Tzolkin: Kalendarz Majów - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
gabione
Posty: 147
Rejestracja: 01 sie 2011, 12:51

Tzolkin: Kalendarz Majów - pytania i wątpliwości

Post autor: gabione »

W czasie naszej ostatniej rozgrywki pojawiła się wątpliwość. Czy bonusy z postawionych przez nas budynków są obowiązkowe do wykorzystania? Pytanie niby głupie, bo kto nie chciałby bonusa:) Ale mój współgracz w ostatniej akcji w grze postawił budynek, który pozwalał mu wziąć dodatkowego robotnika z puli i 6 punktów. Niestety, nie mógł go wyżywić i dostał 3 punkty ujemne. W instrukcji nie doczytaliśmy, ale wiadomo jak jest, co oczy to inne czytanie:))
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Edwardo »

No ale przecie i tak był 3 punkty do przodu skoro dostał 6 punktów za budynek a 3 stracił za niewyżywienie?
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
gabione
Posty: 147
Rejestracja: 01 sie 2011, 12:51

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: gabione »

To były punkty decydujące o wygranej :wink:
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: rastula »

mozna sciagnac robotnika bez wykonania akcji wiec co do zasady akcje sa dobrowolne. Chyba ze w instrukcji jest wyjatek
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: NTomasz »

chodzi o budynek nie o akcje z miast.
Awatar użytkownika
Amenhotep
Posty: 91
Rejestracja: 30 wrz 2012, 12:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Amenhotep »

Zdecydował się wziąć budynek , zatem możliwości jakie daje ten konkretny budynek musi wykorzystać od razu. Niestety musi w tym momencie przewidzieć wybierając go , że będzie trzeba mieć więcej kukurydzy na fazę wyżywienia.
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: NTomasz »

e tam.. w zasadach nie ma nic o koniecznosci przewidywania :)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: FortArt »

gabione pisze:W czasie naszej ostatniej rozgrywki pojawiła się wątpliwość. Czy bonusy z postawionych przez nas budynków są obowiązkowe do wykorzystania? Pytanie niby głupie, bo kto nie chciałby bonusa:) Ale mój współgracz w ostatniej akcji w grze postawił budynek, który pozwalał mu wziąć dodatkowego robotnika z puli i 6 punktów. Niestety, nie mógł go wyżywić i dostał 3 punkty ujemne. W instrukcji nie doczytaliśmy, ale wiadomo jak jest, co oczy to inne czytanie:))
Jest już wątek na ten temat, po co zakładasz kolejny?
http://forum.gry-planszowe.pl/viewtopic ... 42&t=21321

Gdy gracz wznosi jeden z tych budynków, natychmiast otrzymuje wskazane na żetonie dobra.
Klarownie i jasno.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
joanna1974
Posty: 19
Rejestracja: 21 lut 2012, 09:05
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

TZOLKIN

Post autor: joanna1974 »

Witam,

zakupiłam Tzolkina (wreszcie).

Mam pewne wątpliwości po przeczytaniu instrukcji:

1. Może to banalne, ale chodzi o rozmieszczenie dummy workers na kołach w rozgrywce 3-osobowej. Wg instrukcji należy dobierać płytki dóbr, aż osiągnie się wymagana ilość neutralnych robotników czyli w tym przypadku 6.
Ale co, jeśli wylosuję np. Palenque, Palenque, Palenque, Tikal, Tikal, Chichen Itza? Mam postawić na Palenque więcej neutralnych, a co np. z Yaxchilan? Myślałam, że musi być po równo na każdym kole.

2. Palenque: wykonuję akcję np. 3 w Palenque. Nie ma żetonów drewna ani kukurydzy. Należy mi się kukurydza? Muszę być na poziomie 2 toru 1?

2. Tory technologii.
Tor 2 Pozyskiwanie surowców: jestem na poziomie 2 (kamień). Oznacza to, że wezmę dodatkowy kamień, wykonując akcję 2 lub 5.
Czy otrzymam też dodatkowe drewno z poziomu 1? Innymi słowy czy otrzymuję surowce z poprzednich poziomów?
To samo dotyczy toru 3 i 4.

Będę wdzięczna za rozwianie moich wątpliwości.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: TZOLKIN

Post autor: rastula »

joanna1974 pisze:Witam,

zakupiłam Tzolkina (wreszcie).

