Terra Mystica - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Terra Mystica - pytania i wątpliwości

Post autor: Banan2 »

Witam !

Po wczorajszej grze pojawiły się wątpliwości:
1. Według instrukcji (str. 10, prawa kolumna):
Po przekształceniu terenu nie trzeba od razu budować Osady. Jest to możliwe w dowolnej późniejszej akcji (ale będzie wymagało osobnej Akcji Przekształcenia).
Osobnej Akcji Przekształcenia ?! Jeszcze raz trzeba przekształcać (tzn. płacić łopatami)?

2. Według instrukcji (str. 13, lewa kolumna):
Alternatywą dla Kultów i trwałego umieszczenia w nich Kapłana jest przesunięcie Wskaźnika na torze Kultu o 1 miejsce i zwrócenie Kapłana do rezerwy gracza obok planszy rasy.
Czy to dobrze rozumiem. Zamiast stawiać Kapłana na polu np. 3 i przesuwać się o 3 można używając Kapłana przesunąć się o 1 i zwrócić Kapłana do rezerwy?

3. Według instrukcji (str. 15, prawa kolumna):
Zasady szczegółowe dla łopat z przychylności kultów.
Jeśli dobrze rozumiem to te łopaty trzeba od razu wykorzystać na przekształcenie terenu? Bo przechowywać łopat nie wolno. Nie można też od razu wybudować osad.

4. Według instrukcji (str. 18):
Dodatek II: żetony łask.
Jeśli dobrze rozumiem to gracz dobiera jeden dowolny żeton łask ? I można posiadać jeden żeton każdego typu (1 spośród 12 dostępnych w grze) ?

Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Terra Mystica

Post autor: GrzeL »

Banan2 pisze: Po wczorajszej grze pojawiły się wątpliwości:
1. Według instrukcji (str. 10, prawa kolumna):
Po przekształceniu terenu nie trzeba od razu budować Osady. Jest to możliwe w dowolnej późniejszej akcji (ale będzie wymagało osobnej Akcji Przekształcenia).
Osobnej Akcji Przekształcenia ?! Jeszcze raz trzeba przekształcać (tzn. płacić łopatami)?

2. Według instrukcji (str. 13, lewa kolumna):
Alternatywą dla Kultów i trwałego umieszczenia w nich Kapłana jest przesunięcie Wskaźnika na torze Kultu o 1 miejsce i zwrócenie Kapłana do rezerwy gracza obok planszy rasy.
Czy to dobrze rozumiem. Zamiast stawiać Kapłana na polu np. 3 i przesuwać się o 3 można używając Kapłana przesunąć się o 1 i zwrócić Kapłana do rezerwy?

3. Według instrukcji (str. 15, prawa kolumna):
Zasady szczegółowe dla łopat z przychylności kultów.
Jeśli dobrze rozumiem to te łopaty trzeba od razu wykorzystać na przekształcenie terenu? Bo przechowywać łopat nie wolno. Nie można też od razu wybudować osad.

4. Według instrukcji (str. 18):
Dodatek II: żetony łask.
Jeśli dobrze rozumiem to gracz dobiera jeden dowolny żeton łask ? I można posiadać jeden żeton każdego typu (1 spośród 12 dostępnych w grze) ?
Ad. 1
Przekształcanie i budowa osad (domków) jest traktowane jako jedna akcja. Możesz zinterpretować to tak, przekształcasz teren za potrzebną liczbę łopat (0-3), zero łopat jest szczególnym przypadkiem. W skrócie nie musisz, a wręcz nie możesz przekształcać swojego terenu.

Ad. 2
Tak.

Ad. 3
Tak, wykorzystujesz to co dostajesz i nie robisz nic poza tym, bo to nie jest twoja tura.

