Terra Mystica - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
adam422
Posty: 4
Rejestracja: 03 wrz 2018, 14:48

Re: Terra Mystica

Post autor: adam422 »

To twierdza też daje 3 do miasta a nie ma takiej ikonki.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Trolliszcze »

adam422 pisze: 04 wrz 2018, 11:22 To twierdza też daje 3 do miasta a nie ma takiej ikonki.
Nie chodzi o 3 mocy do miasta (to oznacza ikona 3 fioletowych znaczników po prawej stronie w rzędzie Twierdzy i Sanktuarium); chodzi o to, że zbudowanie miasta wymaga minimum 4 budynków, a Sanktuarium zmniejsza ten wymóg do 3 budynków. Twierdza niczego takiego nie robi i dlatego nie ma takiej ikonki.
adam422
Posty: 4
Rejestracja: 03 wrz 2018, 14:48

Re: Terra Mystica

Post autor: adam422 »

Teraz dopiero załapałem a również znalazłem w instrukcji:) widocznie przeoczyłem, albo nie zapamiętałem.
Dzięki serdeczne za pomoc.
matthew
Posty: 5
Rejestracja: 20 gru 2018, 19:08

Re: Terra Mystica

Post autor: matthew »

Witam wszystkich!
Mam pytanie. Może już się przewijało, ale nie znalazłem na tyle sprecyzowanej odpowiedzi.

Czy jeżeli mam sterraformowany teren na mój rodzaj terenu, np. zrobiłem to w poprzedniej turze, to czy mogę kupić JEDNĄ ŁOPATĘ, zrobić na tym terenie terraformację za 0 ŁOPAT, następnie postawić osadę i za pozostałą 1 ŁOPATĘ terraformować kolejny teren?

Chodzi mi o analogię tego zapisu w instrukcji:
"Kiedy gracz zdobędzie 2 Łopaty, a do przekształcenia terenu potrzebuje tylko 1, może wykorzystać drugą do przekształcenia innego pola terenu. Na drugim przekształconym polu nie może jednak wybudować osady."
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Terra Mystica

Post autor: norkbes »

Nie możesz. Akcja jaką możesz wykonać to terraformowanie i (opcjonalnie) budowanie osady. Nie ma akcji budowanie i terraformowanie.
kamilpr
Posty: 372
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Terra Mystica

Post autor: kamilpr »

1. Czy można przekopać ziemie na swoj teren gdy nie ma już dostępnych kafelków Teojego terenu?

2. Czy osoba która spasowala może pobierać moc gdy ktoś wybuduje się obok jej budynku?
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Nidav »

1. Nie ma ograniczenia żetonów terenu, zatem tak, można przekopać - żetonów jest i tak na tyle dużo, że nie powinno ich zabraknąć.

2. Tak. To jest akcja pasywna i nawet po spasowaniu wciąż można pobierać moc.
kamilpr
Posty: 372
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: Terra Mystica

Post autor: kamilpr »

No właśnie dziś zabrakło nam terenów.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1285 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: vinnichi »

Mam pytanie o zdolnosć Halfingów z Kupców:
After building a Dwelling, if you returned your Ship to your supply instead of paying the normal cost to build that Dwelling, you receive 1 Worker.

Gdy zbudujesz Osadę zwracając do rezerwy jeden ze swoich Statków,zamiast płacić standardowy koszt, otrzymujesz 1 Robotnika.

Ale takie budowanie nie wymaga żadnych kosztów poza zwróceniem statku do zasobów ogólnych.
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Nidav »

vinnichi pisze: 15 sty 2020, 10:58 Mam pytanie o zdolnosć Halfingów z Kupców:
After building a Dwelling, if you returned your Ship to your supply instead of paying the normal cost to build that Dwelling, you receive 1 Worker.

Gdy zbudujesz Osadę zwracając do rezerwy jeden ze swoich Statków,zamiast płacić standardowy koszt, otrzymujesz 1 Robotnika.

