Innowacje - pytania o zasady

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Innowacje

Post autor: Senthe »

Hej, też miałam taką wątpliwość, ale już ją rozwiązałam.

Jeśli dogmat mówi: dociągnij kartę o jakiejś tam wartości, a nie ma takiego stosu, to ciągniemy wyższą.
Inaczej jest przy dogmatach, które każą np. oddawać karty z wpływu. Jeśli w tym przypadku nie ma karty o konkretnej wartości, to nie oddajemy żadnej.

Ogólnie: zasada, że w razie pustego stosu ciągniemy kartę wyższą niż podano, dotyczy każdego przypadku, w którym mamy *pociągnąć* kartę z zasobów ogólnych, a nie rozciąga się na karty znajdujące się we wpływie graczy lub na ich karty aktywne itd.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Innowacje

Post autor: rastula »

Senthe pisze:Hej, też miałam taką wątpliwość, ale już ją rozwiązałam.

Jeśli dogmat mówi: dociągnij kartę o jakiejś tam wartości, a nie ma takiego stosu, to ciągniemy wyższą.
Inaczej jest przy dogmatach, które każą np. oddawać karty z wpływu. Jeśli w tym przypadku nie ma karty o konkretnej wartości, to nie oddajemy żadnej.

Ogólnie: zasada, że w razie pustego stosu ciągniemy kartę wyższą niż podano, dotyczy każdego przypadku, w którym mamy *pociągnąć* kartę z zasobów ogólnych, a nie rozciąga się na karty znajdujące się we wpływie graczy lub na ich karty aktywne itd.

a jak do tego doszłaś???

moim zdaniem:

ciągniecie z wyższego stosu moim zdaniem dotyczy wyłącznie dobierania kart jako akcja

rozkazy mówią wyraźnie że dobierasz kartę o konkretnej wartości X - jeśli jej nie ma to obchodzisz się ze smakiem...


dział też w druga stronę - jeśli ktoś od ciebie rząda jakiejś karty a ty jej nie masz - to nie dajesz mu wyższej


przy braniu zawsze wyższej karty gra staje się za prosta a karta z pierwszego poziomu może ci dostarczyć 10-ki .... i don't think so
autoexec
Posty: 71
Rejestracja: 06 mar 2013, 15:20

Re: Innowacje

Post autor: autoexec »

rastula pisze:
Senthe pisze:Hej, też miałam taką wątpliwość, ale już ją rozwiązałam.

Jeśli dogmat mówi: dociągnij kartę o jakiejś tam wartości, a nie ma takiego stosu, to ciągniemy wyższą.
Inaczej jest przy dogmatach, które każą np. oddawać karty z wpływu. Jeśli w tym przypadku nie ma karty o konkretnej wartości, to nie oddajemy żadnej.

Ogólnie: zasada, że w razie pustego stosu ciągniemy kartę wyższą niż podano, dotyczy każdego przypadku, w którym mamy *pociągnąć* kartę z zasobów ogólnych, a nie rozciąga się na karty znajdujące się we wpływie graczy lub na ich karty aktywne itd.

a jak do tego doszłaś???

moim zdaniem:

ciągniecie z wyższego stosu moim zdaniem dotyczy wyłącznie dobierania kart jako akcja

rozkazy mówią wyraźnie że dobierasz kartę o konkretnej wartości X - jeśli jej nie ma to obchodzisz się ze smakiem...


dział też w druga stronę - jeśli ktoś od ciebie rząda jakiejś karty a ty jej nie masz - to nie dajesz mu wyższej


przy braniu zawsze wyższej karty gra staje się za prosta a karta z pierwszego poziomu może ci dostarczyć 10-ki .... i don't think so
co prawda: strona 6 akapit 'Pociągnij i....' http://www.rebel.pl/repository/files/in ... owacje.pdf

ale jestem przekonany że gdzieś widziałem zapis że jeśli w dogmacie wymieniony nr karty to nie można ciągnąć innego...
tak czy siak zgadzam się że gra traci przy takiej interpretacji jak napisała Senthe
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Innowacje

Post autor: Senthe »

Nie wiem, jak można w ogóle grać inaczej. :shock:

Jak dla mnie ciągnięcie z dogmatu jest tożsame z wykonaniem akcji Pociągnij, tylko że ze zmienionym dolnym limitem wartości karty. (Tak na logikę, na to by wskazywało też istnienie dogmatów typu "Pociągnij" bez sprecyzowanej wartości.)

