Pory Roku - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: Jan Madejski »

hadrian pisze: 1. Strona 8 instrukcji mówi, że przywołaną kartę można aktywować raz na rundę (rok). Na karcie Kociołek Żarłoka widnieją symbole aktywacji, ale z tekstu w instrukcji wynika że można ją aktywować co turę. Sama karta o tym nie wspomina bo ma tylko znaczek aktywacji sugerujący że raz rundę. Czy zatem jest jest to wyjątek od reguły? Są inne karty które można aktywować raz na turę zamiast raz na rundę?

2. Gramy w 2 osoby i za każdym razem podczas tej samej pory roku losujemy nowy zestaw 3 kości by uniknąć sytuacji że któryś symboli jest za mało. Czy istnieje obiektywna przesłanka (poza instrukcją) by losować 3 raz na całą grę?

3. Zauważyliśmy, że w grze na 2 osoby gracz rozpoczynający tury w 1 roku jest uprzywilejowany, ponieważ będzie rozpoczynał tury również przez cały 3 rok. W związku z tym w 3 roku zmieniamy się co porę roku by zachować balans. Ktoś z Was robi podobnie?
1. Każdą kartę z efektem aktywacji można aktywować raz na rundę, a nie raz na rok (rok > runda > tura gracza) - źle interpretujesz rundę.
2. Jeden zestaw kości na całą grę sprawia, że rozgrywki mogą bardziej różnić się od siebie - raz będzie niedobór jednego żywiołu, innym razem częściej wypadnie "ajfon" (dociąganie karty) etc.
3. Jeszcze gorzej jest na 4 osoby - jeden z graczy nigdy nie zaczyna :( Zazwyczaj po prostu umawiamy się, że będzie to ten z graczy, który najlepiej zna zasady / wygrał ostatnią rozgrywkę.
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: hadrian »

Jan Madejski pisze:
hadrian pisze: 1. Strona 8 instrukcji mówi, że przywołaną kartę można aktywować raz na rundę (rok). Na karcie Kociołek Żarłoka widnieją symbole aktywacji, ale z tekstu w instrukcji wynika że można ją aktywować co turę. Sama karta o tym nie wspomina bo ma tylko znaczek aktywacji sugerujący że raz rundę. Czy zatem jest jest to wyjątek od reguły? Są inne karty które można aktywować raz na turę zamiast raz na rundę?

2. Gramy w 2 osoby i za każdym razem podczas tej samej pory roku losujemy nowy zestaw 3 kości by uniknąć sytuacji że któryś symboli jest za mało. Czy istnieje obiektywna przesłanka (poza instrukcją) by losować 3 raz na całą grę?

3. Zauważyliśmy, że w grze na 2 osoby gracz rozpoczynający tury w 1 roku jest uprzywilejowany, ponieważ będzie rozpoczynał tury również przez cały 3 rok. W związku z tym w 3 roku zmieniamy się co porę roku by zachować balans. Ktoś z Was robi podobnie?
1. Każdą kartę z efektem aktywacji można aktywować raz na rundę, a nie raz na rok (rok > runda > tura gracza) - źle interpretujesz rundę.
2. Jeden zestaw kości na całą grę sprawia, że rozgrywki mogą bardziej różnić się od siebie - raz będzie niedobór jednego żywiołu, innym razem częściej wypadnie "ajfon" (dociąganie karty) etc.
3. Jeszcze gorzej jest na 4 osoby - jeden z graczy nigdy nie zaczyna :( Zazwyczaj po prostu umawiamy się, że będzie to ten z graczy, który najlepiej zna zasady / wygrał ostatnią rozgrywkę.
1. Po przeczytaniu aż się zerwałem z krzesła, pobiegłem sprawdzić w instrukcji.. i faktycznie :oops: muszę czytać bardziej ze zrozumieniem.
2. Przekonałeś mnie :)
3. No właśnie jest to paskudnie rozwiązane. Rozumiem że gra jest losowa, ale podebranie graczowi kości z gwiazdką może być kwestią kluczową dla rozgrywki. Dlatego zastanawiam się czy po prostu nie wymieniać się co rundę, rozważaliście takie rozwiązanie?
Large Hadrian Collider
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: Banan2 »

hadrian pisze: 3. Zauważyliśmy, że w grze na 2 osoby gracz rozpoczynający tury w 1 roku jest uprzywilejowany, ponieważ będzie rozpoczynał tury również przez cały 3 rok. W związku z tym w 3 roku zmieniamy się co porę roku by zachować balans. Ktoś z Was robi podobnie?
W instrukcji jest tak:
Str. 8
III - Zakończenie rundy
Gdy wszyscy gracze rozegrają swoje tury, następuje koniec rundy.


