Innowacje - pytania o zasady

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Innowacje

Post autor: macike »

mate00 pisze:
macike pisze:
Furia pisze:Czy to znaczy, że dogmat współpracy muszą wykonać wszyscy gracze, którzy produkują więcej danego surowca niż ten, który odpala kartę, czy nie muszą ale mogą się na niego zdecydować?
Tak, muszą.
Chyba, że jest napisane, że "mogą".
Dogmat muszą wykonać. Co najwyżej dogmat pozwala im dokonać wyboru, ale tego wyboru i tak muszą wykonać. Co więcej muszą wykonać w maksymalnym możliwym stopniu (np. posiadanie 1 karty na ręce nie zwalnia z wykonania efektu w stylu: odrzuć 2 karty z ręki; odrzuca się tę jedną).
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Michcios
Posty: 3
Rejestracja: 14 kwie 2014, 08:16

Re: Innowacje

Post autor: Michcios »

Drodzy forumowicze. Ja mam pytanie odnośnie karty "Rakiety" (Współczesność, poziom 8):
" Za każde dwa 'zegary', które produkujesz, zwróć jedną kartę wpływu innego gracza. Realizując ten dogmat możesz zwrócić karty należące do kilku graczy."

Moje pytanie: Czy wybór zwracanej karty należy do osoby, która aktywowała tę kartę, czy do osoby, której kartę wpływu się zwraca?
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Innowacje

Post autor: mate00 »

Wg mnie, wybiera osoba aktywująca kartę. Porównaj z kartami np.: Globalizacja lub Bazy Danych. Tam, w żądaniu masz napisane, że "ofiara" ma zwrócić jakieś karty, więc wtedy to ona ma możliwość wyboru.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Innowacje

Post autor: macike »

Michcios pisze:Drodzy forumowicze. Ja mam pytanie odnośnie karty "Rakiety" (Współczesność, poziom 8):[...]
Moje pytanie: Czy wybór zwracanej karty należy do osoby, która aktywowała tę kartę, czy do osoby, której kartę wpływu się zwraca?
W normalnym dogmacie Ty to Ty. W dogmacie "I demand" Ty to osoba posłuszna Twojemu rozkazowi (Ja żądam: Ty coś zrób).

Skoro to normalny dogmat, to Ty decydujesz komu zwracasz. Dogmat słowem nie wspomina o innych graczach (tylko o ich kartach) i nie dopuszcza ich do głosu. Siedzą więc cicho i patrzą, w co uderzą rakiety.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: Innowacje

Post autor: Rafal_Kruczek »

macike pisze:
Michcios pisze:Drodzy forumowicze. Ja mam pytanie odnośnie karty "Rakiety" (Współczesność, poziom 8):[...]
Moje pytanie: Czy wybór zwracanej karty należy do osoby, która aktywowała tę kartę, czy do osoby, której kartę wpływu się zwraca?
W normalnym dogmacie Ty to Ty. W dogmacie "I demand" Ty to osoba posłuszna Twojemu rozkazowi (Ja żądam: Ty coś zrób).

Skoro to normalny dogmat, to Ty decydujesz komu zwracasz. Dogmat słowem nie wspomina o innych graczach (tylko o ich kartach) i nie dopuszcza ich do głosu. Siedzą więc cicho i patrzą, w co uderzą rakiety.
Tak słuszna racja.
Jednak żeby zupełnie dokładnie odpowiedzieć na pytanie "Czy wybór zwracanej karty należy do osoby, która aktywowała tę kartę, czy do osoby, której kartę wpływu się zwraca?" , trzeba odpowiedzieć że żadna z opcji nie jest prawidłowa.
Wyboru dokonuje osoba, która WYKONUJE dogmat.
Ma przykład w grze na 3 osoby A (4 zegary),B ( 6 zegarów) i C(3 zegary). Gracz A ma Rakiety i je aktywuje. Wtedy najpierw B wybiera 3 karty, C nie bierze udziału, a potem A wybiera 2 karty.
Awatar użytkownika
ahrian
Posty: 311
Rejestracja: 26 cze 2013, 00:36

Re: Innowacje

Post autor: ahrian »

wybaczcie lenistwo i brak chęci przeglądnięcia tematu (niezbyt długiego) w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. w związku z powyższym zadam je poniżej ;]

1. na karcie są dwa dogmaty współpracy. mój przeciwnik pod nie podlega. pytanie - jak je rozgrywamy? czy najpierw przeciwnik rozgrywa oba, czy na przemian - najpierw on pierwszy dogmat, potem ja, potem on drugi, ja drugi? czasem ma to znaczenie.