Instrukcja rozróżnia ciągnięcie z akcji i ciągnięcie z dogmatu tylko w następujący sposób:
Pociągnij:
(...) Wykorzystując akcję Pociągnij, nie możesz ciągnąć karty o niższej wartości niż twoja najwyższa karta aktywna. Zasada ta obowiązuje tylko podczas wykonywania akcji Pociągnij. Nie ma więc zastosowania przy rozpatrywaniu treści dogmatów w rodzaju „Pociągnij kartę 5”.
Natomiast zasada dotycząca działania dogmatu wyłącznie dla konkretnej wartości jest wymieniona tylko przy dogmacie typu "Przenieś":
Przekaż/Przenieś: karta przekazywana do strefy innego gracza jest układana na wierzchu jego stosu w danym kolorze (chyba, że dogmat mówi inaczej). Jeśli masz przekazać wskazaną liczbę kart, ale nie masz tylu, przekaż tyle ile możesz. Jeśli masz przekazać karty o wskazanej wartości, a nie posiadasz żadnej o takiej wartości, nie przekazujesz żadnej karty.
Zasialiście jednak ziarno wątpliwości, byłabym więc wdzięczna za wypowiedź jakimś Innowacjowym weteranom.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Innowacje

Post autor: rastula »

myśmy grali na początku tak , jak piszesz i grało się po prostu źle - mieliśmy poczucie, że bez względu co zrobię to inni zaraz mnie dorwą bo wezmą sobie wysokie karty "za darmo".

teraz gramy wg mojej wersji i gra się o niebo lepiej i z większa ilością taktyki - użycie dogamtów jest powiązane z tym co jest na stole ...

też jestem ciekaw jak jest oficjalnie - chociaz bez względu na wynik będziemy grali "po mojemu" bo po prostu tak gra nam się duuuużo lepiej - tak więc nawet jeśli ktoś gra jak senthe polecam odmianę na próbę :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Innowacje

Post autor: rastula »

tutaj wychodzi na wersję senthe:

http://boardgamegeek.com/thread/724182/ ... -dogma-eff

rozumiem że ten zabieg ma pchać grę do przodu, ale jeśli tak oficjalnie jest to innowacje spadają o oczko w dół w mojej ocenie... :)
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Innowacje

Post autor: Senthe »

Uffff, to dobrze, że jednak nie grałam przez całe życie źle :lol:
Byłabym naprawdę zła, gdyby moje ulubione Innowacje okazały się czymś innym niż myślałam... Przykro mi, rastula, że akurat Tobie się to przydarzyło... :(
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Innowacje

Post autor: rastula »

Senthe pisze:Uffff, to dobrze, że jednak nie grałam przez całe życie źle :lol:
Byłabym naprawdę zła, gdyby moje ulubione Innowacje okazały się czymś innym niż myślałam... Przykro mi, rastula, że akurat Tobie się to przydarzyło... :(

spoko - zapłaciłem to będę grał jak mi się podoba, a nie w wersję "dla dzieci" ;D
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Innowacje

Post autor: Senthe »

Miałeś chyba na myśli wersję POPRAWNĄ :mrgreen:
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Innowacje

Post autor: macike »

Trochę się pogubiłem w odpowiedziach, ale...

Jeśli dobieramy kartę (akcją Draw, czy w efekcie Dogma'y, czy jakąkolwiek inną przyczyną) z pustego stosu kart danej epoki, to przeskakujemy na stos kolejnej epoki, itd.

Ilekroć mamy coś zrobić z konkretną wartością karty spoza stosu kart epoki (z ręki swojej/innego gracza, Score'a, wierzchnią kartę ze stołu swojego/przeciwnika) wykonujemy czynność na dokładnie takiej karcie i żadnej innej. Jeśli nie ma karty danej wartości, to nie ma.

PS
Sorrki nie znam nomenklatury polskiej [ani angielskiej, tylko amerykańską]. :(
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1888
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 144 times
Been thanked: 170 times

Re: Innowacje

Post autor: tomuch »

Przegapiłem temat... Oczywista jest wersja Senthe, natomiast ta Rastuli, dla mnie, jest nie do przełknięcia... ale grać każdy może jak chce ;)

a tak z innej beczki: wiecie coś może na temat kolejnych dodatków, bo:
instrukcja Figures in the Sand pisze:Stay tuned for the next expansion in 2013...
Ktoś coś słyszał?
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Innowacje