Ale takie budowanie nie wymaga żadnych kosztów poza zwróceniem statku do zasobów ogólnych.
Si, nie wymaga, i tu po prostu jest błędna interpretacja zapisu ;) Statek możesz użyć do tego, żeby budować przy nim i opłacić normalny koszt lub poświęcić go i nim pokryć ten koszt. Zatem jeśli zdecydujesz się zwrócić statek do swoich zasobów, żeby pokryć koszt budowy, to wtedy otrzymujesz dodatkowo jednego robotnika.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Trolliszcze »

Konstrukcja gramatyczna zdania tu mąci, bo rzeczywiście nie jest oczywiste, które zdanie podrzędnego odnosi się do którego. Jaśniej byłoby pewnie: "Gdy zbudujesz osadę poprzez zwrócenie do zasobów Statku, a nie płacenie standardowego kosztu, otrzymujesz 1 Robotnika". Trochę mniej po polsku, ale za to jednoznacznie.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1285 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: vinnichi »

Dziękuję, tak zagraliśmy
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
betavulga
Posty: 10
Rejestracja: 21 lut 2021, 15:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: betavulga »

Jestem początkującym graczem w Terra Mystica. Zagrałem kilka partii na boardgamearena. Jest tam sporo nowych opcji dla mnie (tereny, nowy bonus i miasta itd.).
Chciałem zapytać o Kultystów. W podstawce jest tak, że jak stawiam budowlę kultystami i sąsiadujący przeciwnicy zdecydują się otrzymać moc, to przesuwam się o jedno pole na planszy kultów.
Na boardgamearena jest jeszcze dodatkowa zasada, która mówi, że jeżeli żaden przeciwnik nie zdecyduje się otrzymać mocy, wtedy ja (kultysta) otrzymuje 1pkt mocy.
Ta zasada weszła z jakimś dodatkiem, dodrukiem? Nawet jest to zaznaczone na planszy rasy na BGA, na "fizycznej" planszy tego nie ma.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 03 maja 2021, 16:50 przez betavulga, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
obo_bb
Posty: 138
Rejestracja: 18 sie 2017, 15:23
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 249 times
Been thanked: 76 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: obo_bb »

betavulga pisze: 02 maja 2021, 17:42 Na boardgamearena jest jeszcze dodatkowa zasada, która mówi, że jeżeli żaden przeciwnik nie zdecyduje się otrzymać mocy, wtedy ja (kultysta) otrzymuje 1pkt mocy.
Tu masz naklejki balansujace Kultystów i dwie rasy z Ognia i Lodu:
https://boardgamegeek.com/filepage/1244 ... s-stickers
Poniżej znajdziesz linki do dyskusji.
sowizz
Posty: 27
Rejestracja: 02 paź 2018, 18:35
Has thanked: 100 times
Been thanked: 12 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: sowizz »

obo_bb pisze: 02 maja 2021, 20:15
betavulga pisze: 02 maja 2021, 17:42 Na boardgamearena jest jeszcze dodatkowa zasada, która mówi, że jeżeli żaden przeciwnik nie zdecyduje się otrzymać mocy, wtedy ja (kultysta) otrzymuje 1pkt mocy.
Tu masz naklejki balansujace Kultystów i dwie rasy z Ognia i Lodu:
https://boardgamegeek.com/filepage/1244 ... s-stickers
Poniżej znajdziesz linki do dyskusji.
Orientujesz się czy w najnowszym polskim wydaniu te zmiany zostały naniesione na planszetki i nie potrzeba już naklejek (tak jak w wydaniach zagranicznych)?
Awatar użytkownika
obo_bb
Posty: 138
Rejestracja: 18 sie 2017, 15:23
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 249 times
Been thanked: 76 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: obo_bb »

Nie wiem, bo sam mam starą wersję podstawki, ale w Ogniu i Lodzie (mam wersję niemiecką chyba z zeszłego roku) to już było naniesione.
betavulga
Posty: 10
Rejestracja: 21 lut 2021, 15:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: betavulga »

sowizz pisze: 02 maja 2021, 22:19 Orientujesz się czy w najnowszym polskim wydaniu te zmiany zostały naniesione na planszetki i nie potrzeba już naklejek (tak jak w wydaniach zagranicznych)?
Kupowałem grę ok. 2 tyg. temu (podstawkę oraz dodatek Ogień i Lód - wydanie PL/CZ) na 3 trolle. W moich egzemplarzach nie ma tych zmian naniesionych - a to jest prawdopodobnie najnowszy dodruk.

