Pory Roku - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 946
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 309 times
Been thanked: 201 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: Losiek »

Lesny pisze: Sam zakończę pytaniem: czy są jakieś zasady, reguły dotyczące kolejności działania poszczególnych kart pomiędzy rundami (wg. kolejności graczy, numerów kart itp)? Chodzi mi głównie o kradnące - Tytusa i Figrima. To, która z kart się szybciej aktywuje może decydować o tym, czy Tytus będzie poświęcony, albo czy mamy co kraść od rywala (bo ma 0 albo 1 punkt).
Gracz decyduje o kolejności przywołania czy aktywacji kart.
Awatar użytkownika
Lesny
Posty: 34
Rejestracja: 15 maja 2015, 15:36
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 56 times
Been thanked: 1 time

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: Lesny »

Doprecyzuję: mam na myśli karty, które działają pasywnie PO turze gracza/przy zmianie pory roku (Figrim, Tytus).
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 946
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 309 times
Been thanked: 201 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: Losiek »

Lesny pisze:Doprecyzuję: mam na myśli karty, które działają pasywnie PO turze gracza/przy zmianie pory roku (Figrim, Tytus).
W wątku poświęconym zasadom na BGG w sekcji End of a round jest doprecyzowane to co wyżej napisałem:
When a player resolves multiple ‘end of round’ effects, he or she chooses the order in which they are triggered. This also applies to the resolution of multiple 'change in season' effects.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: ko2a »

Mam pytanie dot karty Przeklęta rozprawa z Arus


Czy moge ją poświęcić w dowolnym momencie gry? Czy musze te kartę zniszczyć inna kartą? Czy od razu po przywolawaniu moge ją poswiecić?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: espresso »

ko2a pisze:Mam pytanie dot karty Przeklęta rozprawa z Arus
Czy moge ją poświęcić w dowolnym momencie gry? Czy musze te kartę zniszczyć inna kartą? Czy od razu po przywolawaniu moge ją poswiecić?
Możesz ją zniszczyć tylko korzystając ze zdolności innej karty.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: Veridiana »

O ile dobrze pamiętam, to poświęcanie w ogóle nie jest opcjonalne, tylko wynika z działania kart :?
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 997
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 48 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: charlie »

Veridiana pisze:O ile dobrze pamiętam, to poświęcanie w ogóle nie jest opcjonalne, tylko wynika z działania kart :?
Nie, poświęcenie może być opcjonalne, ale często jeśli nie poświęcisz karty, to nie wywołasz efektu (korzyści z karty), więc niepoświęcanie ma sens tylko w określonych sytuacjach. Użytkownikowi ko2a chodzi o to, że niektóre karty można poświęcić samoistnie (np. Eliksir Mocy, Eliksir Wiedzy) i pytał czy można tak Rozprawę z Arus poświęcić. Nie można - trzeba użyć innej karty (np. Mimiki Arusa, Smocza Czaszka...)
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: donmakaron »

ko2a pisze:Mam pytanie dot karty Przeklęta rozprawa z Arus
Czy moge ją poświęcić w dowolnym momencie gry? Czy musze te kartę zniszczyć inna kartą? Czy od razu po przywolawaniu moge ją poswiecić?
Tam chyba było coś namieszane z ikonkami albo tłumaczeniem jeśli dobrze pamiętam. Przeklęta Rozprawa z Arus daje 2 żetony i 10 kryształów, a jeśli poświęci się ją z jakiegoś innego efektu (sama z siebie się nie poświęca), to traci się wszystkie żetony w zasobach. A chce się ją poświęcać, bo jest warta ujemne punkty.
Faziee
Posty: 147
Rejestracja: 30 paź 2012, 13:26
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: Faziee »

Witam mam pytanie dotyczące dodatku a mianowicie zaczarowane królestwa i żetonu zdolności (chyba numer 11), który pozwala nam przejrzeć karty przeciwników i daje 9 punktów zwycięstwa (czyli w zasadzie za darmo 9 pz) wydaje się po prostu taki bezproblemowy - np. żeton którym moc przywołania możemy sobie obniżyć o 1 daje 10 punktów zwycięstwa a jednak jest jakaś kara, a tam zaleta.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 571 times
Been thanked: 239 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: DarkSide »

Faziee, a gdzie pytanie? :wink:
O braku balansu żetonów była już dyskusja w innych dziale w temacie poświęconym Seasons. :)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
13thSON
Posty: 647
Rejestracja: 26 mar 2015, 10:19
Has thanked: 82 times
Been thanked: 194 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: 13thSON »

Graliśmy w 4 osoby i ktoś zagrał (nie mam go teraz przed sobą) - tego demona wiatru, który zamienia wszystkie posiadane żetony na żetony wiatru. Akurat 3 pozostałe osoby miały bardzo dużo uzbierane i nie starczyło z banku, żeby wszystkie żetony wymienić na wiatr. Co w takiej sytuacji ?
Chcesz podziękować za wykonaną pracę? Postaw kawkę :) https://buycoffee.to/13thson
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4625
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1933 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: warlock »