Ad. 4
Tak, dobierasz jeden dowolny, ale pod warunkiem, że takiego jeszcze nie masz.
Gonzales
Posty: 11
Rejestracja: 09 mar 2007, 17:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Terra Mystica

Post autor: Gonzales »

Mam pytanie odnośnie Poświęcenia mocy (strona 13 w instrukcji)
Czy można przesunąć znaczniki (poświęcając połowę) z naczynia II do naczynia III, w momencie gdy w naczyniu I znajdują się znaczniki?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Terra Mystica

Post autor: rastula »

Gonzales pisze:Mam pytanie odnośnie Poświęcenia mocy (strona 13 w instrukcji)
Czy można przesunąć znaczniki (poświęcając połowę) z naczynia II do naczynia III, w momencie gdy w naczyniu I znajdują się znaczniki?

wydaje mi się że ten dramatyczny ruch jest dozwolony w dowolnym momencie ( oczywiście pod warunkiem posiadania przynajmniej dwóch punktów mocy w naczyniu II)
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Tolis »

Poswiecanie many z 2 kola jest dostepna zawsze, z tego co pamietam po prostu wykorzystane znaczniki sie wyrzuca z gry. Gracz ktory to robi ma po prostu mniej znacznikow many.
I nie jest to dramatyczny ruch, a pewna strategia gry, wtedy szybciej znaczniki kraza do 3 banku.
No i pozatym to moze byc jedyny sposob na zdobycie kaplana w poczatkowej fazie gry.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Terra Mystica

Post autor: rastula »

Tolis pisze:Poswiecanie many z 2 kola jest dostepna zawsze, z tego co pamietam po prostu wykorzystane znaczniki sie wyrzuca z gry. Gracz ktory to robi ma po prostu mniej znacznikow many.
I nie jest to dramatyczny ruch, a pewna strategia gry, wtedy szybciej znaczniki kraza do 3 banku.
No i pozatym to moze byc jedyny sposob na zdobycie kaplana w poczatkowej fazie gry.

też zagrałem ten ruch ( nie jest to akcja) w celu przyspieszenia cyrkulacji many :)

no i oczywiście na końcu gry to już był hurra attack i wyciśniecie na maksa jakby jutra nie było :)
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1340
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 543 times
Been thanked: 280 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Atamán »

Poświęcenie many nie przyśpiesza cyrkulacji.
Awatar użytkownika
aro_kal
Posty: 39
Rejestracja: 12 sie 2009, 21:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Terra Mystica

Post autor: aro_kal »

Przyspiesza i to jak diabli.

Mój szwagier zagrał dość oryginalnie i od niemal pierwszej rundy poświęcał manę z drugiej miseczki. Pod koniec gry miał może z 7-8 znaczników i wtedy jakikolwiek przyrost many prowadził do tego, że do ostatniej miseczki choć kilka trafiało, co pozwalało mu na rzucenie co najmniej jednego czaru. Wcale niegłupia strategia!
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3402
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1137 times
Been thanked: 597 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: piton »

ja od pierwszej rundy mam max 6 znaczników... doskonale napędza koniunkturę i zdecydowanie przyspiesza cyrkulację.
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
coldsoul
Posty: 220
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Terra Mystica

Post autor: coldsoul »

Witam. Podepnę się pod temat Terra Mystica, jako że również mam wątpliwości...


1)
Faza akcji: Gracz otrzymuje 3 PZ za budowę
Faktorii.
Koniec tury: Gracz otrzymuje 1 Łopatę za każde
4 poziomy przychylności Kultu Wody i natychmiast
je wykorzystuje (w kolejności rozgrywania
kolejnej tury).


Sprawa dotyczy wytłuszczonego druku.
natychmiast? tzn. już teraz? Osady budować nie mogę?

(w kolejności rozgrywania kolejnej tury) - czyli?

2)
Kolejne pytanie dotyczy umiejętności specjalnych w pomarańczowych heksach.
Rozumiem, że podczas korzystania z tej akcji mogę wybrać tylko jedną umiejętność w pomarańczowym heksie?

3) I tak... (dotyczy umiejętności specjalnych) )Jeśli wybiorę np. łopatę to mogę wykonać operację przekształcania terenu i następnie np. wybudować osadę dopłacając dodatkowe surowce?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Terra Mystica

Post autor: GrzeL »

coldsoul pisze:Witam. Podepnę się pod temat Terra Mystica, jako że również mam wątpliwości...


