Jaipur - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Jaipur - pytania i wątpliwości

Post autor: KubaP »

1. Czy wartość żetonu premii ujawniamy od razu po jego dociągnięciu? (Czy przeciwnik zna jego wartość, tak jak i my od razu, czy dopiero na koniec rundy go zaskakujemy tym, ile nam się udało dobrać ze stosu premii?)
2. Czy wartość zebranych przez nas do tej pory żetonów jest jawna, czy ustawiamy w stosik i przeciwnik zna tylko najwyższej leżący żeton?
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4057
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 276 times
Been thanked: 159 times

Re: Jaipur

Post autor: lacki2000 »

Kopałem, kopałem i odkopałem* bo gra ta pojawiła się na BGA i z obserwacji rozgrywki wynika, że wszystko jest tajne (ilość i wartość żetonów) - nawet logi są tylko z ostatniego ruchu.

* - ciekawe czy dostanę nagrodę najlepszego archeologa na forum w miesiącu lutym za ten wyczyn, na wszelki wypadek przygotuję listę podziękowań :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Jaipur

Post autor: jolietjake »

Grałem jedynie na BGA, ale wydaje mi się, że powinno być napisane przez całą grę ile kto ma żetonów premii i ile żetonów towarów (lub w ogole ile jawnych punktów już zdobył), bo w normalnej grze to wszystko poprostu widać. Tak samo wielbłądy - jak to jest w normalnym graniu? Przecież przeciwnik cały czas dokładnie widzi czy jest tam 5 czy 1 wielbłąd, nie?

PS. Ktoś wie gdzie grę zdobyc?
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Jaipur

Post autor: Lothrain »

jolietjake pisze: PS. Ktoś wie gdzie grę zdobyc?
Jest choćby w planszostrefie.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Jaipur

Post autor: FortArt »

jolietjake pisze:Grałem jedynie na BGA, ale wydaje mi się, że powinno być napisane przez całą grę ile kto ma żetonów premii i ile żetonów towarów (lub w ogole ile jawnych punktów już zdobył), bo w normalnej grze to wszystko poprostu widać. Tak samo wielbłądy - jak to jest w normalnym graniu? Przecież przeciwnik cały czas dokładnie widzi czy jest tam 5 czy 1 wielbłąd, nie?

PS. Ktoś wie gdzie grę zdobyc?
O żetonach instrukcja mówi tak: Żetony ułóż w stos przed sobą. Czyli przeciwnik nic nie widzi w normalnej grze. Mozę sobie liczyć w pamięci co brałeś jak ma ochotę. Instrukcja nie nakazuje ujawniać żetonu premii, więc ja przynajmniej nie robię tego.

Karty wielbłądów też tworzą stos. Nie widać ile tam jest poza dużo/mało. Na upartego można położyć głowę na stole i policzyć karty. :) To nie jest kluczowa informacja, i tak naraz używa się 2,3 rzadko 4 wielbłądy. Raczej się orientujesz czy rywal ma tyle czy nie.

Wg i-szopa 2 sklepy deklarują dostawę w kilka dni od zamówienia.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Jaipur

Post autor: jolietjake »

No wiem, że wielbłądy tworzą stos, ale właśnie chodzi mi o to, że to trochę głupie, bo wydaje mi się, że w miarę da się ocenić ile może miec ktoś kart. A ważne to jest także na samym końcu jeśli chcemy miec wiecej wielbłądów. No ale jeśli Ty grałeś już w 'fizyczną' wersję gry i mówisz, że to nie kłopot, to może się mylę... :wink:
Czyli i żetony premii, i żetony towarów kładziemy w stosach, tak?
Pytanie do osób, które grały i normalnie, i na BGA - czy w przypadku Jaipura, dużo traci w cyfrowej wersji czy może np jest lepsza? No bo tak się zastanawiam czy warto kupić, bo cena jak na taką małą karciankę nie jest jakaś znowu rewelacyjna
Joliet Jake na BGG
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Jaipur

Post autor: Piehoo »

1. Czy jeżeli został jeden żeton drogiego towaru (czerwony, szary, czerwony) to mogę odrzucić dwie karty żeby go zdobyć? Czy zostaje niezdobyty do końca gry?
2. Czy można tak robić przy innych towarach żeby pozbyć się nadmiaru kart?
3. Czy można wziąć więcej towarów na rękę (ponad 7) i w dowolny sposób odrzucić nadmiar żeby na koniec rundy zostało 7?
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Jaipur

Post autor: RunMan »

Odpowiadam w oparciu o BGA.

ad. 1 & 2 - można tak zrobić. W przypadku gdy w ten sposób sprzedamy >2 towarów dostajemy nawet żeton premii
ad. 3 - nie można
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Jaipur

Post autor: rastula »

Mówiąc krótko - zasady sprzedaży obowiązują przez całą grę. Jak sprzedasz więcej kart niż jest żetonów to po prostu bierzesz ile jest. Nadal możesz zdobyć premię za 3/4/5 kart - teoretycznie nawet gdy nie wziąłeś żadnego żetonu.
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Jaipur

