Terra Mystica - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Nidhogg »

Bea pisze:Ale chyba jest możliwa taka sytuacja że jak ktoś się koło nas buduje możemy dostać nie całą przysługującą nam moc jeśli nid mamy wystarczającej liczby znaczników. Nie musimy wtedy zupełnie rezygnować z mocy.
Nie musisz rezygnować ale mimo że dostaniesz mniej mocy (bo więcej nie możesz) to płacisz całość.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Bea »

Nidhogg pisze:
Bea pisze:Ale chyba jest możliwa taka sytuacja że jak ktoś się koło nas buduje możemy dostać nie całą przysługującą nam moc jeśli nid mamy wystarczającej liczby znaczników. Nie musimy wtedy zupełnie rezygnować z mocy.
Nie musisz rezygnować ale mimo że dostaniesz mniej mocy (bo więcej nie możesz) to płacisz całość.
Jesteś pewien że w takim przypadku płacisz za całość? Niestety nie mam teraz instrukcji przy sobie.
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terra Mystica

Post autor: GeQ »

Nie musisz rezygnować ale mimo że dostaniesz mniej mocy (bo więcej nie możesz) to płacisz całość.[/quote]
Jesteś pewien że w takim przypadku płacisz za całość? Niestety nie mam teraz instrukcji przy sobie.[/quote]


Też tak bym to widział. Albo bierzesz albo nie. A to czy możesz tę ilość mocy przekręcić to już inna kwestia.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Czochrun »

Z instrukcji wynika, że płaci się wtedy mniej.
Niestety Moc zdobywana z Budowli nie jest darmowa. Aby ją otrzymać, gracz musi utracić PZ w ilości punktów zdobytej Mocy minus jeden.
Nie wolno zdobyć części Mocy, aby zachować PZ, gracz decyduje na zasadzie wszystko albo nic. Wyjątki: Jeżeli gracz nie ma
wystarczająco dużo Mocy w Naczyniach I i II, zdobywa tylko tyle Mocy, aby przesunąć wszystkie znaczniki do Naczynia III, płacąc za to odpowiednią liczbę PZ.
Czyli jeśli nie mogę przesunąć więcej mogę wziąć to co mi wystarcza, ale wtedy płacę zgodnie z pierwszym zdaniem. Tyle punktów ile przesunąłem znaczników, minus jeden.
Patold
Posty: 6
Rejestracja: 01 paź 2014, 13:29

Re: Terra Mystica

Post autor: Patold »

Z tego co się orientuję to w instrukcji widnieją dwa wyjątki od reguły brania całej mocy. Pierwszy właśnie opisywany, w którym otrzymana moc jest większa niż nasze możliwości.(bierzemy tyle aż wszystkie znaczniki znajdą się w trzecim naczyniu). Drugi to przypadek w którym nasze punkty zwycięstwa spadłyby poniżej zera.
Punryk
Posty: 30
Rejestracja: 05 paź 2013, 23:25

Re: Terra Mystica

Post autor: Punryk »

płaci się tyle ile mocy się bierze minus jeden, a bierze się całość albo nic. To że nie masz skąd przesunąć znaczników nie znaczy że nie dostałeś tej mocy.

edit przydałoby sie potwierdzenie graczy ze snellmana
Ostatnio zmieniony 26 sty 2016, 15:02 przez Punryk, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Czochrun »

Punryk pisze:płaci się tyle ile mocy się bierze minus jeden, a bierze się całość albo nic. To że nie masz skąd przesunąć znaczników nie znaczy że nie dostałeś tej mocy.
Czyli mam 2 znaczniki w II. Dostaję 3 mocy i decyduję się na wzięcie - biorę 3, ale przesuwam tylko 2 i mam -2 punkty?