1)
Faza akcji: Gracz otrzymuje 3 PZ za budowę
Faktorii.
Koniec tury: Gracz otrzymuje 1 Łopatę za każde
4 poziomy przychylności Kultu Wody i natychmiast
je wykorzystuje (w kolejności rozgrywania
kolejnej tury).


Sprawa dotyczy wytłuszczonego druku.
natychmiast? tzn. już teraz? Osady budować nie mogę?

(w kolejności rozgrywania kolejnej tury) - czyli?

2)
Kolejne pytanie dotyczy umiejętności specjalnych w pomarańczowych heksach.
Rozumiem, że podczas korzystania z tej akcji mogę wybrać tylko jedną umiejętność w pomarańczowym heksie?

3) I tak... (dotyczy umiejętności specjalnych) )Jeśli wybiorę np. łopatę to mogę wykonać operację przekształcania terenu i następnie np. wybudować osadę dopłacając dodatkowe surowce?
Ad 1
Tak, natychmiast oznacza w tym momencie.
Nie można budować ani dokładać dodatkowych łopat (za standardową opłatę). Np. giganci, który otrzymali jedna łopatę, nic nie mogą przekopać.
W kolejności, w jakiej będzie rozgrywana kolejna tura, czyli poczynając od gracza, który pierwszy spasował zgodnie ze wskazówkami zegara.

Ad 2
Tak, każdy ośmiokąt przedstawia tylko jedną akcję specjalną.

Ad 3
Tak, dodatkowo możesz dopłacić standardowy koszt za dodatkowe łopaty, jeśli są potrzebne, ale możesz tak przekształcić tylko jedno pole na akcję, wyjątek stanowi podwójna łopata zaklęcia (power action) kiedy możesz przekopać dwa obszary, ale postawić budynek tylko na jednym.
coldsoul
Posty: 220
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Terra Mystica

Post autor: coldsoul »

Dzięki GrzeL !
coldsoul
Posty: 220
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Terra Mystica

Post autor: coldsoul »

Mam jeszcze jedną wątpliwość...

Zapis instrukcji...

Punktacja za zasoby
Na koniec gracze otrzymują PZ za posiadane zasoby: 1 PZ za
3 Monety (wszystkie inne zasoby można wymienić na Monety,
zgodnie z tabelą Konwersji, patrz strona 13).

Czyli jak mam wymienić np 4 kostki robotników...?
Lub 1 mnicha?
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 465
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: Terra Mystica

Post autor: the_ka »

coldsoul pisze:Mam jeszcze jedną wątpliwość...

Zapis instrukcji...

Punktacja za zasoby
Na koniec gracze otrzymują PZ za posiadane zasoby: 1 PZ za
3 Monety (wszystkie inne zasoby można wymienić na Monety,
zgodnie z tabelą Konwersji, patrz strona 13).

Czyli jak mam wymienić np 4 kostki robotników...?
Lub 1 mnicha?
Na każdej planszy rasy pod III naczyniem jest schemat wymiany. 1 kultysta możesz zamienić na 1 robotnika a 1 robotnika na 1 monetę.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Terra Mystica

Post autor: GrzeL »

the_ka pisze:
coldsoul pisze:Mam jeszcze jedną wątpliwość...

Zapis instrukcji...

Punktacja za zasoby
Na koniec gracze otrzymują PZ za posiadane zasoby: 1 PZ za
3 Monety (wszystkie inne zasoby można wymienić na Monety,
zgodnie z tabelą Konwersji, patrz strona 13).