Post autor: macike »

tomuch pisze:a tak z innej beczki: wiecie coś może na temat kolejnych dodatków, bo:
instrukcja Figures in the Sand pisze:Stay tuned for the next expansion in 2013...
Ktoś coś słyszał?
Owszem, ale zasady beta testów nie pozwalają mi napisać.
Póki co nie wygląda ciekawie i dałem sobie spokój z testowaniem.
Nie czuję poprawy jakości rozgrywki, czas znacząco się wydłuża - a to już wolę TtA.
Komplikacje mechaniki dobierania mam nadzieję, że jakoś rozwiążą.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
eventide
Posty: 170
Rejestracja: 12 gru 2011, 14:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Innowacje

Post autor: eventide »

Hej,

Mam pytanie o kartę "Feudalizm". Żądanie na tej karcie brzmi (sorry, ale mam karty angielskie): "I demand you transfer a card that provides [tower] from your Hand to my Influence." Przeciwnik twierdzi, że takiej karty w ręku nie ma i nie może spełnić żadania. Czy żądający może to jakoś zweryfikować (przeglądając np. rękę przeciwnika), czy obowiązuje po prostu zasada "fair play"?
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Innowacje

Post autor: Senthe »

Obowiązuje fair play.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
eventide
Posty: 170
Rejestracja: 12 gru 2011, 14:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Innowacje

Post autor: eventide »

Dzięki za błyskawiczną odpowiedź o 3:30 nad ranem :D
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Innowacje

Post autor: Senthe »

...Proszę. :P
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Innowacje

Post autor: RunMan »

Czy jeżeli na karcie znajduje się więcej niż jeden dogmat współpracy, gracz który go odpalił dostaje premię jednorazowo, czy osobną premię za każdy z dogmatów?
shade
Posty: 26
Rejestracja: 04 maja 2013, 19:10
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Innowacje

Post autor: shade »

Premię otrzymujesz jednokrotnie po tym, jak wszyscy gracze (włącznie z Tobą) wykonają działania opisane na karcie (wszystkie działania, nie koniecznie współpracy, chociaż nie jestem pewien czy jest karta z taką kolejnością).
Zagrywasz, gracze wykonują, Ty wykonujesz, dopiero po tym dostajesz kartę.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Innowacje

Post autor: RunMan »

OK, to żebym miał całkowitą jasność.

Hipotetyczna sytuacja. Na karcie, należącej do gracza A, znajdują się dwa dogmaty współpracy. Gracz B, przed aktywacją karty, może z nich skorzystać (ma tyle samo/więcej danego zasobu), gracz C nie może (mniej zasobów)

I teraz kilka pytań:

1. Gracz A aktywuje kartę. Dwa dogmaty rozgrywane są jeden po drugim, z obu z nich korzysta również gracz B. Gracz A dostaje jedną kartę premii, czy dwie? Jeżeli dwie, to czy obie po rozegraniu obu dogmatów, czy pierwszą po pierwszym dogmacie, a drugą po drugim?

2. Gracz A aktywuje kartę. W wyniku rozgrywania pierwszego dogmatu, karta zostaje zakryta / zwrócona / zamieniona / ukryta. Czy pomimo tego rozgrywany będzie również drugi dogmat?

3. Gracz A aktywuje kartę. W wyniku rozgrywania pierwszego dogmatu, gracz B traci zasoby, tak że ma ich mniej od gracza A. Gracz C natomiast zyskuje je, tak że może korzystać z drugiego dogmatu współpracy (czyli ma ich [zasobów] tyle samo lub więcej niż gracz A) . Czy przed rozgrywaniem drugiego dogmatu następuje ponowne przeliczenie zasobów, tak że nie może już korzystać z niego gracz B, może natomiast gracz C, czy przeliczanie następuje tylko przed aktywacją pierwszego dogmatu i niezależnie co stało się w wyniku dogmatu pierwszego, wszystkie inne rozgrywa się uwzględniając pierwotny stan zasobów graczy (czyli ten sprzed aktywacji pierwszego z dogmatów)


Nie czytałem dłuższy czas instrukcji i wydaje mi się, że dziś grałem źle. Wg tego co zrozumiałem po ponownym przeczytaniu wynika, że:
1. niezależnie od ilości dogmatów i graczy, którzy z nich korzystali, gracz A dostanie jedną kartę
2. tak, drugi również jest rozgrywany
3. liczy się jedynie pierwotny stan, tak że nie uwzględnia się zmian wynikłych z rozegrania pierwszego dogmatu

Dziś natomiast grałem wszystkie z trzech wymienionych pkt odwrotnie ;)
Z góry dziękuję tym, którzy poświęcili chwilę na przeczytanie moich zawiłych pytań, a jeszcze bardziej tym, którzy pokuszą się na nie odpowiedzieć :D
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1888
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 144 times
Been thanked: 170 times