Jak się ma zatem do tego ten punkt regulaminu: kluczem tu jest chyba słowo "odpowiednią liczbę". Odnosi się to do tego co zdobyłem czy co przesunąłem?
Wyjątki: Jeżeli gracz nie ma wystarczająco dużo Mocy w Naczyniach I i II, zdobywa tylko tyle Mocy, aby przesunąć wszystkie znaczniki do Naczynia III, płacąc za to odpowiednią liczbę PZ.
Punryk
Posty: 30
Rejestracja: 05 paź 2013, 23:25

Re: Terra Mystica

Post autor: Punryk »

Czochrun pisze: Czyli mam 2 znaczniki w II. Dostaję 3 mocy i decyduję się na wzięcie - biorę 3, ale przesuwam tylko 2 i mam -2 punkty?

Jak się ma zatem do tego ten punkt regulaminu: kluczem tu jest chyba słowo "odpowiednią liczbę". Odnosi się to do tego co zdobyłem czy co przesunąłem?
edit
1. jednak płacisz za to ile przesuniesz znaczników. POTWIERDZONE
2. Co do darmowej akcji przepalania mocy to wykonuje się ją w dowolnym momencie ale własnej tury.
3. tak można otrzymywać moc od sąsiadów po spasowaniu.

Znalazłem to na bgg:
https://boardgamegeek.com/wiki/page/Ter ... a_FAQ#toc9
Ostatnio zmieniony 26 sty 2016, 15:09 przez Punryk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Czochrun »

Punryk pisze:
Czochrun pisze: Czyli mam 2 znaczniki w II. Dostaję 3 mocy i decyduję się na wzięcie - biorę 3, ale przesuwam tylko 2 i mam -2 punkty?

Jak się ma zatem do tego ten punkt regulaminu: kluczem tu jest chyba słowo "odpowiednią liczbę". Odnosi się to do tego co zdobyłem czy co przesunąłem?

1. tak, płacisz za moc która ci przysługuje z budynków a nie za to ile przesuniesz znaczników. jednak powiem szczerze że byłbym wdzięczny jakby ktoś to potwierdził bo czytając wątki na geeku nie mam pewności jednak
Znalazłem to na bgg:
https://boardgamegeek.com/wiki/page/Ter ... a_FAQ#toc9
W tym linku piszą jednak coś innego.

What happens if I get 3 Power, but I'm only able to gain 2 of them? Do I still have to pay 2 VP to gain the Power?
No, if you aren't able to gain all the Power, you only need to pay VP for what you gain. In this case 1 VP.

Czyli płacisz za to co przesuniesz a nie za to co przysługuje.
Punryk
Posty: 30
Rejestracja: 05 paź 2013, 23:25

Re: Terra Mystica

Post autor: Punryk »

tak masz rację źle to pamiętałem, w polskiej instrukcji też jest to w zasadzie wyraźnie opisane
gamerm91
Posty: 2
Rejestracja: 26 sty 2016, 17:10

Re: Terra Mystica

Post autor: gamerm91 »

Mam pewne wątpliwości dotyczący akcji przekształcania terenu:

"Łopaty wolno przydzielać do pojedynczego pola terenu, oprócz
dwóch przypadków:
• Jeżeli Łopaty zdobyte poprzez Zaklęcie lub żeton Bonusów nie są
wystarczające, aby przekształcić teren na Preferowany, gracz może
wymienić Robotników na brakujące Łopaty (po kursie zgodnym
z aktualną pozycją Wskaźnika na torze Trudności przekształcenia).
• Kiedy gracz zdobędzie 2 Łopaty, a do przekształcenia terenu potrzebuje
tylko 1, może wykorzystać drugą do przekształcenia innego
pola terenu. Na drugim przekształconym polu nie może jednak
wybudować Osady.
(Dotyczy to również 3 Łopat zdobywanych przez Niziołki w momencie
wybudowania Twierdzy, (patrz ostatnia strona instrukcji)."