Czyli jak mam wymienić np 4 kostki robotników...?
Lub 1 mnicha?
Na każdej planszy rasy pod III naczyniem jest schemat wymiany. 1 kultysta możesz zamienić na 1 robotnika a 1 robotnika na 1 monetę.
Dodam, że przemian zgodnie z tym schematem gracz może dokonywać w dowolnym monecie swojej tury (przed, jak i po akcji).
coldsoul
Posty: 220
Rejestracja: 12 wrz 2011, 17:03
Lokalizacja: ok. Wrocławia

Re: Terra Mystica

Post autor: coldsoul »

Właśnie znalazłem te małe strzałeczki na planszy (tor konwersji)... Haha...
Dzięki ;)
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Terra Mystica

Post autor: elayeth »

Nie mam przy sobie instrukcji, a nie moge znaleźć w wersji elektornicznej, więc zadam pytania nie odnosząc się do poszczególnych jej zapisów. Być może coś przeoczyłem...

Pytania:
1. Czy bonusy po prawej stronie na żetonach Łask (a więc NIE te koła postępu na torze kultów) zostają do końca gry, czy tylko jednorazowo? Wczoraj grając pierwszy raz ze znajomymi stwierdziliśmy, że wydają się zbyt mocne i graliśmy jednorazowo (np: + 4 mocy w fazie dochodów - po użyciu odwracaliśmy), bo instrukcja w tym temacie nie jest dla mnie czytelna.

2. Z tego co czytałem na forum, pomimo znów niejasnych zapisów w instruckji, mozna postawić osadę, pomimo tego, że niby należy zrobić terraforming tuż przed jej postawieniem (szczególny przpadek terraforimngu za 0 łopat), ale czy można zmienić teren jednego hexa i postawić osadę na innym (oczywiście dozwolonym dla danej rasy)?

3. Tu chciałbym się upewnić. Czy muszę mieć przynajmniej jedeż żeton mocy w Naczyniu III by móc dodać moc z Naczynia II, by później poświęcić tę samą ilość mocy (tak przeniesionej) z Naczynia II? Upraszczając, czy muszę mieć cokolwiek w Naczyniu III by poświęcać moc? Rozumiem, że użyta tak moc (z Naczynia III i Naczynia II) ląduje w Naczyniu I? Zauważyłem w tym wypadku, że z uwagi na punktowanie na koniec gry, wręcz obowiązkiem jest poświęcenie maksymalnej dostępnej ilości mocy na kasę...
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Terra Mystica

Post autor: GrzeL »

elayeth pisze:Nie mam przy sobie instrukcji, a nie moge znaleźć w wersji elektornicznej, więc zadam pytania nie odnosząc się do poszczególnych jej zapisów. Być może coś przeoczyłem...

Pytania:
1. Czy bonusy po prawej stronie na żetonach Łask (a więc NIE te koła postępu na torze kultów) zostają do końca gry, czy tylko jednorazowo? Wczoraj grając pierwszy raz ze znajomymi stwierdziliśmy, że wydają się zbyt mocne i graliśmy jednorazowo (np: + 4 mocy w fazie dochodów - po użyciu odwracaliśmy), bo instrukcja w tym temacie nie jest dla mnie czytelna.

2. Z tego co czytałem na forum, pomimo znów niejasnych zapisów w instruckji, mozna postawić osadę, pomimo tego, że niby należy zrobić terraforming tuż przed jej postawieniem (szczególny przpadek terraforimngu za 0 łopat), ale czy można zmienić teren jednego hexa i postawić osadę na innym (oczywiście dozwolonym dla danej rasy)?

3. Tu chciałbym się upewnić. Czy muszę mieć przynajmniej jedeż żeton mocy w Naczyniu III by móc dodać moc z Naczynia II, by później poświęcić tę samą ilość mocy (tak przeniesionej) z Naczynia II? Upraszczając, czy muszę mieć cokolwiek w Naczyniu III by poświęcać moc? Rozumiem, że użyta tak moc (z Naczynia III i Naczynia II) ląduje w Naczyniu I? Zauważyłem w tym wypadku, że z uwagi na punktowanie na koniec gry, wręcz obowiązkiem jest poświęcenie maksymalnej dostępnej ilości mocy na kasę...
Ad 1
Bonusy działają do końca gry.