Runda jest tutaj rozumiana jako rzut kośćmi + tury graczy, bo później jest mowa o przesuwaniu znacznika na torze pór roku.

Na następnej stronie instrukcji jest:
Wybór gracza rozpoczynającego.
Nowym graczem rozpoczynającym zostaje gracz siedzący na lewo od dotychczasowego. (....) Rozpoczyna się nowa runda.


IMHO graliście źle. My za każdym razem z początkiem nowej rundy czyli za każdym rzutem kośćmi zmienialiśmy gracza rozpoczynającego. I wtedy jest sprawiedliwie :)
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: espresso »

ad 3) Zmiana gracza rozpoczynającego następuje na koniec rundy, a nie na koniec roku! Wtedy nikt nie jest uprzywilejowany.
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: Jan Madejski »

espresso pisze:ad 3) Zmiana gracza rozpoczynającego następuje na koniec rundy, a nie na koniec roku! Wtedy nikt nie jest uprzywilejowany.
O masz. To ja też czytam instrukcję dziurawo :p
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: DarkSide »

Stała kolejność graczy przy wyborze kostek w danym roku kompletnie zabiłaby przyjemność z gry, zwłaszcza przy 4-osobowym składzie. Gra byłby niezbalansowana i mocno niesprawiedliwa.

Jako znacznika pierwszego gracza używamy "kółeczka" wypchniętego z wypraski panelu gracza ;)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: Jan Madejski »

Przyjemności z gry to specjalnie nie zabijało, ani mi, ani znajomym ;) A źle zinterpretowaną regułę, jak pisałem, dało się wykorzystać jako pewien rodzaj handicapu.
Niemniej teraz przejrzałem sobie ponownie instrukcję i uważam, że ten fragment dotyczący końca rundy jest zredagowany bardzo niefortunnie. Teraz już widzę jego logikę, ale umiejscowienie informacji o zmianie rozpoczynającego PO dwóch punktach dotyczących zmiany roku prosi się o błędną interpretację (co widać na naszych dwóch przykładach :) )
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: hadrian »

Dokładnie :) kiedy czytam to zdanie jako wyrwane z kontekstu brzmi to prosto, ale aż w dwóch fragmentach w instrukcji wydawać by się mogło, że zmiana gracza jest następstwem końca roku nie rundy. Dzięki za wyjaśnienie, teraz gra będzie zdecydowanie lepsza :)
Large Hadrian Collider
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: kudlacz135 »

Witam, mam pytanie o w/w wypraski z planszami gracza. W prawej ich stronie jest do wypchnięcia kółeczko, w instrukcji nie jest napisane po co ono jest, więc zakładam, że mogę tam położyć wybraną przeze mnie kostkę, żeby się nie walały po stole/nie myliły graczom, ew. z kostką pozostawioną dla zmiany miesiąca. Pomysł pewnie genialny ;) jednak w wyprasce były jeszcze dwa takie same kółka, ale znajdujące się poza planszami gracza. Czy one czemuś mają służyć, czy jedynie zapełniają wolne miejsce w wyprasce, a może polska instrukcja pominęła ich celowość?
Awatar użytkownika
Pasza26
Posty: 345
Rejestracja: 09 cze 2013, 20:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: Pasza26 »

Z tego co kojarze, to dodatek do seasons wprowadza "wypelnienie" na to puste miejsce na planszy gracza. Jako, ze dodatku nie posisdam to tez klade tam wybrana kość :)
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: kudlacz135 »

Ok, skoro dodatek wypełnia tę dziurę/kółko w planszach graczy, po co są dodatkowe kółeczka w wypraskach? 2 takie jak w planszach gracza, które zostały wsadzone w wyprasce poza tymi planszami.