Czy mogę prosić o wytłumaczenie tego na jakimś prostym przykładzie? Bo jeśli dobrze rozumiem, to będąc np wiedźmą nie mogę przekształcić pola w żaden inny teren niż las. A może jest to możliwe? Np. do zrobienia lasu z pustyni potrzebuję 3 łopat. Czy grając wiedźmą, mogę użyć 1 łopaty aby zrobić pustkowie (położyć taki żeton) a potem użyć (w kolejnej akcji) 2 łopat aby zrobić las(preferowany)?

Odnośnie do zacytowanych fragmentów instrukcji - co oznacza pierwszy podpunkt? (pierwsza kropka). Czy chodzi o to, że całkowite przekształcenie używając łopat z bonusu/zaklęcia musi nastąpić w jednej rundzie?

A o czym mówi punkt 2? (druga kropka) Jeśli zdobędę 2 łopaty (rozumiem, że w grę wchodzi tylko czar albo umiejętność niziołków) a do przekształcenia potrzebuję jednej, to tę drugą mogę użyć przekształcając dowolny teren na preferowany, czy tylko taki, do przekształcenia którego wystarczy mi jedna łopata? A może mogę użyć tej 1 łopaty, aby przekształcić teren o krok bliżej swojego (np. gram wiedźmą, rzucam czar i dostaję 2 łopaty. 1 używam i przekształcam teren + buduję osadę, 2 używam do przekształcenia pustyni do pustkowi - czy to zagranie zgodne z regułami gry?)

Proszę o cierpliwe wytłumaczenie przekształcenia terenu w tej świetnej grze :)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: Veridiana »

Pamiętam, jak rozkminiałam ten problem na BGG :D
W sumie, gramy tak, że:
przekształcać w jednym ruchu można cokolwiek na cokolwiek póki łopat starczy (z zachowaniem sąsiedztwa dla każdego przekształcanego pola - czyli nie łańcuchowo), ale wybudować osadę można tylko na jednym z tych pól.
Oczywiście, najczęściej, jeśli się da, to przekształca się do preferowanego terenu i tylko nadwyżki idą na całościowe lub częściowe przekształcanie kolejnego pola.
Fragment w polskiej instrukcji też był dla mnie niejasny, ale odkąd gramy tak jak powyżej, jest bezproblemowo :)
gamerm91
Posty: 2
Rejestracja: 26 sty 2016, 17:10

Re: Terra Mystica

Post autor: gamerm91 »

Bardzo dziękuję za rozjaśnienie ;)

Czyli jeśli dobrze rozumiem - jeśli np. gram Nomadami, mogę za 1 łopatę zmienić pole w pustynię i zbudować osadę, ale mogę też np. zmienić bagno (czarne) w pole (brązowe)? :)
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Matti_C »

Możesz sobie przekształcać po kole w dowolną stronę puki nie dojdziesz do terenu preferowanego lub nie skończą Ci się łopaty(częściowe przekształcanie jest dozwolone , ale ryzykujesz , że ktoś to pole Ci zabuduje) Podczas jednego kopania nie możesz zmieniać kierunku poruszania się na kole (nie można przekształcić szarych gór w czerwone pustkowie i z powrotem w góry). Gdy dojdziesz do swojego terenu możesz zacząć przekształcać inne pole (zgodnie z regułami sąsiedztwa) 2 łopaty możesz dostać z czaru za 6 lub jako nagroda za 8 poziom na kulcie (po rundzie z odpowiednim kafelkiem bonusu) niziołki mają 3 łopaty za postawienie twierdzy. Niezależnie , czy podczas ruchu przekształcisz 1 , 2 czy 3 tereny do swojego preferowanego to osadę możesz postawić tylko na jednym.
gamerm91 pisze:Czyli jeśli dobrze rozumiem - jeśli np. gram Nomadami, mogę za 1 łopatę zmienić pole w pustynię i zbudować osadę, ale mogę też np. zmienić bagno (czarne) w pole (brązowe)? :)
Wszystko się zgadza. Możesz nawet grając Nomadami przekształcić pole w bagno jeśli tak chcesz (czyli oddalić się od swojego terenu)
von Klamke
Posty: 120
Rejestracja: 12 lut 2013, 00:03
Lokalizacja: Toruń

