Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: kwiatosz »

Dzięki, jak widać mam problem z zasadami pisanymi w brązowych ramkach :mrgreen:
Co do morale - brązowa ramka na dole na czwartej stronie: "Za każdym razem, kiedy znacznik ran minie symbol obniżenia morale, należy obniżyć poziom Morale o 1, o ile jest to możliwe"
Leczenie: "...jeśli znacznik w ten sposób [leczenie] minie symbol obniżenia morale, nie powoduje to zmiany poziomu morale"
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Furia »

Mam drobną wątpliwość dotyczącą tego czy można wysłać dwa pionki jednej postaci do tej samej akcji np. eksploracji wyspy, ale na dwa różne kafle i wtedy w obydwu przypadkach rzucać kośćmi? Wydaje mi się, że tak, ale wolę się upewnić.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: adikom5777 »

Po co sa drewniane znaczniki: zielone, szare, brazowe oraz czerwony? Zagralem dwie gry i ich nie uzywalem.
Druga watpliwosc: czy podczas akcji zbierania surowcow z kafelka bierzemy tylko surowiec z jednego zrodla czy z dwoch zrodel wystepujacych na kaflu?
Borek224
Posty: 348
Rejestracja: 25 lis 2010, 13:35
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Borek224 »

adikom5777 pisze:Po co sa drewniane znaczniki: zielone, szare, brazowe oraz czerwony?
Na 95% są dodatkowymi pionkami do eksploracji, zbierania, budowy, polowania.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Furia »

adikom5777 pisze:Po co sa drewniane znaczniki: zielone, szare, brazowe oraz czerwony? Zagralem dwie gry i ich nie uzywalem.
Druga watpliwosc: czy podczas akcji zbierania surowcow z kafelka bierzemy tylko surowiec z jednego zrodla czy z dwoch zrodel wystepujacych na kaflu?
To dodatkowe pionki akcji eksploracji, zbierania, budowy i polowania.
Na 99% tylko z jednego źródła, tego przy którym umieszczasz pionek.
Lartes
Posty: 62
Rejestracja: 18 lip 2011, 15:49
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lartes »

Pytania dość ogólne, jeśli dubluję - przepraszam :

1. Kwestia użycia żetonów odkryć - używam ich w dowolnym momencie, jak tylko trafią do zasobów dostępnych? Np. mam żeton który wg scenariusza da mi 3 żetony determinacji mogę odrzucić w fazie wydarzenia wiedząc, że w fazie morale będę musiał odrzucić 3 żetony (aby nie dostać ran)?

2. Zdolności postaci - instrukcja mówi, że mogę ich użyć w dowolnym momencie, ale raz na rundę. Mogę więc zrobić to w odpowiedzi na wydarzenie/warunki? Np. nie mam pożywienia na noc - wg zasada otrzymuję dwie rany, ale gram kucharzem, więc robię "zupę z gwoździa" i nie dostaję ran tej nocy.

3. Kwestia polecenia "wtasuj do talii wydarzeń"

Ciekawa kwestia. Spotkałem się z opinią (taki wątek przewijał się gdzieś w rozmowie o rewersach kart, że można rozpoznać co będzie dalej jak jest obecna karta przygody itd.), że pierwsza karta wydarzenia w talii wydarzeń pozostaje na miejscu. Czy więc kartę wtasowywaną:

a) tasuje się razem z pozostałymi pozostawiając wierzchnią kartę nieruszoną,
b) dokłada się ją gdzieś w środek talii bez zmiany kolejności kart wydarzeń?
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: prz22 »

Lartes pisze:
3. Kwestia polecenia "wtasuj do talii wydarzeń"

Ciekawa kwestia. Spotkałem się z opinią (taki wątek przewijał się gdzieś w rozmowie o rewersach kart, że można rozpoznać co będzie dalej jak jest obecna karta przygody itd.), że pierwsza karta wydarzenia w talii wydarzeń pozostaje na miejscu. Czy więc kartę wtasowywaną:

a) tasuje się razem z pozostałymi pozostawiając wierzchnią kartę nieruszoną,
b) dokłada się ją gdzieś w środek talii bez zmiany kolejności kart wydarzeń?