Edit: A... i takie pytanie mam, czy można łączyć dodatek angielski z polską podstawką, czy jedyną przeszkodą z praktycznego punktu widzenia jest język na kartach? Bo z tego co zauważyłem karty chyba rozmiarem czy grafikami się nie różnią (czytałem, że ma wyjść polska wersja dodatku w bliżej nieokreślonej przyszłości, pytam z ciekawości).
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: kaszkiet »

Mam pytanie o kartę Wierny Syllas.
Opis na karcie brzmi:
Każdy z pozostałych graczy musi poświęcić 1 kartę mocy.
Rozbudowany opis w instrukcji:
Kiedy przywołujesz Wiernego Syllasa, każdy z pozostałych graczy musi poświęcić 1 kartę mocy, czyli odrzucić jedną spośród kart posiadanych w grze.

Czy dotyczy to tylko kart wyłożonych na stół? Z opisów można by wywnioskować także, że można odrzucić również kartę z ręki, lub ze stosów na przyszłe lata.
Awatar użytkownika
Pasza26
Posty: 345
Rejestracja: 09 cze 2013, 20:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: Pasza26 »

My interpretujemy to tak, że karty w grze to karty już przywołane (ze stołu). Z tego co pamiętam tak też to chyba działało na BoardGameArenie gdzie można znalezc wersje online Seasons...a moze zle pamietam? ;)
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: powermilk »

O, ja grałem, że dowolną. A koleżanka co zagrała Syllasa myślała, że tylko z ręki.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: Furia »

"Poświęć kartę mocy: odrzuć z gry jedną (przywołaną) kartę mocy" instrukcja str. 16
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: kaszkiet »

Furia pisze:"Poświęć kartę mocy: odrzuć z gry jedną (przywołaną) kartę mocy" instrukcja str. 16
Dzięki, czyli graliśmy źle. Ale nie było to tak wpływające na grę, jak również przez nas stosowana zła interpretacja zmiany gracza rozpoczynającego (nie co rundę, tylko co rok) :).
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: Furia »

kaszkiet pisze:
Furia pisze:"Poświęć kartę mocy: odrzuć z gry jedną (przywołaną) kartę mocy" instrukcja str. 16
Dzięki, czyli graliśmy źle. Ale nie było to tak wpływające na grę, jak również przez nas stosowana zła interpretacja zmiany gracza rozpoczynającego (nie co rundę, tylko co rok) :).
My przerobiliśmy kilka wersji. Najpierw zmiana gracza co rundę. Potem ktoś stwierdził, że runda to rok i tak też zmienialiśmy pierwszego gracza. A potem się okazało, że pierwsza wersja była ok.
Awatar użytkownika
kajman
Posty: 126
Rejestracja: 19 cze 2011, 15:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: kajman »

We wczorajszej rozgrywce pojawiły nam się 2 problemy, których nie umieliśmy rozwiązać:

1) Jaka jest kolejność: najpierw koniec rundy, a potem zmiana pory roku? Wczoraj miałam dwie karty - jedna dawała mi kryształy, jeżeli miałam 4 żetony energii na koniec rundy (jakiś Kuferek), druga pozwalała dobrać żeton energii po zmianie pory roku. Nie wiedziałam, czy mogę najpierw dobrać żeton energii (z racji zmiany pory roku), a potem rozpatrzyć efekt wspomnianej wcześniej karty?

2) Czy przywołując Berło Wiosny mogę odnieść jej efekt do niej samej (czyli dodać sobie trzy kryształy z powodu przywołania Berła Wiosny)? Moim zdaniem nie ma to sensu (najpierw przywołanie karty, potem efekt), ale moi współgracze nie dają się przekonać :)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: DarkSide »

kajman pisze: 1) Jaka jest kolejność: najpierw koniec rundy, a potem zmiana pory roku? Wczoraj miałam dwie karty - jedna dawała mi kryształy, jeżeli miałam 4 żetony energii na koniec rundy (jakiś Kuferek), druga pozwalała dobrać żeton energii po zmianie pory roku. Nie wiedziałam, czy mogę najpierw dobrać żeton energii (z racji zmiany pory roku), a potem rozpatrzyć efekt wspomnianej wcześniej karty?
Instrukcja strona 8:
"Gdy wszyscy gracze rozegrają swoje tury, następuje koniec rundy."
"Na koniec rundy należy przesunąć znacznik na kole pór roku o liczbę pól odpowiadającą liczbie wskazanej na kości nie wybranej przez żadnego z gracza"