Słuchajcie, podstawowa kwestia - bonus transmutacji +1 z planszetki gracza działa przez całą rundę (tak jak transmutacja na kości), czy to jest bonus do natychmiastowej, ale jednorazowej transmutacji?
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 571 times
Been thanked: 239 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: DarkSide »

warlock pisze:czy to jest bonus do natychmiastowej, ale jednorazowej transmutacji?
Działa do końca Twojej tury aż powiesz "pass" i zaczyna następny gracz
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
KozaK69
Posty: 129
Rejestracja: 28 sty 2017, 11:16
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: KozaK69 »

Mam pytanie dotyczące karty mocy Lewis Szarotwarzy (karta 21) (i paru innych, przy których może wystąpić podobna sytuacja).
Gracz A ma 6 żetonów energii, a gracz B 5 żetonów energii. Gracz A zagrywa Lewisa Szarotwarzego. Czy w wyniku działania karty gracz A może mieć aż 11 żetonów energii równocześnie?
Z jednej strony na stronie 6 instrukcji mamy uwagę, że gracz nie może posiadać więcej niż 7 żetonów energii, a z drugiej na stronie 7 jest uwaga, że jeśli efekt karty przeczy ogólnej zasadzie gry, to obowiązuje efekt karty.

Przekroczenie limitu 7 żetonów energii może wystąpić także przy zagraniu Eliksiru Wiedzy (25), Klepsydry Czasu (27) czy Zapomniana Waza Yang (30). Jak interpretujecie taką sytuację? Bardziej skłaniam się ku przekraczaniu limitu 7 żetonów, ale chciałbym poznać zdanie kogoś bardziej doświadczonego niż dwie gry :)
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 946
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 309 times
Been thanked: 201 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: Losiek »

W cytowanym wyżej wątku poświęconym zasadom na BGG jest informacja:
Whenever the effect of a die action or card would grant you new energy tokens which would exceed your energy token limit, you gain those new energy tokens but have to immediately choose a number of energy tokens equal to your limit to keep. Discard the remaining energy tokens. Players may not transmute the excess energy or otherwise spend it in any way.
Zatem bierzesz dodatkowe żetony ale musisz z puli wszystkich posiadanych żetonów odrzucić tyle aby zmieścić się w limicie. Standardowo 7 a posiadając Zaczarowany Grymuar 10 itp.
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: Sztefan »

Czy karta Shield of Zira
Instead of discarding or sacraficing one of your Power Cards, you may sacrafice the Shield of Zira instead, in which case, you also recieve 10 crystals
chroni przed działaniem karty Crystal Titan?
Activated Effect: Sacrifice Titan, throw away all cards in hand and sacrifice all crystals. Then sacrifice a card owned by someone else.
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: Sztefan »

Nikt już nie gra w Seasons, czy zadałem zbyt trudne pytanie? ;)

Wyjaśnię może dokładnie w czym problem. Według zasad (również według wyjaśnień z instrukcji) można użyć Shield of Zira jeśli ma się poświęcić lub odrzucić kartę. Jak dla mnie w szczególności instrukcja doprecyzowuje, że nie chodzi po prostu o poświęcenie karty właściciela SoZ, ale to konkretnie ten gracz ma poświęcić kartę.

Przed Crystal Titanem, który jest kartą promo z 2014 roku nie miało to chyba znaczenia, ponieważ zdaje się, że nie ma innych kart, które pozwalają bezpośrednio poświęcić kartę innych graczy. Syllas the Faithful zmusza innych graczy, by poświęcili jedną ze swoich kart, a więc ewidentnie wtedy można użyć SoZ.

Jednak w przypadku Crystal Titana to właściciel tej karty nie tylko wybiera kartę innego gracza, ale i właściciel CT poświęca wybraną przez siebie kartę. Przy takim sformułowaniu obu kart (Shield of Zira i Crystal Titan) moim zdaniem ewidentnie nie można użyć Shield of Zira, by się ewentualnie ochronić przed działaniem Crystal Titana.

Jeśli SoZ miałoby pozwalać na ochronę w tym przypadku, to albo treść Shielda powinna być "jeśli jedna z twoich kart ma zostać poświęcona" zamiast "jeśli poświęcasz jedną ze swoich kart" lub na CT powinno być napisane "wybierz kartę innego gracza, właściciel tej karty musi ją poświęcić" zamiast "wybierz kartę innego gracza i ją poświęć". Jeśli jedna tych kart miałaby inne brzmienie to wszystko byłoby w porządku, jednak przy oryginalnej wersji Shield nie powinien bronić CT.

