Pory Roku - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Klos
Posty: 1065
Rejestracja: 29 wrz 2007, 22:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Pory Roku - pytania o zasady

Post autor: Klos »

Podczas ostatniej gry ze znajomymi wyszedl nam problem:
Mamy ture 9 (osttania tura jesieni), nastepna jest 10 - pierwsza tura zimy.
Kiedy zdobywa sie krysztaly i energie z kart? Po 9 czy 10 turze?

I czym sie roznia w aktywowaniu karty do zdobywania krysztalow od tych odo zdobywania energii?
Wg kart obie aktywuja sie przy ZMIANIE pory roku.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: espresso »

Napisz o jakie karty chodzi, bo nie do końca rozumiem pytanie. Jeżeli masz coś dostać przy zmianie pory roku, to dzieje się to w momencie przesunięcia znacznika czasu z jednej pory roku na kolejną (na końcu tury, już po ruchach graczy).
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: Karit »

Pytanko:
W rozgrywce 2/3 osobowej uzywa sie odpowiednio 3/4 kosci - wg instrukcji na poczatku grymamy wybrac losowe kosci ktorymi potem bedziemy grali przez wszystkie 3 sezony. Co jesli w rozgrywce np 2 osobowej wezmiemy tylko takie kosci na ktorych nie bedzie zadnego symbolu doboru karty? Wiem ze to rzadki przypadek, ale symbol ten nie wystepuje na wszystkich kostkach i w niektorych przypadkach poczatkowego doboru kostek, moze go zabraknac...
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: espresso »

@Karit
W takiej sytuacji po prostu gracie tym co macie. Raczej nie skończycie z 9 kartami wyłożonymi, bo wiele kart (szczególnie grając pełną talią) pozwala na dobranie kart.
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: Sztefan »

Karit pisze:Pytanko:
W rozgrywce 2/3 osobowej uzywa sie odpowiednio 3/4 kosci - wg instrukcji na poczatku grymamy wybrac losowe kosci ktorymi potem bedziemy grali przez wszystkie 3 sezony. Co jesli w rozgrywce np 2 osobowej wezmiemy tylko takie kosci na ktorych nie bedzie zadnego symbolu doboru karty? Wiem ze to rzadki przypadek, ale symbol ten nie wystepuje na wszystkich kostkach i w niektorych przypadkach poczatkowego doboru kostek, moze go zabraknac...
Nie rzadki przypadek, tylko nierealny. 3/5 kostek ma symbol karty. Jeśli grasz minimum 3 koścmi (2 osoby), to będziesz miał minimum jedną kostkę z symbolem karty.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: Karit »

Nie rzadki przypadek, tylko nierealny. 3/5 kostek ma symbol karty. Jeśli grasz minimum 3 koścmi (2 osoby), to będziesz miał minimum jedną kostkę z symbolem karty.
Masz racje, po pierwszej rozgrywce zobaczyłem że są 3 a nie 2 kości z symbolami kart na porę roku :)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: Karit »

Mam jeszcze pytanie co do kart:

1 pytanie: Jest taka karta (nie pamientam nazwy) gdzie gracze musza zmniejszyc poziom mocy przywołania i moga pociągnąc jedna kartę mocy.
Co jesli np ktos ma 6 poziom i 6 kart na stole a jego poziom zmniejszy sie do 5? Czy jedna wystawiona karte musi poświecić?

2 pytanie: Potepiona dusza onysa - w intstrukcji napisano ze karta moze zmieniac własciciela kilkakrotnie na ture, czy jest na to jakies ograniczenie - np moze zmieniac, ale każdy gracz moze ja oddac tylko raz na turę- w cztero osbowej grze były by maksymalnie 4 zmiany. Jesli nie, to karte mozna by wykładac i przekazywac w nieskończoność...(?)
Rozumiem że przez "przekazanie" karty uznaje sie jej oddanie graczowi po lewej "na reke" i on decyduje czy ja wykłada czy nie.
A tak na marginesie, jaka jest niby strata z tej karty na koniec gry, gybysmy jej nie wyłożyli było by standardowe -5 za karte, jak mamy ja wyłozoną, tez jest -5...
----
3 pytanie: Instrukcja jasno mówi że tylko zgromadzenie energi i zebranie krysztalów trzeba zrobic przed innymi akcjami a potem gracze działaja w kolejności wg swojego uznania - czyli jakiej?? gracz A wykłada wszystkie karty, potem gracz B swoje, gracz C i koniec rundy, czy tez gracz A może jeszcze coś dograć i tak az do momentu jak wszyscy nie spasują? Wielokrotnie w naszych grach mialo znaczenie kto pierwszy zagrywa karty, ustalilismy że bedzie to osoba która rzucała kośćmi, ale jakoś mnie dziwi że zasady zostawiaja tak duze pole do decydowania o kolejności akcji i momencie ich skończenia...
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: espresso »