Mam pewne wątpliwości po przeczytaniu instrukcji:

1. Może to banalne, ale chodzi o rozmieszczenie dummy workers na kołach w rozgrywce 3-osobowej. Wg instrukcji należy dobierać płytki dóbr, aż osiągnie się wymagana ilość neutralnych robotników czyli w tym przypadku 6.
Ale co, jeśli wylosuję np. Palenque, Palenque, Palenque, Tikal, Tikal, Chichen Itza? Mam postawić na Palenque więcej neutralnych, a co np. z Yaxchilan? Myślałam, że musi być po równo na każdym kole.


nie musi - stawiasz tak jak losujesz ( pamiętając że jeśli jest to pierwszy pion na danym kole stawiasz 2)

2. Palenque: wykonuję akcję np. 3 w Palenque. Nie ma żetonów drewna ani kukurydzy. Należy mi się kukurydza? Muszę być na poziomie 2 toru 1?

2. Tory technologii.
Tor 2 Pozyskiwanie surowców: jestem na poziomie 2 (kamień). Oznacza to, że wezmę dodatkowy kamień, wykonując akcję 2 lub 5.
Czy otrzymam też dodatkowe drewno z poziomu 1? Innymi słowy czy otrzymuję surowce z poprzednich poziomów?
To samo dotyczy toru 3 i 4.

produkując kamień nie otrzymasz dodatkowego drewna, ale produkując drewno nadal otrzymasz dodatkowe drewno - zdolności są zachowane, ale nie sumują się

Będę wdzięczna za rozwianie moich wątpliwości.
joanna1974
Posty: 19
Rejestracja: 21 lut 2012, 09:05
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: TZOLKIN

Post autor: joanna1974 »

Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź.

Możesz odpowiedzieć jeszcze na pyt. 2? Sorry, dwa pytania mają ten sam numer.

2. Palenque: wykonuję akcję np. 3 w Palenque. Nie ma żetonów drewna ani kukurydzy. Należy mi się kukurydza? Muszę być na poziomie 2 toru 1?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: TZOLKIN

Post autor: rastula »

joanna1974 pisze:Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź.

Możesz odpowiedzieć jeszcze na pyt. 2? Sorry, dwa pytania mają ten sam numer.

2. Palenque: wykonuję akcję np. 3 w Palenque. Nie ma żetonów drewna ani kukurydzy. Należy mi się kukurydza? Muszę być na poziomie 2 toru 1?

nie mogę , bo odpowiadam z pamięci i nie kojarzę jaka to akcja - ale jeśli nie ma żetonów to nie dostajesz kuku ani drewan ( chyba że masz taką umiejętność co daje kuku z "ugoru")

o to chodzi?
joanna1974
Posty: 19
Rejestracja: 21 lut 2012, 09:05
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: TZOLKIN

Post autor: joanna1974 »

Chodzi mi o sytuację , gdy chcę wziąć kukurydzę w Palenque, a na danym polu brak jest żetonów (nie ma drewna ani leżącej pod spodem kukurydzy). Co wtedy? Dostanę kukurydzę?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: TZOLKIN

Post autor: rastula »

joanna1974 pisze:Chodzi mi o sytuację , gdy chcę wziąć kukurydzę w Palenque, a na danym polu brak jest żetonów (nie ma drewna ani leżącej pod spodem kukurydzy). Co wtedy? Dostanę kukurydzę?

nie - chyba że masz taką "specjalność" na torze technologii
joanna1974
Posty: 19
Rejestracja: 21 lut 2012, 09:05
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: TZOLKIN

Post autor: joanna1974 »

Ok, dzięki wielkie! Teraz wszystko jasne.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Bea »

Czy zdarzyło się wam grając we dwie osoby, że pionkami blokującymi nieużywane pola akcji zapchaliście prawie całkowicie tylko dwa koła, a dwa pozostałe zostały puste? A może ja coś pokręciłam?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: rastula »

Bea pisze:Czy zdarzyło się wam grając we dwie osoby, że pionkami blokującymi nieużywane pola akcji zapchaliście prawie całkowicie tylko dwa koła, a dwa pozostałe zostały puste? A może ja coś pokręciłam?


losujesz płytki , wkładasz wg. nazwy dwa pionki ( jeśli to pierwsze na tym kole) lub jeden pionek jeśli już na tym kole są...

jeśli tak robiłaś to OK ...


zasadniczo może się zdarzyć, że któreś koło będzie szczególnie "zapchane"...
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Perpetka »

Bea pisze:Czy zdarzyło się wam grając we dwie osoby, że pionkami blokującymi nieużywane pola akcji zapchaliście prawie całkowicie tylko dwa koła, a dwa pozostałe zostały puste? A może ja coś pokręciłam?
Może się tak wylosować.
Tregard
Posty: 3
Rejestracja: 07 lut 2014, 08:23

Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Tregard »

Witam,
Mam dwa pytania dotyczące zasad:
1. Czy można na początku Dnia Żywienia, a POTEM za jej pomocą wyżywić robotników?
2. Czy posiadając drugi poziom technologii Rolnictwo można zbierać kukurydzę, gdy wszystkie żetony kukurydzy są zasłonięte przez żetony drewna?
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: RunMan »

Tregard pisze:1. Czy można na początku Dnia Żywienia, a POTEM za jej pomocą wyżywić robotników
Za czyją pomocą? ;) Generalnie żywimy pod koniec Dnia Żywienia, kiedy wszyscy gracze wykonali już swoje akcje, także jeśli chodzi o kukurydzę, to można obracać nią normalnie jako walutą podczas Dni, ale należy mieć na uwadze, że rozsądnie jest zostawić jej tyle, aby wyżywić robotników
Tregard pisze:2. Czy posiadając drugi poziom technologii Rolnictwo można zbierać kukurydzę, gdy wszystkie żetony kukurydzy są zasłonięte przez żetony drewna?
Zależy od sytuacji:
  • jeżeli na polu akcji #2 nie ma już żadnych żetonów (ani kukurydzy, ani lasu), a na dalszych polach akcji są kukurydze zakryte lasami, to stając na polu #2 otrzymujesz kukurydzę (stojąc na wyższych polach również masz taką możliwość, o ile zdecydujesz się na poniesienie stosownej opłaty, aby "zejść" na pole #2 - w innym przypadku, aby uzyskać kukurydzę z tych wyższych pól, zmuszony będziesz wypalać las)
  • Jeżeli na wszystkich polach żetony kukurydzy przesłonięte są lasem, to aby wziąć kukurydzę, niezależnie od poziomu rolnictwa, musiałbyś wypalić las, czym naraziłbyś się na gniew bogów (schodzisz o jeden stopień w którejś ze świątyń)
Generalnie poziom 2 rolnictwa pozwala na branie kukurydz pomimo tego, że na tym polu akcji nie ma już żadnego żetonu kukurydzy. Jeżeli ten żeton jest, w szczególności zakryty polem lasu, stosujesz się do normalnych zasad.
Tregard
Posty: 3
Rejestracja: 07 lut 2014, 08:23

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Tregard »

RunMan pisze:
Tregard pisze:1. Czy można na początku Dnia Żywienia, a POTEM za jej pomocą wyżywić robotników
Za czyją pomocą? ;) Generalnie żywimy pod koniec Dnia Żywienia, kiedy wszyscy gracze wykonali już swoje akcje, także jeśli chodzi o kukurydzę, to można obracać nią normalnie jako walutą podczas Dni, ale należy mieć na uwadze, że rozsądnie jest zostawić jej tyle, aby wyżywić robotników
Miało być: Czy na początku swojej tury gracz może błagać o kukurydzę, a potem za jej pomocą wyżywić robotników... Sądziłem, że żywienie ma miejsce na początku tury.
RunMan pisze:
Tregard pisze:2. Czy posiadając drugi poziom technologii Rolnictwo można zbierać kukurydzę, gdy wszystkie żetony kukurydzy są zasłonięte przez żetony drewna?
Zależy od sytuacji:
  • jeżeli na polu akcji #2 nie ma już żadnych żetonów (ani kukurydzy, ani lasu), a na dalszych polach akcji są kukurydze zakryte lasami, to stając na polu #2 otrzymujesz kukurydzę (stojąc na wyższych polach również masz taką możliwość, o ile zdecydujesz się na poniesienie stosownej opłaty, aby "zejść" na pole #2 - w innym przypadku, aby uzyskać kukurydzę z tych wyższych pól, zmuszony będziesz wypalać las)
  • Jeżeli na wszystkich polach żetony kukurydzy przesłonięte są lasem, to aby wziąć kukurydzę, niezależnie od poziomu rolnictwa, musiałbyś wypalić las, czym naraziłbyś się na gniew bogów (schodzisz o jeden stopień w którejś ze świątyń)
Generalnie poziom 2 rolnictwa pozwala na branie kukurydz pomimo tego, że na tym polu akcji nie ma już żadnego żetonu kukurydzy. Jeżeli ten żeton jest, w szczególności zakryty polem lasu, stosujesz się do normalnych zasad.
OK. A jak to działa w grze 3-osobowej? Jeśli żetony umieszcza się na 3 spośród 4 pól, to to czwarte jest nieaktywne? Jakby nie istniało? ;-)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: rastula »

żywienie ma miejsce zawsze na końcu danej tury!
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: RunMan »

