Tzolkin: Kalendarz Majów - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: detrytusek »

if you said so
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Bea »

detrytusek pisze: Zastanawia mnie tylko to po co ktoś pisze, że za darmo jak nigdzie nie ma przesłanek by podejrzewać, że jest za coś.
Napisane jest w instrukcji że za darmo, pewnie dlatego, żeby ktoś sobie nie pomyślał (przez analogię), że płacimy jedną kukurydzę tak samo jak przy wybieraniu pola niższego niż to na którym jest nasz robotnik. Lepiej napisać, niż by się komuś to miało pomylić.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 458 times
Been thanked: 1106 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: detrytusek »

Bea pisze: Napisane jest w instrukcji że za darmo, pewnie dlatego, żeby ktoś sobie nie pomyślał (przez analogię), że płacimy jedną kukurydzę tak samo jak przy wybieraniu pola niższego niż to na którym jest nasz robotnik. Lepiej napisać, niż by się komuś to miało pomylić.
Mnie przynajmniej bardziej to zmyliło niż pomogło. Płacenia bym sam z siebie nie wykombinował.
Inne pytanko: jak płacę czaszką za np monument to ona wraca do puli czy się zużywa?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Talaj
Posty: 45
Rejestracja: 23 sty 2016, 09:42

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Talaj »

Wraca do puli
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Tomzaq »

Mam problem z interpretacją kafla szybkiej akcji: "zapłać 1 kosz kukurydzy i wznieś jeden budynek". Czy muszę dodatkowo ponosić koszt wzniesienia budynku (co wydaje mi się prawidłowe)? Czy ta kukurydza wszystko załatwia i stawiam budynek jaki chcę za koszt zaledwie jednej kukurydzy? Byłaby to baaardzo mocna akcja.
Who is John Galt?
Posiadam
alagor
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2012, 11:25

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: alagor »

Tomzaq pisze:Czy muszę dodatkowo ponosić koszt wzniesienia budynku (co wydaje mi się prawidłowe)? Czy ta kukurydza wszystko załatwia i stawiam budynek jaki chcę za koszt zaledwie jednej kukurydzy? Byłaby to baaardzo mocna akcja.
Musisz zapłacić koszty wzniesienia budynku. Jak dobrze pamiętam jest to dokładnie wyjaśnione w instrukcji w akapicie o "ogólnym" wykorzystywaniu żetonów szybkiej akcji. Nie możesz umieszczać robotnika na szybkiej akcji jeśli nie możesz jej wykonać, w tym przypadku jeśli nie masz zasobów potrzebnych do postawienia budynku.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Tomzaq »

alagor pisze:
Tomzaq pisze:Czy muszę dodatkowo ponosić koszt wzniesienia budynku (co wydaje mi się prawidłowe)? Czy ta kukurydza wszystko załatwia i stawiam budynek jaki chcę za koszt zaledwie jednej kukurydzy? Byłaby to baaardzo mocna akcja.
Musisz zapłacić koszty wzniesienia budynku. Jak dobrze pamiętam jest to dokładnie wyjaśnione w instrukcji w akapicie o "ogólnym" wykorzystywaniu żetonów szybkiej akcji. Nie możesz umieszczać robotnika na szybkiej akcji jeśli nie możesz jej wykonać, w tym przypadku jeśli nie masz zasobów potrzebnych do postawienia budynku.
Dzięki
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: malekith_86 »

Tomzaq pisze:
alagor pisze:
Tomzaq pisze:Czy muszę dodatkowo ponosić koszt wzniesienia budynku (co wydaje mi się prawidłowe)? Czy ta kukurydza wszystko załatwia i stawiam budynek jaki chcę za koszt zaledwie jednej kukurydzy? Byłaby to baaardzo mocna akcja.
Musisz zapłacić koszty wzniesienia budynku. Jak dobrze pamiętam jest to dokładnie wyjaśnione w instrukcji w akapicie o "ogólnym" wykorzystywaniu żetonów szybkiej akcji. Nie możesz umieszczać robotnika na szybkiej akcji jeśli nie możesz jej wykonać, w tym przypadku jeśli nie masz zasobów potrzebnych do postawienia budynku.
Dzięki
tak na prawdę na tym żetonie masz dwie ikony / symbole, które dobrze to tłumaczą:
pierwszy czyli kukurydza symbolizuje cenę za skorzystanie z tego konkretnego kafla szybkiej akcji
drugi czyli ikona budynku pozwala Ci na budowę na takich samych zasadach jak taki sam symbol na kole Tikal
Sonne
Posty: 22
Rejestracja: 09 wrz 2015, 15:21
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Sonne »

Witajcie
Grałem w Tzolkina u znajomego, więc tej gry przy sobie nie posiadam. Ale mimo to na przyszłość mam dwie niejasne sytuacje. Chciałbym byście rozwiali moje wątpliwości by na przyszłość mieć odniesienie do nich.