1) Przywołanie liczy się tylko w momencie wykładania karty. W tej sytuacji gracz ma wyłożone 6 kart (i one zostają), ale przywołanie spada do 5, więc będzie musiał je zwiększyć o 2 (do 7), żeby móc wyłożyć kolejną kartę z ręki.
2) Przekazując Onysa nie wraca on na rękę gracza, tylko jest dodawany do wyłożonych kart gracza po lewej (nie dostaje on bonusów obowiązujących przy przywołaniu karty!). Karta może być przekazana dowolną ilość razy, tzn. że w danej turze każdy z graczy może wykonać taką akcję (max 4 zmiany przy 4 graczach). Co istotne, można przekazać Onysa, nawet jeżeli gracz, do którego ma trafić, ma już wyłożonych tyle kart ile wynosi jego moc przywołania (będzie miał jedną kartę ponad limit, jak w przykładzie wyżej).
3) Jest tura gracza A. Najpierw zbiera on przywołanie/energię z kostki. Później może wykonać dowolną ilość innych akcji, w dowolnej kolejności (przywołać kartę, aktywować kartę, przemienić energie, użyć bonusów, itp...). Kiedy skończy, kolej przechodzi na gracza B. Kiedy wszyscy gracze skończą, przesuwa się znacznik czasu, rozpatruje efekty na koniec rundy i rozpoczyna kolejną (zmiana pierwszego gracza, turlanie kośćmi, itp.).
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: Karit »

Wielkie dzięki! Rozwiałeś wszystkie moje wątpliwości :)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
iapetus
Posty: 226
Rejestracja: 27 lut 2012, 09:54
Lokalizacja: Warszawa/Lublin
Kontakt:

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: iapetus »

Pytanko dotyczące połączenia "kółka", czyli efektu typu aktywacja na kartach z tekstem "poświęć". Tak jest na wszystkich amuletach. Czy taką kartę:
1. używamy i odrzucamy z gry jak to jest w opisie poświęcania na 16 stronie,
2. przywołujemy i aktywujemy w wybranym momencie jak przy standardowych kartach aktywowanych, po czym odrzucamy z gry,
3. olewamy "poświęcenie" i gramy jakby była tylko do aktywacji?
Według mnie każda z tych opcji jest grywalna, ale jednak zmienia sposób korzystania z amuletów.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: espresso »

Każdą kartę musisz najpierw przywołać. Karty z kółkiem aktywujesz w dowolnym momencie, po czym wykonujesz akcję zgodnie z opisem na karcie. Tylko wersja nr 2 jest zgodna z zasadami.
Awatar użytkownika
iapetus
Posty: 226
Rejestracja: 27 lut 2012, 09:54
Lokalizacja: Warszawa/Lublin
Kontakt:

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: iapetus »

espresso pisze:Każdą kartę musisz najpierw przywołać. Karty z kółkiem aktywujesz w dowolnym momencie, po czym wykonujesz akcję zgodnie z opisem na karcie. Tylko wersja nr 2 jest zgodna z zasadami.
Oki, też byłem zwolennikiem tej opcji :)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: DarkSide »

Mam pewną wątpliwość:
Gracz ma wyłożone karty postaci pozwalające mu na koniec rundy i/lub na koniec pory roku zgarnąć kryształy od innych graczy lub po prostu je dostać z tytułu posiadanej odpowiedniej ilości żetonów energii.
Czy jeśli następuje koniec gry czyli przejście z jesieni III roku na teoretyczną zimę IV roku, to czy następuje zgarnięcie kryształów (od innych graczy lub z "banku") z tytułu posiadanych odpowiednich kart?