2. pytanie związane z pytaniem numer 1 (jeśli odpowiedź do niego będzie brzmiała 'na przemian') - jeśli przeciwnik podlega pod oba aktywowane przeze mnie dogmaty współpracy, to czy dostaję akcję dociągania za obydwa? czy tylko za jeden?

3. czy jeśli dogmat mówi na przykład 'weź kartę [1]', a kart [1] już nie ma, to karty się nie bierze? do tej pory graliśmy właśnie tak - karty się nie bierze, ponieważ jej nie ma. interpretuję te zasadę tak jak podpunkt o oddawaniu kart, opisany w instrukcji - jeśli jest napisane 'oddaj kartę [5]', a nie masz kart [5] - karty nie oddajesz.

4. to pytanie jest głupkowate, ale zadam je, bo będę jeszcze głupszy, jeśli nie będę pewny na 100%. czy jeśli dogmat żądania mówi 'oddaj mi swoje dwie karty wpływu', a przeciwnik ma tylko jedną kartę wpływu, to mu ją zabieram? czy jednak należy stosować się do dogmatu słowo w słowo i dwie to dwie? podejrzewam, że jedną i tak się zabiera, ale wolę mieć pewność.

dzięki i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1888
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 144 times
Been thanked: 170 times

Re: Innowacje

Post autor: tomuch »

ahrian pisze:1. na karcie są dwa dogmaty współpracy. mój przeciwnik pod nie podlega. pytanie - jak je rozgrywamy? czy najpierw przeciwnik rozgrywa oba, czy na przemian - najpierw on pierwszy dogmat, potem ja, potem on drugi, ja drugi? czasem ma to znaczenie.
na przemian
ahrian pisze: 2. pytanie związane z pytaniem numer 1 (jeśli odpowiedź do niego będzie brzmiała 'na przemian') - jeśli przeciwnik podlega pod oba aktywowane przeze mnie dogmaty współpracy, to czy dostaję akcję dociągania za obydwa? czy tylko za jeden?
dociągasz raz
ahrian pisze: 3. czy jeśli dogmat mówi na przykład 'weź kartę [1]', a kart [1] już nie ma, to karty się nie bierze? do tej pory graliśmy właśnie tak - karty się nie bierze, ponieważ jej nie ma. interpretuję te zasadę tak jak podpunkt o oddawaniu kart, opisany w instrukcji - jeśli jest napisane 'oddaj kartę [5]', a nie masz kart [5] - karty nie oddajesz.
bierzesz z następnego niepustego stosu
ahrian pisze: 4. to pytanie jest głupkowate, ale zadam je, bo będę jeszcze głupszy, jeśli nie będę pewny na 100%. czy jeśli dogmat żądania mówi 'oddaj mi swoje dwie karty wpływu', a przeciwnik ma tylko jedną kartę wpływu, to mu ją zabieram? czy jednak należy stosować się do dogmatu słowo w słowo i dwie to dwie? podejrzewam, że jedną i tak się zabiera, ale wolę mieć pewność.
zawsze robisz tyle, ile się da
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
ahrian
Posty: 311
Rejestracja: 26 cze 2013, 00:36

Re: Innowacje

Post autor: ahrian »

pytanie ekstra odnośnie rozsuniętych stosów. jeśli któryś z moich stosów jest rozsunięty, to czy karta, która wyląduje na jego wierzchu też jest z automatu rozsuwana? z tego co pamiętam w instrukcji na końcu jest chyba przykładowy przebieg rundy i tam po dołożeniu kartę się automatycznie rozsuwało, ale ponownie wolę mieć pewność.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Innowacje

Post autor: GrzeL »

ahrian pisze:pytanie ekstra odnośnie rozsuniętych stosów. jeśli któryś z moich stosów jest rozsunięty, to czy karta, która wyląduje na jego wierzchu też jest z automatu rozsuwana? z tego co pamiętam w instrukcji na końcu jest chyba przykładowy przebieg rundy i tam po dołożeniu kartę się automatycznie rozsuwało, ale ponownie wolę mieć pewność.
Tak.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Innowacje

Post autor: AkitaInu »

To ja mam takie pytanie:

jeżeli rozsuwam karty w prawo i jedna z kart jako skrajny symbol (jako symbol uważam wartość karty jak i surowiec który daje) ma nie jeden z 6 surowców tylko cyfrę z wartością epoki to rozsuwam dalej żeby odkryć skrajny symbol czy zostawiam i w efekcie karta mi nic nie daje?