Post autor: Piehoo »

Dzięki wielkie. Instrukcja chyba nawet za cienka jest, przydałoby się malutkie faq.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
margielm
Posty: 102
Rejestracja: 16 wrz 2013, 18:17

Re: Jaipur

Post autor: margielm »

Jeśli mowa o wydaniu międzynarodowym to tam JEST FAQ. Mało tego, dokładnie ta sytuacja jest wyjaśniona:
Sometimes there are fewer tokens available than cards during a sale. In that case, you still receive the bonus token for the number of cards sold.
Także jak widać instrukcja jest w sam raz [emoji6]


Sent from my iPhone using Tapatalk
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Jaipur

Post autor: TV3 »

Piehoo pisze:3. Czy można wziąć więcej towarów na rękę (ponad 7) i w dowolny sposób odrzucić nadmiar żeby na koniec rundy zostało 7?
RunMan pisze:ad. 3 - nie można
Tu istotne jest nazewnictwo. RUNDA, wg instrukcji, to część gry od jej rozpoczęcia, do podliczania punktów. I w takim wypadku - zgadza się, nie można rzecz jasna mieć więcej niż 7. Jednak sądzę, że Piehoo chodziło o TURĘ (zatem część rundy - nasz jeden ruch). W takim wypadku - można. Masz np. 7 kart na ręku, dokonując wymiany zabierasz z targu 2 (masz w tym momencie 9), odkładasz 2 i masz na koniec swojej TURY regulaminowe 7 sztuk. (instrukcja - strona różowa na samym dole, czerwona czcionka).
Jedna uwaga - nie odrzucamy w "sposób dowolny", tylko jako wymianę.

Kontynuując kwestię RUNDA/TURA...
W przypomnieniu na stronie pomarańczowej na samym dole stoi: "Podczas danej rundy gracz może sprzedać
tylko jeden rodzaj towarów.
"
Jak rozumiem, powinno tu być: (...) danej TURY (...)". Czyli w czasie jednego swojego ruchu nie mogę sprzedać więcej niż jeden rodzaj. Zakładam, że nie chodzi o to, że w czasie caaałej rundy (co to runda - jest wyżej) tylko jeden i ten sam rodzaj towaru mogę sprzedawać. Mam rację?

I jeszcze kwestia żetonów premii. Czy jeśli sprzedaję 4 towary i przysługuje mi żeton premii "4", jednak tych już nie ma, ale są cały czas o wartości "3", to czy biorę tę niższą premię (jak w Cesarskim Kurierze na przykład za długość połączeń), czy też premia mi przepada?
Jeśli dobrze widzę, taka sytuacja jest chyba teoretycznie możliwa podczas gry...
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: Jaipur

Post autor: warlock »

jeszcze kwestia żetonów premii. Czy jeśli sprzedaję 4 towary i przysługuje mi żeton premii "4", jednak tych już nie ma, ale są cały czas o wartości "3", to czy biorę tę niższą premię (jak w Cesarskim Kurierze na przykład za długość połączeń), czy też premia mi przepada?
Jeśli dobrze widzę, taka sytuacja jest chyba teoretycznie możliwa podczas gry...
Jeśli jakiś żeton się skończy, to nie bierzesz premii. W takiej sytuacji musisz po prostu sprzedać mniej kart ;).
Konioczynka
Posty: 154
Rejestracja: 15 sty 2015, 17:36
Lokalizacja: Warszau

Re: Jaipur

Post autor: Konioczynka »

Kiedyś grałem na BGA

Nie da się wymienić jedną kartą z ręki z jedną kartą ze stołu 1:1? Czyż nie?
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Jaipur

Post autor: Paskudnik »

Konioczynka pisze:Nie da się wymienić jedną kartą z ręki z jedną kartą ze stołu 1:1? Czyż nie?
Zgadza się - w wymianie muszą brać udział minimum 2 karty (oraz musisz położyć inne karty niż te, które bierzesz).
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Konioczynka
Posty: 154
Rejestracja: 15 sty 2015, 17:36
Lokalizacja: Warszau

Re: Jaipur

Post autor: Konioczynka »

Ok, a jakie jest "oficjalne" stanowisko odnośnie :

Mam 7 kart na ręku

chcę wymienić moje 3 karty z ręki na 3 karty z giełdy.

Mogę? Nie mogę?
Przez chwilę przekroczę limit 7 kart.

Ja gram, że nie możemy.
Awatar użytkownika
Wertigo
Posty: 159
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:07
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Jaipur

Post autor: Wertigo »

Możesz. Przecież w momencie wymiany juz fizycznie tych kart nie masz. To jest jeden ruch - bierzesz z giełdy i kladziesz swoje.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4631
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1024 times
Been thanked: 1940 times

Re: Jaipur

Post autor: warlock »

Konioczynka pisze:Ok, a jakie jest "oficjalne" stanowisko odnośnie :

Mam 7 kart na ręku

chcę wymienić moje 3 karty z ręki na 3 karty z giełdy.