Teoretycznie pytanie winno dotyczyć również kart pozwalających na dołożenie żetonów energii przy zmianie pory roku, ale one akurat i tak już się nie liczą w końcowym rozliczeniu punktowym.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: espresso »

Tak, koniec ostatniej rundy rozpatrujesz tak samo jak w przypadku każdej innej. Czyli wszystkie karty aktywujące się podczas końca rundy i przejścia pory roku zadziałają przed końcowym podliczaniem punktów.
Awatar użytkownika
Reid666
Posty: 309
Rejestracja: 04 lut 2011, 15:39
Lokalizacja: Skawina / Kraków

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: Reid666 »

DarkSide pisze:Mam pewną wątpliwość:

Teoretycznie pytanie winno dotyczyć również kart pozwalających na dołożenie żetonów energii przy zmianie pory roku, ale one akurat i tak już się nie liczą w końcowym rozliczeniu punktowym.
Jak ma się wystawioną "Latarnie Czegośtam" to wtedy już się liczą, bodaj 3 kryształy za każdą energię.
DooM_PL
Posty: 2
Rejestracja: 15 lis 2010, 10:41

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: DooM_PL »

Czy jeśli limit przywołania wynosi maks. 15, to znaczy że nie można zagrać więcej niż 15 kart w partii?
DooM
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: DarkSide »

DooM_PL pisze:Czy jeśli limit przywołania wynosi maks. 15, to znaczy że nie można zagrać więcej niż 15 kart w partii?
DooM
15 wyłożonych własnych + 2 karty "Potępiona Dusza Onysa" (jeśli gracz ma pecha ;))
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Ludwik
Posty: 6
Rejestracja: 05 cze 2010, 17:34

Pory Roku (Seasons)

Post autor: Ludwik »

Witam,
dzisiaj gramy po raz pierwszy z żoną w Seasons. Pytanie moje dotyczy tego, czy kartę poświęconą należy liczyć do limitu kart mocy, które można przywołać zgodnie z poziomem mocy? Uważam, że taka karta, jako poświęcona (odrzucona do śmietnika) nie liczy się do limitu kart zagranych w stole, tj jeżeli mam zagrane 3 karty i mój poziom przywoływania wynosi 3, to po poświęceniu jednej z kart i wykonaniu określonej akcji, karty w stole =2 i mogę przywołać kolejną kartę. Moja żona jest odmiennego zdania...
Dzięki
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: Veridiana »

Z tego co pamiętam, to Ty masz rację :) przywołane to te leżące na stole. poświęcone zwalniają miejsce.
mam nadzieję, że niczego nie poplątałam ;)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: DarkSide »

Tak. Dokładnie tak jest :)
Masz poziom mocy 3 i tyleż kart przywołanych. W momencie poświecania jednej z nich zdejmujesz ją i możesz w jej miejsce przywołać kolejną.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Ludwik
Posty: 6
Rejestracja: 05 cze 2010, 17:34

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: Ludwik »

Pięknie dziękuję.
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: szutek »

A czy dotyczy to rowniez sytuacji gdy poswiecamy karte w celu przywolania innej ? Np mam poziom przywolania 3 i trzy karty, poswiecam karte ktora pozwala wprowadzic mi inna bez placenia kosztu. Moge to zrobic ?
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: DarkSide »

Nie rozumiem czym się różni sytuacja opisana przez Ciebie od sytuacji opisanej przez Ludwika ;)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: szutek »

Myslalem ze Ludwik mowi o sytuacji gdy w jednej turze poswieca kartę, w przyzywa nowa dopiero w kolejnej.
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: hadrian »

Cześć,

zaczęliśmy grać w Seasons i nasunęły się wątpliwości:

1. Strona 8 instrukcji mówi, że przywołaną kartę można aktywować raz na rundę (rok). Na karcie Kociołek Żarłoka widnieją symbole aktywacji, ale z tekstu w instrukcji wynika że można ją aktywować co turę. Sama karta o tym nie wspomina bo ma tylko znaczek aktywacji sugerujący że raz rundę. Czy zatem jest jest to wyjątek od reguły? Są inne karty które można aktywować raz na turę zamiast raz na rundę?

2. Gramy w 2 osoby i za każdym razem podczas tej samej pory roku losujemy nowy zestaw 3 kości by uniknąć sytuacji że któryś symboli jest za mało. Czy istnieje obiektywna przesłanka (poza instrukcją) by losować 3 raz na całą grę?

3. Zauważyliśmy, że w grze na 2 osoby gracz rozpoczynający tury w 1 roku jest uprzywilejowany, ponieważ będzie rozpoczynał tury również przez cały 3 rok. W związku z tym w 3 roku zmieniamy się co porę roku by zachować balans. Ktoś z Was robi podobnie?

Z góry dziękuję za pomoc :)
Large Hadrian Collider
ODPOWIEDZ