Tregard pisze:Sądziłem, że żywienie ma miejsce na początku tury.
Instrukcja, str. 13: "Dzień Żywienia przebiega podobnie do zwykłej rundy, z tym wyjątkiem, że po turach wszystkich graczy, a przed przestawieniem Kalendarza, rozstrzygane są następujące etapy: (...)". Czyli wykonujecie akcje, żywienia, boże łaski, ewentualna zmiana budynków (jeżeli to połowa gry) i dopiero przestawiacie kalendarz
Tregard pisze:OK. A jak to działa w grze 3-osobowej? Jeśli żetony umieszcza się na 3 spośród 4 pól, to to czwarte jest nieaktywne? Jakby nie istniało? ;-)
Nie, przyjmujemy że w grze dostępne są jedynie 3 pola i dopóki na co najmniej jednym z tych trzech pól, na co najmniej jednej z trzech akcji nie skończą się żetony kukurydzy, to 2 poziom rolnictwa nic nam nie daje
Tregard
Posty: 3
Rejestracja: 07 lut 2014, 08:23

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Tregard »

No to wiem już wszystko :-)
Dzięki
czarzak
Posty: 6
Rejestracja: 16 gru 2013, 21:46

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: czarzak »

Tregard pisze:
RunMan pisze:
Tregard pisze:1. Czy można na początku Dnia Żywienia, a POTEM za jej pomocą wyżywić robotników
Za czyją pomocą? ;) Generalnie żywimy pod koniec Dnia Żywienia, kiedy wszyscy gracze wykonali już swoje akcje, także jeśli chodzi o kukurydzę, to można obracać nią normalnie jako walutą podczas Dni, ale należy mieć na uwadze, że rozsądnie jest zostawić jej tyle, aby wyżywić robotników
Miało być: Czy na początku swojej tury gracz może błagać o kukurydzę, a potem za jej pomocą wyżywić robotników... Sądziłem, że żywienie ma miejsce na początku tury.
RunMan pisze:
Tregard pisze:2. Czy posiadając drugi poziom technologii Rolnictwo można zbierać kukurydzę, gdy wszystkie żetony kukurydzy są zasłonięte przez żetony drewna?
Zależy od sytuacji:
  • jeżeli na polu akcji #2 nie ma już żadnych żetonów (ani kukurydzy, ani lasu), a na dalszych polach akcji są kukurydze zakryte lasami, to stając na polu #2 otrzymujesz kukurydzę (stojąc na wyższych polach również masz taką możliwość, o ile zdecydujesz się na poniesienie stosownej opłaty, aby "zejść" na pole #2 - w innym przypadku, aby uzyskać kukurydzę z tych wyższych pól, zmuszony będziesz wypalać las)
  • Jeżeli na wszystkich polach żetony kukurydzy przesłonięte są lasem, to aby wziąć kukurydzę, niezależnie od poziomu rolnictwa, musiałbyś wypalić las, czym naraziłbyś się na gniew bogów (schodzisz o jeden stopień w którejś ze świątyń)
Generalnie poziom 2 rolnictwa pozwala na branie kukurydz pomimo tego, że na tym polu akcji nie ma już żadnego żetonu kukurydzy. Jeżeli ten żeton jest, w szczególności zakryty polem lasu, stosujesz się do normalnych zasad.
OK. A jak to działa w grze 3-osobowej? Jeśli żetony umieszcza się na 3 spośród 4 pól, to to czwarte jest nieaktywne? Jakby nie istniało? ;-)
Rozumiem, że wg tej interpretacji, jeżeli w grze (czteroosobowej) mam dwa pola puste i dwa pola kukurydzy pokryte lasem, to nie mogę skorzystać z drugiego poziomu rolnictwa i wziąć kukurydzy "z" pustego pola, tylko muszę wypalać las?

Dla mnie ten pogląd jest kontrowersyjny. W instrukcji przy opisie drugiego poziomu rolnictwa czytamy "Jeśli w Palenque nie ma dostępnych żetonów Zbioru Kukurydzy (...)". Uważam, że żeton, który leży pod drewnem nie jest dostępny. Fakt dostępności na skutek wypalenia lasu jest wyjątkiem od reguły, którą jest niedostępność właśnie.

W opisie Palenque również nie ma sformułowania, które by przesądzało ten dylemat.

Dodatkowo - argument "środowiskowy": dlaczego możliwość korzystania z technologii miałaby być uzależniona od wykarczowania całego areału? Po to studiowałem rolnictwo ( ;) ), żeby nie musieć się narażać na gniew bogów...
ODPOWIEDZ