tych zdolności, aby uniknąć dziwnych konfliktów?

1. W dowolnym momencie znaczy w dowolnym momencie. Moim zdaniem tak, można tak zagrać.
2. Żeby móc wykonać akcję, trzeba mieć wszystkie surowce potrzebne do jej wykonania podczas planowania akcji, a w przytoczonej przez Ciebie sytuacji kucharz wytworzy jedzenie dopiero podczas wykonywania akcji, bo dopiero wtedy dostanie determinację.
wajdzik83
Posty: 345
Rejestracja: 11 lis 2012, 07:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: wajdzik83 »

Witam:( a ja rozpakowalem, zasiadlem, rozlozylem i3 razy przeczytalem instrukcje i nie moge ruszyc z ta grą:/ nie wiemczy to wina instrukcji czy ja jestem jakos zawiedziony czy co? Jak w to grac wogole? help!
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: powermilk »

Pomijam stylistykę pytania ;)
Nie możliwe, dzisiaj czytałem instrukcję i rozkładałem grę, by grać wariant solo, bo w czwartek będę grał ze znajomymi i wyjaśnić jak się gra. Fakt, że instrukcja jest dość ciężka (sporo instrukcji gier Portalu ciężko mi było przebrnąć), ale nie jest według mnie nie zrozumiała.

Jak umiesz angielski polecam ten filmik: http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... MAGwo63Mlw i resztę filmów z serii tego autora o Robinsonie.
Awatar użytkownika
Barbus
Posty: 128
Rejestracja: 10 mar 2011, 20:22

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Barbus »

powermilk pisze: Jak umiesz angielski polecam ten filmik: http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... MAGwo63Mlw i resztę filmów z serii tego autora o Robinsonie.
Damn! ten koleś jest tak przeraźliwie wolny! :)
wajdzik83
Posty: 345
Rejestracja: 11 lis 2012, 07:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: wajdzik83 »

Witam ponownie:)

Pojawiła się wątpliwość i to chyba jest błąd w instrukcji gdyż nakazuje ona na początkowym kafelku umieścić żeton z widocznym namiotem "schronieniem" a przecież w początkowej fazie takowego nie posiadamy więc chyba facet z filmiku ma racje a nie instrukcja? żeton musi być umieszczony krzyżykiem do góry no chyba że znajduje się na kafelku na którym znajduje się schronienie ale to w późniejszej fazie. Co myślicie o tym?
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2491
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 125 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Coen »

wajdzik83 pisze:Witam ponownie:)

Pojawiła się wątpliwość i to chyba jest błąd w instrukcji gdyż nakazuje ona na początkowym kafelku umieścić żeton z widocznym namiotem "schronieniem" a przecież w początkowej fazie takowego nie posiadamy więc chyba facet z filmiku ma racje a nie instrukcja? żeton musi być umieszczony krzyżykiem do góry no chyba że znajduje się na kafelku na którym znajduje się schronienie ale to w późniejszej fazie. Co myślicie o tym?
Na początku na pewno musi to być żeton obozu, a nie schronienia.
Ale wydaje mi się, że również jeśli przeniesiemy obóz na kafelek, na którym jest znaczek schronienia, to żetonu nie przewracamy automatycznie na drugą stronę. Nie zbudowaliśmy przecież schronienia, tylko je znaleźliśmy.
Na tym kaflu można wybudować schronienie, żeby przy kolejnym przenoszeniu nie zlikwidować sobie całkiem poziomu dachu i palisady. Dobrze rozumuję ? :)
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
wajdzik83
Posty: 345
Rejestracja: 11 lis 2012, 07:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: wajdzik83 »

Hmmm przydało by się żeby portal się wypowiedział bo nie wiadomo w sumie jak to interpretować:/
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: powermilk »

wajdzik83 pisze:Pojawiła się wątpliwość i to chyba jest błąd w instrukcji gdyż nakazuje ona na początkowym kafelku umieścić żeton z widocznym namiotem "schronieniem"
Dziwne, masz inną instrukcję niż ja?
Instrukcja do Robinsona pisze:Weź kafelek Wyspy oznaczony numerem 8 i połóż go awersem do góry we wskazanym miejscu Wyspy na planszy. Na nim umieść żeton Obozu (stroną Obozu do góry).
A w wykazie elementów narysowane jest, że strona obozu to ta z krzyżykiem.
ODPOWIEDZ