Re: Terra Mystica

Post autor: von Klamke »

Ba, na upartego to możesz przekształcić nawet swój własny teren.
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Matti_C »

von Klamke pisze:Ba, na upartego to możesz przekształcić nawet swój własny teren.
Chyba nie , patrzyłeś w instrukcji? Sprawdzę wieczorem.
von Klamke
Posty: 120
Rejestracja: 12 lut 2013, 00:03
Lokalizacja: Toruń

Re: Terra Mystica

Post autor: von Klamke »

Matti_C pisze:
von Klamke pisze:Ba, na upartego to możesz przekształcić nawet swój własny teren.
Chyba nie , patrzyłeś w instrukcji? Sprawdzę wieczorem.
Nie sprawdzaj, bo nie ma tego w instrukcji, ale FAQ z BGG w punkcie 2.1 rzecze:
FAQ pisze: Can I transform a Terrain space that is already my Home terrain?

Yes, but only if it is your Home terrain at the beginning of your turn. In this case you could transform it a maximum of 6 times.

https://boardgamegeek.com/wiki/page/Terra_Mystica_FAQ
O.Ren
Posty: 7
Rejestracja: 10 lut 2016, 01:33

Re: Terra Mystica

Post autor: O.Ren »

Mam pytanie dotyczące punktacji za obszary na koniec gry. W instrukcji jest napisane ze gracz z najwieksza liczba polaczonych budowli otrzymuje 18 PZ - chodzi o sama liczbe budowli czy ich zliczona sumaryczna moc? (W przykladzie ponizej mowi sie o 20 lub 19 budowlach na gracza a przeciez jest ich tylko 17?????)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: Veridiana »

Przykładu nie czytałam, ale chodzi o liczbę 8)
O.Ren
Posty: 7
Rejestracja: 10 lut 2016, 01:33

Re: Terra Mystica

Post autor: O.Ren »

Czyli osada i np. twierdza licza sie tak samo jako jeden???? Ktos kto ma powiedzmy obszar z 5 osad wygrywa z kims kto ma powiedzmy twierdze, dwie swiatynie i osade w swoim obszarze???
Punryk
Posty: 30
Rejestracja: 05 paź 2013, 23:25

Re: Terra Mystica

Post autor: Punryk »

tak, liczysz ilość budynków nie ważne jakiego rodzaju
O.Ren
Posty: 7
Rejestracja: 10 lut 2016, 01:33

Re: Terra Mystica

Post autor: O.Ren »

Dzieki za odpowiedzi :) Wychodzi na to ze zle gralam :roll:
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3644
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Terra Mystica

Post autor: gafik »

Pytanie odnośnie "specjala" Kultystów:

1. Kiedy buduję w sąsiedztwie 1,2,3 graczy i oni odmówią czerpania mocy to po prostu dostaję jedną moc.
2. Kiedy buduję w sąsiedztwie 1 gracza i on czerpie z tego moc to ja podnoszę poziom wybranego kultu o 1.

...co się stanie kiedy buduję w sąsiedztwie więcej niż jednego gracza i wszyscy zaczerpną mocy, czy ja mogę podnieść poziom kultu tyle razy ile graczy, dalej tylko jeden raz (jak w pkt.2)?
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 545 times
Been thanked: 281 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Atamán »

Tylko jeden raz.

Zasada kultystów jest prosta:
1) jeśli choć 1 gracz weźmie moc, to +1 do kultu
2) jeśli wszyscy gracze odmówią, to +1 moc
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 477
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 108 times
Been thanked: 41 times

Re: Terra Mystica

Post autor: ixi24 »

Ja mam pytanie do akcji kopania i stawiania osad. Jeżeli mam wolny swój teren, albo wcześniej go zmieniłem na swój to w swojej kolejnej akcji mogę tylko budować osadę opłacając jej koszt ?
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
ODPOWIEDZ