1. W momencie gdy gracz zagrywa 1 pionka na pole pierwszeństwa. To w następnej rundzie, gdy automatycznie jest zdejmowany pionek z Pola pierwszeństwa, ten gracz musi też w tej rundzie zbierać inne pionki z planszy? Czy może się wystawiać w tej rundzie także? Zasadą priorytetowej w tej grze jest to, że wybierasz czynność Albo wystawianie, albo zbieranie. Jako że zaplanowałeś akcje pierwszeństwa w poprzedniej rundzie, teoretycznie musisz zaplanować, że w następnej gdy Pionek automatycznie schodzi z tego pola, to inne pionki też powinny schodzić z planszy. Ale nie wiem czy napewno?

2. Jeśli mam technologię czwartą ( ostatnią ) na poziomie 1. Która daje możliwość wyprzedzenia na kółku o 1 poziom podczas schodzenia pionka z tego kółka. Pytanie czy można to wykorzystać na każdym kółku, czy tylko na tym z czaszkami?
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: FortArt »

1. Spójrz na to tak: schodzi na koniec rundy. I po problemie.

2. Spójrz na kolor.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
seszena2
Posty: 103
Rejestracja: 01 lip 2015, 21:46
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: seszena2 »

Witam. Moje pytanie dotyczy instrukcji. Czy nie uważacie że tu jest błąd?
Strona 16.: Płytki dóbr początkowych i działanie budynków.

Brązowy kolor boga - przesuń znacznik w zielonej świątyni
Żółty - przesuń w brązowej
Zielony - przesuń w żółtej.

Moim zdaniem to jest bez sensu. Brązowy to przesuwamy w brązowej itd.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Tomzaq »

seszena2 pisze:Witam. Moje pytanie dotyczy instrukcji. Czy nie uważacie że tu jest błąd?
Strona 16.: Płytki dóbr początkowych i działanie budynków.

Brązowy kolor boga - przesuń znacznik w zielonej świątyni
Żółty - przesuń w brązowej
Zielony - przesuń w żółtej.

Moim zdaniem to jest bez sensu. Brązowy to przesuwamy w brązowej itd.

Masz rację
Naprawdę tak jest napisane w instrukcji?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4620
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1018 times
Been thanked: 1925 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: warlock »

Błąd masakryczny :). Przesuwasz się na świątyni odpowiadającej kolorowi symbolu.

Tak - w polskiej instrukcji tak jest napisane, sprawdziłem w PDFie. Jak to dobrze, że mam angielską wersję... :)
seszena2
Posty: 103
Rejestracja: 01 lip 2015, 21:46
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: seszena2 »

Napiszcie jak mogę wkleić zdjęcie? to zaraz wkleję
seszena2
Posty: 103
Rejestracja: 01 lip 2015, 21:46
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: seszena2 »

Błąd masakryczny :). Przesuwasz się na świątyni odpowiadającej kolorowi symbolu.

Tak - w polskiej instrukcji tak jest napisane, sprawdziłem w PDFie. Jak to dobrze, że mam angielską wersję... :)[/quote]


My doszliśmy do tego samego wniosku, ale gdzieś tam niesmak pozostawał czy dobrze gramy.
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Nidhogg »

Jakoś mi to umknęło pewnie dlatego że zawsze patrzyłem na piktogramy nie na kolory świątyń, tak jest prościej :)
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Quille »

Dwa szybkie pytania, bo instrukcja, mimo że dobrze napisana, nie rozwiewa do końca moich wątpliwości:
- Czy jeśli jestem na końcu danego rozwoju, i chcę wykonać akcję z pola, który pozwala na rozwinięcie się od dwa etapy, to czy mogę dwukrotnie skorzystać z bonusu? np. dostać dwie czaszki na torze teologii albo wspiąć się o dwa stopnie w świątyni (świątyniach) na polu rolnictwa?
- Czy budynek, który pozwala na wymianę zasobów (drewna, kamienia i złota) na kukurydzę mogę wykorzystać tylko zaraz po jego zbudowaniu czy wielokrotnie, w tym w fazie żywienia?
Z góry dzięki!
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Tomzaq »