Moment rozpoczęcia przesuwanie znacznika oznajmia zakończenie rundy. Czyli moment w którym możesz przesuwać znacznik oznajmia, że runda się zakończyła i punktują karty związane z zakończeniem rundy. Dopiero potem:
"Na koniec rundy, kiedy znacznik przekracza 3, 6, 9 i 12 pole na kole, następuje zmiana pory roku. To może prowadzić do aktywowania efektów niektórych kart mocy."
Czyli najpierw koniec rundy, a potem efekt zmiany pory roku.
kajman pisze: 2) Czy przywołując Berło Wiosny mogę odnieść jej efekt do niej samej (czyli dodać sobie trzy kryształy z powodu przywołania Berła Wiosny)? Moim zdaniem nie ma to sensu (najpierw przywołanie karty, potem efekt), ale moi współgracze nie dają się przekonać :)
Oczywiście "Berło Wiosny" nie punktuje samo siebie. Chyba, że masz już jedno Berło przywołane i przywołujesz drugie to dostajesz standardowe 3 kryształy.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
kajman
Posty: 126
Rejestracja: 19 cze 2011, 15:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: kajman »

Dzięki, też tak interpretowałam ten zapis, choć nie byłam pewna czy dobrze. Pozdrawiam.
hara
Posty: 1
Rejestracja: 21 kwie 2014, 13:17

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: hara »

Mam pytanie odnośnie karty Przeklęta Rozprawa z Arus:
Wiem już, że aby ją się pozbyć potrzebna jest Smocza Czaszka lub Wierny Sylas. Na karce napisane jest, że muszę odrzucić wszystkie żetony energii aby się jej pozbyć. Czy muszę w takim przypadku posiadać chociaż 1 żeton?? Czy mogę się jej pozbyć nie posiadając żadnego?
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: DarkSide »

hara pisze:Mam pytanie odnośnie karty Przeklęta Rozprawa z Arus:
Wiem już, że aby ją się pozbyć potrzebna jest Smocza Czaszka lub Wierny Sylas. Na karce napisane jest, że muszę odrzucić wszystkie żetony energii aby się jej pozbyć. Czy muszę w takim przypadku posiadać chociaż 1 żeton?? Czy mogę się jej pozbyć nie posiadając żadnego?
Tu chodzi o to że masz odrzucić wszystkie zetony energii gdy pozbywasz się tej karty. Jeśli akurat nie masz żetonów energii to lucky you :)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
zbazyl86
Posty: 91
Rejestracja: 21 sie 2014, 09:04

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: zbazyl86 »

Pytanie dotyczące efektu stałego karty mocy 50/50 potępiona dusza onysa:
na karcie - "na koniec gry tracisz 3 kryształy"
w instrukcji str. 14 - "gracz posiadający potępiona duszę onysa na koniec rundy traci 3 kryształy"

którą zasadę stosować?
Z uwagi na charakter efektu bardziej logicznym wydaje się stosownie zasad z instrukcji, ale nie ma pewności.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: espresso »

Onys działa na koniec każdej rundy, na karcie jest błąd.
zbazyl86
Posty: 91
Rejestracja: 21 sie 2014, 09:04

Re: Pory Roku (Seasons)

Post autor: zbazyl86 »

Dzięki, tak też przypuszczałem.
I tylko jeszcze jedno pytanie, gdyż gram dopiero od wczoraj:
Czy w mojej turze mogę wykonać następując po sobie akcje po wykonaniu akcji z kości:
przywołać kartę mocy (opłacając jej koszt), od razu ją aktywować (przy czym ją poświęcam) i po otrzymaniu efektu jaki ona dała (np. otrzymałem 5 żetonów energii) przywołać kolejna kartę mocy (opłacając koszt jej przywołania z przed chwilą otrzymanych żetonów energii)?
ODPOWIEDZ