Mogę? Nie mogę?
Przez chwilę przekroczę limit 7 kart.

Ja gram, że nie możemy.
W którym momencie? Masz 7 kart, wymieniasz 3, dokładasz 3. Nic nie przekraczasz, to nie jest tak, że masz "10 kart przez chwilę".
Konioczynka
Posty: 154
Rejestracja: 15 sty 2015, 17:36
Lokalizacja: Warszau

Re: Jaipur

Post autor: Konioczynka »

Coś mi się usrało, bo kiedyś grałem na BGA że tak być nie może.
No ale spoko :P
Awatar użytkownika
Wertigo
Posty: 159
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:07
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Jaipur

Post autor: Wertigo »

Na bga tez możesz te karty wymienić.
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 509
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Jaipur

Post autor: Pisarka »

Pytnko - nie czytałam instrukcji, ale rozumiem, że wielbłądy nie liczą się do limitu kart na ręce, czy tak?
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
GaGacek
Posty: 181
Rejestracja: 08 sie 2007, 23:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Jaipur

Post autor: GaGacek »

Pisarka pisze: 24 cze 2018, 09:38 Pytnko - nie czytałam instrukcji, ale rozumiem, że wielbłądy nie liczą się do limitu kart na ręce, czy tak?
Załamał ręce....

Strona 3 instrukcji:
Należy wylosować 2 karty z wierzchu talii i umieścić je odkryte obok wielbłądów (może się zdarzyć, że wylosowane karty również będą wielbłądami). W ten sposób zostanie przygotowany targ.

Każdy z graczy bierze wszystkie wielbłądy, które ma na ręce, i umieszcza je przed sobą w postaci odkrytego stosu. Taki stos to stado danego gracza.

Strona 7 instrukcji:
Wielbłądów nie uważa się za karty na ręce, więc nie wpływają one na przekroczenie limitu 7 kart na ręce.
Ostatnio zmieniony 24 cze 2018, 11:40 przez GaGacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pisarka
Posty: 509
Rejestracja: 24 kwie 2018, 08:49
Has thanked: 12 times
Been thanked: 31 times

Re: Jaipur

Post autor: Pisarka »

GaGacek pisze: 24 cze 2018, 09:47
Pisarka pisze: 24 cze 2018, 09:38 Pytnko - nie czytałam instrukcji, ale rozumiem, że wielbłądy nie liczą się do limitu kart na ręce, czy tak?
Załamał ręce....

Strona 3 instrukcji:
Należy wylosować 2 karty z wierzchu talii i umieścić je odkryte obok wielbłądów (może się zdarzyć, że wylosowane karty również będą wielbłądami). W ten sposób zostanie przygotowany targ.

Każdy z graczy bierze wszystkie wielbłądy, które ma na ręce, i umieszcza je przed sobą w postaci odkrytego stosu. Taki stos to stado danego gracza.
Opadły mi ręce... Nie zrozumiałeś pytania :lol:

Ale już znalazłam odpowiedź - nie muszę dbać o liczbę wielbłądów w stadzie. I tyle :)
„Władca Pierścieni” jest zasadniczo dziełem religijnym i katolickim; początkowo niezamierzenie, lecz w poprawkach świadomie.” — J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Jaipur

Post autor: hipcio_stg »

Pisarka pisze: 24 cze 2018, 10:00
GaGacek pisze: 24 cze 2018, 09:47
Pisarka pisze: 24 cze 2018, 09:38 Pytnko - nie czytałam instrukcji, ale rozumiem, że wielbłądy nie liczą się do limitu kart na ręce, czy tak?
Załamał ręce....

Strona 3 instrukcji:
Należy wylosować 2 karty z wierzchu talii i umieścić je odkryte obok wielbłądów (może się zdarzyć, że wylosowane karty również będą wielbłądami). W ten sposób zostanie przygotowany targ.

Każdy z graczy bierze wszystkie wielbłądy, które ma na ręce, i umieszcza je przed sobą w postaci odkrytego stosu. Taki stos to stado danego gracza.
Opadły mi ręce... Nie zrozumiałeś pytania :lol:

Ale już znalazłam odpowiedź - nie muszę dbać o liczbę wielbłądów w stadzie. I tyle :)
Wróć do grania w talizman...
nort
Posty: 15
Rejestracja: 27 maja 2020, 11:17
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Jaipur

Post autor: nort »

Cześć,
mam pytanie:
dlaczego na BGA gracz może mieć na ręce > 7 kart?

np. dobiera do 8-9 i w następnej rundzie sprzedaje
(oczywiście nie mówię o samej fazie wymiany kart)

nie jestem graczem na BGA więc nie mogę sam sprawdzić o co chodzi - z góry dziękuję za wyjaśnienie
ODPOWIEDZ