Też mnie to zastanawia cały czas.

z jednej strony możemy specjalnie szukać przygód, żeby przetasować talię wydarzeń, ale z drugiej strony zaburza to klimat i fabularny aspekt:

- Zaraz Cię brzuch rozboli..zróbmy lek.
- oj tam, nie róbmy, po co? pójdziemy eksplorować, zgubimy się gdzieś i dzięki temu rozboli Cię dopiero za kilka dni.

Bez sensu:)

dlatego wydaje się, że albo zostawiamy wirzchnią, albo wtasowujemy gdzieś w środek, ale to ostatnie znowu budzi wiele oczywistych pytań i zastrzeżeń.

Jak robiliście to podczas testów na prototypie;)??????
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Jan Madejski »

Furia pisze:Mam drobną wątpliwość dotyczącą tego czy można wysłać dwa pionki jednej postaci do tej samej akcji np. eksploracji wyspy, ale na dwa różne kafle i wtedy w obydwu przypadkach rzucać kośćmi? Wydaje mi się, że tak, ale wolę się upewnić.
Tak. W instrukcji są przykłady wykonania 2x tej samej akcji Porządkowania Obozu przez gracza, zaś na forum padło podobne pytanie dotyczące akcji Budowy (z cytatem: "Każda Akcja może być podjęta kilka razy w tej samej rundzie, z wyjątkiem Akcji Zagrożenia...") i Wydawnictwo Portal potwierdziło, że podwójna akcja jest możliwa.

Zbieranie surowców na 100% pobiera tylko z jednego źródła/akcję (np. w opisie na str. 7 jest wzmianka, by kłaść pionek/pionki obok źródła konkretnego surowca, który chcesz zebrać).
trzewik

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: trzewik »

Kiedy postać się leczy, Morale nie rośnie.
Kiedy postać jest ranna i przekracza próg marudzenia Morale spada zwasze, nawet jeśli wcześniej już kiedyś to miało miejsce.
trzewik

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: trzewik »

Potwierdzam, że bardzo mało klimatyczne działanie, czyli specjalne łażenie na Eksplorację, by zebrać przygodę, by przetasować talię Wydarzeń jest legalne. W grze 99% reguł jest klimatycznych i łączących fabułę i mechanikę, ale jest kilka wyjątków takich jak ten kiedy zasadność mechaniki musiała wziąć górę nad fabułą.
Lartes
Posty: 62
Rejestracja: 18 lip 2011, 15:49
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lartes »

trzewik pisze:Potwierdzam, że bardzo mało klimatyczne działanie, czyli specjalne łażenie na Eksplorację, by zebrać przygodę, by przetasować talię Wydarzeń jest legalne. W grze 99% reguł jest klimatycznych i łączących fabułę i mechanikę, ale jest kilka wyjątków takich jak ten kiedy zasadność mechaniki musiała wziąć górę nad fabułą.
Czyli podczas wtasowywania tasujemy cały deck eventów (z dokładaną kartą)?
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: veljarek »

Ja zawsze robię tak, że wtasowuje, a później proszę gracza rozpoczynającego kolejną rundę o przełożenie.
Tasując bez przekładania, dziwnym trafem, zwykle na wierzchu jest karta wydarzeń ;)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
trzewik

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: trzewik »

Tak, tasuje się całość. Tak, przełożenie przez first playera jest dobre, niektórzy testerzy też tak sobie grali.
Lartes
Posty: 62
Rejestracja: 18 lip 2011, 15:49
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Lartes »

A żetonami odkryć jak sprawa wygląda? W dowolnym momencie możemy użyć? (np. przed fazą wydarzenia, albo w trakcie po pociągnieciu karty)
Awatar użytkownika
Sir-lothar
Posty: 366
Rejestracja: 25 cze 2008, 01:00
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Sir-lothar »

Witam,
Mam pytanie:
W scenariuszu 2 i w każdej sytuacji, gdy na białej kostce pogody wypadnie śnieżna chmura to musimy odrzucić żeton drewna z obecnych zasobów, aby się ogrzać w nocy. (instrukcja str. 12). Co w sytuacji, gdy nie wynaleźliśmy jeszcze ognia, gdyż nie było możliwości takiej możliwości (brak odkrytych gór) to czy trzeba odrzucać drewno? (nie mamy ognia)

Czy czerwone karty bestii (dokładane na plansze) w jakikolwiek sposób nam zagrażają, czy czekają potulnie na upolowanie? Czy polowanie zawsze się udaje?