Ad 2
Nie można teraformować jednego pola a na innym budować.

Ad 3
Możesz poświęcić zawsze, naczynie III może być puste.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: Veridiana »

ad.1 potwierdzam (str.9 na początku strony)
ad.2 potwierdzam (str. 9: pierwsze zdanie w 1. Przekształcanie i budowa)
ad.3 Potwierdzam. ALE kolega chyba zbyt szeroko rozumie pojęcie poświęcenia. Poświęcona moc to taka, która odpada z gry. Dzieje się tak przy przeniesieniu brakującej ilości z naczynia II do III i poświęceniu (odrzuceniu) równowartości z naczynia II. Monety zaś można zdobyć za pomocą konwersji, a nie poświęcenia, aczkolwiek jedno drugiego nie wyklucza. Poświęcenie jest tylko sposobem na przeniesienie znaczników z naczynia II do III, dla dowolnych celów. Zarówno po użyciu mocy jak i konwersji mocy wykorzystane znaczniki wracają do naczynia I (a poświęcone odpadają z gry). Warunek "jednego znacznika" dotyczy Naczynia II, gdzie podczas poświęcenia muszą być przynajmniej dwa, aby jeden można było przenieść do III, a drugi poświęcić.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Terra Mystica

Post autor: elayeth »

Dzięki. :)
W instruckji jest napisane np: że "jeśli zabraknie Ci na rzucanie czaru w Naczyniu III to możesz poświęcić..." itp... Nie lubię nieprecyzyjnych instrukcji... :wink:

Jeszcze jedno pytanko.
Normalnie jest po 8 osad w każdym kolorze, z tymże żółci mają 9. Rozumiem, że ta 9. jest dla Nomadów, którzy mają jedną więcej na planszy? Tym samym nie ma tak (na co liczyłem), że grając Nomadami mamy więcej okrytych pól z robotnikami (w fazie utrzymania) już na starcie?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Terra Mystica

Post autor: GrzeL »

elayeth pisze:Dzięki. :)
Jeszcze jedno pytanko.
Normalnie jest po 8 osad w każdym kolorze, z tymże żółci mają 9. Rozumiem, że ta 9. jest dla Nomadów, którzy mają jedną więcej na planszy? Tym samym nie ma tak (na co liczyłem), że grając Nomadami mamy więcej okrytych pól z robotnikami (w fazie utrzymania) już na starcie?
Każda z ras ma do dyspozycji ten sam zestaw budynków, w szczególności 8 osad. Dostałeś po prostu o jeden żółty domek za dużo.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Terra Mystica

Post autor: elayeth »

GrzeL pisze: Każda z ras ma do dyspozycji ten sam zestaw budynków, w szczególności 8 osad. Dostałeś po prostu o jeden żółty domek za dużo.
Tak podejrzewałem... Ale pomyślałem sobie... Akurat Nomadzi mają mieć 1 więcej... nie może to być czysty zbieg okoliczności... :wink: a jednak... :?
Cóż - przez całą grę otrzymywałem zatem 1 robotnika mniej. :(
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Terra Mystica

Post autor: elayeth »

Z tego co wyczytałem w FAQ mogę pozyskiwać łopaty z innej niż pierwsza akcja (przekształć i buduj), np: z czaru czy bonusu, dopłacać robotnikami (jeśli chcę), przekształcać teren i od razu budować osadę.... ale czy mogę łączyć łopaty z czary z łopatą z żetonu bonusu?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Terra Mystica

Post autor: GrzeL »

elayeth pisze:Z tego co wyczytałem w FAQ mogę pozyskiwać łopaty z innej niż pierwsza akcja (przekształć i buduj), np: z czaru czy bonusu, dopłacać robotnikami (jeśli chcę), przekształcać teren i od razu budować osadę.... ale czy mogę łączyć łopaty z czary z łopatą z żetonu bonusu?
Nie.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: Veridiana »

Wszystko co jest pomarańczowym sześciokątem jest osobną akcją, więc nie da się ze sobą łączyć
ODPOWIEDZ