My rozsuwaliśmy tak żeby był skrajny surowiec bo wartość karty chyba nie jest symbolem :)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Innowacje

Post autor: Andy »

W moim egzemplarzu nie ma ani jednej takiej karty - przy lewej krawędzi karty są albo dwa symbole surowców, albo jeden surowiec i cyfra epoki.

(Mówię o podstawce, bo dodatków nie znam.)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Innowacje

Post autor: AkitaInu »

A przy prawej krawędzi? ;) czyli rozsuwajac w lewo taka by byla

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Innowacje

Post autor: Pierzasty »

Pusty symbol to pusty symbol i nie uprawnia Cię to do rozsunięcia dalej. Taka karta po prostu daje mniejsze (lub zerowe) korzyści przy rozsunięciu w daną stronę.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1278
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 123 times
Been thanked: 193 times
Kontakt:

Re: Innowacje

Post autor: orzeh »

Proszę o rozwianie wątpliwości:
Kiedy dodaje się kartę do "Wpływow", wydaje mi się że rozumiemy zasady ale nie ma jasno napisanego kiedy tam dodajemy (musi być to dogmat?), czy to jest element Akcji?
dzieki!
myszor
Posty: 205
Rejestracja: 13 mar 2013, 14:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time

Re: Innowacje

Post autor: myszor »

orzeh pisze:Proszę o rozwianie wątpliwości:
Kiedy dodaje się kartę do "Wpływow", wydaje mi się że rozumiemy zasady ale nie ma jasno napisanego kiedy tam dodajemy (musi być to dogmat?), czy to jest element Akcji?
dzieki!
Tak, robi się to dogmatami, nie ma bezpośredniej akcji "dodaj do wpływu" - to by było za proste ;)
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Innowacje

Post autor: mate00 »

Dodanie karty do wpływu jest wynikiem działania dogmatów na kartach. Zatem nie jest to osobna akcja, tylko wynik aktywowania karty.
margot
Posty: 2
Rejestracja: 12 maja 2015, 15:44

Re: Innowacje

Post autor: margot »

Mam kilka pytań do sytuacji, w których nie ma kart, oto konkretne przykłady:

1. chcę aktywować kartę z dogmatem np. "wymień wszystkie karty z ręki na wszystkie karty swojego wpływu" - czy mogę to wykonać w momencie, gdy nie mam kart we wpływie (a na ręku mam kilka)? Podobna jest karta, która pozwala wymienić karty z ręki z innym graczem - jeśli nie mam nic to mogę wymienić?

2. dogmat mówi "... następnie pociągnij kartę o wartości o dwa wyższej, niż Twoja fioletowa karta aktywna" - nie mam aktywnej fioletowej, czyli nie wykonuję tej części dogmatu czy ciągnę 2?

I z trochę innej beczki:
3. Czy mogę aktywować kartę z dogmatem współpracy, którego sama nie jestem w stanie wykonać (tylko po to, by zmusić do wykonania kogoś innego)?

4. Gdy na karcie są dwa dogmaty współpracy (np. Tłumaczenie) i pierwszy zaczyna się od "możesz", to gracze mogą odmówić jego wykonania (nie przystąpić do współpracy), czy osoba, która aktywowała kartę również może tego dogmatu nie wykonywać i przejść do drugiego?
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Innowacje

Post autor: AkitaInu »

margot pisze:Mam kilka pytań do sytuacji, w których nie ma kart, oto konkretne przykłady:

1. chcę aktywować kartę z dogmatem np. "wymień wszystkie karty z ręki na wszystkie karty swojego wpływu" - czy mogę to wykonać w momencie, gdy nie mam kart we wpływie (a na ręku mam kilka)? Podobna jest karta, która pozwala wymienić karty z ręki z innym graczem - jeśli nie mam nic to mogę wymienić?

2. dogmat mówi "... następnie pociągnij kartę o wartości o dwa wyższej, niż Twoja fioletowa karta aktywna" - nie mam aktywnej fioletowej, czyli nie wykonuję tej części dogmatu czy ciągnę 2?