Co do żetonów odkryć:
Po tym jak wszystkie Akcje zostały rozpatrzone, można
albo od razu z nich skorzystać(o ile jest to możliwe), albo zachować
żetony Odkryć do późniejszego użycia, ale należy pamiętać,
ze pożywienie psuje się w fazie Nocy (więcej szczegółów: 6. Faza
Nocy), wiec wszelkie żetony przedstawiające Pożywienie zostaną
utracone. Żetony Odkryć są odrzucane po użyciu (chyba ze na
karcie Scenariusza napisano inaczej).

(brązowa ramka na stronie 11)

Pozdrawiam.
trzewik

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: trzewik »

Tak, odrzuca sie drewno bez wzgledu czy ogien jest wynaleziony, czy nie.
Tak, bestie kraza w lesie i nie atakuja same siedziby graczy.
Tak, polowanie zawsze jest udane.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: veljarek »

trzewik pisze:Tak, odrzuca sie drewno bez wzgledu czy ogien jest wynaleziony, czy nie.
Tak, bestie kraza w lesie i nie atakuja same siedziby graczy.
Tak, polowanie zawsze jest udane.
Czy będzie na stronie wydawnictwa wydane jakieś FAQ dla graczy?
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: prz22 »

Jak się skończą żetony odkryć to po prostu nie możemy już ich więcej dociągać czy tasujemy od nowa te wcześniej odrzucone?
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
trzewik

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: trzewik »

Żetonów odkryć się nie przetasowuje. Kiedy się skończą to się kończą. Jakkolwiek jest to bardzo wyjątkowa sytuacja.

Tak, powstaje FAQ w oparciu o pytania graczy z BGG.
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: prz22 »

trzewik pisze:Żetonów odkryć się nie przetasowuje. Kiedy się skończą to się kończą. Jakkolwiek jest to bardzo wyjątkowa sytuacja.

zgadzam się;) Zdarzyło mi się tylko podczas wersji solo granej odkrywcą;) z użyciem specjalnej zdolności w każdej rundzie, a także podglądaniem kafelków z okazji innej zdolności i wybierania tych z najwyższą liczbą żetonów odkryć..;)

Dodam jeszcze, że w 12 , ostatniej rundzie;)
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
koksik111
Posty: 192
Rejestracja: 03 gru 2007, 20:51
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: koksik111 »

potrzebuję wyżywić trzy postacie ale mam tylko dwa pokarmy więc karnie dostaję 2 rany czy 4 rany (bo dwie postacie nie jadły)?
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Majek10 »

koksik111 pisze:potrzebuję wyżywić trzy postacie ale mam tylko dwa pokarmy więc karnie dostaję 2 rany czy 4 rany (bo dwie postacie nie jadły)?
jak masz dwie kostki żywności a trzech ludzi do wykarmienia to jeden nie będzie jadł, musisz zdecydować kto nie je i ten dostaje dwie rany
Awatar użytkownika
koksik111
Posty: 192
Rejestracja: 03 gru 2007, 20:51
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: koksik111 »

Majek10 pisze:
koksik111 pisze:potrzebuję wyżywić trzy postacie ale mam tylko dwa pokarmy więc karnie dostaję 2 rany czy 4 rany (bo dwie postacie nie jadły)?
jak masz dwie kostki żywności a trzech ludzi do wykarmienia to jeden nie będzie jadł, musisz zdecydować kto nie je i ten dostaje dwie rany
Rzeczywiście głupotę napisałem, chciałem napisać że mam jeden pokarm na trzech rozbitków, czy to oznacza 4rany? czy mogę je dowolnie rozdzielać czy też muszę przypisac po dwie rany na każdego głodującego?
Awatar użytkownika
sillue
Posty: 468
Rejestracja: 18 kwie 2012, 14:23
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: sillue »

2 rany dla każdego głodującego
Jolly_Roger
Posty: 102
Rejestracja: 26 lip 2012, 20:59

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Jolly_Roger »

Jan Madejski pisze:Ja "źródła najbliżej obozu" interpretuję jako: źródło na kafelku z obozem, a jeśli takiego tam nie ma, to na dowolnym przylegającym kaflu (jeśli tam nie ma, to w odległości 2 kafli itd.)
Ja to zrozumiałem - źródła na kafelkach przylegających. W sumie już teraz nie wiem...
ODPOWIEDZ