Dobrze myślę?
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1519
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 637 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: EsperanzaDMV »

Oj gra, zdecydowanie gra, tylko zadałeś pytanie dotyczące niezwykle rzadkiej karty, którą ma zapewne bardzo mało osób. W dodatku z opisem po angielsku ;)

Myślę, że ten wątek pomoże Ci rozwiać wszystkie wątpliwości.
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: Sztefan »

Widziałem ten wątek zanim napisałem tutaj. Tym niemniej dzięki :)

Tok rozumowania taki sam jak mój. Tylko odpowiedzi udzielonej przez w miarę anonimowego użytkownika BGG nie potwierdził nikt z "wyjadaczy", nie mówiąc oczywiście o autorze, czy wydawcy.

Prawda to, że karta rzadka. Tym niemniej myślałem, że jak ktoś lubi daną grę, to będzie chciał się wypowiedzieć choćby "dla sportu" ;) Ludzie potrafią oceniać gry po samych zasadach, to mogą i skomentować działanie karty, której nie mają.

W każdym razie zakładam, że skoro piszesz o rozwianiu wątpliwości to mniej lub bardziej zgadzasz się z interpretacją z BGG. Liczę w takim razie kolejny głos na takie współdziałanie tych 2 kart ;)
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: espresso »

Sztefan pisze: 16 sty 2019, 22:09 Widziałem ten wątek zanim napisałem tutaj. Tym niemniej dzięki :)

Tok rozumowania taki sam jak mój. Tylko odpowiedzi udzielonej przez w miarę anonimowego użytkownika BGG nie potwierdził nikt z "wyjadaczy", nie mówiąc oczywiście o autorze, czy wydawcy.

Prawda to, że karta rzadka. Tym niemniej myślałem, że jak ktoś lubi daną grę, to będzie chciał się wypowiedzieć choćby "dla sportu" ;) Ludzie potrafią oceniać gry po samych zasadach, to mogą i skomentować działanie karty, której nie mają.

W każdym razie zakładam, że skoro piszesz o rozwianiu wątpliwości to mniej lub bardziej zgadzasz się z interpretacją z BGG. Liczę w takim razie kolejny głos na takie współdziałanie tych 2 kart ;)
Ja bym się przychylała do interpretacji z BGG, że nie można użyć tarczy. Choć przypadek jest faktycznie trudny, nie miałam takiej sytuacji w grze.
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: Sztefan »

Ok, dzięki.

Użytkownicy BGG przekierowali mnie jednak na oficjalne forum Seasons (trzeba wyszukać słów kluczowych):
http://en.libellud.com/games/seasons

Tam ktoś już zadał takie pytanie. Oficjalna odpowiedź wydawnictwa to Shield of Zira może być jak najbardziej użyta do ochrony przed Crystal Titanem.
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1738
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 107 times
Been thanked: 27 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: Tommy »

hara pisze: 21 kwie 2014, 13:24 Mam pytanie odnośnie karty Przeklęta Rozprawa z Arus:
Wiem już, że aby ją się pozbyć potrzebna jest Smocza Czaszka lub Wierny Sylas.
Czy może ktoś wyjaśnić, dlaczego potrzebuję inną kartę? Pozbycie siętej karty nie jest "funkcją" tej karty?
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: espresso »

Tommy pisze: 09 mar 2020, 10:30
hara pisze: 21 kwie 2014, 13:24 Mam pytanie odnośnie karty Przeklęta Rozprawa z Arus:
Wiem już, że aby ją się pozbyć potrzebna jest Smocza Czaszka lub Wierny Sylas.
Czy może ktoś wyjaśnić, dlaczego potrzebuję inną kartę? Pozbycie siętej karty nie jest "funkcją" tej karty?
Nie, Rozprawa nie pozwala pozbyć się kart, tylko mówi, że jeżeli się jej [Rozprawy] pozbywasz, to cośtam. Samą akcję pozbywania się Rozprawy trzeba odpalić inną kartą.
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1738
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 107 times
Been thanked: 27 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: Tommy »

espresso pisze: 09 mar 2020, 12:56
Tommy pisze: 09 mar 2020, 10:30
Czy może ktoś wyjaśnić, dlaczego potrzebuję inną kartę? Pozbycie siętej karty nie jest "funkcją" tej karty?
Nie, Rozprawa nie pozwala pozbyć się kart, tylko mówi, że jeżeli się jej [Rozprawy] pozbywasz, to cośtam. Samą akcję pozbywania się Rozprawy trzeba odpalić inną kartą.
Wielkie dzięki za wyjaśnienie!
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
MariaZ
Posty: 1
Rejestracja: 28 sie 2022, 22:25

Season karta nr 50 onyks

Post autor: MariaZ »

Witam
Jak jest dokładnie z tą kartą można ją przekazywać przeciwnikowi po lewej stronie nawet jak ma taką ilość kart jak gwiazdek??
ODPOWIEDZ