Czy są jeszcze jakieś inne zmienione zasady, jeśli chodzi tylko o podstawkę?
Awatar użytkownika
Atopos
Posty: 100
Rejestracja: 20 mar 2016, 15:18
Has thanked: 23 times
Been thanked: 12 times

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: Atopos »

betavulga pisze: 02 maja 2021, 17:42 Ta zasada weszła z jakimś dodatkiem, dodrukiem? Nawet jest to zaznaczone na planszy rasy na BGA, na "fizycznej" planszy tego nie ma.
Ja kupowałem swój egzemplarz w styczniu 2015 roku i mam to w instrukcji ale nie na planszetce.
betavulga
Posty: 10
Rejestracja: 21 lut 2021, 15:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Post autor: betavulga »

Atopos pisze: 03 maja 2021, 17:35 Ja kupowałem swój egzemplarz w styczniu 2015 roku i mam to w instrukcji ale nie na planszetce.
Faktycznie, w nowym dodruku tak samo, w instrukcji jest, na planszetce nie ma.
crook
Posty: 2
Rejestracja: 11 kwie 2015, 16:17

Re: Terra Mystica - pytania i wątpliwości

Post autor: crook »

Witam,

proszę Was o informację jak traktować umiejętność oraz bonus z twierdzy dla nacji Fakirzy.

Czy gdy wybudujesz twierdzę to przy locie dywanem masz zwiększony dystans lotu z 1 na 2 i dostajesz co turę kapłana i to wszystko?

Czy to kumuluje się z podstawową umiejętnością, tzn. masz lot dywanem o dystansie 3 (1+2) i dostajesz aż 8 (4+4) punktów zwycięstwa za lot. Na grafice karty w umiejętności i twierdzy pokazano 4 punkty zwycięstwa. Wydaje mi się, że nie ma kumulacji, bo byłoby to zbyt mocne, ale wolę upewnić się.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
obo_bb
Posty: 138
Rejestracja: 18 sie 2017, 15:23
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 249 times
Been thanked: 76 times

Re: Terra Mystica - pytania i wątpliwości

Post autor: obo_bb »

crook pisze: 03 maja 2021, 19:47 Witam,

proszę Was o informację jak traktować umiejętność oraz bonus z twierdzy dla nacji Fakirzy.

Czy gdy wybudujesz twierdzę to przy locie dywanem masz zwiększony dystans lotu z 1 na 2 i dostajesz co turę kapłana i to wszystko?

Czy to kumuluje się z podstawową umiejętnością, tzn. masz lot dywanem o dystansie 3 (1+2) i dostajesz aż 8 (4+4) punktów zwycięstwa za lot. Na grafice karty w umiejętności i twierdzy pokazano 4 punkty zwycięstwa. Wydaje mi się, że nie ma kumulacji, bo byłoby to zbyt mocne, ale wolę upewnić się.

Pozdrawiam
Kapłana to przy locie oddajesz, nie otrzymujesz ;)
Twierdza zwiększa zasięg o 1 (również do punktacji końcowej).
Za każdym razem kiedy lecisz, to oddajesz kapłana i otrzymujesz 4 pkt, nic się nie kumuluje.
Spoiler:
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 263
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 63 times
Been thanked: 104 times

Re: Terra Mystica - pytania i wątpliwości

Post autor: yaro_ »

Twierdza Fakirów odsłania przychód w postaci kapłana co turę - chyba o to chodziło :)
Pozostałe zasady kolega wyżej dobrze napisał :)
crook
Posty: 2
Rejestracja: 11 kwie 2015, 16:17

Re: Terra Mystica - pytania i wątpliwości

Post autor: crook »

Tak, miałem na myśli dochód na początku rundy z twierdzy.

Dziękuję za rozwianie wątpliwości.

Pozdrawiam
betavulga
Posty: 10
Rejestracja: 21 lut 2021, 15:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Terra Mystica - pytania i wątpliwości

Post autor: betavulga »

Ktoś wie, co to za para alternatywnych żetonów: https://boardgamegeekstore.com/products ... 6f75&_ss=r

Wyglądają identycznie jak z minidodatku Special Landscapes, ale komplet to 10 żetonów. Tylko dwa, to bez sensu.
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Terra Mystica - pytania i wątpliwości

Post autor: Matti_C »

betavulga pisze: 06 maja 2021, 14:49 Ktoś wie, co to za para alternatywnych żetonów: https://boardgamegeekstore.com/products ... 6f75&_ss=r

Wyglądają identycznie jak z minidodatku Special Landscapes, ale komplet to 10 żetonów. Tylko dwa, to bez sensu.
Był minidodatek ze wszystkimi 10 zawierający także te 2 pokazane, ten dwużetonowy dodatek jest faktycznie bez sensu. Ponadto nawet te 10 żetonów jest bez sensu bo nie ma oficjalnych zasad ich używania ;)
ODPOWIEDZ