I z trochę innej beczki:
3. Czy mogę aktywować kartę z dogmatem współpracy, którego sama nie jestem w stanie wykonać (tylko po to, by zmusić do wykonania kogoś innego)?

4. Gdy na karcie są dwa dogmaty współpracy (np. Tłumaczenie) i pierwszy zaczyna się od "możesz", to gracze mogą odmówić jego wykonania (nie przystąpić do współpracy), czy osoba, która aktywowała kartę również może tego dogmatu nie wykonywać i przejść do drugiego?
1. Tak, możesz wymienić jeżeli nie masz kart na ręce. I tak, możesz. - jest jedna zasada w instrukcji która dobrze obrazuje to co mówisz: "Zrób ile możesz, reszte pomiń" :)

2. Ciągniesz karte o wartości 2

3. A możesz podać jakiś przykład? Ale według mnie, tak, możesz zrobić coś takiego (np. odrzucanie karty z ręki jak nie masz kart w ręce)

4. Skoro jest napisane "możesz" to nie musisz tego robić ;) Ale często jest tak że ten drugi dogmat jest odpalany tylko jeżeli pierwszy jest wykonany (z tego co pamiętam to tak jest zawsze ;))
margot
Posty: 2
Rejestracja: 12 maja 2015, 15:44

Re: Innowacje

Post autor: margot »

Dzięki za odpowiedzi!
AkitaInu pisze: 3. A możesz podać jakiś przykład? Ale według mnie, tak, możesz zrobić coś takiego (np. odrzucanie karty z ręki jak nie masz kart w ręce)
Właśnie np. zagraj kartę w kolorze, którego nie masz w swojej strefie - ja mam wszystkie kolory albo nie mam takich kolorów na ręce.
AkitaInu pisze: 4. Skoro jest napisane "możesz" to nie musisz tego robić ;) Ale często jest tak że ten drugi dogmat jest odpalany tylko jeżeli pierwszy jest wykonany (z tego co pamiętam to tak jest zawsze ;))
Tu konkretnie chodzi mi o kartę Tłumaczenie
1. Możesz zagrać wszystkie karty swojego wpływu.
2. Jeśli wszystkie twoje karty aktywne dostarczają (koron) dominujesz dziedzinę DYPLOMACJI.
ThimGrim
Posty: 94
Rejestracja: 29 sty 2014, 10:53
Lokalizacja: Wrocław

Re: Innowacje

Post autor: ThimGrim »

Czy ikony zasobów, zamek, korona itd., mają jakieś oficjalne nazwy?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Innowacje

Post autor: misioooo »

ThimGrim pisze:Czy ikony zasobów, zamek, korona itd., mają jakieś oficjalne nazwy?
Nie mają. Wg instrukcji są to po prostu "ikony".
Dla nas to zamki, żarówki, zegarki, korony etc ;P
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
ThimGrim
Posty: 94
Rejestracja: 29 sty 2014, 10:53
Lokalizacja: Wrocław

Re: Innowacje

Post autor: ThimGrim »

misioooo pisze:
ThimGrim pisze:Czy ikony zasobów, zamek, korona itd., mają jakieś oficjalne nazwy?
Nie mają. Wg instrukcji są to po prostu "ikony".
Dla nas to zamki, żarówki, zegarki, korony etc ;P
A czerwone to co? Grzebień? :D
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Innowacje

Post autor: AkitaInu »

Fabryki ;)

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Innowacje

Post autor: GrzeL »

Jakie zamki, tam jest ewidentnie wieża, a nie zamek.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: Innowacje

Post autor: Rafal_Kruczek »

ThimGrim pisze:Czy ikony zasobów, zamek, korona itd., mają jakieś oficjalne nazwy?
Najbliżej oficjalnych nazw sa kodowe nazwy używane przez peirwotnego wydawce i developera gry.
Chris Cieslik na BGG pisze: Authority, Health, Concept, Prosperity, Industry, Efficiency
https://boardgamegeek.com/article/11522389#11522389

A podczas gry zależy od wersji w która gram - W wersji z "oszczedną estetyką" sa na przykałd "liście", a w wersji "rozbuchaną przytałaczajacą grafiką" (jak na przykąłd polska wersja) są "drzewka". Co kto lubi.
ODPOWIEDZ