Re: Innowacje

Post autor: tomuch »

RunMan pisze: 1. niezależnie od ilości dogmatów i graczy, którzy z nich korzystali, gracz A dostanie jedną kartę
2. tak, drugi również jest rozgrywany
3. liczy się jedynie pierwotny stan, tak że nie uwzględnia się zmian wynikłych z rozegrania pierwszego dogmatu
Pięknie sobie sam odpowiedziałeś :)
A odnośnie pytania nr 3, raczej nie ma możliwości, żeby gracz C, który nie łapie się na dogmat współpracy, podczas wykonywania tegoż zdobył jakieś surowce.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Innowacje

Post autor: RunMan »

tomuch pisze:A odnośnie pytania nr 3, raczej nie ma możliwości, żeby gracz C, który nie łapie się na dogmat współpracy, podczas wykonywania tegoż zdobył jakieś surowce.
Fakt, pytałem tak gwoli ścisłości

Dziękuję bardzo i pozdrawiam :)
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Innowacje

Post autor: mate00 »

Hej. Niektóre dogmaty mówią np.: "pociągnij kartę X i jeśli produkuje korony, powtórz ten dogmat". Czy jeśli karty w stosie epoki ułożą się tak, że będzie np. 5 kart z rzędu z koronami, to mam wziąć je wszystkie?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Innowacje

Post autor: GrzeL »

mate00 pisze:Hej. Niektóre dogmaty mówią np.: "pociągnij kartę X i jeśli produkuje korony, powtórz ten dogmat". Czy jeśli karty w stosie epoki ułożą się tak, że będzie np. 5 kart z rzędu z koronami, to mam wziąć je wszystkie?
Tak.
Saovine
Posty: 55
Rejestracja: 16 lut 2014, 22:15
Lokalizacja: Kraków

Re: Innowacje

Post autor: Saovine »

Rozegraliśmy z żoną pierwszą partię i mam kilka pytań początkującego gracza. Czy możecie objaśnić zasadę aktywowania dogmatów z instrukcji z 3 str?
Pojawia się tam zapis "Uwaga: w jednej rundzie dozwolona jest dwukrotna aktywacja tej samej karty"

I tak pojawiają się karty które naprawdę gromią przeciwników np:

Medycyna - "Żądam abyś zamienił najwyższą kartę ze swojego wpływu na najniższą kartę mojego wpływu"
Kodeks piracki - "żadam abyś przeniósł dwie karty o wartości 4 lub niższej ze swoich kart wpływu do moich kart wpływu"

Tym sposobem jeśli dobrze rozumiem aktywując kartę kartę dwukrotnie w rundzie, w ciągu trzech -czterech rund można zostawić przeciwników z niczym jeśli nie zdążą dobić surowcami do posiadacza takiej karty?

Może grałem za krótko albo źle interpretuje zasady, ale zaczęliśmy się zastanawiać czy można aktywować dogmat więcej niż jeden raz, bo w ten sposób grę można skończyć w 10 minut mając jedną dobrą kartę i korzystając z niej na okrągło.

Będę wdzięczny za wyjaśnienie.
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 435
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 20 times
Been thanked: 38 times

Re: Innowacje

Post autor: grabol »

Dobrze interpretujecie zasady. Można zagrać dwukrotnie dogmaty z jednej karty aktywnej w ramach dwóch akcji swojej rundy.

Trzeba pamiętać, że dogmaty z karty rozstrzyga się wszystkie, kolejno jeden po drugim. Grając "Kodeks piracki" i łupiąc przeciwnika/ów z kart wpływów dogmatem przymusu, przenosisz także do swoich kart wpływów najniższą kartę aktywną dostarczającą koronę, o czym mówi dogmat współpracy, który również musisz rozpatrzyć grając tą kartę. Tracisz tym samym surowiec, na którym oparte są dogmaty z karty, a niekiedy kartą której musisz się pozbyć jest właśnie "Kodeks piracki". Tak więc siła tej karty ładnie się ogranicza. :)

"Medycyna" jest upierdliwa do momentu, aż nie zdobędziesz więcej drzewek niż przeciwnik.

Granie w kółko jednej karty sprawdza się tylko na krótką metę. Po kilku rundach może się okazać, że w tym czasie Twój przeciwnik wyłożył kilka niezłych kart, ładnie się rozwinął i teraz to on przejmuje inicjatywę. :)
ODPOWIEDZ