Quille pisze:Dwa szybkie pytania, bo instrukcja, mimo że dobrze napisana, nie rozwiewa do końca moich wątpliwości:
- Czy jeśli jestem na końcu danego rozwoju, i chcę wykonać akcję z pola, który pozwala na rozwinięcie się od dwa etapy, to czy mogę dwukrotnie skorzystać z bonusu? np. dostać dwie czaszki na torze teologii albo wspiąć się o dwa stopnie w świątyni (świątyniach) na polu rolnictwa?
- Czy budynek, który pozwala na wymianę zasobów (drewna, kamienia i złota) na kukurydzę mogę wykorzystać tylko zaraz po jego zbudowaniu czy wielokrotnie, w tym w fazie żywienia?
Z góry dzięki!
Ad.1 Możesz
Ad.2 W momencie budowy
Who is John Galt?
Posiadam
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: bartekb8 »

Hej,
Mam pytanko. Czy jak kupuję budynek zwiększający poziom technologiczny budowania (powiedzmy z poziomu 0 na 1) to automatycznie dostanę bonus z tego budynku- kukurydzę, czy będzie on aktywny dopiero od następnego kupionego budynku? Wydaje mi się że opcja druga jest bardziej logiczna, ale mogę się mylić
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Coen »

Druga opcja :)
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: bartekb8 »

Czyli graliśmy dobrze. Dzięki :)
Garvv
Posty: 55
Rejestracja: 03 sty 2017, 19:56
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Garvv »

Witam mam pytanie do pola nr. 5 na kole Uxmal: "Przeprowadź jedną akcję na kole Palenque, Yaxchilan, Tikal lub Uxmal. Zapłać 1 kosz kukurydzy, (oprócz kosztów wynikających z wybranej akcji). Zapamiętaj: akcje w Chichen Itza nie są dostępne w tej akcji."

I na przykład płacę 1 kosz kukurydzy i wybieram pole nr 5 w Palenque i mogę od razu wykorzystać tą akcję czy muszę zapłacić 5 kukurydzy za to pole? "(oprócz kosztów wynikających z wybranej akcji)"
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Nidhogg »

Garvv pisze:Witam mam pytanie do pola nr. 5 na kole Uxmal: "Przeprowadź jedną akcję na kole Palenque, Yaxchilan, Tikal lub Uxmal. Zapłać 1 kosz kukurydzy, (oprócz kosztów wynikających z wybranej akcji). Zapamiętaj: akcje w Chichen Itza nie są dostępne w tej akcji."

I na przykład płacę 1 kosz kukurydzy i wybieram pole nr 5 w Palenque i mogę od razu wykorzystać tą akcję czy muszę zapłacić 5 kukurydzy za to pole? "(oprócz kosztów wynikających z wybranej akcji)"
Fragment: "(oprócz kosztów wynikających z wybranej akcji)" odnosi się do kosztów danej akcji a nie kosztów postawienia robotnika od razu na tym polu. Np. jak chcesz postawić budynek to płacisz 1 kukurydzy oraz koszt w materiałach za budynek. Jeśli chcesz pobrać żywność ale wypalić wcześniej las to musisz ponieść koszt obniżenia się w jednej ze świątyń (gniew bogów).
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Sonne
Posty: 22
Rejestracja: 09 wrz 2015, 15:21
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Sonne »

Witajcie
Ostatnio odkurzyłem grę i postanowiłem ponownie do niej zasiąść.
Jedna nieścisłość się pojawiła i chciałem o nią zapytać.

Czy gracz posiadający pierwszeństwo po np 3 turach ( położone 3 kukurydze na kole ) może ponownie zagrać pionka na pola pierwszeństwa? Np po to by zgarnąć kukurydze lub zablokować innych graczy?
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: GeQ »

Sonne pisze: 11 kwie 2018, 12:34 Witajcie
Ostatnio odkurzyłem grę i postanowiłem ponownie do niej zasiąść.
Jedna nieścisłość się pojawiła i chciałem o nią zapytać.

Czy gracz posiadający pierwszeństwo po np 3 turach ( położone 3 kukurydze na kole ) może ponownie zagrać pionka na pola pierwszeństwa? Np po to by zgarnąć kukurydze lub zablokować innych graczy?
Oczywiście, że może, ale wskaźnik pierwszego gracza przechodzi wówczas na ręce gracza po lewej stronie, tym samym taki amator staje się graczem ostatnim :mrgreen: niestety to zniechęca do takich zagrywek :wink:
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
ODPOWIEDZ